PROTOKÓŁ Z XLII SESJI RADY GMINY

P R O T O K Ó Ł   XLII/2014
z Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska
odbytej w dniu 18 września 2014 r.
 
Sesja odbyła się w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Dąbrowa Chełmińska.

Przewodniczący Rady Gminy Józef Hentrich o godzinie 9:00 otworzył Sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji. (Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokołu).
 
Radny nieobecny:
-  Błażej Stankiewicz.
 
W Sesji udział wzięli:
- Radni Rady Gminy wg listy obecności,
- Radosław Ciechacki - Wójt Gminy,
- Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy,
- Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
- Małgorzata Sadurska – Kierownik ZOS,
- Danuta Tomaszewska – Kierownik GOPS,
- Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej,
- Zbigniew Łuczak – Wicestarosta Bydgoski,
- Władysław Sobociński – Radny Rady Powiatu Bydgoskiego,
- Marlena Łobocka – Dyrektor Zespołu Szkół w Czarżu,
- Elżbieta Galant – Dyrektor Zespołu szkół w Dąbrowie Chełmińskiej,
- Stanisław Buś – Dyrektor Zespołu Szkół w Ostromecku,
- Sołtysi i zaproszeni goście wg listy obecności.
 
Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt porządku obrad.
Do przedstawionego porządku obrad uwag nie wniesiono.
 
Rada Gminy obradowała według następującego porządku:
  1. Otwarcie Sesji - Stwierdzenie quorum.
  2. Powołanie Sekretarza obrad.
  3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej Sesji.
  4. Informacja Wójta Gminy dot. podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
  5. Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
  6. Informacja na temat przygotowania szkół i przedszkoli do nowego roku szkolnego.
  7. Informacja dot. wyników egzaminów kompetencyjnych na szczeblu szkoły podstawowej i gimnazjum.
  8. Projekt uchwały w sprawie nadania imienia Zespołowi Szkół w Ostromecku.
  9. Roczne podsumowanie realizacji systemu gospodarowania odpadami w Gminie Dąbrowa Chełmińska.
  10. Projekt uchwały w sprawie podziału Sołectwa Nowy Dwór na dwa oddzielne sołectwa.
  11. Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie Porozumienia międzygminnego z Miastem Bydgoszcz dotyczącego powierzenia zadania własnego Gminy Dąbrowa Chełmińska z zakresu zapewnienia opieki bezdomnym psom na terenie Gminy Dąbrowa Chełmińska.
  12. Projekt uchwały w sprawie zamiany nieruchomości.
  13. Dyskusja na temat planowanej budowy linii energetycznej 2x400 kV na ternie Gminy.
  14. Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Gminy Dąbrowa Chełmińska.
  15. Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zatwierdzenia "Planu Odnowy Miejscowości Dąbrowa Chełmińska na lata 2009-2019".
  16. Informacja z wykonania budżetu gminy za pierwsze półrocze 2014 roku wraz z informacją o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej.
  17. Projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki długoterminowej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
  18. Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Dąbrowa Chełmińska na 2014r.
  19. Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Dąbrowa Chełmińska na lata 2014-2025.
  20. Sprawozdanie z działalności Kujawsko–Pomorskiego Stowarzyszenia Samorządowego „Salutaris”.
  21. Sprawozdanie z działalności Kujawsko – Pomorskiego Samorządowego Stowarzyszenia „Europa Kujaw i Pomorza” za rok 2013.
  22.  Dyskusja nad projektem Statutu Sołectwa.
  23. Dyskusja nad wnioskami w sprawie zamiany nieruchomości gruntowych w Dąbrowie Chełmińskiej oraz zjazdów dla samochodów osobowych.
  24. Zaopiniowanie propozycji wskaźników do budżetu gminy na rok 2015.
  25. Informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych.
  26. Przyjęcie informacji z prac Komisji Rady Gminy za okres międzysesyjny.
  27. Odpowiedzi na interpelacje,  sprawy różne.
  28. Zakończenie obrad.
ad.1.Przewodniczący Rady Gminy oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji.
 
ad.2. Rada Gminy jednogłośnie powołała radnego Romana Zielińskiego na sekretarza obrad. Radny Zieliński wyraził zgodę na pełnienie tej funkcji.
 
