Protokóły z posiedzeń Komisji Rewizyjnej
Protokóły z posiedzeń Komisji Budżetu, Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska
Protokóły z posiedzeń Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych
Protokóły z posiedzeń Komisji Budżetu, Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska
Protokóły z posiedzeń Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych
PROTOKÓŁ NR 3/11 KOMISJI ROLNICTWA, BEZPIECZEŃSTWA I OCHRONY ŚRODOWISKA
P R O T O K Ó Ł
NR 3/10
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska
odbytego w dniu 15 lutego 2011 roku.
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska
odbytego w dniu 15 lutego 2011 roku.
Posiedzeniu przewodniczył Roman Zieliński – Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli:
- członkowie Komisji wg listy obecności,
- mgr inż. Radosław Ciechacki – Wójt Gminy,
- mgr Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
- mgr Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy.
Porządek posiedzenia:
1. Zaopiniowanie materiałów na IV Sesję Rady Gminy.
2. Przyjęcie protokółu z poprzedniego posiedzenia.
3. Sprawy różne.
ad.1. Komisja omawiała
następujące informacje i projekty uchwał związane z IV Sesją Rady Gminy:
a) Komisja po zapoznaniu się z informacjami Wójta Gminy oraz po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie i bez uwag pozytywnie zaopiniowała informację na temat realizacji budowy kanalizacji ściekowej na terenie Gminy.
b) W dyskusji nad sprawozdaniem z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych głos zabrali:
Wójt Gminy poinformował, iż w posiedzeniu jednej z komisji uczestniczyła Przewodnicząca GKRPA, która poinformowała o problemach lokalowych Komisji.
Andrzej Barczyński – członek Komisji dodał, że chodzi szczególnie o pomieszczenie dla psychologa. Radny zapytał Pełnomocnika ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, czy potrafimy skutecznie wyleczyć ludzi z alkoholizmu. Dodał, iż osobiście zna dwa przypadki wyleczenia, ale zwrócił się prosi o dokładniejsze informacje.
Beniamin Brzyski Pełnomocnik ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wyjaśnił, iż skierowane osoby uczęszczają do punktu konsultacyjnego, który działa dość prężnie. W Ostromecku istnieje grupa AA, do której przyjeżdżają ludzie z Bydgoszczy. Dodał, iż są przypadki wylecenia, ale z tej choroby człowiek leczy się praktycznie przez całe życie.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zwrócił uwagę, że otrzymał informację, iż pod koniec roku pieniądze wydaje się środki finansowe „na siłę”. Część świetlic skorzystała z dofinansowania przyznanego pod koniec roku, z wyjątkiem świetlicy w Boluminie, gdzie pani świetlicowa poinformowała, że terminowo było to dla niej nie do zrealizowania, podczas, gdy niektóre świetlice wiedziały dużo wcześniej o w/w dotacji, a niektóre otrzymały informacje przed samym końcem roku.
Beniamin Brzyski Pełnomocnik ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wyjaśnił, iż Inspektor ds. Promocji i Kultury zwróciła się do Gminnej Komisji z wnioskiem o dofinansowanie wieczorów wigilijnych, a następnie z odpowiednim wyprzedzeniem wysłała do świetlic stosowne pisma.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zauważył, że czas informacji dla świetlic nie był jednakowy.
Beniamin Brzyski Pełnomocnik ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wyjaśnił, że czas informacji był jednakowy, Pani Inspektor jest koordynatorem świetlic i powiadamiała je w jednym czasie. Świetlice otrzymały po około 500 zł.
Krzysztof Paliński – członek Komisji przypomniał, że Wójt już wcześniej mówił o tych środkach. Dodał, że w sołectwie Nowy Dwór szybko zrealizowano w/w środki. Zauważył, iż wina nie leży po stronie pracowników.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zwrócił uwagę, iż Pełnomocnik ds. Rozwiązywania Problem ów Alkoholowych wprowadził nowych członków Komisji bez uzgodnienia z komisją.
Beniamin Brzyski Pełnomocnik ds. Rozwiązywania Problem ów Alkoholowych wyjaśnił, iż nowy skład Komisji powołał Wójt. Dodał, iż złożył wniosek do policji, ale nie ma odpowiedzi, czy jedna z funkcjonariuszek wejdzie w skład komisji, ponieważ czeka na zgodę Komendanta Komisariatu.
