DANE STATYSTYCZNE GMINY DĄBROWA CHEŁMIŃSKA

Gmina Dąbrowa Chełmińska jest jedyną Gminą Powiatu Bydgoskiego położoną na prawym brzegu Wisły.
Na obszarze Gminy zlokalizowane są 22 wsie, połączone w 15 sołectw.
Gmina Dąbrowa Chełmińska posiada wielką różnorodność szaty roślinnej i wyjątkowo liczne gatunki roślin i zwierząt.
Z uwagi na położenie w pobliżu rozwijającego się Fordonu, dzielnicy Bydgoszczy oraz posiadanie chronionych terenów krajobrazu nadwiślańskiego i wydzielonych terenów pod inwestycje, stanowi atrakcyjne miejsce nie tylko dla turystyki i wypoczynku, ale również do zamieszkania i działalności gospodarczej.
Jest Gminą rolniczą. Grunty rolne zajmują około 40% powierzchni gminy, natomiast lasy 47%, pozostałe grunty (pod budynkami, podwórzami, drogami, czy zbiornikami wodnymi) zajmują około 13% powierzchni Gminy.

Obszar Gminy wynosi 12.504 ha. W ogólnej powierzchni Gminy zajmują:

UŻYTKI ROLNE - 5 290 ha
w tym:

  • grunty orne - 3 858 ha;
  • sady - 32 ha;
  • łąki trwałe - 715 ha;
  • pastwiska trwałe - 363 ha;
  • grunty rolne zabudowane - 129 ha;
  • grunty pod rowami - 46 ha;
  • grunty pod stawami - 2 ha.

GRUNTY ZABUDOWANE I ZURBANIZOWANE 563 ha
w tym:

  • tereny mieszkaniowe 199 ha;
  • tereny przemysłowe - 18 ha;
  • inne tereny zabudowane - 30 ha;
  • zurbanizowane tereny niezabudowane - 28 ha;
  • tereny rekreacyjno - wypoczynkowe - 8 ha
  • drogi - 218 ha;
  • tereny kolejowe - 61 ha;
  • użytki kopalne - 1 ha;


GRUNTY POD WODAMI - 440 ha
w tym:

  • płynące - 358 ha;
  • stojące - 82 ha;


UŻYTKI EKOLOGICZNE - 67 ha


NIEUŻYTKI - 201 ha


TERENY RÓŻNE - 19 ha


Liczba ludności Gminy systematycznie wzrasta. Ma to związek z rozwojem budownictwa mieszkaniowego, atrakcyjnością terenów i bezpośrednim sąsiedztwem z dużym miastem.
W 2000 roku było 6.736 stałych mieszkańców gminy (stan na dzień 31 grudnia 2000 roku,) w roku 2001 – 6.820 stałych mieszkańców (stan na dzień 31 grudnia 2001 roku), na koniec 2002 roku liczba stałych mieszkańców Gminy wzrosła do 6.855 osób, na dzień 31.12.2007 roku wyniosła 7.315 osób,  na dzień 31.12.2008 r. wzrosła do 7.433 osób,natomiast na dzień 31.12.2009 r. wzrosła do 7567 osób, na dzień 31.12.2010 r. liczba ludności wyniosła 7673 osoby, a na dzień 31.12.2011 r. - 7692 osoby.
Szczegółowa statystyka mieszkańców Gminy według wieku i płci sporządzona na podstawie danych ewidencji ludności w Dąbrowie Chełmińskiej została przedstawiona poniżej:


WIEKPŁEĆstan na dzień 31.12.2011 r.stan na dzień 31.12.2012 r.stan na dzień 31.12.2013 r.stan na dzień 31.12.2014 r.stan na dzień 31.12.2015 r.
0-18 latM
K
974
866
986
883
975
880
959
870
959
854
19-65 lat
19-60 lat
M
K
2633
2336
2649
2355
2702
2372
2722
2391
2740
2397
powyżej
65 lat

powyżej
60 lat
M


K
273


610

293


644
299


674
310


697
324


716
ogółemM
K

M+K
3880
3812
7692
3928
3882
7810
3976
3926
7902
3991
3958
7949
4023
3967
7990

Lp.MIEJSCOWOŚĆLICZBA
STAŁYCH
MIESZKAŃCÓW
1BOLUMIN264
2BOLUMINEK
168
3BORKI
55
4CZARŻE
1036
5CZEMLEWO
300
6DĄBROWA CHEŁMIŃSKA
2158
7DĘBOWIEC
176
8GZIN
531
9GZIN DOLNY
84
10JANOWO
308
11MAŁA KEPA
42
12MOZGOWINA
68
13NOWY DWÓR
447
14OSTROMECKO
968
15OTOWICE
185
16PIEŃ
54
17RAFA
124
18REPTOWO
116
19SŁOŃCZ
91
20STRZYŻAWA
251
21WAŁDOWO KRÓLEWSKIE
551
22WIELKA KĘPA13
razem7990

Statystyka zdarzeń rzeczywistych dla Gminy Dąbrowa Chełmińska,
Opracowana w oparciu o dane Urzędu Gminy w Dąbrowie Chełm. Przedstawia się następująco:


ZDARZENIEStan na 31.12.2011r.Stan na 31.12.2012r.Stan na 31.12.2013r.Stan na 31.12.2014r.Stan na 31.12.2015r.
URODZENIA82102888679
MAŁŻEŃSTWA9183768885
MIGRACJE140172160144142
ZGONY6852546173
POBYTY CZASOWE8281757944
PRZEMELDOWANIAW OBRĘBIE GMINY82585210845
DOKUMENTY TOŻSAMOŚCI571701640283855

Objaśnienia:
Dokumenty tożsamości - wydane lub wymieniane dokumenty tożsamości
Migracje - zameldowania na pobyt stały, związane ze zmianą kodu terytorialnego i daty zameldowania
Przemeldowania - przemeldowania na pobyt stały, związane ze zmianą daty zameldowania.


Wytworzył: Barbara Gandziarowska (27 czerwca 2003)
Opublikował: Dorota Kraska (27 czerwca 2003, 12:12:37)

Ostatnia zmiana: Dorota Kraska-Wadych (14 lipca 2016, 09:57:43)
Zmieniono: aktualizacja

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 18362

wersja do zapisu wersja do druku

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij