PROTOKÓŁ NR V/07
P R O T O K Ó Ł V/07
z Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska
odbytej w dniu 23 lutego 2007 roku
Sesja odbyła się w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Dąbrowa Chełmińska.
Przewodniczący Rady Gminy Józef Hentrich o godzinie 11:00 otworzył Sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 13 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji. (Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokółu).
Radni nieobecni:
- Kubas Anna;
- Juchcińska Ewa.
W Sesji udział wzięli:
- Radni Rady Gminy wg listy obecności,
- mgr Zbigniew Łuczak - Wójt Gminy,
- mgr Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
- mgr Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy,
- Radca Prawny,
- mgr Danuta Tomaszewska – Kierownik G.O.P.S.,
- inż. Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej,
- Stanisław Buś – Przewodniczący Rady Powiatu Bydgoskiego,
- Maria Posady – Projektanta planu zagospodarowania przestrzennego,
- Teresa Łabaj – inspektora ds. zagospodarowania przestrzennego,
- Sołtysi i zaproszeni goście wg listy obecności.
Przewodniczący Rady Gminy odczytał porządek obrad i zwrócił się o przedstawienie wniosków w sprawie ewentualnych poprawek i uzupełnień.
Rada Gminy obradowała według następującego porządku:
1. Powołanie Sekretarza obrad.
2. Przyjęcie protokółu z poprzedniej Sesji.
3. Projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru ograniczonego ulicami: Strażacką, Chełmińską, Toruńską oraz granicą wsi w Dąbrowie Chełmińskiej.
4. Informacja Wójta Gminy dot. podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
5. Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
6. Sprawozdanie z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
7. Sprawozdanie z działalności sportowej.
8. Projekt uchwały w sprawie sprzedaży działek przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne stanowiących własność Gminy Dąbrowa Chełmińska.
9. Projekt uchwały w sprawie określenia warunków udzielenia pomocy de minimis dla przedsiębiorców w zakresie zwolnień w podatku od nieruchomości.
10. Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2007.
11. Przyjęcie planów pracy Komisji Rady Gminy na rok 2007.
12. Wniosek mieszkańców Ostromecka w sprawie zwrotu kosztów budowy kanalizacji sanitarnej.
13. Wniosek mieszkańców wsi Reptowo w sprawie zmian w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy.
14. Analiza Strategii Rozwoju Gminy Dąbrowa Chełmińska.
15. Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
16. Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne.
17. Zakończenie obrad:
ad.1. Rada Gminy jednogłośnie powołała radnego Szymona Dunala na Sekretarza obrad. Radny Dunal wyraził zgodę na pełnienie tej funkcji.
ad.2. Do protokółu z IV Sesji Rady Gminy uwag nie wniesiono. Rada Gminy jednogłośnie przyjęła protokół z IV Sesji.
ad.3. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru ograniczonego ulicami: Strażacką, Chełmińską, Toruńską oraz granicą wsi w Dąbrowie Chełmińskiej głos zabrali:
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili następujące stanowiska Komisji do w/w projektu uchwały:
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja w wyniku dyskusji pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
Radny Arnold Drążyk – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska poinformował, że Komisja negatywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w zastępstwie Przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały, ale nie jednomyślnie.
Radny Ryszard Kaczor zwrócił się o naświetlenie i uzasadnienie protestu.