ad.3. Do protokołu z XLI Sesji Rady Gminy uwag nie wniesiono. Rada Gminy jednogłośnie przyjęła protokoły z XLI Sesji. 
 
ad.4.Wójt Gminy przedstawił informację na temat podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
Radny Ryszard Kaczor wskazał, że Wójt w dniu 11 sierpnia 2014 r. spotkał się z przedstawicielami Zarządu Dróg Wojewódzkich w sprawie przebudowy drogi krajowej nr 551 w Dąbrowie Chełmińskiej. Zwrócił się o przedstawienie szczegółów w/w spotkania.
Wójt Gminy poinformował, że było to kolejne spotkanie w kwestii budowy nawierzchni asfaltowej, chodników i zatoki autobusowej na ul. Bydgoskiej w Dąbrowie Chełmińskiej.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w informację.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie przyjęła informację Wójta Gminy na temat podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.5. W punkcie interpelacje, zapytania i wolne wnioski nie podnoszono żadnych kwestii.
 
ad.6. W dyskusji na temat przygotowania szkół i przedszkoli do nowego roku szkolnego głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w informacji.
Przewodniczący Rady Gminy dodał, że szkoły są bardzo dobrze przygotowane do rozpoczęcia nowego roku. Poinformował, że Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych potwierdza ten fakt, ponieważ dokonała wizytacji szkół oraz pozostałych jednostek organizacyjnych. W związku z brakiem głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w informacje.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie przyjęła informacje na temat przygotowania szkół i przedszkoli do nowego roku szkolnego, które stanowią załączniki do niniejszego protokołu.
 
ad.7. W dyskusji na temat wyników egzaminów kompetencyjnych na szczeblu szkoły podstawowej i gimnazjum głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w informacji.
Radny Krzysztof Paliński zwrócił uwagę, że tzw. słupkowy przekrój wyników, to pewnie nie jest to, co później w życiu będzie najważniejsze i nie zawsze się sprawdza. Skierował gratulacje dla uczniów i grona pedagogicznego Zespołów Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej i Ostromecku za bardzo wysokie średnie w skali kraju i województwa. Dodał, iż życzy i ma nadzieję, że niskie wyniki uzyskane przez uczniów Zespołu Szkół w  Czarżu nie przełożą się ujemnie i ma nadzieję że w następnym roku wszyscy zostaną zmobilizowani.
Marlena Łobocka – Dyrektor Zespołu Szkół w Czarżu podziękowała za życzenia dodając, że na pewno w przyszłości zostaną one wykorzystane. Podkreśliła, że wszyscy uczniowie zostali przyjęci do wybranych szkół. Zauważyła, że z przedmiotów przyrodniczych i języka niemieckiego uczniowie ze szkoły w Czarżu uzyskali wyniki najwyższe w skali Gminy. Ponownie podziękowała za życzenia i pogratulowała wyników uzyskanych w Dąbrowie Chełmińskiej i Ostromecku.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w informację.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie przyjęła informację  na temat wyników egzaminów kompetencyjnych na szczeblu szkoły podstawowej i gimnazjum, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.8. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie nadania imienia Zespołowi Szkół w Ostromecku głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Stanisław Buś – Dyrektor Zespołu Szkół w Ostromecku poinformował, że szkole brakuje imienia i jest to niezbędne do jej pełnego funkcjonowania. Przedstawił informacje na temat przebiegu prac nad ustanowieniem patrona szkoły. Powołano kapitułę ds. nadania szkole imienia. W trakcie prac przygotowawczych rozważano różne koncepcje. Szukano osób, które zapisały się w historii Ostromecka i okolic oraz w skali kraju. W wyniku wieloetapowych rozważań kapituły i przeprowadzonych dyskusji, liczbę proponowanych patronów ograniczono do czterech osób, by na zasadzie consensusu wybrać patrona związanego z Bydgoszczą,  który jest nieco zapomniany, oraz niedoceniany na Zachodzie, a przecież przyczynił się do skrócenia drugiej wojny światowej. Dyrektor uzasadnił przedstawioną propozycję patrona szkoły oraz zwrócił się do radnych o przychylenie się do prośby, ponieważ uważa, że ten wybór jest właściwy.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
 
