PROTOKÓŁ Z XLIV SESJI RADY GMINY

P R O T O K Ó Ł   XLIV/2014
z Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska
odbytej w dniu 5 listopada 2014 r.
 
Sesja odbyła się w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Dąbrowa Chełmińska.

Przewodniczący Rady Gminy Józef Hentrich o godzinie 9:00 otworzył Sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji. (Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokołu).
 
Radny nieobecny:
-  Błażej Stankiewicz.

W Sesji udział wzięli:
- Radni Rady Gminy wg listy obecności,
- Radosław Ciechacki - Wójt Gminy,
- Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy,
- Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
- Hanna Włodarczyk – Kiełkowska – Radca Prawny,
- Dorota Ratajczak – Dyrektor GOKiS,
- Małgorzata Sadurska – Kierownik ZOS,
- Danuta Tomaszewska – Kierownik GOPS,
- Krystyna Kowalewska – Kierownik Referatu Finansów,
- Beniamin Brzyski – Kierownik USC,
- Zbigniew Łuczak – Wicestarosta Bydgoski,
- Władysław Sobociński – Radny Rady Powiatu Bydgoskiego,
- Marlena Łobocka – Dyrektor Zespołu Szkół w Czarżu,
- Elżbieta Galant – Dyrektor Zespołu szkół w Dąbrowie Chełmińskiej,
- Stanisław Buś – Dyrektor Zespołu Szkół w Ostromecku,
- Barbara Gandziarowska – Koordynator LGD Zakole Dolnej Wisły,
- Roman Gąsior – Komendant Gminny OSP,
- Mieczysław Pałczyński – Przedstawiciel Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej,
- Sołtysi i zaproszeni goście wg listy obecności.
 
Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt porządku obrad.
Do przedstawionego porządku obrad uwag nie wniesiono.
 
Rada Gminy obradowała według następującego porządku:
  1. Otwarcie Sesji, stwierdzenie quorum.
  2. Powołanie Sekretarza obrad.
  3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej Sesji.
  4. Informacja Wójta Gminy na temat podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
  5. Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
  6. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia środków z Funduszu Spójności.
  7. Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia diet dla radnych Gminy Dąbrowa Chełmińskiej.
  8. Projekt uchwały w sprawie udzielenia powiatowi pomocy finansowej
  9. Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Dąbrowa Chełmińska na 2014 r.
  10. Podsumowanie kadencji 2010-2014.
  11. Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne.
  12. Zakończenie obrad.
ad.1.Przewodniczący Rady Gminy oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji.
 
ad.2. Rada Gminy jednogłośnie powołała radnego Zdzisława Bukowskiego na sekretarza obrad. Radny Bukowski wyraził zgodę na pełnienie tej funkcji.
 
ad.3. Do protokołu z XLIII Sesji Rady Gminy uwag nie wniesiono. Rada Gminy jednogłośnie przyjęła protokoły z XLIII Sesji.
 
ad.4.Wójt Gminy przedstawił informację na temat podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił się o przybliżenie informacji na temat spotkania z przedstawicielami firmy Pinguin Lutosa Foods Polska Sp. z o.o. oraz pełnomocnika właścicielki gruntów sąsiadujących z w/w spółką w sprawie rozbudowy zakładu i pozwoleń wodno – prawnych.
Wójt Gminy poinformował o problemie uzyskaniem pozwolenia wodno – prawnego na budowę stacji uzdatniania wody w Dąbrowie Chełmińskiej, ponieważ jedna ze stron postępowania odwołuje się od wydawanych decyzji w tej sprawie. W międzyczasie w/w spółka również będzie występowała  o uzyskanie pozwoleń wodno – prawnych, ale ta sama strona odwołuje się od decyzji w sprawie warunków  zabudowy. Gmina w wyniku prowadzonego wcześniej postępowania zaproponowała zamianę jednej z działek oraz wykonanie przebudowy rurociągu, ale strona żąda zadośćuczynienia od zarządu spółki. W chwili obecnej nie ma informacji o porozumieniu. Strony ustaliły, że sprawa będzie przedstawiona na Sesji Rady Gminy, która odbędzie się  w grudniu bieżącego roku.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie przyjęła informację Wójta Gminy na temat podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.5. W punkcie interpelacje, zapytania i wolne wnioski nie podnoszono żadnych kwestii.
 