Kazimierz Wędrowski poinformował, że w chwili obecnej odległość od budynku do granicy z lasem wynosi 13 m. Od strony ul. Weterynaryjnej odległość do budynku wynosi tylko 4,5 m. Już w tej chwili pojazdy wjeżdżają w pole, a gdy zostanie wybudowana droga, trudno wyobrazić sobie, co będzie się działo. Nie wyraża zgody na wykonanie drogi łączącej ulicę Strażacką z ulicą Weterynaryjną, która powstanie na gruntach stanowiących jego własność.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że dotąd plany zagospodarowania przestrzennego były wykonywane z korzyścią dla mieszkańców, ale przez to powstawał bałagan. Dodał, iż rozumie protest państwa Wędrowskich. Z moralnego punktu widzenia mieli prawo wystąpić z protestem i bronić swej własności. Droga łącząca ulice Strażacką i Weterynaryjną od lat była przyjęta za łączącą Bolumin z Dąbrową Chełm. Okazało się jednak, że w tym miejscu droga nie istnieje, jest to grunt leśny, będący w zarządzie Lasów Państwowych. To niedopatrzenie jest wynikiem tego, że plany zagospodarowania przestrzennego opracowywane były fragmentami według zapotrzebowania. Poinformował, że choć może to stać się hamulcem dla rozwoju omawianego terenu, jest zwolennikiem uszanowania prawa własności. Zastanawiał się, czy nie należałoby odbyć ponownych negocjacji. Zdaniem radnego nie powinno robić się czegoś kosztem innych.
Radna Danuta Węgierska zapytała, czy zanim przystąpiono do opracowania przedmiotowego planu zagospodarowania przestrzennego zbadano zdanie osób zainteresowanych?
Wójt Gminy wyjaśnił, że palny zagospodarowania przestrzennego opracowywane są w oparciu o założenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy i już na etapie tworzenia Studium odbywały się konsultacje z mieszkańcami. Przedstawił procedurę uchwalania Studium oraz planów zagospodarowania przestrzennego.
Radny Szymon Dunal zaapelował, by nie blokować innym zainteresowanym prawa do rozwoju. Zwrócił się o podjęcie w/w uchwały, ponieważ stanowi dobre rozwiązanie dla wszystkich. Dodał, że państwo Wędrowscy mogą dochodzić swoich praw innymi drogami.
Radny Jan Palmowski zapytał, ile metrów gruntu należy wykupić od państwa Wędrowskich pod omawianą drogę?
Wójt Gminy wyjaśnił, że dokładna wielkość będzie znana dopiero po wykonaniu pomiarów i wytyczeniu działki przez geodetę, ale orientacyjnie nie więcej niż 300 m2.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że Wójt wspomniał o Studium, ale podczas jego opracowywania nie było jeszcze wiadomo, że przedmiotowy odcinek drogi nie istnieje. Zdaniem radnego nie wolno stawiać sprawy w ten sposób, że uważa się państwa Wędrowskich za wstrzymujących rozwój omawianego obszaru. Można inaczej poprowadzić drogi obsługujące powstałe działki. Prawo własności jest bardzo ważne i należy je szanować. Gmina stanowi wspólnotę wszystkich mieszkańców i być może należy dyskutować, by znaleźć wyjście, które nie spowoduje naruszenia dóbr. Dodał, że wraz z Przewodniczącym Rady Gminy chętnie przeprowadzi negocjacje z protestującymi.
Wójt Gminy wyjaśnił, że rola pierwszego Studium była zupełnie inna. Już na początku lat 2000 wiadome było, że odcinek drogi łączącej ulice Strażacką i Weterynaryjną jest własnością Lasów Państwowych. Wskazał na jego zdaniem dziwne sformułowanie, które mówi, że własność jest „rzeczą świętą”, podczas, gdy z drugiej strony mówi się o stworzeniu dróg kosztem innych właścicieli.
Radny Andrzej Barczyński odpowiedział, że tamci właściciele są zainteresowani opracowaniem planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli ktoś dzieli grunt na działki, jego obowiązkiem jest zabezpieczenie terenu pod drogi.
Wójt Gminy zwrócił uwagę, że Rada Gminy zadecydowała o przystąpieniu do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego omawianego obszaru. Dodał, iż z wiedzy, jaką posiada państwo Wędrowscy uczestniczyli we wszystkich spotkaniach związanych z opracowaniem przedmiotowego planu zagospodarowania przestrzennego i ten fakt bardzo go cieszy, oznacza też, że są zainteresowani jego opracowaniem.
