Protokóły z posiedzeń Komisji Budżetu, Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska
Protokóły z posiedzeń Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych
PROTOKÓŁ NR 9/05 KOMISJI ROLNICTWA, BEZPIECZEŃSTWA I OCHRONY ŚRODOWISKA
PROTOKÓŁ NR 9/05
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska
odbytego w dniu 14.11.2005 roku
Posiedzeniu przewodniczył mgr Arnold Drążyk – Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli:
- członkowie Komisji wg listy obecności stanowiącej załącznik do protokółu,
- Józef Hentrich – Przewodniczący Rady Gminy,
- mgr Zbigniew Łuczak – Wójt Gminy,
- mgr Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
- inż. Kazimierz Porażyński – Kierownik referatu Gospodarki Przestrzennej.
Porządek posiedzenia:
1. Informacja na temat zaawansowania budowy sieci wodociągowej i kanalizacji ściekowej.
2. Przyjęcie protokółu z poprzedniego posiedzenia.
3. Sprawy różne.
ad.1. W dyskusji na temat stanu zaawansowania budowy sieci wodociągowej i kanalizacji ściekowej głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia poinformował, że do projektu budżetu na 2006 rok przyjęto budowę kanalizacji Ostromecko – Nowy Dwór. Na realizację tej inwestycji złożono wniosek do SPOR-u, w związku z czym trzeba będzie zabezpieczyć całkowity koszt w/w inwestycji. Dodał, że Gmina znajduje się na dziesiątym miejscu z proponowaną dotacją, która pokryje około 50% kosztów budowy zakładanego odcinka kanalizacji. Jeżeli Zarząd Województwa wyrazi zgodę – Gmina otrzyma dotację.
Kazimierz Porażyński – kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej przedstawił informację na temat zaawansowania budowy sieci wodociągowej i kanalizacji ściekowej, dodając, że 31 października br. zakończono budowę około 2 km sieci wodociągowej w miejscowości Słończ Górny. To jest ostatni odcinek, który należało wykonać. Generalnie wszystkie wsie zostały zwodociągowane. Co roku będą budowane jedynie przedłużenia sieci.
Kierownik przedstawił informację o wykonanych inwestycjach wodociągowych w bieżącym roku w zakresie budowy nowych odcinków głównych i tzw. przedłużeniach. Ogółem w 2005 roku wybudowano około 7 km sieci wodociągowej we własnym zakresie – przy wykorzystaniu sił własnych Urzędu Gminy. W zakresie budowy kanalizacji ściekowej – zakończono drugi etap kanalizacji w Ostromecku.
Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę, że zaskakująco dużo sieci wodociągowej wykonano we własnym zakresie. Zapytał, czy te krótkie odcinki – przedłużenia istniejącej sieci są zgłaszane do inwentaryzacji?
Kazimierz Porażyński – kierownik odpowiedział, że wszystkie tego typu inwestycje są na bieżąco inwentaryzowane.
Przewodniczący Komisji zapytał o stan usprzętowienia gminnej brygady, która zajmuje się budową i konserwacją sieci wodociągowej? Czy nie potrzeba jakiegoś nowszego sprzętu?
Kazimierz Porażyński – kierownik poinformował, że w przyszłym roku posiadany sprzęt jeszcze będzie pracował.
Przewodniczący Komisji zwrócił się o przedstawienie informacji na temat stratności wody.
Kazimierz Porażyński – kierownik w odpowiedzi poinformował, że stratność wody wynosi około 30%, jej powodem w dużym stopniu są kradzieże, ale spora ilość wody wykorzystywana jest na płukanie sieci po każdej awarii.
Jerzy Pluciński – członek Komisji zwrócił uwagę, że zasuwy na sieci wodociągowej są stare i za chwilę mogą ulec całkowitemu zniszczeniu. Radny zapytał, czy nie można by zastosować studzienek dla zespołów zasuw?