ad.6. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przyjęcia środków z Funduszu Spójności głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały oraz poinformował,  że  wkład Gminy wyniesie około 3000 zł.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XLIV.378.2014 w sprawie przyjęcia środków z Funduszu Spójności, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.7. W dyskusji nad projektem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia diet dla radnych Gminy Dąbrowa Chełmińskiej głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały oraz dodał, iż może zaistnieć taka sytuacja, że radni, którzy przeszliby na kolejną kadencję otrzymaliby 1,5 diety. Proponujemy proste rozwiązanie, że jak kadencja kończy się i rozpoczyna w trakcie kadencji otrzymuje 50% diety. Jeżeli wyniki zostaną ogłoszone do 20 listopada, to zgodnie z przepisami pierwsza sesja musi się odbyć do 27 listopada.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XLIV.379.2014 zmieniającą uchwałę w sprawie ustalenia diet dla radnych Gminy Dąbrowa Chełmińskiej, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.8. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie udzielenia Powiatowi Bydgoskiemu pomocy finansowej na wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej budowy ścieżek rowerowych w powiecie bydgoskim, chełmińskim i mieście Bydgoszcz głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały oraz dodał to są środki finansowe przeznaczone na projekt,  który zostanie zrealizowany w tym roku.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XLIV.377.2014 w sprawie udzielenia Powiatowi Bydgoskiemu pomocy finansowej na wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej budowy ścieżek rowerowych w powiecie bydgoskim, chełmińskim i mieście Bydgoszcz, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.9. Zmiany w budżecie –W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy na rok 2014 głos zabrali:
Skarbnik Gminy celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
 
Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, przy dwunastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XLIV.376.2014 w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2014, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
Przewodniczący Rady Gminy o godzinie 11:27 ogłosił dziesięć minut przerwy.
O godzinie 11:45 wznowiono obrady po przerwie. Aktualny stan Rady – czternaście osób.
 