Radny Andrzej Barczyński stwierdził, że jeśli Danuta i Kazimierz Wędrowscy chcą utworzyć działki budowlane, muszą zabezpieczyć grunt pod drogi, ale w tym przypadku chodzi o nieruchomość od lat zabudowaną i ogrodzoną. Dodał, że gdyby wnioskodawcy protestowali przeciwko oddaniu gruntu pod drogi na działkach niezabudowanych, byłby zwolennikiem odrzucenia takiego protetu.
Wójt Gminy zapytał, czy dobrym będzie prawo, które zezwala na stworzenie nieprawidłowej komunikacji na przedmiotowym osiedlu?
Radny Ryszard Kaczor zastanawiał się, jaka jest różnica prawa własności Lasów Państwowych, a państwa Wędrowskich? Dodał, że umowna droga i tak przebiega na gruntach leśnych od wielu lat. Zastanawiał się, czy nie można by wykorzystać gruntów należących do Lasów, skoro ta droga już tam istnieje?
Radna Danuta Węgierska zastanawiała się nad możliwością przeprowadzenia dodatkowych konsultacji z protestującymi i uświadomienie im, że stworzenie tzw. ślepej drogi spowoduje znaczne zmniejszenie ich nieruchomości niezabudowanej.
Kazimierz Wędrowski poinformował, że droga biegnąca przez grunty Lasów Państwowych istnieje od zawsze.
Maria Posady – projektant planu zagospodarowania przestrzennego wyjaśniła, że droga, o którą toczy się spór nie służy podziałowi gruntów. Jej zadaniem jest stworzenie prawidłowej komunikacji i rozwój infrastruktury. Cały obszar powinien zostać skomunikowany drogami publicznymi. Jeśli w omawianym miejscu zostanie stworzona droga zamknięta, powstaną problemy z uzbrojeniem. Omawiana droga została zaprojektowana przy zastosowaniu minimalnych parametrów. Dodała, że prowadzono rozmowy i korespondencję z przedstawicielami Lasów Państwowych, którzy kategorycznie odmówili oddania części terenu pod drogę powołując się na ustawę o lasach, która obliguje do tworzenia nowych obszarów leśnych, a nie ich pomniejszania.
Radny Jan Palmowski stwierdził, że należy szanować prywatną własność, ale w tym przypadku oddanie części gruntu nastąpi dla dobra wsi. Zastanawiał się, czy może negocjacje z właścicielami były prowadzone w niewłaściwy sposób, a może ze strony Gminy oferowano zbyt niską cenę za wykup gruntu? Zwrócił uwagę, że w przypadku podjęcia przedmiotowej uchwały protestujący mogą zaskarżyć ją do sądu, ale wstrzyma to bieg sprawy.
Wójt Gminy przypomniał, że Zarząd Gminy podjął decyzję o wysokości opłat za wykup gruntów pod drogi od prywatnych właścicieli. Na terenie Gminy funkcjonuje zasada, że w przypadku oddania gruntów pod drogę bezpłatnie, następuje odstąpienie od naliczania opłaty adiacenckiej. Wójt wyjaśnił zasady naliczania i stosowania opłaty adiacenckiej.
Radny Ryszard Kaczor zapytał, czy państwo Wędrowscy nie zgadzają się na przeznaczenie pod drogę gruntów przynależnych tylko do nieruchomosci zabudowanej, czy również przynależnych do dwóch nowopowstałych działek?
Kazimierz Wędrowski wyjaśnił, iż chodzi mu o to, by przed domem nie tworzyć ulicy.
Maria Posady – projektant planu poinformowała, że z rozmów prowadzonych z protestującymi wynika, że nie chcą wyrazić na przekazanie gruntów pod drogę.
Kazimierz Wędrowski poinformował, że w pierwszym projekcie planu zagospodarowania przestrzennego mówiono o możliwości utworzenia drogi zamkniętej z tzw. „zawrotką”.
Maria Posady – projektant planu stwierdziła, że nie było w ogóle mowy o utworzeniu tzw. „ślepej drogi”. Teoretycznie można wykonać zatokę, ale spowoduje to znaczne utrudnienia w komunikacji i uzbrojeniu terenu.
