PROTOKÓŁ NR IX/07

P R O T O K Ó Ł IX/07
z Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska
odbytej w dniu 10 sierpnia 2007 roku

Sesja odbyła się w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Dąbrowa Chełmińska.

Przewodniczący Rady Gminy Józef Hentrich o godzinie 11:00 otworzył Sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 13 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji. (Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokółu).

Radni nieobecni:
- Kubas Anna;
- Węgierska Danuta;
- Zukierski Gabriel.

W Sesji udział wzięli:
- Radni Rady Gminy wg listy obecności,
- mgr Zbigniew Łuczak - Wójt Gminy,
- mgr Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
- mgr Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy,
- mgr Hanna Włodarczyk – Kiełkowska - Radca Prawny,
- inż. Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej,
- mgr Danuta Tomaszewska – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej;
- Sołtysi i zaproszeni goście wg listy obecności.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał porządek obrad i zwrócił się o przedstawienie wniosków w sprawie ewentualnych poprawek i uzupełnień.

Rada Gminy obradowała według następującego porządku:
  1. Powołanie Sekretarza obrad.
  2. Przyjęcie protokółu z poprzedniej Sesji.
  3. Informacja Wójta Gminy dot. podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
  4. Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
  5. Projekt uchwały w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej w Wałdowie Królewskim.
  6. Projekt uchwały zmieniającej uchwałę Nr XX/152/05 w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Chełmińskiej.
  7. Projekt uchwały zmieniającej uchwałę Nr XIII/92/04 w sprawie ustalenia sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na terenie Gminy Dąbrowa Chełmińska.
  8. Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pod nazwą „Budowa cyfrowego urzędu realizującego dostosowanie Urzędów do obsługi dokumentów elektronicznych w zakresie obowiązujących przepisów prawa”.
  9. Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pod nazwą: „Zwiększenie dostępności do sieci Internet poprzez rozbudowę infrastruktury teleinformatycznej na terenie Gmin i Powiatów”.
  10. Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia „Planu Rozwoju Miejscowości Czarże na lata 2004-2014”.
  11. Projekt uchwały w sprawie nadania nazwy mostowi.
  12. Dyskusja nad wnioskami mieszkańców ul. Bazowej w Dąbrowie Chełmińskiej oraz mieszkańców Wałdowa Królewskiego w sprawie zamontowania pasów zwalniających ulicach.
  13. Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2007.
  14. Informacja z prac Komisji w okresie międzysesyjnym.
  15. Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne.
  16. Zakończenie obrad.

ad.1. Rada Gminy jednogłośnie powołała radną Lidię Mandra na Sekretarza obrad. Radna Mandra wyraziła zgodę na pełnienie tej funkcji.

ad.2. Do protokółu z VIII Sesji Rady Gminy uwag nie wniesiono. Rada Gminy jednogłośnie przyjęła protokół z VIII Sesji.

ad.3. Wójt Gminy przedłożył Radzie Gminy informację na temat swojej działalności w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
a) Radny Andrzej Barczyński zwrócił się o udzielenie informacji na temat rozstrzygnięcia przetargu na budowę kanalizacji ściekowej na osiedlu Zabasta w Ostromecku. Czy rozpoczęto już jakieś prace?
Wójt Gminy poinformował, że w przyszłym tygodniu zostanie podpisana umowa z wykonawcą.

b) Radny Szymon Dunal zwrócił się o przedstawienie informacji na temat inicjatywy uruchomienia linii autobusowej Ostromecko – Bydgoszcz w miesiącach letnich.
Wójt Gminy wyjaśnił, że ta propozycja wypłynęła ze strony Urzędu Gminy. Zarząd Dróg Miejskich przygotował projekty porozumień z gminami dot. uruchomienia linii weekendowych i wszystko wskazuje na to, że z Ostromecka do Bydgoszczy będą kursowały autobusy podmiejskie. Koszt inwestycji wyniesie około 60 000 zł, zgodził się na partycypację ze strony Gminy w wysokości 10% tej kwoty. Dodał, że jeśli Rada Gminy wyrazi zgodę, przedmiotowa linia będzie mogła funkcjonować.

Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, trzynastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła w/w sprawozdanie Wójta Gminy, które stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.4. W punkcie „interpelacje, zapytania i wolne wnioski” głos zabrali:

a) Radny Błażej Stankiewicz poinformował, że w Ostromecku nie funkcjonuje punkt pocztowy. Mieszkańcy są niezadowoleni z tego powodu, ponieważ by załatwić drobne sprawy muszą jeździć albo do Dąbrowy Chełm. lub do Bydgoszczy, co wiąże się z nakładami czasowymi i finansowymi. Ten problem wymaga natychmiastowego rozwiązania.

b) Radny Błażej Stankiewicz poinformował, że na posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych postawił wniosek o wyznaczenie w Ostromecku lub jego okolicach placu pod budowę boiska sportowego z bieżnią. Taka inwestycja na pewno przyniesie korzyści dla wszystkich.

c) Radny Ryszard Kaczor zwrócił się o podanie informacji na temat przebiegu rozmów dotyczących uruchomienia komunikacji kolejowej na terenie Gminy.

d) Radna Ewa Juchcińska postawiła wniosek o wybudowanie oświetlenia ulicznego wzdłuż głównej ulicy w miejscowości Czemlewo. Wyjaśniła, że mieszkańcy obawiają się o swoje życie i zdrowie, ponieważ kierowcy nie zachowują dozwolonej prędkości. Zwróciła się z prośbą o zaplanowanie odpowiedniej kwoty w przyszłorocznym budżecie gminy.

e) Przewodniczący Rady Gminy zapytał, czy poczyniono działania w kierunku zagospodarowania nieużytkowanych działek będących własnością gminy, usytuowanych w centrum Dąbrowy Chełm.?

