PROTOKÓŁ NR XXVII/09


P R O T O K  Ó Ł   NR   XXVII/09
z Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska
odbytej w dniu 18 września 2009 roku
 
Sesja odbyła się w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Dąbrowa Chełmińska.
 
Przewodniczący Rady Gminy Józef Hentrich o godzinie 11:00 otworzył Sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 12 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji. (Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokółu).
 
Radni nieobecni:
Robert Borek,
Błażej Stankiewicz,
Gabriel Zukierski.
 
W Sesji udział wzięli:
  • Radni Rady Gminy wg listy obecności,
  • mgr Zbigniew Łuczak - Wójt Gminy,
  • mgr Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
  • mgr Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy,
  • inż. Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej,
  • mgr Danuta Tomaszewska – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej,
  • mgr Małgorzata Sadurska – Kierownik Zespołu Oświaty Samorządowej,
  • Elżbieta Galant – Dyrektor Zespołu Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej,
  • Stanisław Buś – Przewodniczący Rady Powiatu Bydgoskiego, Dyrektor Zespołu Szkół w Ostromecku,
  • Waldemar Łobocki – Dyrektor Zespołu Szkół w Czarżu,
  • Longina Tomczyk - Radna– Przedstawiciel Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej,
  • Sołtysi i zaproszeni goście wg listy obecności.
 
Przewodniczący Rady Gminy odczytał porządek obrad i zwrócił się o przedstawienie wniosków w sprawie ewentualnych poprawek i uzupełnień.
 
Rada Gminy obradowała według następującego porządku:
  1. Powołanie Sekretarza obrad.
  2. Przyjęcie protokółu z poprzedniej Sesji.
  3. Informacja Wójta Gminy dot. podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
  4. Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
  5. Informacja na temat wyników egzaminów kompetencyjnych na szczeblu szkoły podstawowej i gimnazjum.
  6. Informacja na temat przygotowania szkół do nowego roku szkolnego.
  7. Informacja na temat stanu mienia komunalnego na terenie Gminy.
  8. Sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy za pierwsze półrocze 2009 roku.
  9. Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na bezprzetargową sprzedaż nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Gminy Dąbrowa Chełmińska.
  10. Projekt uchwały w sprawie sprzedaży działek przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne stanowiących własność Gminy Dąbrowa Chełmińska.
  11. Projekt uchwały w sprawie nieodpłatnego nabycia nieruchomości (drogi).
  12. Projekt uchwały w sprawie zamiany nieruchomości gruntowych niezabudowanych położonych w Dąbrowie Chełmińskiej.
  13. Projekt uchwały w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej likwidacji Regionalnego Zespołu Opieki Paliatywnej – Dom Sue Ryder w Bydgoszczy.
  14. Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym.
  15. Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2009.
  16. Określenie podstawowych parametrów do prac nad projektem budżetu Gminy Dąbrowa Chełmińska na 2010 rok.
  17. Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego z Gminą Miastem Bydgoszcz.
  18. Informacja z prac Komisji za okres międzysesyjny.
  19. Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne.
  20. Zakończenie obrad.
 
ad.1. Rada Gminy jednogłośnie powołała radnego Stanisława Syrockiego na Sekretarza obrad. Radny Syrocki wyraził zgodę na pełnienie tej funkcji.
 
ad.2. Do protokółu z XXVI Sesji Rady Gminy uwag nie wniesiono. Rada Gminy jednogłośnie przyjęła protokół z XXVI Sesji.
 
ad.3. Wójt Gminy przedłożył Radzie Gminy informację na temat swojej działalności w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił się o  wyjaśnienie określenia „Narodowy Program Dróg Lokalnych” oraz o przedstawienie bliższych informacji na temat odbytych spotkań wójtów.
Wójt Gminy wyjaśnił, że Narodowy Program Dróg Lokalnych dotyczy tzw. schetynówek. Poinformował, że przygotowano projekt drogi Ostromecko – Wałdowo Królewskie i w terminie do dnia trzydziestego września br. zostanie złożony wniosek o dotację.
Wójt Gminy wyjaśnił, że spotkania wójtów w Białych Błotach i Sicienku dotyczyły kwestii  zawarcia umowy wodno – kanalizacyjnej.
Radny Szymon Dunal zapytał, czy spotkanie w sprawie punktów przedszkolnych oznaczać ma, że nie będą one dalej funkcjonowały?
Wójt Gminy wyjaśnił, że została podpisana umowa na dwa kolejne lata.
Radny Szymon Dunal zwrócił się o przedstawienie informacji na temat spotkania dotyczącego komunikacji autobusowej.
Wójt Gminy wyjaśnił, że było to spotkanie sondażowe. Prosił, by firma chcąc obsługiwać teren Gminy uwzględniła również drogi gminne, takie, jak w Gzinie, Wałdowie Królewskim, Boluninie i drogę w kierunku Kokocka. Dodał, że gdyby była jakaś niewielka odpłatność, Gmina mogłaby partycypować w kosztach tego przedsięwzięcia.
Radny Ryszard Kaczor zwrócił się o podanie informacji na temat przetargu na budowę kanalizacji sanitarnej.
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że prace rozpoczną się po rozstrzygnięciu przetargu, a nastąpi to w najbliższy poniedziałek. Roboty będzie można realizować po podpisaniu umowy. Przyjęto do realizacji 2196 m sieci, jest to długość odpowiadająca zapisanym w budżecie na ten rok środkom finansowym na ten cel.
 
Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, dwunastoma głosami „za” – jednogłośnie i bez uwag przyjęła w/w sprawozdanie Wójta Gminy, które stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.4. W punkcie „interpelacje, zapytania i wolne wnioski” nie podnoszono żadnych kwestii.
 
ad.5. W dyskusji na temat informacji na temat wyników egzaminów kompetencyjnych na szczeblu szkoły podstawowej i gimnazjum głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w informacji.
Radny Andrzej Barczyński zapytał o przyczyny gorszych wyników egzaminów w szkołach w Dąbrowie Chełmińskiej i Czarżu w porównaniu ze szkołą w Ostromecku i Powiatem Bydgoskim. Radny zastanawiał się, w czym tkwi problem, ponieważ wyniki egzaminów na terenie gminy zawsze były porównywalne z wynikami na skalę Powiatu, a teraz jest gorzej.
Elżbieta Galant – Dyrektor Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej poinformowała, że w roku bieżącym wyniki egzaminów w szkole podstawowej wypadły znacznie gorzej, wyniki w gimnazjum są dobre. Dyrektor wyjaśniła, że czasami zdarza się, że zbierze się rocznikowo taki zespół, w którym „wyśrubowanie” wyników jest bardzo trudne, znalazły się dzieci z takiego środowiska, że trudno było cokolwiek zrobić. Obecnie dokonano podziału klas i środowisk z nadzieją, że wyniki egzaminów w szkole podstawowej będą zbliżone do gimnazjum.
Waldemar Łobocki – Dyrektor Zespołu Szkół w Czarżu wyjaśnił, że słabe wyniki egzaminu w gimnazjum są efektem tego, że te wyniki były również słabe na egzaminie w klasie szóstej szkoły podstawowej. Wyjaśnił, że to taka grupa, z którą mimo wytężonej pracy nie dało się zbyt wiele zrobić.
Stanisław Buś – Dyrektor Zespołu Szkół w Ostromecku poinformował, że przez szereg lat udaje się uzyskiwać dobre, albo bardzo dobre wyniki w szkołach. Uważa, że powołanie- rozbicie dużego zespołu szkół na małe było bardzo dobrym rozwiązaniem. Poinformował, że szkoła w Ostromecku osiągnęła najwyższe wyniki w skali powiatu bydgoskiego.
Dodał, że kadra nauczycielska wypracowała przez te lata egzaminów własne metody i są one skuteczne. Jest bardzo zadowolony z kadry informując, że szkoła obejmuje teren, na którym mieszkają tacy sami ludzie jak w innych miejscowościach, istnieje też trudne środowisko, na przykład z terenu popegerowskiego. Zwrócił uwagę na bardzo dobry wynik w części matematyczno – przyrodniczej. Stwierdził, że warto się starać i odnosić sukcesy, ponieważ bardzo miło słucha się pochwał. Poinformował, iż chciałby żeby można było dodatkowo uhonorować nauczycieli z Zespołu Szkół w Ostromecku, ponieważ wkładają w te przygotowania bardzo dużo pracy.
Radny Andrzej Barczyński zauważył, że Dyrektor Łobocki postawił bardzo trafną diagnozę mówiącą o tym, że w przypadku złych wyników egzaminów w klasie szóstej, podobna sytuacja występuje na egzaminie gimnazjalnym. Zapytał, czy to jest regułą, czy może jednak zdarzają się sytuacje przejścia ze słabej klasy w dobrą.
Elżbieta Galant – Dyrektor Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej wyjaśniła, że nie jest to regułą, ponieważ udaje się uzyskać lepsze wyniki egzaminów gimnazjalnych od egzaminu w klasie szóstej. Dodała, że często słyszy się od uczniów, że egzamin w klasie szóstej nie jest taki ważny, ponieważ i tak pozostaną w gimnazjum mieszczącym się w tym samym zespole szkół, natomiast wyniki gimnazjalne są brane pod uwagę na zewnątrz, więc uczniowie bardziej się starają.
Waldemar Łobocki – Dyrektor Zespołu Szkół w Czarżu dodał, że, jeżeli na 18 osób w klasie 12 nie jest zainteresowanych wynikiem, to te kilka osób nie jest w stanie zapracować na lepszy wynik.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w informacje.
 
Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, przy dwunastu głosach „za” – jednogłośnie przyjęła informację na temat wyników egzaminów kompetencyjnych na szczeblu szkoły podstawowej i gimnazjum, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.6. W dyskusji na temat przygotowanie szkół do nowego roku szkolnego głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w informacji.
Radna Danuta Węgierska zwróciła się o przedstawienie informacji na temat przygotowania szkół do reformy oświatowej.
Waldemar Łobocki – Dyrektor Zespołu Szkół w Czarżu poinformował, że w chwili obecnej  w szkole podstawowej trzebaby jedną klasę przystosować do reformy. Udało się to zrobić w ramach posiadanych środków, udało się również pozyskać ze środków ministerialnych dotację w kwocie 6000 zł na wyposażenie. W przyszłym roku sytuacja może być trudniejsza, bo do pierwszych klas trafią sześciolatki i będzie brakowało klasy a ministerstwo nie przewidziało środków na dobudowanie sal.
Elżbieta Galant – Dyrektor Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej poinformowała, że sytuacja w szkole jest dobra. Udało się wydzielić pomieszczenie na relaks. Podobnie dobra sytuacja występuję w szkole w Wałdowie Królewskim. Dodała, że cieszy się, że w Wałdowie Królewskim zorganizowano mini salkę gimnastyczną, ponieważ obecnie pełni ona również funkcję salki zabaw. Wyjaśniła, iż z założenia istnieje wymóg, że szkoły muszą posiadać sale zabaw. Dodała, że, udało się otrzymać dotację na ten cel w kwocie 12000 zł i przedmiotowa sala zostanie wyposażona wg wymogów reformy, a ponieważ szkoła ma do dyspozycji autobusy, nie będzie problemu dowozu dzieci do Wałdowa Królewskiego. Dyrektor podsumowała, iż  myśli, że w przyszłym roku nie będzie najgorzej, a na razie sytuacja wygląda dobrze.
Stanisław Buś – Dyrektor Zespołu Szkół w Ostromecku poinformował, że pod koniec sierpnia br. jeden z rodziców zgłosił do klasy pierwszej pięciolatka. Nie było problemów z przyjęciem go do szkoły, ponieważ klasa liczy trzynaście osób. Zwrócił uwagę, że w szkole są sale, w których brakuje miejsca, a zgodnie z wymogami, w tyle Sali lekcyjnej powinna znajdować się wykładzina do ćwiczeń. Dodał, że jeśli chodzi o przyszłość i klasy młodsze, sygnalizował, że konieczna będzie jakaś forma rozbudowy szkoły w kl. 1-3.
W przedszkolach zwiększono liczbę i przyjęto wszystkich chętnych, ale więcej już się nie da zrobić, szkoła „pęka w szwach”. Poinformował, że szkoła wewnątrz i na zewnątrz nie wygląda źle wszystkie sale są wyremontowane. Okna do wymiany, ale jest to sukcesywnie robione. Zwrócił uwagę na brak zaplecza na sale przedmiotowe - na pracownie fizyczną i chemiczną.
Zwrócił uwagę na brak boiska sportowego z bieżnią. Szkoła ma dwie wiodące dyscypliny, szczególnie lekkoatletyka, gdzie były ogromne sukcesy.
Radny Andrzej Barczyński wskazał na problem podręczników związany ze zmianą programu nauczania. Dziecko rok po roku nie może wykorzystać podręczników. Zastanawiał się, czy nie za często wprowadza się reformy, w związku  z czym nie można częściowo albo w ogóle korzystać z podręczników rok po roku. Dodał, że te zmiany są dla niego niezrozumiałe.
Radny Ryszard Kaczor dodał, że ceny podręczników są ogromne, a niektórych książek nie ma ani w księgarniach, ani w Internecie, a są sytuacje, w których dziecko dostaje ocenę niedostateczną za brak podręcznika.
Waldemar Łobocki – Dyrektor Zespołu Szkół w Czarżu wyjaśnił, że dotychczas szkoła mogła sobie wybrać podręczniki i nie zmieniać ich przez 3 lata. Teraz ministerstwo wpadło na pomysł by wprowadzić nowe podręczniki. Szkoła pomogła zrealizować zakup nowych książek, a potem minister wycofała się z w/w pomysłu i dopuściła używanie dotychczasowych.
Dodał, że w miarę możliwości nauczyciele kserują wszystko, co jest możliwe, starają się nie obciążać rodziców.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w informacje.
 
Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, przy dwunastu głosach „za” – jednogłośnie przyjęła informacje na temat przygotowania szkół do nowego roku szkolnego, które stanowią załączniki do niniejszego protokółu.
 
ad.7. W dyskusji na temat stanu mienia komunalnego Gminy Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w informacji.
Radna Danuta Węgierska zapytała, czy najemcy lokali mieszkalnych w Ostromecku otrzymają jakieś zniżki na wykup zajmowanych mieszkań?
Wójt Gminy wyjaśnił, iż zgodnie z uchwałą Rady Gminy ci, którzy złożyli wnioski do dnia 31.12.2007 r. otrzymają 90% zniżki. Dodał, że wszyscy zostali pisemnie poinformowani o tym fakcie. Osoby, które złożyły, bądź złożą wnioski o wykup mieszkań po tym terminie otrzymają 50% zniżki
Radny Andrzej Barczyński zapytał, kto otrzymał mieszkania w Czemlewie?
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że w budynku dawnego pawilonu szkolnego Czemlewie powstały trzy mieszkania, jedno otrzymała rodzina z Dąbrowy Chełmińskiej z niepełnosprawnym dzieckiem, drugie rodzina z Czarża również z niepełnosprawnym dzieckiem, trzecie mieszkanie otrzymała rodzina z Rafy, gdzie jest osoba po nowotworze.
Przewodniczący Rady Gminy zapytał, kiedy zainteresowani najemcy będą mogli dokonać wykupu swoich mieszkań?
Wójt Gminy wyjaśnił, że wykup nastąpi prawdopodobnie w tym roku.
Radny Szymon Dunal zapytał, czy ktoś otrzymał mieszkanie w budynku po szkole w Dąbrowie Chełmińskiej?
Wójt Gminy odpowiedział, że to mieszkanie otrzymała 5-osobowa rodzina, która dotąd zajmowała jeden nieduży pokój.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w informację.
 
Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, przy dwunastu głosach „za” – jednogłośnie przyjęła informację na temat stanu mienia komunalnego w Gminie Dąbrowa Chełmińska.
 
ad.8. W dyskusji sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za pierwsze półrocze 2009 roku głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w sprawozdanie.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w sprawozdania.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę na zaległość - zadłużenie z tytułu kanalizacji oraz w podatku od nieruchomości.
Wójt Gminy wyjaśnił, że zaległości podatkowe dotyczą pięciu osób prawnych. Jeden z dłużników był winny 37 000 zł, jeden 16.000zł, pozostali mniej. Na dzień sporządzenia sprawozdania wpłynęła kwota 29 000 zł. Poinformował, że w dniu dzisiejszym podpisywał upomnienia dla dwóch firm, z których jeden z dłużników jest w upadłości. W kwestii opłat za ścieki u jednej osoby na dzień dzisiejszy zaległość wynosiła ponad 20 000, ale zadłużenie spadło o 20 000 zł.
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej odczytał opinię Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w sprawozdanie.
 
Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, przy dwunastu głosach „za” – jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za pierwsze półrocze 2009 roku, które stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.9. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na bezprzetargową sprzedaż nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Gminy Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Longina Tomczyk – Sołtys Sołectwa Gzin poinformowała, że jej zdaniem Sołtys i Rada Sołecka powinni otrzymać informację, że coś takiego ma się odbyć oraz ile to wyniesie. Dodała, że było mówione, iż zanim dojdzie do sprzedaży wnioskodawca postawi parkan oddzielający jego nieruchomość, na której  jest obornik i śmieci, od domu kultury, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie. Dodała, iż chciałaby, aby był tam porządek. Nie sprzeciwia się sprzedaży w/w nieruchomości, bo rolnikowi trzeba pomóc, ale zwróciła się z prośbą by zostało to zabezpieczone.
Przewodniczący Rady Gminy przypomniał, że Rada Gminy kilkakrotnie na ten temat dyskutowała i na Sesji i na posiedzeniach Komisji. Dodał, że Sołtys uczestniczyła w Sesji i wiedziała o przedmiotowej sprawie, wszystko było omawiane jawnie. Ustalono, że pewne warunki mają być spełnione zanim dojdzie do sprzedaży.
Longina Tomczyk – Sołtys Sołectwa Gzin poinformowała, że uczestniczyła w Sesji Rady Gminy, na której sprzeciwiała się zbyciu w/w nieruchomości, ale nie otrzymała wywieszki informacyjnej.
Wójt Gminy wyjaśnił, że ogłoszenia do wywieszenia na tablicach ogłoszeń wysyłane są do sołtysów, gdy Gmina sprzedaje nieruchomości w drodze przetargu. Tu mamy do czynienia ze sprzedażą bezprzetargową konkretnej osobie i nie ma potrzeby ogłaszania tego faktu.
Longina Tomczyk – Sołtys Sołectwa Gzin wyjaśniła, że Rada Sołecka nie otrzymała pisma w tej sprawie, więc oficjalnie nie wie o niczym. Dodała, że na Sesji Rady Gminy podniosła głos przeciwny, ale teraz nie wie, co dalej się dzieje ze sprawą.
Wójt Gminy przypomniał, że Sołtys była poinformowana o tym fakcie. Rada Sołecka dyskutowała na ten temat.
Longina Tomczyk – Sołtys Sołectwa Gzin wyjaśniła, że strażacy podjęli przedmiotowy temat, ale Rada Sołecka nie dyskutowała w tej sprawie.
Wójt Gminy wyjaśnił, że zgodnie z postanowieniem Rady Gminy wydzielono działkę i Rada Gminy podejmie stosowną uchwałę, a wówczas Wójt poprosi nabywcę o wybudowanie parkanu i dopiero wtedy dojdzie do sprzedaży.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, przy dwunastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XXVII/215/09 w sprawie wyrażenia zgody na bezprzetargową sprzedaż nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Gminy Dąbrowa Chełmińska, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.10. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie sprzedaży działek przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne stanowiących własność Gminy Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, przy dwunastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XXVII/216/09 w sprawie sprzedaży działek przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne stanowiących własność Gminy Dąbrowa Chełmińska, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.11. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie nieodpłatnego nabycia nieruchomości (drogi) głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, przy dwunastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XXVII/217/09 w sprawie nieodpłatnego nabycia nieruchomości (drogi), która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.12. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zamiany nieruchomości gruntowych niezabudowanych położonych w Dąbrowie Chełmińskiej głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił się o wyjaśnienie, dlaczego następuje zamiana nieruchomości, a nie wypłata odszkodowania?