Rada gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XLII.362.2014 w sprawie nadania imienia Zespołowi Szkół w Ostromecku, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.9. W dyskusji na temat rocznego podsumowania realizacji systemu gospodarowania odpadami w Gminie Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Wójt Gminy przedstawił i omówił prezentację multimedialną na temat realizacji systemu gospodarowania odpadami w Gminie Dąbrowa Chełmińska.
Dodał, że przeprowadzono kontrolę wszystkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na terenie gminy, która wykazała, że znaczna liczba przedsiębiorców nie miała podpisanych indywidualnych umów na odbiór odpadów.
Zwrócił uwagę na kwestie bieżącego składania deklaracji. Jak ktoś ubywa to zwykle się pamięta, ale gdy mieszkaniec przybywa, często zapomina się o zgłoszeniu go do systemu.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w informację.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie” przyjęła informację na temat rocznego podsumowania realizacji systemu gospodarowania odpadami w Gminie Dąbrowa Chełmińska, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.10. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie podziału Sołectwa Nowy Dwór na dwa oddzielne sołectwa głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia poinformował, że w dniu 8 września 2014 r. odbyły się konsultacje społeczne w których uczestniczyło 40 osób. Za dokonaniem podziału Sołectwa i utworzeniem sołectwa Nowy Dwór i Sołectwa Reptowo głos opowiedziało się 39 osób, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Żeby uczynić zadość budżetowi Reptowa, które nie może otrzymać żadnych środków na rok 2015, ustalono, że połowa środków zostanie przekazana na realizację zadań w Reptowie.
Wójt Gminy dodał, iż nadal podtrzymuje swoje stanowisko i jest za wyodrębnieniem sołectwa Reptowo.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Radny Krzysztof Paliński poinformował, że jako aktualny sołtys dzielonego sołectwa, Sołectwo Nowy Dwór nie będzie dzielone ze względu na wolę mieszkańców Reptowa. Dodał, iż nie chce wspominać sytuacji, która spowodowała to, że dziś Rada Gminy o tym rozmawia i będzie podejmować tak ważną decyzję. Poinformował, iż jest za tym, by uszanować dążenia mieszkańców, którzy będą w zgodzie rozdzielać się na dwa sołectwa. Między mieszkańcami obu wsi nie ma waśni i niedomówień. Dodał, iż namawia i apeluje do radnych, żeby wsparli swoim głosem projekt podziału Sołectwa.
Przewodniczący Rady Gminy przypomniał, że u podłoża podziału było coś, co spowodowało, że mieszkańcy chcieli się podzielić i jakaś miejscowość wystąpiła, by się odłączyć.
Radny Krzysztof Paliński zauważył, że to nie mieszkańcy Reptowa wystąpili z wolą podziału.
Radny Szymon Dunal zwrócił uwagę, że skoro mieszkańcy tak zdecydowali, trzeba to uszanować, jednak jest zwolennikiem, by sołectwa były duże, ponieważ małe sołectwa będą miały niewielkie budżety. Wskazał, iż może zaistnieć sytuacja, że dieta sołtysa będzie wyższa niż fundusz, którym będzie dysponowało sołectwo.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XLII.363.2014 w sprawie podziału Sołectwa Nowy Dwór na dwa oddzielne sołectwa, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.11. W dyskusji nad projektem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie Porozumienia międzygminnego z Miastem Bydgoszcz dotyczącego powierzenia zadania własnego Gminy Dąbrowa Chełmińska z zakresu zapewnienia opieki bezdomnym psom na terenie Gminy Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XLII.364.2014 zmieniającą uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie Porozumienia międzygminnego z Miastem Bydgoszcz dotyczącego powierzenia zadania własnego Gminy Dąbrowa Chełmińska z zakresu zapewnienia opieki bezdomnym psom na terenie Gminy Dąbrowa Chełmińska.
 
ad.12. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zamiany nieruchomości głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr  XLII.365.2014 w sprawie zamiany nieruchomości, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
Przewodniczący Rady Gminy o godzinie 9:45 ogłosił przerwę do godziny 10:05.
 