ad.5. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej w Wałdowie Królewskim głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Radny Andrzej Barczyński zapytał, czy dyskusja może dotyczyć wszystkich trzech punktów dotyczących szkół w Wałdowie Król. i Dąbrowie Chełm.?
Przewodniczący Rady Gminy w odpowiedzi poinformował, iż chciał zaproponować to rozwiązanie, by dyskutować nad blokiem tematycznym.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w projektu uchwały.
Radny Andrzej Barczyński skierował pytanie do Dyrektor Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełm., przypominając, że w podobny sposób były już prowadzone gimnazja na terenie gminy. Dyrektorzy szkół zgłaszali wówczas brak nadzoru nad oddziałami zamiejscowymi gimnazjum, takie kompetencje dyrektorom nadano dopiero później. Zwrócił się o wyjaśnienie, jak kwestie nadzoru zostaną rozwiązane w sytuacji obecnej?
Poinformował, że szkoła w Wałdowie Król. jest mu szczególnie bliska. Zwrócił uwagę na organizowane przez dzieci jasełka i kiermasze, z których dochód przeznaczany był na organizowanie wycieczek. Złożył podziękowania dla Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wałdowie Król. za integrację, jaką stworzyła oraz za zaangażowanie, dodał, że dzięki niej szkoła stanowiła jedną rodzinę. Wyjaśnił, iż zdaje sobie sprawę, że do w/w szkoły uczęszcza niewielka liczba dzieci, ale dlaczego ma funkcjonować pod szyldem Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełm.? Czy nie można zmienić obwodów szkolnych? Poinformował, że jest przeciwny tej idei, ponieważ może ona stanowić pierwszy krok do likwidacji szkoły w Wałdowie Król. w tzw. białych rękawiczkach. Dzisiejsza decyzja Rady Gminy będzie skutkowała tym, że jeśli Zespół Szkół w Dąbrowie Chełm. zechce w przyszłości zrezygnować z oddziałów zamiejscowych, wówczas likwidacja w/w szkoły nastąpi już bez udziału Rady Gminy. Zapytał, czy rozważano możliwość, by dzieci z Dąbrowy Chełm. uczęszczały do Szkoły Podstawowej w Wałdowie Król., a nie do filii Zespołu Szkół?
Elżbieta Galant – Dyrektor Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej zwróciła uwagę, że szkoły w Dąbrowie Chełm. i Wałdowie Król. nie są od siebie znacznie oddalone i nadzór nie będzie stanowił problemu może osobiście tam dojechać, a dodatkowo Pani Romanowska – Zastępca Dyrektora Zespołu Szkół jest mieszkanką Wałdowa Król. Dodała, że wszyscy obecnie pracujący tam nauczyciele pozostaną w tamtejszej szkole, a Pani Danuta Ciesińska będzie pełniła funkcję Zastępcy Dyrektora Zespołu Szkół. Zwróciła uwagę, że w Zespole Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej również organizuje się różnego rodzaju występy, kiermasze itp. tu również pracuje się nad integracją. Zespół Szkół ma problemy lokalowe w klasach jeden – trzy i nie zanosi się na to, by przyszłe roczniki były mniej liczne. Poinformowała, że nie przewiduje się rozbudowy bazy lokalowej szkoły w Dąbrowie Chełm. Wyjaśniła, że w mentalności społeczeństwa jest zakodowane, iż dzieci uczęszczają do dużej szkoły. Gdyby rodzice mieli zadeklarować chęć posłania dziecka do Szkoły Podstawowej w Wałdowie Król. byłyby problemy, by ktokolwiek wyraził taką wolę. Skierowanie dzieci z Dąbrowy Chełmińskiej do Wałdowa Król. jest szansą na to, że ta szkoła cały czas będzie funkcjonowała.
Radny Ryszard Kaczor poinformował, że uczestniczył w spotkaniu z inicjatorami wprowadzenia zmiany projektu organizacyjnego Szkoły Podstawowej w Wałdowie Król. Dodał, że na myśl o likwidacji tej szkoły serce go boli, podobnie, jak i radnego Barczyńskiego.
Złożył podziękowania na ręce Danuty Ciesińskiej – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wałdowie Król. dla niej i całego grona nauczycielskiego, życząc dalszych sukcesów. Dodał, iż życzy sobie, aby w przyszłości nie doszło do całkowitej likwidacji przedmiotowej szkoły.
Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej w Wałdowie Królewskim.

Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, przy dziesięciu głosach „za”, jednym przeciwnym i jednym wstrzymującym podjęła Uchwałę Nr IX/45/07 w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej w Wałdowie Królewskim, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.6. Projekt uchwały zmieniającej uchwałę Nr XX/152/05 w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Chełmińskiej.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy, w związku z tym, że sprawę omówiono już w punkcie 5 niniejszego protokółu odczytał w/w projekt uchwały.

Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, przy jedenastu głosach „za” i jednym przeciwnym podjęła Uchwałę Nr IX/46/07 zmieniającej uchwałę Nr XX/152/05 w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Chełmińskiej, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.7. Projekt uchwały zmieniającej uchwałę Nr XIII/92/04 w sprawie ustalenia sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na terenie Gminy Dąbrowa Chełmińska.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy, w związku z tym, że sprawę omówiono już w punkcie 5 niniejszego protokółu odczytał w/w projekt uchwały.

Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, przy jedenastu głosach „za” i jednym przeciwnym podjęła Uchwałę Nr IX/47/07 zmieniającej uchwałę Nr XIII/92/04 w sprawie ustalenia sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na terenie Gminy Dąbrowa Chełmińska, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.8. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pod nazwą „Budowa cyfrowego urzędu realizującego dostosowanie Urzędów do obsługi dokumentów elektronicznych w zakresie obowiązujących przepisów prawa” głos zabrali:
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy zaproponował, by dyskusją objąć również kolejny projekt uchwały, w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pod nazwą: „Zwiększenie dostępności do sieci Internet poprzez rozbudowę infrastruktury teleinformatycznej na terenie Gmin i Powiatów”.
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Radny Andrzej Barczyński zapytał, czy w przypadku zrealizowania omawianych projektów zwiększy się dostępność do internetu dla mieszkańców Gminy?
Radny zastanawiał się, jakie koszty będą ponosić mieszkańcy za korzystanie z sieci, po przekazaniu jej w dzierżawę operatorowi.
Wójt Gminy wyjaśnił, że nie określono jeszcze kosztów. Zostanie ogłoszony przetarg dla operatorów. Wygra go firma, która zapewni warunki konkurencyjne do istniejących. Zwrócił uwagę, że dzierżawca nie będzie ponosił kosztów inwestycyjnych, a to już zapewni możliwość obniżenia cen usług. Jeśli zysk operatora będzie minimalny, wówczas ustanowi minimalną opłatę za dzierżaw sieci.
Radny Jan Palmowski zapytał, czy omawiane projekty będą realizowane wyłącznie przy udziale środków z zewnątrz?
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że jeśli środki z zewnątrz zostaną przekazane na realizację obu projektów, zostaną wykonane oba, a jeśli na jeden, to zrealizowany zostanie tylko jeden z projektów.
Wójt poinformował, że w dniu dzisiejszym otrzymał informację na temat kolejnych zmian zasad ubiegania się o środki z zewnątrz, przyjętych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, wg których w terminie do 15 sierpnia każdego roku Gmina musi przekazywać Marszałkowi Województwa informacje o planowanych kosztach zadań realizowanych przez RPO.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pod nazwą „Budowa cyfrowego urzędu realizującego dostosowanie Urzędów do obsługi dokumentów elektronicznych w zakresie obowiązujących przepisów prawa”.

Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, dwunastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr IX/48/07 w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pod nazwą „Budowa cyfrowego urzędu realizującego dostosowanie Urzędów do obsługi dokumentów elektronicznych w zakresie obowiązujących przepisów prawa”, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.9. Projekt Uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pod nazwą: „Zwiększenie dostępności do sieci Internet poprzez rozbudowę infrastruktury teleinformatycznej na terenie Gmin i Powiatów”.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy, w związku z tym, że sprawę omówiono już w punkcie 5 niniejszego protokółu odczytał w/w projekt uchwały.

Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, dwunastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr IX/49/07 w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pod nazwą: „Zwiększenie dostępności do sieci Internet poprzez rozbudowę infrastruktury teleinformatycznej na terenie Gmin i Powiatów”, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.10. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zatwierdzenia „Planu Rozwoju Miejscowości Czarże na lata 2004-2014” głos zabrali:
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów odczytał w/w projekt uchwały.

Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, przy dwunastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr IX/50/07 w sprawie zatwierdzenia „Planu Rozwoju Miejscowości Czarże na lata 2004-2014”, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.11. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie nadania nazwy mostowi głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów odczytał w/w projekt uchwały.

Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, przy jedenastu głosach „za” i jednym wstrzymującym podjęła uchwałę Nr IX/51/07 w sprawie nadania nazwy mostowi, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.12. W dyskusji nad wnioskami mieszkańców ul. Bazowej w Dąbrowie Chełmińskiej oraz mieszkańców Wałdowa Królewskiego w sprawie zamontowania pasów zwalniających ulicach głos zabrali:
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w wniosków.
Przewodniczący Rady Gminy zwrócił uwagę, że zamontowanie progów zwalniających poprawi bezpieczeństwo na drogach.
Radny Robert Borek wyraził wątpliwości co do zasadności montowania progów zwalniających, ponieważ są one bardzo uciążliwe dla kierowców. Dodał, że pokonanie takiego progu nastręcza trudności. Zastanawiał się nad możliwością nasilenia kontroli radarowych prędkości? Dlaczego wszyscy kierowcy mają być ukarani podczas, gdy wystarczy wyeliminować tylko tych, którzy stwarzają zagrożenie?
Zwrócił uwagę, że na odcinkach między jednym, a drugim progiem i tak można rozwinąć znaczną prędkość.
Radny Jan Palmowski stwierdził, iż nie zgadza się ze stanowiskiem Przewodniczącego Rady Gminy. Wyjaśnił, że zakup i montaż progów pociągnie za sobą pewne nakłady finansowe, które lepiej byłoby przeznaczyć na budowę chodnika dla pieszych. Zwrócił uwagę, że w przypadku przychylenia się do przedmiotowych wniosków prawdopodobnie niebawem wpłyną kolejne pisma w tej sprawie.
Radny Arnold Drążyk zastanawiał się, czy nie to jest w pewnym sensie dążenie do absurdu. Budując progi zwalniające sami sobie stawiamy przeszkody, a przecież już obowiązują nas normy prawne. Zdaniem radnego to policja powinna egzekwować prawo, kierowcy natomiast powinni wiedzieć, jak zachowywać się na drogach.
Radny Szymon Dunal zauważył, że progi stwarzają zagrożenie dla kierowców, w przypadku nie zauważenia takiej przeszkody kierowca może wypaść z drogi i kogoś potrącić. Mimo, że popiera wniosek mieszkańców, którym leży na sercu bezpieczeństwo, nie jest zwolennikiem montowania progów zwalniających. Zaproponował, by wstrzymać się z decyzją do momentu wybudowania kanalizacji ściekowej.
Radny Ryszard Kaczor zwrócił uwagę, że to mieszkańcy wybierają radnych jako swoich reprezentantów. Nie możemy dbać tylko o swe samochody. Zwrócił uwagę, że jezdnie na terenie Gminy są bardzo wąskie i nie ma innego wyjścia, jak zamontowanie progów zwalniających. Mieszkańcy ul. Bazowej w Dąbrowie Chełmińskiej oraz mieszkańcy Wałdowa Królewskiego zwrócili się z takimi wnioskami i w związku z tym nie należy im się przeciwstawiać, ale spełnić ich wolę.
Radny Andrzej Barczyński przyznał, że należy szanować głosy mieszkańców, ale liczba progów, jakie planuje się zamontować jest jego zdaniem zbyt duża. Zaproponował zamontowanie ich przy szkole w Wałdowie Królewskim oraz zastanowienie się nad liczbą progów na ul. Bazowej. Dodał, że nie można karać wszystkich kierowców ustawiając zbyt wiele progów.
Radny Jan Palmowski dodał, iż szanuje wszystkich wyborców. Zwrócił uwagę, że progi budowane są tam, gdzie bardzo dużo pieszych musi przechodzić jezdnią. Zdaniem radnego mieszkańcy ul. Bazowej wcale tych progów nie pragną, chcieliby, aby wybudowano chodnik, jednak skoro słyszą, że nie ma takiej możliwości , zaproponowali inne rozwiązanie.
Radny Błażej Stankiewicz stwierdził, że warto te progi zamontować na próbę. Progi z tworzywa sztucznego są mniej trwałe, ale można je bardzo łatwo montować i demontować. Progi z kostki betonowej montuje się na stałe i kierowcy niszczą na nich podwozia samochodów.
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że wolę mieszkańców należy spełnić, w związku z tym zaproponował wyrażenie zgody na zamontowanie progów zwalniających w Wałdowie Król. oraz na ul. Bazowej w Dąbrowie Chełm.
Radny Andrzej Barczyński poinformował, że jest zwolennikiem zamontowanie progów, jednak jest przeciwny zbyt dużej ich liczby na drogach.
Radny Ryszard Kaczor postawił wniosek by w Wałdowie Królewskim zamontować pięć progów zwalniających – dwa w obrębie szkoły i trzy na drodze w kierunku Bolumina
Przewodniczący Rady Gminy postawił wniosek, by na ul. Bazowej w Dąbrowie Chełmińskiej zamontowano trzy progi zwalniające.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie wnioski w sprawie zamontowania trzech progów zwalniających na ul. Bazowej w Dąbrowie Chełmińskiej oraz pięć progów na głównych drogach w Wałdowie Królewskim.

Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, przy jedenastu głosach „za” i jednym przeciwnym pozytywnie rozpatrzyła wnioski w sprawie zamontowania trzech progów zwalniających na ul. Bazowej w Dąbrowie Chełmińskiej oraz pięć progów na głównych drogach w Wałdowie Królewskim.

ad.13. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2007 głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Skarbnik Gminy celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.

Rada Gminy przy obecności dwunastu radnych, przy dwunastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę Nr IX/44/07 w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2007, który stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.14. Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili informacje o pracach Komisji w okresie międzysesyjnym:
Radna Ewa Juchcińska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, iż w okresie międzysesyjnym Komisja odbyła jedno posiedzenie, podczas którego omawiała sprawy związane z tematyką Sesji.
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym spotkała się jeden raz. Podczas posiedzenia omawiano kwestie związane z tematyką Sesji Rady Gminy.
Radny Arnold Drążyk – Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym odbyła jedno posiedzenie podczas którego omawiano sprawy związane z tematyką Sesji Rady Gminy.

ad.15. W punkcie „Interpelacje, zapytania i wolne wnioski” głos zabrali:

a) Wójt Gminy w odpowiedzi na pytania zadane podczas omawiania punktu 4 niniejszego porządku obrad poinformował:
- o fakcie braku punktu pocztowego w Ostromecku dowiedział się dopiero w dniu dzisiejszym. Dodał, że po Sesji zajmie się sprawą i skontaktuje się z Kierownictwem Urzędu Pocztowego w Bydgoszczy.
- W sprawie reaktywacji linii kolejowej w Dąbrowie Chełm. odbyło się spotkanie. Nie można jednak określić terminu, w jakim kursy szynobusu zostaną uruchomione, ale jest wola uruchomienia przedmiotowej linii kolejowej. Linia zostanie przywrócona w momencie, gdy ulegnie poprawie sytuacja taboru kolejowego. Ustalono, że Gminy mogą w tym przedsięwzięciu uczestniczyć symbolicznie, np. poprzez zakup biletów dla uczniów lub na podstawie stosownych umów.
Przedmiotem rozmów była również lokalizacja przystanków. Zwrócono uwagę, że w Dąbrowie Chełm. powinien powstać dodatkowy przystanek, usytuowany w pobliżu centrum wsi. Brano pod uwagę okolice skrzyżowania ul. Leśnej z torem kolejowym lub przy przedłużeniu ul. Targowej w miejscu krzyżowania się jej z torem. Poinformował, iż jest zwolennikiem drugiej opcji, ponieważ w tamtym kierunku przewidziany jest rozwój wsi. Dodał, że upiera się przy pozostawieniu przystanku na dworcu kolejowym, ponieważ będzie on obsługiwał mieszkańców Wałdowa Król. Wskazał na zasadność utworzenia przystanku w Strzyżawie.
- Na niezagospodarowanych działkach w centrum Dąbrowy Chełm. zostaną przeprowadzone prace porządkowe, ale najlepszym rozwiązaniem będzie stałe zagospodarowanie – sprzedaż tych nieruchomości.