Wójt Gminy wyjaśnił, że zaistniała jeszcze jedna podobna sytuacja, gdzie dojdzie do zamiany nieruchomości. Jest to pierwsza taka sytuacja, bo dotychczas przyjmowano, że płacono odszkodowanie w ramach opłaty adiacenckiej, ale tutaj podział następował jeszcze przed podjęciem uchwały o opłacie adiacenckiej.
Radny Andrzej Barczyński zapytał, która forma jest korzystniejsza dla Gminy, zamiana czy ekwiwalent?
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że zamiana jest korzystniejsza dla Gminy.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, przy sześciu głosach „za” , jednym przeciwnym i pięcioma wstrzymującymi podjęła uchwałę nr XXVII/218/09 w sprawie  zamiany nieruchomości gruntowych niezabudowanych położonych w Dąbrowie Chełmińskiej, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.13. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej likwidacji Regionalnego Zespołu Opieki Paliatywnej – Dom Sue Ryder w Bydgoszczy głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, przy jedenastu głosach „za” i jednym wstrzymującym podjęła uchwałę nr XXVII/220/09 w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej likwidacji Regionalnego Zespołu Opieki Paliatywnej – Dom Sue Ryder w Bydgoszczy, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.14. W dyskusji nad projektem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodnicząca Komisji Oswiaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych Rady Gminy przedstawiła pozytywną opinię Komisji dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, przy dwunastu głosach „za” - jednogłośnie podjęła uchwałę nr XXVII/219/09 zmieniającą uchwałę w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.15. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2009 głos zabrali:
Skarbnik Gminy celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały.
Radna Ewa Juchcińska zwróciła uwagę na jej zdaniem niezasadny wydatek kwoty 11 000 zł na klimatyzację serwerowni oraz Urzędu Stanu Cywilnego. Dodała, iż uważa, że są ważniejsze wydatki niż klimatyzacja. Przypomniała, że delegacji z Gzina, która uczestniczyła w Sesji Rady Gminy, by poinformować o bardzo trudnych warunkach drogowych powiedziano: „przykro nam bardzo, ale nie mamy środków”. Zastanawiała się, czy wydatek rzędu 11 000 zł dla jednego pracownika, żeby mu było przyjemnie nie jest przesadą.
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że klimatyzacja nie jest zainstalowana dla pracownika, ale w serwerowni, gdzie wymagana jest odpowiednia temperatura oraz w Urzędzie Stanu Cywilnego, żeby było przyjemnie osobom, które z niego korzystają.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych przy jedenastu głosach „za” i jednym przeciwnym podjęła uchwałę nr XXVII/214/09 w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2009, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.16. W dyskusji nad określeniem podstawowych parametrów do prac nad projektem budżetu Gminy Dąbrowa Chełmińska na 2010 rok głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia przedstawił propozycje w/w parametrów:
wzrost dochodów o 3% w stosunku do roku 2009,
wzrost wynagrodzeń o 2,5% w stosunku do roku 2009,
wzrost pozostałych wydatków bieżących o 1,5% (na poziomie zakładanego średniorocznego wskaźnika inflacji).
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla przedstawionych propozycji.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę na znaczny spadek dochodów rolników. Dodał, iż uważa, że byłby nielojalny gdyby zgodził się na podwyżki wszystkich opłat. Poinformował, że w bieżącym roku nie może poprzeć przedmiotowego wskaźnika, chce być w zgodzie ze społeczeństwem, które również przeżywa kryzys. Wniósł o pozostawienie w/w wskaźników na dotychczasowym poziomie.