Mirosława Otlewska – nauczyciel Zespołu Szkół w Ostromecku podziękowała za możliwość uczestnictwa w Sesji i w imieniu uczniów wręczyła kwiaty na ręce Przewodniczącego Rady Gminy. Dodała, że jest to dla młodzieży pierwsze wejście w samorządność i demokrację. Dalej będzie pracować i w Urzędzie Miasta i w Urzędzie Marszałkowskim. Ma nadzieję, że tego typu lekcje przyniosą większe rezultaty.
Złożyła podziękowania dla całej Rady Gminy, Prezydium Rady oraz Wójta.
 
Mieszkanka Reptowa podziękowała wszystkim zwolennikom podziału Sołectwa i za przychylenie się do woli mieszkańców, pomimo początkowych tarć. Dodała, że ta inicjatywa nie wynikała z konfliktów, czy niesnasek, ale zmienił się charakter obu miejscowości.
 
O godzinie 10:05 wznowiono obrady po przerwie. Aktualny stan Rady Gminy – czternaście osób.
 
ad.13. W dyskusji na temat planowanej budowy linii energetycznej 2x400 kV na terenie Gminy głos zabrali:
Przedstawiciele wykonawcy przedstawili proponowany przebieg trasy linii energetycznej z uwzględnioną uwagą dot. przejścia przez Wisłę. Poinformowano, że władze PKP nie uzgodniły wniosku Rady Gminy dot. tzw. „przejścia” przez tory kolejowe, ponieważ zgodnie z przepisami przejście przez tory może być wyłącznie pod kątem pomiędzy 90 a 60 stopni.
Są odstępstwa od tych zasad, ale bardzo trudno je uzyskać, ponieważ zasadą jest, że przecięcie trakcji powinno być jak najkrótsze, stąd wynikają te kąty.
Radny Ryszard Kaczor zwrócił uwagę, że gdyby przesunąć całą linię, wówczas można by ten kąt przecięcia zachować.
Przedstawiciel wykonawcy poinformował, że Dyrekcja Lasów Państwowych zezwala tylko na przejście wzdłuż przecinki, w dodatku tam jest rezerwat.
Radny Krzysztof Paliński zauważył, że to jest linia spalinowa, a z tego, co pamięta, kąty przecięcia są określone tylko dla linii trakcyjnych.
Przedstawiciel wykonawcy wyjaśnił, że te kąty są określone również dla linii spalinowych.
Radny Krzysztof Paliński poinformował, iż posiada wiedzę, że przepisy regulują kąty przecięcia tylko dla linii trakcyjnych, w związku z powyższym zwrócił się o uzgodnienie tej kwestii.
Kolejny przedstawiciel wykonawcy wyjaśnił, że propozycja lokalizacji słupa na działce 161/3 nie jest możliwa ze względu na obniżenie terenu. Dodał, że miejsce, w którym miałby stać słup znajduje się w dołku, a wykonawcy muszą unikać tego typu terenów ze względu na określone normy.
Władysław Sobociński – radny Rady Powiatu Bydgoskiego wskazał, że istnieją różne konstrukcje słupów.
Przedstawiciel wykonawcy poinformował, że można podnosić słupy na określoną wysokość.
Władysław Sobociński – radny Rady Powiatu Bydgoskiego zapytał, co by się stało, gdyby postawić wyższe słupy, które pozwolą na zachowanie odległości linii od ziemi? Przecież ten wyższy słup będzie stał w niecce.
Radny Andrzej Barczyński wyjaśnił, że proponuje się omawiane miejsce, by ta linia odsunęła się od centrum wsi, ponieważ zaproponowana przez wykonawcę lokalizacja jest najgorszą dla skupiska osad.
Przedstawiciel wykonawcy zwrócił uwagę, że przesunięcie linii spowoduje zbliżenie się do innych domów. Dodał, że posadowienie słupa musi być poparte badaniami geotechnicznymi gruntu. To za wczesny etap, by mówić o ostatecznych lokalizacjach słupów.
Radna Danuta Węgierska zapytała, w jakiej odległości od siebie będą posadowione słupy?