b) Radny Błażej Stankiewicz zwrócił uwagę, że nie otrzymał odpowiedzi na temat wniosku w sprawie wydzielenia placu pod budowę boiska sportowego w Ostromecku.
Wójt Gminy poinformował, że nie można od niego żądać odpowiedzi na wszystkie pytania czy propozycje. W planie zagospodarowania przestrzennego Ostromecka nie przewidziano terenu pod budowę boiska sportowego. Taki zapis może zostać ujęty wyłącznie za zgodą Rady Gminy. Poinformował, że zwróci się do Dyrekcji Lasów Państwowych z zapytaniem, czy teren po składnicy drewna mógłby zostać przeznaczony na cele sportowe. Wskazał, że taka decyzja pociągnie za sobą znaczne koszty. Dodał, że zwróci się do właściciela ziemi w Ostromecku i okolicy w sprawie wykupu od niego gruntu na cele sportowe. W przypadku uzyskania pozytywnej odpowiedzi w pierwszej kolejności trzeba będzie ująć odpowiedni zapis w planie zagospodarowania przestrzennego. Zastanawiał się, co wówczas, gdy obie odpowiedzi będą negatywne.
Zwrócił się do radnych o wskazanie terenów, które możnaby wykorzystać na budowę boiska sportowego, by mógł podjąć stosowne rozmowy z właścicielami gruntów.
Radny Jan Palmowski zapytał, czy w każdej miejscowości potrzebny jest stadion? Przypomniał, że w Ostromecku znajduje się piękna hala sportowa.
Radny Błażej Stankiewicz stwierdził, iż takie myślenie jest błędne. Sport jest bardzo ważny. Zwrócił uwagę, że w Ostromecku działa wiele sekcji sportowych. Dodał, iż chciałby, by w każdej wsi znajdował się stadion sportowy, to jest sprawa poważna.

c) Radna Ewa Juchcińska przypomniała, że nie otrzymała odpowiedzi na temat propozycji budowy oświetlenia drogowego głównej drogi w miejscowości Czemlewo.
Wójt Gminy odpowiedział, iż nie konstruuje jeszcze projektu budżetu na rok przyszły, w związku z tym nie udzielił odpowiedzi na zapytanie radnej Juchcińskiej. Zwrócił uwagę na zapisy Strategii Rozwoju Gminy, która jest głównym dokumentem określającym zadania inwestycyjne. Rada Gminy musiałaby określić nową inwestycję, by miał podstawę do wygenerowania środków finansowych na jej realizację.

d) Radny Ryszard Kaczor zwrócił uwagę, że w Gzinie wybudowano bardzo ładne jezioro, ale należy zlikwidować rosnącą na nim rzęsę, ponieważ psuje to jego wizerunek. Zwrócił się z prośbą do radnego Palmowskiego o podjęcie działań w tej sprawie.
Longina Tomczyk – Sołtys Sołectwa Gzin wyjaśniła, że nie wiadomo, jak pozbyć się rzęsy. Zwracała się już z zapytaniami w tej sprawie, ale nie uzyskała odpowiedzi. Poinformowała, iż wpadła na pomysł zamontowania tam fontanny.
Przewodniczący Rady Gminy dodał, że jeżeli Rada Sołecka zaplanuje w swoim budżecie środki finansowe na realizację tej inwestycji, to jest to dobry pomysł.
Wójt Gminy zwrócił uwagę, że fontanna nie została ujęta w planie rozwoju wsi.
Longina Tomczyk – Sołtys Sołectwa Gzin poinformowała, że prawdopodobnie w Urzędzie Marszałkowskim można uzyskać środki finansowe na realizację tego przedsięwzięcia.
Radny Arnold Drążyk poinformował, że najlepszą receptą na zlikwidowanie rzęsy jest wpuszczenie do jeziora ryby amur.

ad.16. Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu porządku obrad o godzinie 10:50 zamknął IX Sesję Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska.

metryczka


Wytworzył: mgr Dorota Kraska - inspektor (10 sierpnia 2007)
Opublikował: Dorota Kraska (20 września 2007, 09:45:40)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1264