ad.10. W punkcie „Podsumowanie kadencji 2010-2014” głos zabrali:
Przewodniczący Komisji Rady Gminy dokonali krótkiego podsumowania prac poszczególnych Komisji oraz złożyli podziękowania za zaangażowanie w ich prace.
Radny Dawid Pałczyński podzielił się refleksją - 4 lata minęły niesamowicie szybko. W 2010 r składaliśmy ślubowanie, że obowiązki radnego będziemy sprawować godnie rzetelnie i uczciwie. Poinformował, iż rozpoczął dzisiejszy dzień pełen radości i z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku radnego, niestety do momentu, gdy pojechał do sklepu i kupił gazetę. Stwierdził, iż czuje się zażenowany że jeden z „naszej piętnastki”, a właściwie czternastki,  że jeden radny nazwał niektórych radnych niemowami itp.
Zastanawiał się nad definicją aktywności, która dla radnego, który udzielił wywiadu i ludzi, którzy nie mają pojęcia, odzwierciedleniem aktywności jest ilość wypowiedzi na sesjach i posiedzeniach. Ma jednak nadzieję, że zarówno dla większości radnych i mieszkańców aktywnością jest zaangażowanie i słyszane podziękowania za wykonywanie prac społecznych. Zwrócił uwagę na podziękowania składane przez Sołtys Sołectwa Gzin dla radnego Bukowskiego, który pomimo, iż nie jest radnym z Gzina, użycza Sołectwu sprzętu, wykonuje prace społeczne, itp. Wskazał na udzielanie bezinteresownej pomocy przez radnego Szczęsnego, który pomagał m.in. przy pracach na rzecz OSP, budowie chodnika w Czarżu itp. Jego zaangażowanie nie polegało tylko na użyczaniu sprzętu, ale również osobistym włączeniu się w wykonywanie prac. Zauważył, że definicja aktywności to również udział w posiedzeniach. Jeżeli mamy rozliczać się komitetami wyborczymi i obecnością radnych na sesjach i posiedzeniach, to jedna osoba z komitetu „Stanisław Buś wiem kogo wybieram” w niemalże 70% nie uczestniczyła w posiedzeniach. Zapytał, jak w tym przypadku taką osobę, jak radny Błażej Stankiewicz można nazwać aktywną? Zwrócił uwagę, że Przewodniczący Rady Gminy na Sesjach nie po to pyta Przewodniczących Komisji, co wypracowano na posiedzeniach, by później pytać, co mają do powiedzenia indywidualni radni. Jeżeli radny Krzysztof nie uczestniczy w posiedzeniach swojej Komisji, to później nie można pytać co ma do powiedzenia.
Radny Ryszard Kaczor poinformował, iż nie chciał zabierać głosu, gdyby nie artykuł, który opublikowano dzisiaj w Gazecie Regionalnej Powiat, zatytułowany „Podsumowanie kadencji rady gminy Dąbrowa Chełmińska”. Stwierdził, że zadowoliłoby go trochę, gdyby radny Krzysztof wstał i powiedział „przepraszam, to nie powinno się stać”, pomimo, że radny kilkakrotnie przepraszał i nie odnosiło to skutku.  Dodał, że zmieniłby zapis pod artykułem prasowym. Krzysztof Paliński kilkadziesiąt lat tkwi w tym samym układzie i to mu pasuje. Stwierdził, że nie będzie się odnosił do przytoczonego artykułu. Zauważył, że radny Paliński jest niewątpliwie działaczem i udziela się na różnych płaszczyznach, ale nie zagrzał zbyt długo miejsca w żadnej organizacji. Przyczynił się do podziału dwóch miejscowości, które zanim się wprowadził tworzyły jedno. Uznał, że to wina radnego Palińskiego, że Rada Gminy musiała decydować o podzieleniu sołectwa. Wskazał, że radny Paliński jako sołtys wystąpił z wnioskiem o nadanie nazwy placu zabaw w miejscowości Nowy Dwór. Komisja – organ doradczy przy GOKiS udała się do Dyrektor GOKiS i musiała rozpatrzyć wniosek, a za chwilę pan z tego wniosku rezygnuje. Tak nie wolno robić, bo Dyrektor i Komisja poświęcili na to swój czas. Poinformował, że radny Paliński prawie na kolanach prosił, by przyjęto go jako członka komitetu wyborczego Samorząd Gminy Dąbrowa Chełmińska. Chciał występować w komitecie nieudaczników i wójta gówniarza? Stwierdził, że nie wolno oczerniać naszej Gminy, nie potrzeba nam tego tutaj. Dodał, iż nie ma pretensji do dziennikarza, ale zwrócił się, by radny Paliński przemyślał swoje wypowiedzi, ponieważ opowiada bajki