Radny Szymon Dunal zwrócił uwagę, że obowiązki sołtysów są coraz większe, w związku z czym zaproponował zwiększenie diet sołtysów o 100 zł miesięcznie.
Radny Andrzej Barczyński przypomniał, że jest również sołtysem i wie, że różne instytucje składają na ich barki kolejne zadania. Również instytucje pozasamorządowe zwracają się o pomoc sołtysów. Zgadza się, że samorządowe, ale inne nie za darmo, jednak dzisiaj nie może zgodzić się z propozycją radnego Dunala.
Radny Szymon Dunal wyjaśnił, że zdaje sobie sprawę, że każdemu pieniądze są potrzebne. Zwrócił uwagę, że jeśli sołtys chce coś zorganizować niejednokrotnie do tej diety musi dołożyć z własnej kieszeni.
Dieta w wysokości 300 zł, to niewiele i podwyższenie jej o 100 zł nie jest wygórowaną propozycją. Dodał, że są Gminy, w których sołtysi otrzymują o 100% wyższe diety.
Radny Andrzej Barczyński zaproponował podwyższenie diet przed wyborami, może zachęci mieszkańców to do kandydowania na funkcję sołtysa. Dzisiaj ten argument całkowicie dla niego odpada.
Radny Arnold Drążyk dodał, że wniosek radnego Dunala jest wnioskiem Komisji Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska.
Radna Anna Kubas - Fałczyk stwierdziła, że jeżeli propozycja radnego Barczyńskiego nie jest możliwa do akceptacji przez Radę Gminy, to może należy obniżyć przedmiotowe wskaźniki.
Przewodniczący Rady Gminy wyjaśnił, że Rada Gminy może przegłosować zaproponowane wskaźniki i jeżeli nie zostaną one zaakceptowane, wówczas będzie podjęta dalsza dyskusja.
Longina Tomczyk – Sołtys Sołectwa Gzin zwróciła uwagę, że sołtysom znacznie zwiększono zakres zadań. Sołtysi więcej tracą na pracach społecznych, w związku z czym powinni otrzymać jakąś podwyżkę.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że należy rozróżnić te dwa tematy i w chwili obecnej dyskutować na temat wskaźników.
Przewodniczący Rady Gminy wyjaśnił, że drugi problem był zasygnalizowany, a będzie o nim mowa później, na kolejnych Sesjach Rady Gminy.
Radna Anna Kubas – Fałczyk postawiła wniosek o przyjęcia następujących wskaźników:
wzrost dochodów o 1,5% w stosunku do roku 2009,
wzrost wynagrodzeń o 1% w stosunku do roku 2009,
wzrost pozostałych wydatków bieżących o 0,5% w stosunku do roku 2009
Wójt Gminy poinformował, że wzrost pozostałych wydatków na poziomie 0,5% będzie wzrostem niezabezpieczającym zakładanego przez ministerstwo poziomu inflacji, a te wydatki obejmują m.in. koszt energii elektrycznej, opału itp.
Radny Andrzej Barczyński zapytał, co się stanie jeżeli ustali się wskaźnikiponiżej inflacji?
Wójt Gminy wyjaśnił, że Rada Ministrów założyła poziom inflacji, ale nie zgadza się z tak optymistyczną prognozą.
Radny Andrzej Barczyński stwierdził, że zakładając mniejszy wzrost wydatków zmusimy do oszczędzania. Dodał, że tłumaczenie Wójta nie jest dla niego zrozumiałe. W budżecie znajdują się tzw. „luźne pieniądze” przeznaczone choćby na inwestycje i z nich można będzie korzystać. Wskazał, że jest określona kwota na utrzymanie Urzędu Gminy i to zmusi do oszczędności.
Wójt Gminy ostrzegł, że Gmina nie utrzyma się z wydatkami bieżącymi na poziomie 0,5%, a radny Barczyński na pewno nie zgodzi się z tym, żeby w ramach oszczędności wyłączać np. oświetlenie drogowe.
Radny Andrzej Barczyński poinformował, iż uważa, że każdy wskaźnik przyjęty przez Radę Gminy jest możliwy do zrealizowania, ponieważ są pewne koszty stałe, a w budżecie znajdują się tzw. „luźne pieniądze”, które można będzie przeznaczyć na te opłaty.
Wójt Gminy przypomniał o uchwalonych inwestycjach na rok przyszły oraz, że Rada Gminy ustaliła, że odcinek kanalizacji Nowy Dwór – Dąbrowa Chełmińska ma być realizowany niezależnie od tego, kiedy przystąpimy do spółki wodno - kanalizacyjnej.
Radna Danuta Węgierska wyjaśniła, że nie chodzi tutaj o to, żeby obniżyć wskaźnik inflacji, ale o to, by ciąć koszty. Może, gdy są ogłaszane przetargi należy trzymać się tego, co określono w kosztorysie i budżecie. Albo, że należy trzymać się tego, że wydajemy tyle, ile zaplanowaliśmy.
Wójt Gminy udzielił stosownych wyjaśnień sprawy.
Radny Arnold Drążyk poinformował, że na posiedzeniach Komisji Rady Gminy dyskutowano tylko nad propozycją przedstawioną przez Wójta Gminy, ponieważ nie było żadnych innych propozycji.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie propozycję określenia podstawowych parametrów do prac nad projektem budżetu Gminy Dąbrowa Chełmińska na 2010 rok przedstawioną przez Wójta Gminy.
 