Wójt Gminy poinformował, iż podpisując zarządzenie nie wiedział, że Przewodnicząca Komisji nie została powiadomiona o zmianach w składzie Komisji.
Komisja w wyniku dyskusji pozytywnie zaopiniowała w/w sprawozdanie.
c) Projekt uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru działek nr 290/2, 290/3, 290/4, 290/5 obręb geodezyjny Ostromecko we wsi Nowy Dwór:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Teresa Łabaj – inspektor przedstawiła szczegółowe informacje dotyczące w/w projektu uchwały.
Krzysztof Paliński – członek Komisji zwrócił uwagę na istniejące zagrożenia nowych inwestycji w stosunku do oczekiwań potencjalnych mieszkańców od Gminy – porządne drogi, odśnieżanie itp. Dodał, iż dokonał obserwacji pojemników do segregacji odpadów na osiedlu „Konty”. Istniejący tam bałagan powodują mieszkańcy osiedla.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zwrócił uwagę, iż bardzo często nie robią bałaganu nasi rodowici mieszkańcy, a osoby przejezdne. Zauważył, iż drugą plagą są psy wypuszczane na drogi, które brudzą.
Krzysztof Paliński – członek Komisji poinformował, iż doszło do animozji z mieszkańcami osiedla „Konty” i na ostatnim posiedzeniu Rady Sołeckiej omawiano ten temat. Są pisane i dostarczane stosowne informacje do tych ludzi. Zwrócił uwagę na biegające bezpańskie psy, które stwarzają zagrożenie.
Wójt Gminy poinformował, że w ubiegłym roku była prowadzona akcja dot. sprzątania po psach.
Przewodniczący Komisji w związku z brakiem dalszych głosów poddał pod głosowanie w/w projekt uchwały.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
d) Komisja po zapoznaniu się z informacjami Wójta Gminy oraz po przeprowadzeniu dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekty uchwał w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości gruntowych do gminnego zasobu oraz uchwałę w sprawie nabycia nieruchomości gruntowych przeznaczonych na drogę publiczną gminną w klasie dojazdowej.
e) Komisja po zapoznaniu się z informacjami Wójta Gminy oraz po przeprowadzeniu dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie udzielenia Powiatowi Bydgoskiemu pomocy finansowej.
f) Komisja dokonała ponownej analizy projektu budżetu gminy na 2011 rok i po zapoznaniu się z wyjaśnieniami Skarbnika Gminy jednogłośnie pozytywnie go zaopiniowała.
g) W dyskusji nad wnioskiem LKS Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił wniosek, dodając, że przedmiotowe pismo trudno jest nazwać wnioskiem, jest to raczej obraz działalności klubu. Zwrócił uwagę, że gdy był przygotowany budżet nie było żadnych uwag i wniosków ze strony klubów.
Krzysztof Paliński – członek Komisji zauważył, iż należy w dokonywaniu oceny działalności klubów za poprzednie lata należy brać pod uwagę szczególnie sukcesy i organizowane imprezy masowe i zdaniem radnego jest to główna przesłanka do przyznania dotacji.
Zwrócił uwagę, że LKS Dąbrowa Chełmińska prócz piłki nożnej ma sekcję boksu, która ma osiągnięcia, ale w sensie masowym ten klub powinien być kolebką Gminy, ponieważ tu są świetne warunki. Zwrócił uwagę, że należy promować takie dyscypliny sportu, które będą rozsławiały Gminę nie tylko w województwie, ale i w kraju. Takie zalążki już są. Dwie zawodniczki z naszej Gminy zdobyły medale w boksie. Dodał, że boks kobiet jest lżejszy niż np. lekkoatletyka.
Można zrobić coś, za co będą medale w igrzyskach olimpijskich, przy wykorzystaniu istniejącego zaplecza.
Sekretarz Gminy wyjaśniła, iż niektóre kluby często wyrażają niezadowolenie, że otrzymują zbyt małe dotacje. Dodała, że jest przyzwolenia Rady Gminy, aby wszystkie kluby korzystały z dotacji. Nie ma specjalizacji poszczególnych klubów. Przedstawiła wyjaśnienia analizy rozliczeń i sprawozdań ludowych klubów sportowych, dodając, że dokonanie podziału. nie jest łatwe. Poinformowała, iż Rada Gminy może zrobić kryteria i np. dotować tylko piłkę nożną.