Radny Szymon Dunal stwierdził, że radny Paliński jest mistrzem manipulacji. Potrafi tak zmanipulować ludzi, żeby osiągnąć swój cel. Wskazał na niestosowne zachowanie radnego podczas uroczystości obchodów jubileuszu OSP Wałdowo Królewskie, a teraz takie zachowania na koniec kadencji.
Marlena Łobocka – Dyrektor Zespołu Szkół w Czarżu poinformowała, iż  miała okazję ocenić działalność i pracę radnych, o których powiedziano w artykule prasowym, że są niemowami. Dodała, że wypowie się o radnych z Czarża, którzy wykonali „kawał dobrej roboty”. W przeciwnym wypadku musiałaby stale pisać wnioski o zwiększenie dotacji na szkołę, ale dzwoni do radnych z Czarża i zawsze otrzymuje bezinteresowną pomoc. Ci radni się tym nie chwalą, bo uważają, że jest to normalna praca radnego, i nie ma się czym chwalić. Zauważyła, że radny Paliński dużo mówi obrażając ludzi. Niejednokrotnie obrażał jej osobę, podległych jej nauczycieli, do czego się nie odnosiła, a nawet to przyjmowała. Obraził strażaków i inne grupy, które na tym terenie działają. Zwróciła się po raz ostatni, by radny nie obrażał nieżyjącego dyrektora szkoły. Przypomniała, że już o to prosiła, ale radny po czterech latach wrócił do sprawy i po raz kolejny obraża nieżyjącego dyrektora. Dodała, że  nią może szargać, ponieważ ona się obroni.
Radny Krzysztof Paliński zwrócił się do Dyrektor do Łobockiej i zaproponował, by zajrzała do protokołów z posiedzeń komisji i sesji, kiedy bronił dyrektora. Zwrócił się do radnego Kaczora, że było to takie spotkanie, na które nie zapraszając wnioskodawcy podejmuje się decyzje w sprawie nadania imienia placowi zabaw. Poinformował, iż nie został oficjalnie zaproszony, więc uznał, że spotkanie zostało zwołane poza plecami jego i mieszkańców Nowego Dworu, dlatego uznał, że to nie ma sensu.
Dorota Ratajczak – Dyrektor GOKiS wyjaśniła, że organ opiniodawczo – doradczy przy GOKiS nie jest władny do wydawania decyzji. W sprawie nadania imienia placu zabaw przedłożono bardzo obszerne materiały, które nie wymagały zaproszenia wnioskodawcy. W rozmowie telefonicznej stwierdziła, że radny może przyjechać na posiedzenie organu. Dodała, że Organ Opiniodawczo – Doradczy przedstawił  swoją opinię, ale nie decyduje.
Zbigniew Łuczak – Wicestarosta Bydgoski poinformował, iż bardzo dziękuje wszystkim, którzy swoimi decyzjami przyczynili się do wspólnych działań Gminy i Powiatu służących rozwojowi Gminy. Ścieżka  rowerowa, drogi, chodniki. Złożył podziękowania sołtysom, szczególnie Ostromecka i Czarża, ponieważ tylko Gmina Dąbrowa Chełmińska realizuje inicjatywy lokalne. Podziękował pozostałym sołtysom, z którymi miał możliwość współpracować. Złożył podziękowania Sołtys Gzina w sprawie remontu drogi, która nie jest własnością ani Gminy, ani Powiatu, Sołtysom Wałdowa Królewskiego, Bolumina, Czemlewa, mieszkańcom, którzy zaangażowali się w realizację wielu przedsięwzięć, władzom i pracownikom gminy, dyrektorom szkół, że w jakimś zakresie udało się dobrze współpracować. Dodał, że starał się przekazywać sprzęt do szkół i jednostek OSP.
Zwrócił uwagę, że czas przed wyborami jest takim czasem, który trzeba przejść i namawia do tego, by go przejść.
Marlena Łobocka – Dyrektor Zespołu Szkół w Czarżu dodała: „ale honorowo”.
Władysław Sobociński – radny Rady Powiatu Bydgoskiego zauważył, że struktura powiatu jest podobna do struktury gminy. Wszystkie decyzje, które podejmują Starosta i Wicestarosta są konsekwencjami podjętych uchwał. Podziękował za twórczą współpracę. Podkreślił, że zrobiono kawał dobrej pracy. Dodał, że zauważa się ogromny postęp jeśli chodzi o inwestycje.
Przyznał rację Dyrektor Łobockiej, że po 16 listopada będzie 17,18,19 itd. i będziecie wy. Zaapelował o szacunek do siebie i innych osób, o rozsądek i rozwagę w tym przedwyborczym kotle.