Radny Jan Palmowski zapytał Kazimierza Wędrowskiego, czy wyraża zgodę na przekazanie gruntu pod drogę z nowotworzonych działek budowlanych?
Kazimierz Wędrowski poinformował, że zgadza się na oddanie pod drogę części gruntu, z którego zostały wydzielone nowe działki, nie wyraża zgody na pomniejszenie działki zabudowanej.
Wójt Gminy poinformował, że za zniszczone ogrodzenie i część zagospodarowanego ogrodu zostanie wypłacone odszkodowanie, którego wysokość określi rzeczoznawca.
Kazimierz Wędrowski poinformował, że kategorycznie nie zgadza się na przeznaczenie pod drogę części swego gruntu przynależnego do działki zabudowanej.
Radny Jan Palmowski zapytał, czy projektant widzi inne możliwości rozwiązania tego problemu?
Maria Posady – projektant planu odpowiedziała, że nie ma innego rozwiązania jeżeli ma zostać zachowana prawidłowa obsługa projektowanego osiedla. Z punktu widzenia fachowości i obsługi to jedyne najwłaściwsze rozwiązanie.
Wójt Gminy na pytanie radnego Stankiewicza odpowiedział, że przedstawiciele Lasów Państwowych byli na miejscu, ale mimo to stwierdzili, że zgodnie z przepisami prawa administracja Lasów Państwowych jest zobowiązana do poszerzania terenów leśnych. Lasy negatywnie ustosunkowały się do wszelkich propozycji utworzenia drogi na odcinku wzdłuż posesji państwa Wędrowskich.
Radna Lidia Mandra zapytała, czy proponowano Lasom inny grunt w zamian za przedmiotową drogę?
Wójt Gminy odpowiedział, że padła taka propozycja, ale administracja Lasów Państwowych nie była zainteresowana gruntem leśnym w Strzyżawie o powierzchni 0,5 ha, jedynym lasem, jaki gmina posiada, twierdząc, że nie spełnia on ich wymagań.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy pięciu głosach „za”, trzech przeciwnych i pięciu wstrzymujących podjęła Uchwałę nr V/25/07 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru ograniczonego ulicami: Strażacką, Chełmińską, Toruńską oraz granicą wsi w Dąbrowie Chełmińskiej, odrzucając tym samym protest Danuty i Kazimierza Wędrowskich.
Uchwała stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.4. Wójt Gminy przedłożył Radzie Gminy informację na temat swojej działalności w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
a) Radny Andrzej Barczyński zwrócił się o przedstawienie szczegółowszych informacji na temat spotkania dotyczącego poprawy bezpieczeństwa na drodze nr 551 oraz spotkania z Dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy.
Wójt Gminy przedstawił informacje na temat spotkania, którego tematem były kwestie poprawy bezpieczeństwa na drodze 551 Bydgoszcz – Chełmno. W trakcie dyskusji omawiano sprawy remontów dróg, budowy zatok autobusowych oraz utworzenia przystanku na granicy województw, przy drodze nr 551. Dodał, że w sprawie sfinansowania inwestycji utworzenia przystanku odbędzie się kolejne spotkanie.
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy podczas spotkania omówiła, przedstawiła statystyki dotyczące sytuacji na rynku pracy oraz kwestie bezrobocia oraz przedstawiła propozycje współpracy na rok 2007. Każdy z uczestników otrzymał publikację zawierającą w/w informacje. Poinformował, że sytuacja związana ze stopą bezrobocia uległa zmianie na lepsze, natomiast nie uległo poprawie zaangażowanie samych bezrobotnych. W chwili obecnej każdemu bezrobotnemu, który dociera do klubu pracy poświęcany jest czas kilku osób, które proponują szkolenia i miejsca pracy. Dodał, że biuro pracy w dalszym ciągu nie będzie wykreślało mechanicznie osób, które odmówią podjęcia pracy ze względu na to, że z tego powodu ucierpią rodziny osób bezrobotnych.
b) Radny Jan Palmowski poprosił o informacje na temat spraw omawianych podczas posiedzenia Rady Społecznej przy Gminnej Przychodni SP ZOZ.