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że studzienki dla istniejących już zasuw można jedynie wymurować, ponieważ wstawienie tam gotowych kręgów jest niemożliwe.
Kazimierz Porażyński – kierownik dodał, że jest to kłopotliwa sprawa. Udzielił fachowych wyjaśnień.
Wójt Gminy poinformował, że nigdy nie spotkał się z rozwiązaniem, jakie zaproponował radny Pluciński. Zwrócił uwagę na kwestię zabezpieczenia studzienek przed mrozem. Może więc dlatego takie rozwiązania nie są stosowane w praktyce.
Witold Siewert – członek Komisji zapytał, jak została załatwiona sprawa przydomowej przepompowni ścieków przy restauracji „Leśna” w Ostromecku.
Wójt Gminy wyjaśnił, że w tej sprawie Rada Gminy musi podjąć stosowną uchwałę.
Witold Siewert - członek Komisji zwrócił uwagę na zniszczenie ul. Leśnej w Czarżu spowodowane budową sieci wodociągowej.
Kazimierz Porażyński – kierownik wyjaśnił, że takie sytuacje występujące po budowaniu sieci wodociągowej w drogach są normalne. Wykonawca doprowadzał tę drogę do stanu przejezdności.
Witold Siewert – członek Komisji poinformował, że ta droga jest nieprzejezdna w dalszym ciągu.
Jerzy Pluciński – członek Komisji zwrócił uwagę, że w celu utwardzenia przedmiotowej drogi, można nawieźć na nią gruzu.
Kazimierz Porażyński – kierownik poinformował, że wykonawca zrobił wszystko, co w jego mocy celem doprowadzenia przedmiotowej drogi do stanu przejezdności. Dodał, że w momencie odbioru prac przejechał po całej długości w/w drogi samochodem Żuk.
Przewodniczący Rady Gminy przedstawił pismo mieszkańców wsi Słończ dot. naprawy omawianej drogi.
Marlena Łobocka – członek Komisji zapytała, czy budując wodociąg nie można było ominąć tej drogi?
Dodała, że wykonawca nie doprowadził w/w drogi do stanu poprzedniego.
Kazimierz Porażyński – kierownik wyjaśnił, że droga została doprowadzona do stanu przejezdności Dodał, iż trudno wymagać od wykonawcy, by nawiózł tam kamień wapienny.
Wójt Gminy zaproponował by odnieść się do tej sprawy ze spokojem i w pierwszej kolejności wytyczyć tę drogę.
Witold Siewert – członek Komisji zwrócił uwagę, że należy podjąć działania zmierzające do umożliwienia mieszkańcom Słończa wyjazd do głównej szosy.
Wójt Gminy wyjaśnił, że droga piaskowa po jakimś czasie się ułoży. W bieżącym roku zostaną ustalone granice - droga zostanie wytyczona.
Przewodniczący Rady Gminy zwrócił uwagę, że niedługo radni będą omawiali propozycje zadań inwestycyjnych na rok przyszły i wówczas zapadną ustalenia dot. remontów dróg.
Wójt Gminy zapytał, czy w związku z powyższym ma nie przygotowywać propozycji inwestycji drogowych na rok przyszły?
Przewodniczący Rady Gminy przypomniał, że Rada Gminy zawsze opierała się o propozycje Wójta oraz strategię rozwoju gminy.
Wójt Gminy poinformował, że przygotowując propozycje inwestycji drogowych zawsze opiera się o strategię rozwoju gminy.
Jerzy Pluciński – członek Komisji zwrócił uwagę, że Komisja powinna dokonać wizji lokalnej dróg. Powinna przynajmniej przejechać po drogach, które zostaną zaproponowane do realizacji w roku przyszłym.
Wójt Gminy poinformował, że każda droga ujęta do realizacji w strategii rozwoju gminy jest w lepszym stanie od ul. Leśnej w Czarżu.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji postanowiła przed uchwaleniem budżetu na rok 2006 dokonać wizji lokalnej dróg proponowanych do planu inwestycyjnego.