Radna Danuta Węgierska podziękowała Staroście, że przywrócił dyskusję na właściwe tory. Zauważyła, że te zarzuty nie powinny paść na Sesji. Jeżeli radni mają uwagi, powinni zaprosić radnego Palińskiego na prywatne spotkanie, celem złożenia wyjaśnień. Dodała, że te słowa niestety padły, ale trzeba o nich jak najszybciej zapomnieć. Zaapelowała, by uszanować siebie nawzajem.
Wójt Gminy stwierdził, iż jest w trochę lepszej sytuacji, bo dla niego jest to pierwsza kadencja i może powiedzieć, że jest świetna praca zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie. Dodał, że były potknięcia, ale ta współpraca cały czas była. Radna Danuta Węgierska pomimo tego, że z innego komitetu wyborczego, jednogłośnie została wybrana na stanowisko przewodniczącej komisji.
Złożył podziękowania dla radnych, sołtysów i pracowników Urzędu Gminy. Podsumował, że wszyscy pracowali dla dobra Gminy i naszego samorządu. Dodał, że nie będzie wymieniał osób oraz imprez, które rozsławiły Gminę.
Bardzo serdecznie podziękował służbom bezpieczeństwa i OSP.
Radny Andrzej Barczyński poinformował, iż kończy 24-letni okres pracy w samorządzie i bardzo serdecznie chciałby wszystkim podziękować. Współpracował z całym Urzędem zarówno jako radny oraz jako sołtys. Wiele zawdzięcza Urzędowi. Dużo udało się zrobić. Dodał, że jeśli kogoś obraził, na pewno niechcący – przeprasza. Pamięta i zawdzięcza pierwszą kadencję jako naukę samorządności. Wszyscy pamiętają, z jakiego ustroju przeszliśmy. Zwrócił uwagę, że obecni radni zapewne czuliby się zagubieni patrząc na ówczesny poziom dyskusji. Kłótnie na tej sali były takie, że to trudno to opisać, ale po zakończonych obradach wszyscy z sobą rozmawiali, i tak powinno być, a obecnie niestety są podziały poza salą obrad. Dodał, że każdy ma prawo na inne spojrzenie na daną sprawę. Podsumowując stwierdził, że życzy kandydującym szczęścia, a tym, którzy nie kandydują w kolejnej kadencji podziękował za współpracę. Podsumowując poinformował, że przez te wszystkie lata starał się godnie wypełniać swój mandat.
Dorota Ratajczak – Dyrektor GOKiS w imieniu wszystkich jednostek organizacyjnych złożyła podziękowania za ciężką pracę podejmowania bardzo trudnych decyzji, Przewodniczącemu Rady Gminy za podejmowanie się opanowania bardzo trudnych emocji. Skierowała podziękowania dla wszystkich i złożyła życzenia, by umieć uszanować odmienne zdanie przeciwnika, bo może być tak, że jutro nie zdążymy powiedzieć przepraszam. Wręczyła bukiety kwiatów na ręce Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy.
Władysław Sobociński – radny Rady Powiatu Bydgoskiego stwierdził, iż  jest niepocieszony, że tylko radnemu Barczyńskiemu zabrakło tylko jednego roku do srebrnych godów. Poinformował, iż zna radnego jeszcze jako kolegę z boiska szkolnego. Dodał, że radny Barczyński zrobił kawał dobrej roboty dla swej małej ojczyzny. Podsumował słowami: „Andrzej jesteś wielki”.
Przewodniczący Rady Gminy podsumował, że Rada Gminy  dołącza się do wszystkich podziękowań i życzeń.
Podziękował za współpracę i przeprosił za błędy, które wystąpiły. Tym, którzy biorą udział w wyborach życzył powodzenia.
Przewodniczący Rady oraz Wójt Gminy wręczyli obecnym pamiątkowe dyplomy z okazji zakończenia kadencji samorządu.
 
ad.11. W punkcie „odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne” głos zabrali:
Przewodniczący Rady Gminy odczytał zaproszenia dla radnych do udziału w uroczystościach Dnia Niepodległości oraz uroczystości święta Patrona Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej „Święto Patrona – Celestyn 2014”.
 
ad.12.Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu porządku obrad, o godzinie 12:30 zamknął XLIV Sesję Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska.
 

metryczka


Wytworzył: Dorota Kraska-Wadych (5 listopada 2014)
Opublikował: Dorota Kraska-Wadych (23 grudnia 2014, 13:22:53)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 827