Przedstawiciel wykonawcy poinformował, że słupy będą ustawione w granicach 350-400 m. od siebie.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że stare słupy były usytuowane w odległości po 400 m. od siebie. Zwrócił uwagę, iż mówi się o braku szkodliwości itp., a teraz wychodzi na to, że poza zwiększeniem przesyłu niewiele się zmieni w stosunku do stanu poprzedniego. Wcześniej mówiono, że odstępy pomiędzy słupami wyniosą do 800 m.
Przedstawiciel wykonawcy poinformował, że przepisy regulują, że odległość pomiędzy słupami może wynosić maksymalnie 400 m.
Radny Andrzej Barczyński poinformował, że przedstawiciele Polskich Sieci Elektroenergetycznych przedstawiali inne informacje.
Przedstawicielka wykonawcy poinformowała, że wykonawcom trudno komentować informacje osób trzecich. Zespół projektowy musi zastosować się do norm i przepisów.
Radny Andrzej Barczyński poinformował, że dla niego najważniejsze jest dobro mieszkańców. Dodał, że wygląda na to, iż wszystkie wcześniejsze uzgodnienia są nieaktualne.
Przedstawiciel wykonawcy poinformował, że wykonawca niczego nie zmienił.
Mieszkanka Gminy zapytała, dlaczego tej linii nie można wybudować pod ziemią?
Przedstawiciel wykonawcy odpowiedział, że właścicielem sieci jest firma Polskie Sieci Elektroenergetyczne. To będzie linia przesyłowa, a takie linie nigdzie na świecie nie są budowane pod ziemią. Zwrócił uwagę, że budowa pod ziemią wiąże się nie tylko z kosztami, ale wyłączeniem odcinka gruntów o szerokości 100 m., na którym niczego nie można zrobić. Taka inwestycja wymaga budowy betonowego tunelu, w którym  przez całą dobę będą pracowały urządzenia chłodnicze.
Mieszkanka Gminy zapytała, czy na całej długości trasy jest przewidziana linia 2x400 kV, czy nie można na mniej obciążonych odcinkach obniżyć jej do 110 kV?
Przedstawiciel wykonawcy wyjaśnił, iż nie ma takiej możliwości oraz przedstawił zasady funkcjonowania tego typu linii energetycznych. Dodał, że zadrzewienie lasów nie będzie naruszone, nad lasem będą tylko wisiały przewody.
Radny Ryszard Kaczor zwrócił uwagę, że radni przedstawiają sprawy mieszkańcom i chcą, by inwestycja była wykonana w taki sposób, aby odbyło się to ich jak najmniejszym kosztem. Dodał, że jego zdaniem można tak manipulować ustawieniem słupów, by zadość uczynić wnioskowi mieszkańców Bolumina.
Radny Andrzej Barczyński dodał, iż chodzi o odsunięcie linii od centrum wsi. Koncepcja została wykonana w bólach i jeśli ten wniosek nie zostanie uwzględniony, będzie musiał zwołać kolejne zebranie i przedstawić mieszkańcom wyjaśnienia, w przeciwnym razie wyjdzie na kłamcę, bo wcześniej miał zupełnie inne informacje.
Radna Danuta Węgierska zapytała, czy jest możliwość ponownego wyświetlenia slajdów, które radni mieli przedstawiane podczas wcześniejszych spotkań?
Wójt Gminy poinformował, że wszystkie prezentacje są umieszczone na stronie internetowej Gminy.
Przedstawiciel wykonawcy poinformował, że jeśli będzie dysponował badaniami geotechnicznymi, to nie będzie przeszkód, by omawiany wyżej słup lekko przesunąć z rowu. Wójt Gminy przypomniał, że takie uzgodnienia zostały przyjęte na poprzednim spotkaniu.
Zaapelował, by wstrzymać się z ostatecznymi decyzjami do momentu, gdy przebieg linii zostanie naniesiony na mapy ewidencyjne.
Przedstawiciel wykonawcy poinformował, że pod koniec grudnia bieżącego roku będzie dysponował dokładnymi mapami i wówczas będzie można rozmawiać z właścicielami gruntów i osobami zainteresowanymi.
Wójt Gminy postawił wniosek, by jak najszybciej doprowadzić do uzgodnienia z władzami PKP, ponieważ jest to temat do dyskusji, nie pomijając wniosku radnego Barczyńskiego.
Przewodniczący Rady Gminy podsumował, iż chyba wszyscy radni przychylają się do wniosków Wójta Gminy oraz czekają na mapy.
 