Za przyjęciem w/w propozycji głosowało czterech radnych, przeciw – sześciu, wstrzymujących się – dwóch. W/w wniosek nie został przyjęty.
 
Przewodniczący Rady Gminy w związku z powyższym poddał pod głosowanie wniosek radnego Barczyńskiego, by nie podwyższać podstawowych parametrów do prac nad projektem budżetu Gminy Dąbrowa Chełmińska na 2010 rok.
 
Za przyjęciem propozycji radnego Barczyńskiego głosowało trzech radnych, przeciw – ośmiu, wstrzymujących się – jeden. W/w wniosek nie został przyjęty.
 
Przewodniczący Rady Gminy w związku z powyższym poddał pod głosowanie wniosek radnej Kubas – Fałczyk dot. określenia podstawowych parametrów do prac nad projektem budżetu Gminy Dąbrowa Chełmińska na 2010 rok: wzrost dochodów o 1,5% w stosunku do roku 2009,wzrost wynagrodzeń o 1% w stosunku do roku 2009, wzrost pozostałych wydatków bieżących o 0,5% w stosunku do roku 2009
 
Za przyjęciem propozycji radnej Kubas – Fałczyk głosowało ośmiu radnych, przeciw – dwóch, wstrzymujących się – dwóch. Rada Gminy przyjęła w/w wniosek.
 
ad.17. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego z Gminą Miastem Bydgoszcz głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Radny Arnold Drążyk zapytał, jakie powstaną skutki, w przypadku, gdy Rada Gminy takiej umowy nie podejmie?
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że w takiej sytuacji mieszkańcy zostaną pozbawieni możliwości pozbywania się śmieci.
Radny Arnold Drążyk zwrócił uwagę, że przedmiotowy projekt uchwały powinien być przedyskutowany przez wszystkie Komisje Rady Gminy. Zapytał, czy zdjęcie go z porządku obrad przyniesie jakieś skutki? Jeżeli nie, postawił wniosek o zdjęcie w/w projektu uchwały z porządku obrad i przekazanie Komisjom celem wypracowania stanowisk w sprawie.
Radna Anna Kubas – Fałczyk zapytała, czy to poniesie jakieś dodatkowe koszty?
Wójt Gminy odpowiedział przecząco, dodając, że Miastu Bydgoszcz zależy na tym, żebyśmy tę uchwałę podjęli jak najszybciej.
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że przełożenie na kolejną Sesję omawianego projektu uchwały nie dostarczy nowych informacji.
Radny Arnold Drążyk zwrócił uwagę na kwestie natury prawnej. Dodał, że niepokoi go droga prawna porozumień itp. Zdaniem radnego jest to komplikowanie sobie drogi pozbywania się odpadów komunalnych. Chciałby to przedyskutować.
Wójt Gminy wyjaśnił, że niczego się tu nie komplikuje. Wysypisko miejskie jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, a zadaniem każdej gminy jest zapewnienie odbioru odpadów komunalnych. Jeżeli to zadanie ma być realizowane przez inną gminę, wymaga to porozumienia międzygminnego.
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie wniosek radnego Drążyka o zdjęcie omawianego projektu uchwały z porządku obrad Sesji.
 
Za przyjęciem w/w wniosku głosowało czterech radnych, przeciw – sześciu, wstrzymujących się – dwóch. Rada Gminy nie przyjęła w/w wniosku o zdjęcie z porządku obrad omawianego projektu uchwały.
 
Przewodniczący Rady Gminy w związku z powyższym oraz w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, przy jedenastu głosach „za” i jednym wstrzymującym podjęła uchwałę nr XXVII/221/09 w sprawie  wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego z Gminą Miastem Bydgoszcz, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.18. Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili informacje o pracach Komisji w okresie międzysesyjnym:
Radna Ewa Juchcińska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, iż w okresie międzysesyjnym Komisja odbyła jedno posiedzenie, podczas którego omawiała sprawy związane z tematyką Sesji.
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym spotkała się jeden raz. Podczas posiedzenia omawiano kwestie związane z tematyką Sesji Rady Gminy.
Radny Arnold Drążyk – Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym odbyła jedno posiedzenie, podczas którego omawiano sprawy związane z tematyką Sesji Rady Gminy.
 
ad.19. W punkcie „odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne” głos zabrali:
 
a)   Radna Ewa Juchcińska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych wręczyła radnym projekt regulaminu jednorazowego programu stypendialnego „Cogito” z prośbą o zapoznanie się i wniesienie ewentualnych uwag i sugestii.
Radny Jan Palmowski zapytał skąd będą środki finansowe na przedmiotowy fundusz?
Radna Ewa Juchcińska odpowiedziała, że trudno jest przewidzieć ile osób w danym roku zakwalifikuje się do otrzymania w/w stypendium, w związku z tym proponuje się na ten cel środki z rezerwy budżetowej.
Radny Arnold Drążyk stwierdził, że jest to bardzo dobra inicjatywa i warto promować uzdolnione osoby. Zwrócił uwagę na jego zdaniem rażącą nazwę, ponieważ przyzwyczajamy się do używania obcych nazw, szkoda mu polskiego języka, w którym jest coraz więcej zapożyczeń.
 
b)  Radny Jan Palmowski zauważył, iż w związku ze sprzedażą mieszkań w Gzinie istnieje konieczność wydzielenia działek. Zapytał, czy pomieszczenia gospodarcze również będą sprzedane?
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że budynek gospodarczy pozostanie na gruntach gminy, podobnie, jak dawne boisko, gdzie jest działka budowlana.
 
c)  Radny Szymon Dunal zwrócił uwagę na konieczność utworzenia chodników w Dąbrowie Chełmińskiej. Wskazał na wzmożony ruch i konieczność wydzielenia pasa dla pieszych, niekoniecznie utwardzonego.
Radna Anna Kubas –Fałczyk dodała, że nie chodzi o budowę chodników, a o wydzielenie pasów, po których będzie można się poruszać.
 
d)  Radny Szymon Dunal zwrócił uwagę na konieczność wycięcia zakrzaczeń przy drodze w kierunku miejscowości Czarże, ponieważ stwarzają zagrożenie dla ruchu drogowego.
 