Krzysztof Paliński – członek Komisji zauważył, że w ostatnich igrzyskach olimpijskich sportowców wiejskich startowało tylko LKS Ostromecko i LZS Nowy Dwór i do finału dotarło tylko Ostromecko.
Zwrócił uwagę, że LZS Nowy Dwór robił to bez ingerencji budżetu, Gmina zapewniała dowóz i pomoc. Klub z Dąbrowy Chełmińskiej nie był zainteresowany udziałem w tych igrzyskach. Radny Zasugerował, aby Dąbrowa Chełmińska była klubem wiodącym w zakresie piłki nożnej, natomiast pozostałe kluby specjalizowały się w innych dziedzinach.
Zaproponował uściślenie kryteriów przyznawania dotacji, żeby ofert z terenu Gminy nie przebiły oferty z innych gmin.
Sekretarz Gminy zapytała, jak komisja konkursowa ma się ustosunkować do tego,
żeby np. nie przyznać dotacji na boks, gdzie jest wiele informacji o osiągnięciach i imprezach sportowych?
Andrzej Barczyński – członek Komisji dodał, iż sądzi, że idea sportu kwalifikowanego trochę zatarła sport masowy. Dzisiaj istnieją wyspecjalizowane kluby w Dąbrowie Chełmińskiej i w Ostromecku, podczas, gdy jego zdaniem pieniądze z budżetu powinny służyć wspieraniu sportu masowego, żeby zaangażować w to jak najwięcej mieszkańców – dzieci i młodzieży.
Zwrócił uwagę, że więcej dobrego przynosi wspieranie „masówki”, niż „wyczynówki”.
h) W dyskusji nad wnioskiem Zespołu Oświaty Samorządowej głos zabrali:
Andrzej Barczyński – członek Komisji poinformował, iż przeczytał w/w pismo z niepokojem. Po takiej informacji odpowiedzialność spada na radnych. Zapytał, dlaczego wcześniej nie było reakcji?
Wójt Gminy przypomniał, że podobny wniosek wpłynął do budżetu, ale nie został ujęty. To jest ponowny wniosek.
Andrzej Barczyński – członek Komisji stwierdził, że jeżeli autobus jest w tak złym stanie, należy w pierwszej kolejności zakupić inny. Dla niego najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci.
Krzysztof Paliński – członek Komisji zastanawiał się, jaki jest roczny koszt wynajęcia autobusu.
Wójt Gminy wyjaśnił, że omawiany autobus posiada przegląd techniczny. Zaproponował trzy możliwości rozwiązania sprawy:
- natychmiast wyłączyć omawiany autobus z eksploatacji i wynająć autobus zewnętrzny;
- zaciągnąć kredyt w wysokości 500 000 zł i ogłosić przetarg na zakup nowego autobusu;
- zakupić autobus używany za około 100 000 zł netto.
Krzysztof Paliński – członek Komisji zwrócił się o przygotowanie na najbliższą Sesję Rady Gminy wyliczenie kosztu zabezpieczenia dowozu zewnętrznego przez jeden rok.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zwrócił uwagę, że w takiej sytuacji zostanie pracownik - kierowca i opiekun dzieci, co z nimi się stanie?
Krzysztof Paliński – członek Komisji zauważył, w tym roku nie jesteśmy przygotowani na zakup autobusu.
Jerzy Szczęsny – członek Komisji poinformował, że takie używane autobusy są w PKS i się sprawdzają.
Sekretarz Gminy poinformowała, że Dyrektor PKS zaproponował, że przy okazji realizacji dowożenia uczniów mógłby połączyć linie przez Bolumin i Wałdowo Królewskie.
Krzysztof Paliński – członek Komisji stwierdził, że należy to uruchomić w trybie natychmiastowym.
Wójt Gminy poinformował, że na poprzednich posiedzeniach komisji ustalono, że należy zakupić używany autobus.
Gabriel Zukierski – członek Komisji zauważył, iż należy zwrócić uwagę na koszty napraw i eksploatacji zachodnich autobusów.
Wójt Gminy wskazał propozycje pokrycia wydatków na zakup używanego autobusu.
Przewodniczący Komisji stwierdził, że najbezpieczniejszy byłby zakup nowego autobusu.
i) W dyskusji nad wnioskiem Gminnej Spółki wodnej głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił sprawę i zaproponował przyznanie dotacji dla Spółki na wykonanie zadań oraz odwodnienie terenu przy szkole w Wałdowie Królewskim.