ad.14. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Gminy Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XLII.366.2014 w sprawie przystąpienia do sporządzenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Gminy Dąbrowa Chełmińska, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.15. W dyskusji nad projektem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zatwierdzenia "Planu Odnowy Miejscowości Dąbrowa Chełmińska na lata 2009-2019"głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr  XLII.367.2014 zmieniającej uchwałę w sprawie zatwierdzenia "Planu Odnowy Miejscowości Dąbrowa Chełmińska na lata 2009-2019", która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.16. W dyskusji nad informacją o przebiegu wykonania budżetu za pierwsze półrocze 2014 r. wraz z informacją o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w informację.
Przewodniczący Rady Gminy odczytał Uchwałę nr 4/I/2014 Składu Orzekającego nr 2 Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z dnia 16 września 2014 roku w sprawie wydania opinii o przedłożonej przez Wójta Gminy Dąbrowa Chełmińska informacji o przebiegu wykonania budżetu Gminy za I półrocze 2014 roku.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w informacji.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w informację.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie przyjęła informację o przebiegu wykonania budżetu za pierwsze półrocze 2014 r. wraz z informacją o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.17. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy na rok 2014 głos zabrali:
Skarbnik Gminy celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
 
Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, przy dwunastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XLII.359.2014 w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2014, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
W tym momencie radny Gabriel Zukierski opuścił salę obrad. Aktualny stan Rady Gminy – trzynaście osób.
 
ad.18. W dyskusji nad projektem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Dąbrowa Chełmińska na lata 2014-2025 głos zabrali:
Skarbnik Gminy celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
 
Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy trzynastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XLII.360.2014  zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Dąbrowa Chełmińska na lata 2014-2025, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.19. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki długoterminowej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu głos zabrali:
Skarbnik Gminy celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
 
Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy trzynastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XLII.361.2014  w sprawie zaciągnięcia pożyczki długoterminowej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.20. W dyskusji nad sprawozdaniem z działalności Kujawsko–Pomorskiego Stowarzyszenia Samorządowego „Salutaris” głos zabrali:
Sekretarz Gminy celem wprowadzenia krótko omówiła w/w sprawozdanie.
 
W tym momencie radny Dawid Pałczyński opuścił salę obrad. Aktualny stan Rady Gminy – dwanaście osób.
 
Przewodniczący Komisji Rady przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w sprawozdania.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w sprawozdanie.
 
Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, przy dwunastu głosach „za” – jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z działalności Kujawsko – Pomorskiego Stowarzyszenia Samorządowego „Salutaris”, które stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.21. W dyskusji nad sprawozdaniem z działalności Kujawsko – Pomorskiego Samorządowego Stowarzyszenia „Europa Kujaw i Pomorza” za rok 2013 głos zabrali:
Sekretarz Gminy celem wprowadzenia krótko omówiła w/w sprawozdanie.
Przewodniczący Komisji Rady przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w sprawozdania.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w sprawozdanie.
 
Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, przy dwunastu głosach „za” – jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z działalności Kujawsko – Pomorskiego Samorządowego Stowarzyszenia „Europa Kujaw i Pomorza” za rok 2013, które stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.22. W dyskusji nad projektem Statutu Sołectwa głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia przedstawił informacje o wynikach konsultacji przeprowadzonych na zebraniach wiejskich. Poinformował, że mieszkańcy Sołectwa Ostromecko wnieśli poprawkę w § 11, ust. 4: Zebranie Wiejskie w pierwszym terminie odbywa się, jeżeli uczestniczy w nim co najmniej 10% uprawnionych mieszkańców Sołectwa.
Pozostałe zapisy pozostają bez zmian.
Przewodniczący Rady Gminy przypomniał,  że w chwili obecnej Rada Gminy tylko zajmuje stanowisko. Uchwała zostanie podjęta na kolejnej Sesji.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla projektów statutów sołectw wraz z zaproponowaną poprawką do Statutu Sołectwa Ostromecko.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie projekty statutów sołectw.
 
Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, przy dwunastu głosach „za” pozytywnie zaopiniowała projekty statutów sołectw.
 
ad.23. W dyskusji nad wnioskami w sprawie zamiany nieruchomości gruntowych w Dąbrowie Chełmińskiej oraz zjazdów dla samochodów osobowych głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w wnioski proponując dokonanie zamiany działki nr 34/1 położonej w Dąbrowie Chełmińskiej na działkę nr 60/12 w Dąbrowie Chełmińskiej, co umożliwi utworzenie zjazdów dla samochodów osobowych.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w propozycji Wójta Gminy.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie propozycję zamiany działki nr 34/1 położonej w Dąbrowie Chełmińskiej na działkę nr 60/12 w Dąbrowie Chełmińskiej oraz wolę utworzenia parkingu dla samochodów osobowych przy posesjach usytuowanych w okolicach skrzyżowania ulic Bydgoskiej i Ogrodowej w Dąbrowie Chełmińskiej.
W związku z powyższym utworzenie w/w zajazdów będzie możliwe po dokonaniu zamiany nieruchomości i przejęciu przez Gminę działki nr 34/1 w Dąbrowie Chełmińskiej.
 
Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, przy dwunastu głosach „za” – jednogłośnie przyjęła w/w propozycję.
 
ad.24. W dyskusji nad propozycjami wskaźników do budżetu gminy na rok 2015 głos zabrali:
Przewodniczący Rady Gminy celem wprowadzenia przedstawił pismo Komisji Budżetu, Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska, która zaproponowała następujące wskaźniki podstawowych parametrów do prac nad projektem budżetu Gminy Dąbrowa Chełmińska na 2015 rok:
- podatek od gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 0,14 zł od 1m2 powierzchni;
- podatek od budynków pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego -7,00  zł od 1m2 powierzchni użytkowej,
- obniżyć cenę skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego za 1 dt do kwoty 50,00 zł za 1 dt.
- wynagrodzenia i pochodne na poziomie 5% wzrostu płac;
pozostałe stawki podatków i opłat lokalnych pozostawić na poziomie obowiązującym.
 
W tym momencie radny Dawid Pałczyński wrócił na salę obrad. Aktualny stan rady – 13 osób.
 
Wójt Gminy poinformował, że wszystkie Komisje Rady Gminy dyskutowały na ten temat i w związku z tym, że na w/w posiedzeniach zapadł konsensus, zostało wydane zarządzenie.
Dodał, że wzrost wynagrodzeń dotyczy wynagrodzeń pracowników samorządowych i jednostek organizacyjnych, natomiast nie dotyczy nauczycieli.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w propozycji.
Wójt Gminy dodał, że cena wody i ścieków również pozostanie na poziomie obowiązującym.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w propozycje wskaźników podstawowych parametrów do prac nad projektem budżetu Gminy Dąbrowa Chełmińska na 2015 rok.
 
Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy trzynastu głosach „za” – jednogłośnie przyjęła w/w propozycje wskaźników podstawowych parametrów do prac nad projektem budżetu Gminy Dąbrowa Chełmińska na 2015 rok. Pismo Komisji Budżetu, Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
Wójt Gminy przedstawił korelacje w podatku od nieruchomości w przypadku nieruchomości z budynkami gospodarczymi i takich, które budynków gospodarczych nie posiadają oraz mają część działki wyłączonej jako grunty rolne.
 
ad.25.Przewodniczący Rady Gminy przedstawił informację o złożonych oświadczeniach majątkowych radnych za rok 2013, w których nie stwierdzono nieprawidłowości, informację Wójta Gminy o złożonych oświadczeniach majątkowych przez osoby do tego zobowiązane, w których nie stwierdzono nieprawidłowości oraz informację Wojewody Kujawsko – Pomorskiego o złożonych oświadczeniach majątkowych przez Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy. Wszystkie oświadczenia zostały złożone w wymaganym terminie.
 