Wójt Gminy wyjaśnił, że podczas posiedzenia Rada Społeczna omawiała kwestie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz zabezpieczenia opieki ambulatoryjnej na rok 2007.
Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, trzynastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła w/w sprawozdanie Wójta Gminy, które stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.5. W punkcie „Interpelacje, zapytania i wolne wnioski” nie poruszano żadnych tematów.
ad.6. W dyskusji nad sprawozdaniem z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej za rok 2006 głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy do w/w sprawozdania.
Radna Danuta Wegierska stwierdziła, że przedstawione sprawozdanie jest bardzo obszerne pod względem finansowym. Zwróciła się o przedstawienie informacji merytorycznych, w jaki sposób pracownicy socjalni docierają do podopiecznych i w jaki sposób ta pomoc jest realizowana.
Danuta Tomaszweska Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wyjaśniła, że jeśli chodzi o informacje na temat sposobów docierania do podopiecznych oraz stosowania różnego typu form pomocy, zaprasza na bieżąco do swego biura. W sprawozdaniu skupiła się na pomocy społecznej, bo do tego typu sprawozdań jest zobligowana. Dodała, że G.O.P.S. jest instytucją znaną . Osoby potrzebujące zgłaszają się same, bądź są zgłaszane przez sąsiadów. Podkreśliła bardzo dobrą współpracę z Sołtysami w tym zakresie. Dodała, że są osoby, które mimo trudnej sytuacji odmawiają przyjęcia pomocy.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił się o wyjaśnienie różnicy w wynagrodzeniach pracowników świadczeń rodzinnych, a pracowników socjalnych.
Danuta Tomaszewska – Kierownik G.O.P.S. w odpowiedzi poinformowała, że aby szczegółowo wyjaśnić tę kwestię musi dokonać szczegółowej analizy wynagrodzeń.
Radny Ryszard Kaczor zwrócił uwagę na różnice w cenach posiłków przygotowywanych w ramach akcji dożywiania dzieci. Posiłki dostarczane z zewnątrz są znacznie tańsze od przygotowywanych w stołówkach zespołów Szkół w Ostromecku i Czarżu. Może należałoby się zastanowić nad dostarczaniem posiłków z zewnątrz do wszystkich szkół choć nie twierdzi, że posiłki przygotowywane na miejscu są złe, ale może dzięki powstałym oszczędnościom dożywiać większą liczbę dzieci?
Radna Danuta Węgierska poinformowała, że według posiadanych informacji posiłek przygotowywany na miejscu jest o wiele smaczniejszy niż ten przywożony w kotłach.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w sprawozdanie.
Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, trzynastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Chełmińskiej za rok 2006, które stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.7. W dyskusji nad sprawozdaniem z działalności sportowej głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy do przedstawionych informacji.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w sprawozdanie.
Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, trzynastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z działalności sportowej za rok 2006, który stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.8. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie sprzedaży działek przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne stanowiących własność Gminy Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy do w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał projekt stosownej uchwały.
Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, trzynastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr V/27/07 w sprawie sprzedaży działek przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne stanowiących własność Gminy Dąbrowa Chełmińska, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.9. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie określenia warunków udzielenia pomocy de minimis dla przedsiębiorców w zakresie zwolnień w podatku od nieruchomości głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały oraz poinformował o zaproponowanej przez Komisję Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska zmianie, by uzupełnić projekt uchwały i objąć ulgą również przedsiębiorców, którzy zakończyli inwestycje po 01.01.2006 r., ust. 4 w §2 otrzymałby następujące brzmienie: „4. Uchwała ma zastosowanie dla przedsiębiorców realizujących nowe i zakończone inwestycje po 01 stycznia 2006 roku.”
Wójt zaproponował dopisanie do projektu uchwały zwrot „co najmniej” w punkcie 1 i 2 § 4.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy do w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie zaproponowane wyżej uzupełnienia do przedmiotowego projektu uchwały.
Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, trzynastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła uzupełnienia do w/w projektu uchwały ust. 4 w §2 otrzymuje brzmienie: „4. Uchwała ma zastosowanie dla przedsiębiorców realizujących nowe i zakończone inwestycje po 01 stycznia 2006 roku.” oraz dopisanie zwrotu „co najmniej” w punkcie 1 i 2 § 4.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w uzupełniony projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, trzynastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła Uchwałę nr V/23/07 w sprawie określenia warunków udzielenia pomocy de minimis dla przedsiębiorców w zakresie zwolnień w podatku od nieruchomości, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.10. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2007 rok głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy do w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy trzynastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła Uchwałę nr V/ /07 w sprawie zmian w budżecie gminy na 2007 r., która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.11. Przewodniczący Komisji przedstawili plany pracy Komisji na rok 2007.
Przewodniczący Rady Gminy dodał, że są to plany otwarte, ponieważ zwykle w trakcie roku pojawiają się dodatkowe tematy. W związku z brakiem głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w plany pracy.
Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, trzynastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła plany pracy Komisji na rok 2007, które stanowią załączniki do niniejszego protokółu.
ad.12. W dyskusji nad wnioskiem mieszkańców wsi Ostromecko w sprawie zwrotu kosztów budowy kanalizacji sanitarnej głos zabrali:
Przewodniczący Rady Gminy zwrócił się o przedstawianie opinii na temat zwrotu mieszkańcom Ostromecka opłaty partycypacyjnej oraz czy w dalszym ciągu pobierać opłatę partycypacyjną w kosztach budowy kanalizacji ściekowej.
Radna Danuta Węgierska zwróciła uwagę, że powyższe pytania powinny zostać zadane w odwrotnej kolejności, ponieważ w przypadku ustalenia, by nie zwracać dotychczas wniesionych wpłat ijednoczesnego zwolnienia z tychże opłat kolejnych mieszkańców, którzy podłączą się do kanalizacji ściekowej w terminie późniejszym, powstanie pewna niesprawiedliwość.
Przewodniczący Rady Gminy zgodził się z propozycją zamiany kolejności zadanych pytań, wyjaśniając, że ich celem jest wywołanie dyskusji.
Radny Andrzej Barczyński zgodził się z radną Węgierską, iż potrzebna jest dyskusja o tym, co będzie w przyszłości. Zwrócił uwagę, że koszty skanalizowania gminy są ogromne. Partycypacja mieszkańców w kosztach jest swego rodzaju cegiełką dołożoną do dbałości o środowisko naturalne. Dodał, że jest zwolennikiem pobierania opłaty partycypacyjnej od mieszkańców. Kwoty, które wpłyną do budżetu gminy na pewno przyspieszą realizację tej inwestycji. Zdaje sobie sprawę, że kanalizacja nie obejmie wszystkich mieszkańców Gminy, ale były realizowane inne inwestycję, w których mieszkańcy partycypowali w kosztach ich realizacji. Stwierdził, że jest to opłata niepopularna, ponieważ dotyka bezpośrednio portfela, ale cel jest bardzo ważny. Zdaniem radnego opłata partycypacyjna nie jest zbyt wygórowana, zwrócił uwagę na koszty budowy szczelnego szamba. Skłania się ku temu, by opłata partycypacyjna za włączenie do kanalizacji ściekowej funkcjonowała w dalszym ciągu.
Przewodniczący Rady Gminy poinformował, iż jest zwolennikiem stanowiska przedstawionego przez radnego Barczyńskiego.
Radny Arnold Drążyk przyłączył się do zdania radnego Barczyńskiego. Dodał, że nie należy tworzyć precedensu zwracając wniesione wpłaty, czy odstępując od pobierania kolejnych. To jest forma deklaratywna, umowa sformułowana jest prawidłowo, to powoduje wspólne działania.