Wójt Gminy przedstawił propozycję dróg do realizacji w przyszłym roku:
- ul. Pod Wałem w Czarżu – asfaltowanie;
- ul. Łęcka w Czarżu – asfaltowanie;
- ul. Szkolna i Leśna w Ostromecku – asfaltowanie,
- część drogi we wsi Otowice,
- droga powiatowa Dąbrowa Chełm. – Czarże – Kokocko - nakładka asfaltowa;
- remont kolejnego odcinak drogi Czarże – Gzin;
- remont części drogi w Reptowie.
Wójt dodał, że w przypadku ul. Pod Wałem w Czarżu oraz ulic Leśnej i Szkolnej w Ostromecku opracowywana jest dokumentacja techniczna i jeśli Rada Gminy wyrazi zgodę , wystąpi o dotację na ich budowę ze środków SPOR-u.
Na tym dyskusję zakończono.
ad.2. Członkowie Komisji zapoznali się z treścią protokółu z poprzedniego posiedzenia Komisji odbytego w dniu 24 października 2005 roku. Komisja jednogłośnie przyjęła w/w protokół.
ad.3. W punkcie „sprawy różne” omawiano następujące kwestie:
a) Wójt Gminy poinformował, że w 1998 roku parafia ewangelicko – habsburska złożyła wniosek do Komisji Regulacyjnej o odszkodowanie za rozebrany kościół oraz działkę, na której się znajdował.
Gmina odpowiedziała Komisji Regulacyjnej, że kościół został rozebrany na skutek zagrażania bezpieczeństwu. Na pozostałych fundamentach częściowo pobudowano szkołę oraz salę sportową. Wojewoda skomunalizował przedmiotowy grunt, którego Gmina stała się właścicielem. Wójt dodał, że w roku bieżącym został wezwany na rozprawę do komisji Regulacyjnej o zwrot nieruchomości i odszkodowanie. Nie wyklucza, że zaistnieje taka sytuacja, iż Gmina jako właściciel tej nieruchomości będzie musiała wypłacić odszkodowanie, ponieważ o zwrocie nieruchomości nie może być mowy. Jedynym gruntem zamiennym w Ostromecku jest dawny cmentarz ewangelicki. Przez siedem lat Gmina nie otrzymywała żadnych dokumentów dot. tej sprawy.
b) Komisja dyskutowała nad kwestią przydomowej przepompowni ścieków na nieruchomości Henryka Chyły w Ostromecku.
Przewodniczący Rady Gminy przypomniał o konieczności opracowania projektu uchwały w tej sprawie i zwrócił się do Komisji o wypracowanie propozycji.
Przewodniczący Komisji stwierdził, iż nie chce wypowiadać się w tej kwestii. Wypowiedział się podczas Sesji Rady Gminy do protokółu. Dodał, iż wg niego popełniono błąd w samym podejściu do sprawy. Zalegalizowano samowolę budowlaną.
Przewodniczący Rady Gminy poinformował, iż chciałby zrealizować to, co zapadło na Sesji.
Witold Siewert – członek Komisji zwrócił uwagę na brak podstaw prawnych do rozwiązania tej kwestii.
Przewodniczący Komisji zaproponował, by Henryk Chyła zalegalizował tę budowę i wówczas ponownie wystąpił o zwrot kosztów budowy przepompowni ścieków, która znajduje się na jego posesji.
Wójt Gminy poinformował, że rozwiąże ten problem.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokółowała: Przewodniczył:
mgr Dorota Kraska-inspektor mgr Arnold Drążyk Przewodniczący Komisji
metryczka
Wytworzył: mgr Dorota Kraska - inspektor (14 listopada 2005)
Opublikował: Dorota Kraska (25 stycznia 2006, 11:03:59)
Ostatnia zmiana: mgr Dorota Kraska-Wadych (20 września 2011, 12:34:20)
Zmieniono: DODANIE NAZWY KOMISJI
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 1342