Komisja jednogłośnie wyraziła zgodę na zastosowanie w/w rozwiązania sprawy.
Gabriel Zukierski – członek Komisji zwrócił się z wnioskiem o wystąpienie do właściciela działki w Strzyżawie – PKP o wyczyszczenie rowu.
Wójt Gminy wyjaśnił, że wysłał do Starostwa Powiatowego pismo o zainteresowanie się tego typu sprawami.
j) W dyskusji nad wnioskiem w sprawie opłaty za montaż kompletu ptrzyłączeniowego na przyłączu wody głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił sprawę i zaproponował, aby koszty zakupu materiału ponosił właściciel nieruchomości, a po stronie Gminy byłaby robocizna.
Komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w/w propozycję.
k) W dyskusji nad projektu planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Linje” głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił sprawę dodając, że w zapisach planu ochrony nie wyjaśniono kwestii zakresu ochrony wód. Zwrócił uwagę, iż mamy już uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu objętego planem ochrony i jest niedopuszczalne wprowadzanie niekorzystnych zmian prawa miejscowego.
l) Komisja po przeprowadzonej dyskusji praz po zapoznaniu się z informacjami Wójta Gminy jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekty uchwał zmieniających uchwały w sprawie zatwierdzenia „Planu Odnowy Miejscowości Dąbrowa Chełmińska, Czemlewo i Gzin.
m) Komisja po przeprowadzonej dyskusji oraz zapoznaniu się z informacjami Wójta Gminy jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia opłat z tytułu użytkowania i dzierżawy nieruchomości.
n) Komisja po przeprowadzonej dyskusji opracowała plan pracy Komisji na rok 2011.
ad.2. Członkowie Komisji zapoznali się z treścią protokółów z poprzednich posiedzeń. Komisja jednogłośnie przyjęła w/w protokóły.
ad.3. W punkcie „sprawy różne” poruszano następujące kwestie:
Krzysztof Paliński – członek Komisji zwrócił się o udostępnienie Statutu Gminnej Spółki Wodnej, ponieważ kilka rodzin mieszka na terenach bardzo zalanych. Od kilku dni starał się z nimi rozmawiać. Zwrócił uwagę, iż droga dojazdowa do w/w osób jest podmywana. Rolnicy dają bardzo duży nakład pracy, żeby udrożnić rowy, ale chyba nie mają świadomości, kto powinien dbać o te rowy melioracyjne.
a) Komisja po zapoznaniu się z informacjami Wójta Gminy oraz po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie i bez uwag pozytywnie zaopiniowała informację na temat realizacji budowy kanalizacji ściekowej na terenie Gminy.
b) W dyskusji nad sprawozdaniem z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych głos zabrali:
Wójt Gminy poinformował, iż w posiedzeniu jednej z komisji uczestniczyła Przewodnicząca GKRPA, która poinformowała o problemach lokalowych Komisji.
Andrzej Barczyński – członek Komisji dodał, że chodzi szczególnie o pomieszczenie dla psychologa. Radny zapytał Pełnomocnika ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, czy potrafimy skutecznie wyleczyć ludzi z alkoholizmu. Dodał, iż osobiście zna dwa przypadki wyleczenia, ale zwrócił się prosi o dokładniejsze informacje.
Beniamin Brzyski Pełnomocnik ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wyjaśnił, iż skierowane osoby uczęszczają do punktu konsultacyjnego, który działa dość prężnie. W Ostromecku istnieje grupa AA, do której przyjeżdżają ludzie z Bydgoszczy. Dodał, iż są przypadki wylecenia, ale z tej choroby człowiek leczy się praktycznie przez całe życie.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zwrócił uwagę, że otrzymał informację, iż pod koniec roku pieniądze wydaje się środki finansowe „na siłę”. Część świetlic skorzystała z dofinansowania przyznanego pod koniec roku, z wyjątkiem świetlicy w Boluminie, gdzie pani świetlicowa poinformowała, że terminowo było to dla niej nie do zrealizowania, podczas, gdy niektóre świetlice wiedziały dużo wcześniej o w/w dotacji, a niektóre otrzymały informacje przed samym końcem roku.