Radna Lidia Mandra poinformowała, że jest przeciwna pobieraniu opłaty partycypacyjnej. Zwróciła uwagę na gro osób, których zasoby finansowe są bardzo niskie. Zdaniem radnej, aby zachęcić wszystkich do przyłączenia się do kanalizacji ściekowej należy odstąpić od opłaty. Wskazała na dotację z funduszy europejskich, którą przyznano Gminie na realizację omawianej inwestycji.
Radny Szymon Dunal poinformował, że popiera stanowiska radnych Barczyńskiego i Drążyka Dodał, że opłata partycypacyjna może zostać rozłożona na raty. Nadmienił, że osoby, które podpisały umowy cywilno – prawne miały świadomość, czym one skutkują.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie wniosek, by nie odstępować od pobierania opłaty partycypacyjnej w kosztach budowy kanalizacji ściekowej.
Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy ośmiu głosach „za”, czterech przeciwnych i jednym wstrzymującym postanowiła nie odstępować od pobierania opłaty partycypacyjnej w kosztach budowy kanalizacji ściekowej, a tym samym nie dokonywać zwrotu środków już wniesionych przez mieszkańców na ten cel.
ad.13. W dyskusji nad wnioskiem mieszkańców wsi Reptowo w sprawie zmian w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy głos zabrali:
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili następujące stanowiska Komisji:
Komisje Rewizyjna oraz Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw socjalnych w wyniku dyskusji pozytywnie zaopiniowały w/w wniosek, by dokonać zmiany Studium i ująć w nim tereny wsi Reptowo.
Komisja Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska nie zajęła stanowiska w sprawie.
Radna Danuta Węgierska zaapelowała do sołtysów, by opracowywać plany rozwoju miejscowości. Te plany stanowiłyby podstawę do tworzenia Strategii Rozwoju Gminy.
Radny Andrzej Barczyński zaproponował wstrzymanie rozważania omawianej sprawy do następnej Sesji Rady Gminy, by w tym czasie sołtysi mogli dowiedzieć się, czy na terenie ich sołectw istnieją tego typu potrzeby. Być może zaistnieje sytuacja, że wpłyną kolejne wnioski dotyczące zmian w Studium.
Wójt Gminy wyjaśnił, że dokonywanie jakichkolwiek zmian Studium wymaga zmiany całego dokumentu i ponownego przeprowadzenia postępowania. W przypadku gdyby taka procedura została wszczęta, nie wyobraża sobie, by było to robione bez udziału mieszkańców.
Radny Andrzej Barczyński wyraził swe zdziwienie, że podczas opracowywania Studium żaden z mieszkańców Reptowa nie składał wniosków. Zastanawiał się, czy gdy mieszkańcy Reptowa dowiedzą się, jakie koszty pociąga za sobą zmiana Studium odstąpią od swego wniosku. Radny odwołał się do mądrości Przewodniczącego Rady Gminy.
Radny Szymon Dunal zwrócił uwagę na atrakcyjność gruntów położonych we wsi Reptowo.
Wójt Gminy poinformował, że w zebraniu wiejskim, którego tematem było opracowywanie propozycji do opracowania Studium uczestniczyły tyko trzy osoby wraz z sołtysem.
Rada Gminy w wyniku dyskusji, przy obecności trzynastu radnych, trzynastoma głosami „za” - jednogłośnie zgodnie z właściwością przekazała Wójtowi w/w pismo mieszkańców wsi Reptowo celem podjęcia stosownych działań.
ad.14. W dyskusji nad Strategią Rozwoju Gminy głos zabrali:
Radny Andrzej Barczyński wyjaśnił, że jego myśl dąży do konsolidacji środków budżetowych, co pozwoli na zajęcie się budową kanalizacji ściekowej na szerszą skalę. Zwrócił się z apelem, by radni uzgodnili, że budowa kanalizacji jest zadaniem priorytetowym i uznali, że największe środki budżetowe będą przeznaczane na realizację tejże inwestycji. Pozwoli to na uniknięcie rozbieżności interesów podczas konstruowania kolejnych budżetów gminy.
ad.15. W punkcie „Interpelacje, zapytania i wolne wnioski” głos zabrali:
a) Radny Arnold Drążyk stwierdził, że z informacji Wójta Gminy wynika, że powołano nowego Komendanta Posterunku Policji w Dąbrowie Chełmińskiej. Może warto by wzajemnie się poznać?