e)  Radny Arnold Drążyk poinformował, iż cieszy, że jest budowana droga do Wałdowa Królewskiego, tylko na ostatnim odcinku biegnie ona po zboczu i ma dużo zakrętów. Radny oznajmił, iż boi się, że nie będzie się tam można wyminąć, ponieważ na skarpę nie da się wjechać, a niektórzy z bardzo dużą szybkością zjeżdżają z w/w góry i może dojść do kolizji.
 
f)  Radny Arnold Drążyk zwrócił uwagę na nie uprzątnięte krzewy, które wcześniej wycięto oraz na nie wycięte chwasty na działkach budowlanych, które tworzą nieprzyjemny widok.
 
g)  Radny Andrzej Barczyński zaapelował by jeszcze przed zimą wyciąć pobocza, ponieważ warunki dla wzrostu traw były dobre, a gdy spadnie śnieg, będą tworzyć się zaspy.
 
h)  Longina Tomczyk – Sołtys Sołectwa Gzin zwróciła się o przedstawienie informacji którędy przebiega granica przy dawnej szkole w Gzinie, żeby móc zlokalizować plac zabaw.
 
i)   Radny Ryszard Kaczor zwrócił uwagę, że bardzo wolno posuwają się prace nad planem zagospodarowania przestrzennego w Wałdowie Królewskim. W dniu 28 sierpnia br. miało odbyć się spotkanie w tej sprawie, ale na razie nic się na ten temat nie mówi. Dodał, że mieszkańcy sporo mogliby wnieść do tego planu, można podyskutować itp.
Wójt Gminy poinformował, że w czerwcu br. na Sesji Rady Gminy została zmieniona uchwała dot. planu zagospodarowania Wałdowa Królewskiego. Terminy związane z opracowaniem planu, uzgodnieniami itp. są zawarte w przepisach. Jest określony termin na wniesienie uwag do planu. Zlecono pewne prace do wykonania urbaniście i te prace się toczą.
Wójt udzielił wyjaśnień na temat przebiegu prac związanych z uchwaleniem planu zagospodarowania przestrzennego.
 
j)  Stanisław Łącki – Sołtys Sołectwa Rafa zapytał, dlaczego rolnicy mimo że mają znaczne obszary ziemi płacą mniejsze podatki od posiadaczy działek?
Radny Jan Palmowski wyjaśnił, że rolnik prowadzi pewnego rodzaju przedsiębiorstwo i tak naprawdę płaci największe podatki, ponieważ ktoś wyliczył, że zbiera 3 tony zboża z hektara. Dodał, że rolnika nikt nie pyta, czy rolni ma zysk, czy też nie. Nawet nie mając żadnych dochodów musi płacić.
Stanisław Łącki – Sołtys Sołectwa Rafa poinformował, że on za budynek gospodarczy płaci 6 zł/1m2 i chowa tam kurkę, czy kaczkę, a rolnik płaci grosze, a chowa w swych obiektach świnkę, czy krówkę.
Radny Ryszard Kaczor zwrócił uwagę, że osoby, które wybrały Sołtysa Sołectwa Rafa są w 90% rolnikami i Sołtys powinien o tym pamiętać.
 
k)  Stanisław Łącki – Sołtys Sołectwa Rafa zapytał, czy radni mają jakiś plan, żeby połączyć asfaltem Rafę z Janowem? To wymaga położenia 1,5 km asfaltu.
Przewodniczący Rady Gminy wyjaśnił, iż wszyscy wiedzą, że drogi w gminie są bardzo potrzebne, nie neguje, że w/w droga powinna być asfaltowana, ale trzeba ustalić kolejność wykonywania inwestycji, a droga w Rafie jest przejezdna.
 
l)  Radny Arnold Drążyk poinformował, że w centrum Wałdowa Królewskiego znajduje się dom, który kiedyś był zamieszkany przez rolnika, a pomieszczenia były wynajmowane na sklep. Budynek został sprzedany i obecnie wygląda okropnie. Dodał, że jest zabytkowy budynek, ale nikt się nim nie zajmuje. Szpeci jest tam coraz gorzej. Radny zapytał, czy Wójt Gminy ma możliwość interwencji do odpowiednich służb?
 
m)  Przewodniczący Rady Gminy wręczył radnym pismo Dyrektor Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej dot. utworzenia niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej celem zapoznania i podjęcia dyskusji na najbliższych posiedzeniach Komisji Rady Gminy.
 
n)   Wójt Gminy przedstawił informację o uzyskanym przez Gminę Dąbrowa Chełmińska pierwszym miejscu w turnieju sportowym miast i gmin oraz o otrzymanej nagrodzie pieniężnej w kwocie 4000 zł na zakup sprzętu sportowego.
 
ad.20. Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu porządku obrad o godzinie 14:20 zamknął XXVII Sesję Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska.
 

metryczka


Wytworzył: mgr Dorota Kraska-Wadych - inspektor (18 września 2009)
Opublikował: mgr Dorota Kraska-Wadych (20 listopada 2009, 12:18:03)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1634