Beniamin Brzyski Pełnomocnik ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wyjaśnił, iż Inspektor ds. Promocji i Kultury zwróciła się do Gminnej Komisji z wnioskiem o dofinansowanie wieczorów wigilijnych, a następnie z odpowiednim wyprzedzeniem wysłała do świetlic stosowne pisma.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zauważył, że czas informacji dla świetlic nie był jednakowy.
Beniamin Brzyski Pełnomocnik ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wyjaśnił, że czas informacji był jednakowy, Pani Inspektor jest koordynatorem świetlic i powiadamiała je w jednym czasie. Świetlice otrzymały po około 500 zł.
Krzysztof Paliński – członek Komisji przypomniał, że Wójt już wcześniej mówił o tych środkach. Dodał, że w sołectwie Nowy Dwór szybko zrealizowano w/w środki. Zauważył, iż wina nie leży po stronie pracowników.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zwrócił uwagę, iż Pełnomocnik ds. Rozwiązywania Problem ów Alkoholowych wprowadził nowych członków Komisji bez uzgodnienia z komisją.
Beniamin Brzyski Pełnomocnik ds. Rozwiązywania Problem ów Alkoholowych wyjaśnił, iż nowy skład Komisji powołał Wójt. Dodał, iż złożył wniosek do policji, ale nie ma odpowiedzi, czy jedna z funkcjonariuszek wejdzie w skład komisji, ponieważ czeka na zgodę Komendanta Komisariatu.
Wójt Gminy poinformował, iż podpisując zarządzenie nie wiedział, że Przewodnicząca Komisji nie została powiadomiona o zmianach w składzie Komisji.
Komisja w wyniku dyskusji pozytywnie zaopiniowała w/w sprawozdanie.
c) Projekt uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru działek nr 290/2, 290/3, 290/4, 290/5 obręb geodezyjny Ostromecko we wsi Nowy Dwór:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Teresa Łabaj – inspektor przedstawiła szczegółowe informacje dotyczące w/w projektu uchwały.
Krzysztof Paliński – członek Komisji zwrócił uwagę na istniejące zagrożenia nowych inwestycji w stosunku do oczekiwań potencjalnych mieszkańców od Gminy – porządne drogi, odśnieżanie itp. Dodał, iż dokonał obserwacji pojemników do segregacji odpadów na osiedlu „Konty”. Istniejący tam bałagan powodują mieszkańcy osiedla.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zwrócił uwagę, iż bardzo często nie robią bałaganu nasi rodowici mieszkańcy, a osoby przejezdne. Zauważył, iż drugą plagą są psy wypuszczane na drogi, które brudzą.
Krzysztof Paliński – członek Komisji poinformował, iż doszło do animozji z mieszkańcami osiedla „Konty” i na ostatnim posiedzeniu Rady Sołeckiej omawiano ten temat. Są pisane i dostarczane stosowne informacje do tych ludzi. Zwrócił uwagę na biegające bezpańskie psy, które stwarzają zagrożenie.
Wójt Gminy poinformował, że w ubiegłym roku była prowadzona akcja dot. sprzątania po psach.
Przewodniczący Komisji w związku z brakiem dalszych głosów poddał pod głosowanie w/w projekt uchwały.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
d) Komisja po zapoznaniu się z informacjami Wójta Gminy oraz po przeprowadzeniu dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekty uchwał w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości gruntowych do gminnego zasobu oraz uchwałę w sprawie nabycia nieruchomości gruntowych przeznaczonych na drogę publiczną gminną w klasie dojazdowej.
e) Komisja po zapoznaniu się z informacjami Wójta Gminy oraz po przeprowadzeniu dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie udzielenia Powiatowi Bydgoskiemu pomocy finansowej.
f) Komisja dokonała ponownej analizy projektu budżetu gminy na 2011 rok i po zapoznaniu się z wyjaśnieniami Skarbnika Gminy jednogłośnie pozytywnie go zaopiniowała.
g) W dyskusji nad wnioskiem LKS Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił wniosek, dodając, że przedmiotowe pismo trudno jest nazwać wnioskiem, jest to raczej obraz działalności klubu. Zwrócił uwagę, że gdy był przygotowany budżet nie było żadnych uwag i wniosków ze strony klubów.
Krzysztof Paliński – członek Komisji zauważył, iż należy w dokonywaniu oceny działalności klubów za poprzednie lata należy brać pod uwagę szczególnie sukcesy i organizowane imprezy masowe i zdaniem radnego jest to główna przesłanka do przyznania dotacji.