ad.26.Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili informacje o pracach Komisji w okresie międzysesyjnym:
Radna Danuta Węgierska  – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, iż w okresie międzysesyjnym Komisja odbyła dwa posiedzenia. Na jednym z posiedzeń dokonano wizytacji jednostek organizacyjnych Gminy, podczas drugiego posiedzenia omawiano sprawy związane z tematyką Sesji.
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym spotykała się dwa razy. Podczas posiedzeń Komisja omawiała kwestie związane z tematyką Sesji Rady Gminy oraz w dniu 22 lipca 2014 r. przeprowadziła czynności kontrolne w zakresie wpływów z majątku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Dąbrowie Chełmińskiej w 2013 roku. Przedstawił sprawozdanie z przeprowadzonej kontroli.
Radny Roman Zieliński – Przewodniczący  Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym odbyła jedno posiedzenie, podczas którego omawiała sprawy związane z tematyką Sesji Rady Gminy.
 
ad.27. W  punkcie „odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne” poruszano następujące kwestie:
 
a)Radna Danuta Węgierska przypomniała o propozycji powołania Młodzieżowej Rady Gminy. Poinformowała, że w tej sprawie odbyło się już wiele spotkań. W  planie pracy Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych przewidziano opracowanie statutu. W związku z powyższym zwróciła się o akceptację, czy Komisja ma taki statut stworzyć, czy też nie. Jeżeli Rada Gminy nie wyrazi wolę zakończenia kadencji powołaniem takiej rady, wówczas Komisja przygotuje taki projekt i go przedstawi.
Młodzież podczas spotkań wykazywała chęć współpracy oraz zaangażowanie. Zdaniem radnej takie zwrócenie się do młodzieży byłoby bardzo korzystne.
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, iż  nie chciałby narzucać nowej Radzie nowych obowiązków i zadań. Dodał, że idea jest bardzo słuszna, ale wolałby, aby decyzja zapadła w nowej kadencji.
Wójt Gminy zapytał, czy wpłynął wniosek o utworzenie młodzieżowej rady?
Radna Danuta Węgierska w odpowiedzi poinformowała, że  samego wniosku jeszcze nie było, ale na spotkaniach wyrażano chęć powołania Młodzieżowej Rady Gminy.
Radny Andrzej Barczyński stwierdził, że jeśli są chętne osoby, które chciałyby ten temat realizować, warto takie działania poprzeć. To kiedyś zaowocuje tym, że młodzi ludzie zastąpią obecnych radnych. Dodał, iż nie odwlekałby tego tematu do nowej kadencji. Pomysł jest dobry i w tym kierunku należy iść, ponieważ nie wiadomo, czy w nowej kadencji ktoś podejmie tę inicjatywę.
Przewodniczący Rady Gminy podkreślił, że nie neguje idei. W związku z brakiem dalszych głosów poddał pod głosowanie kwestię, czy Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych ma opracować Statut Młodzieżowej Rady Gminy.
 
Za zobowiązaniem Komisji do opracowania w/w dokumentu głosowało pięciu radnych, przeciw – siedmiu, wstrzymujących się – zero.
W związku z powyższym Rada Gminy postanowiła, by nie opracowywać w bieżącej kadencji Statutu Młodzieżowej Rady Gminy.
 
b) Wójt Gminy poinformował, że w prezentacji dot. gospodarki odpadami nie podano informacji o kosztach pracowniczych. Zostaną one doliczone i przedstawione na kolejnej Sesji Rady Gminy.
 
c)Wójt Gminy poinformował, iż dokonano liczenia natężenia ruchu na ul. Sportowej w Dąbrowie Chełmińskiej, które wynosi około 1000 pojazdów dziennie.
 
d) Beata Niedziela – Sołtys Sołectwa Czemlewo zapytała, na jakiej zasadzie są odbierane śmieci z cmentarza?
Wójt Gminy poinformował, że  każda z parafii ma podpisane indywidualne umowy.
Beata Niedziela – Sołtys Sołectwa Czemlewo poinformowała, że w tej chwili w Czarżu nie ma śmietnika.
Wójt Gminy odpowiedział, iż będzie to wyjaśniać, ponieważ parafie rozliczają się indywidualnie.
 
ad.28.Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu porządku obrad, o godzinie 11:35     zamknął XLII Sesję Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska.
 

metryczka


Wytworzył: Dorota Kraska-Wadych (18 września 2014)
Opublikował: Dorota Kraska-Wadych (24 października 2014, 09:48:28)

Ostatnia zmiana: Dorota Kraska-Wadych (4 listopada 2014, 14:55:28)
Zmieniono: korekta układu strony

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 886