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że nie posiada informacji, czy Komendant został już powołany.
b) Radny Andrzej Barczyński zwrócił się z prośbą, by na kolejną Sesję radni otrzymali informacje na temat wydobycia i sprzedaży wody ze szczególnym uwzględnieniem stratności.
Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej w odpowiedzi poinformował, że referat te kwestie na bieżąco analizuje.
c) Radny Arnold Drążyk zwrócił się o wyjaśnienie, czy osoba niezameldowana w danym sołectwie ma prawo brania udziału w głosowaniu podczas zebrania wiejskiego?
Wójt Gminy wyjaśnił, że zapisy statutów sołectw zawierają regulację, że głosować podczas zebrania wiejskiego mogą osoby posiadające czynne prawo wyborcze wg stałego rejestru wyborców. Dodał, że o prawie głosowania nie decyduje kwestia stałego zameldowania, tylko wpis do stałego rejestru wyborców prowadzonego w Urzędzie Gminy.
d) Omawiano kwestie rekultywacji dróg na terenie Gminy. Zwrócono uwagę na zasadność położenia dywanika asfaltowego na ul. Leśnej w Dąbrowie Chełmińskiej, ponieważ droga po niedawnej rekultywacji już jest bardzo zniszczona oraz na bardzo zły stan drogi wiodącej przez las z Gzina do Dąbrowy Chełm.
e) Radny Arnold Drążyk zwrócił uwagę, że większa część środków budżetu Sołectwa Nowy Dwór została przekazana na doprowadzenie do dobrego stanu ścieżki pieszo – jezdnej Nowy Dwór – Ostromecko, zniszczonej podczas realizacji inwestycji budowy kanalizacji ściekowej.
Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej wyjaśnił, że kanalizacja przebiega tylko w części w/w ścieżki. Wykonawca inwestycji nawiózł na nią szlakę, a w protokóle powykonawczym zobowiązał się, do dokonania ponownych napraw wiosną bieżącego roku.
f) Jan Sibiński – Sołtys Sołectwa Borki zapytał, czy zostanie przeprowadzona analiza długości dróg nieutwardzonych w sołectwach i uaktualniona Uchwała Rady Gminy w sprawie kryteriów podziału środków dla sołectw?
Wójt Gminy poinformował, ż taki punkt jest przewidziany w planie pracy Rady Gminy na rok 2007. Dodał, że długości dróg mierzone były w obecności sołtysa danego sołectwa i potwierdzane przez niego własnoręcznym podpisem.
g) Ambroży Chyła Sołtys Sołectwa Nowy Dwór zapytał, czy Wójt otrzymał informację na temat ustawienia barierek ochronnych na zakręcie drogi nr 551 w Nowym Dworze?
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że nie posiada żadnych informacji na ten temat.
h) Radna Lidia Mandra zapytała, czy otrzymano informacje na temat wniosku mieszkańców Czarża dotyczącego uruchomienia dodatkowych kursów autobusów PKS w dni wolne?
Sekretarz Gminy w odpowiedzi poinformowała, że władze PKS jak dotąd nie przekazały żadnych informacji w tej sprawie.
i) Przewodniczący Rady Gminy zwrócił się o podjęcie uchwały w sprawie uchylenia Uchwały nr IV/22/07 Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska.
Wójt Gminy celem wprowadzenia udzielił szczegółowych wyjaśnień oraz przedstawił rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Kujawsko – Pomorskiego w tej sprawie, które stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów odczytał w/w projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, trzynastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr V/24/07 w sprawie uchylenia Uchwały nr IV/22/07, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.16. Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu porządku obrad o godzinie 14:00 zamknął V Sesję Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska.
metryczka
Wytworzył: mgr Dorota Kraska - inspektor (23 lutego 2007)
Opublikował: Dorota Kraska (12 kwietnia 2007, 11:18:12)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1783