Zwrócił uwagę, że LKS Dąbrowa Chełmińska prócz piłki nożnej ma sekcję boksu, która ma osiągnięcia, ale w sensie masowym ten klub powinien być kolebką Gminy, ponieważ tu są świetne warunki. Zwrócił uwagę, że należy promować takie dyscypliny sportu, które będą rozsławiały Gminę nie tylko w województwie, ale i w kraju. Takie zalążki już są. Dwie zawodniczki z naszej Gminy zdobyły medale w boksie. Dodał, że boks kobiet jest lżejszy niż np. lekkoatletyka.
Można zrobić coś, za co będą medale w igrzyskach olimpijskich, przy wykorzystaniu istniejącego zaplecza.
Sekretarz Gminy wyjaśniła, iż niektóre kluby często wyrażają niezadowolenie, że otrzymują zbyt małe dotacje. Dodała, że jest przyzwolenia Rady Gminy, aby wszystkie kluby korzystały z dotacji. Nie ma specjalizacji poszczególnych klubów. Przedstawiła wyjaśnienia analizy rozliczeń i sprawozdań ludowych klubów sportowych, dodając, że dokonanie podziału. nie jest łatwe. Poinformowała, iż Rada Gminy może zrobić kryteria i np. dotować tylko piłkę nożną.
Krzysztof Paliński – członek Komisji zauważył, że w ostatnich igrzyskach olimpijskich sportowców wiejskich startowało tylko LKS Ostromecko i LZS Nowy Dwór i do finału dotarło tylko Ostromecko.
Zwrócił uwagę, że LZS Nowy Dwór robił to bez ingerencji budżetu, Gmina zapewniała dowóz i pomoc. Klub z Dąbrowy Chełmińskiej nie był zainteresowany udziałem w tych igrzyskach. Radny Zasugerował, aby Dąbrowa Chełmińska była klubem wiodącym w zakresie piłki nożnej, natomiast pozostałe kluby specjalizowały się w innych dziedzinach.
Zaproponował uściślenie kryteriów przyznawania dotacji, żeby ofert z terenu Gminy nie przebiły oferty z innych gmin.
Sekretarz Gminy zapytała, jak komisja konkursowa ma się ustosunkować do tego,
żeby np. nie przyznać dotacji na boks, gdzie jest wiele informacji o osiągnięciach i imprezach sportowych?
Andrzej Barczyński – członek Komisji dodał, iż sądzi, że idea sportu kwalifikowanego trochę zatarła sport masowy. Dzisiaj istnieją wyspecjalizowane kluby w Dąbrowie Chełmińskiej i w Ostromecku, podczas, gdy jego zdaniem pieniądze z budżetu powinny służyć wspieraniu sportu masowego, żeby zaangażować w to jak najwięcej mieszkańców – dzieci i młodzieży.
Zwrócił uwagę, że więcej dobrego przynosi wspieranie „masówki”, niż „wyczynówki”.
h) W dyskusji nad wnioskiem Zespołu Oświaty Samorządowej głos zabrali:
Andrzej Barczyński – członek Komisji poinformował, iż przeczytał w/w pismo z niepokojem. Po takiej informacji odpowiedzialność spada na radnych. Zapytał, dlaczego wcześniej nie było reakcji?
Wójt Gminy przypomniał, że podobny wniosek wpłynął do budżetu, ale nie został ujęty. To jest ponowny wniosek.
Andrzej Barczyński – członek Komisji stwierdził, że jeżeli autobus jest w tak złym stanie, należy w pierwszej kolejności zakupić inny. Dla niego najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci.
Krzysztof Paliński – członek Komisji zastanawiał się, jaki jest roczny koszt wynajęcia autobusu.
Wójt Gminy wyjaśnił, że omawiany autobus posiada przegląd techniczny. Zaproponował trzy możliwości rozwiązania sprawy:
- natychmiast wyłączyć omawiany autobus z eksploatacji i wynająć autobus zewnętrzny;
- zaciągnąć kredyt w wysokości 500 000 zł i ogłosić przetarg na zakup nowego autobusu;
- zakupić autobus używany za około 100 000 zł netto.
Krzysztof Paliński – członek Komisji zwrócił się o przygotowanie na najbliższą Sesję Rady Gminy wyliczenie kosztu zabezpieczenia dowozu zewnętrznego przez jeden rok.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zwrócił uwagę, że w takiej sytuacji zostanie pracownik - kierowca i opiekun dzieci, co z nimi się stanie?
Krzysztof Paliński – członek Komisji zauważył, w tym roku nie jesteśmy przygotowani na zakup autobusu.
Jerzy Szczęsny – członek Komisji poinformował, że takie używane autobusy są w PKS i się sprawdzają.
Sekretarz Gminy poinformowała, że Dyrektor PKS zaproponował, że przy okazji realizacji dowożenia uczniów mógłby połączyć linie przez Bolumin i Wałdowo Królewskie.
Krzysztof Paliński – członek Komisji stwierdził, że należy to uruchomić w trybie natychmiastowym.
Wójt Gminy poinformował, że na poprzednich posiedzeniach komisji ustalono, że należy zakupić używany autobus.
Gabriel Zukierski – członek Komisji zauważył, iż należy zwrócić uwagę na koszty napraw i eksploatacji zachodnich autobusów.
Wójt Gminy wskazał propozycje pokrycia wydatków na zakup używanego autobusu.
Przewodniczący Komisji stwierdził, że najbezpieczniejszy byłby zakup nowego autobusu.
i) W dyskusji nad wnioskiem Gminnej Spółki wodnej głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił sprawę i zaproponował przyznanie dotacji dla Spółki na wykonanie zadań oraz odwodnienie terenu przy szkole w Wałdowie Królewskim.
Komisja jednogłośnie wyraziła zgodę na zastosowanie w/w rozwiązania sprawy.
Gabriel Zukierski – członek Komisji zwrócił się z wnioskiem o wystąpienie do właściciela działki w Strzyżawie – PKP o wyczyszczenie rowu.
Wójt Gminy wyjaśnił, że wysłał do Starostwa Powiatowego pismo o zainteresowanie się tego typu sprawami.
j) W dyskusji nad wnioskiem w sprawie opłaty za montaż kompletu ptrzyłączeniowego na przyłączu wody głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił sprawę i zaproponował, aby koszty zakupu materiału ponosił właściciel nieruchomości, a po stronie Gminy byłaby robocizna.
Komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w/w propozycję.
k) W dyskusji nad projektu planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Linje” głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił sprawę dodając, że w zapisach planu ochrony nie wyjaśniono kwestii zakresu ochrony wód. Zwrócił uwagę, iż mamy już uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu objętego planem ochrony i jest niedopuszczalne wprowadzanie niekorzystnych zmian prawa miejscowego.
l) Komisja po przeprowadzonej dyskusji praz po zapoznaniu się z informacjami Wójta Gminy jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekty uchwał zmieniających uchwały w sprawie zatwierdzenia „Planu Odnowy Miejscowości Dąbrowa Chełmińska, Czemlewo i Gzin.
m) Komisja po przeprowadzonej dyskusji oraz zapoznaniu się z informacjami Wójta Gminy jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia opłat z tytułu użytkowania i dzierżawy nieruchomości.
n) Komisja po przeprowadzonej dyskusji opracowała plan pracy Komisji na rok 2011.
ad.2. Członkowie Komisji zapoznali się z treścią protokółów z poprzednich posiedzeń. Komisja jednogłośnie przyjęła w/w protokóły.
ad.3. W punkcie „sprawy różne” poruszano następujące kwestie:
Krzysztof Paliński – członek Komisji zwrócił się o udostępnienie Statutu Gminnej Spółki Wodnej, ponieważ kilka rodzin mieszka na terenach bardzo zalanych. Od kilku dni starał się z nimi rozmawiać. Zwrócił uwagę, iż droga dojazdowa do w/w osób jest podmywana. Rolnicy dają bardzo duży nakład pracy, żeby udrożnić rowy, ale chyba nie mają świadomości, kto powinien dbać o te rowy melioracyjne.
Na tym posiedzenie zakończono.
metryczka
Wytworzył: mgr Dorota Kraska-Wadych - inspektor (15 lutego 2011)
Opublikował: mgr Dorota Kraska-Wadych (29 marca 2011, 15:12:20)
Ostatnia zmiana: mgr Dorota Kraska-Wadych (20 września 2011, 12:11:19)
Zmieniono: DODANIE NAZWY KOMISJI
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 1091