NULL string(0) ""

Uchwała nr XL.380.2022RADY GMINY DĄBROWA CHEŁMIŃSKAz dnia 2 marca 2022w sprawie ustalenia sposobu sprawienia pogrzebu przez Gminę Dąbrowa Chełmińska ustalenia sposobu sprawienia pogrzebu przez Gminę Dąbrowa Chełmińska

Uchwała nr XL.380.2022
RADY GMINY DĄBROWA CHEŁMIŃSKA
z dnia 2 marca 2022


w sprawie ustalenia sposobu sprawienia pogrzebu przez Gminę Dąbrowa Chełmińska

ustalenia sposobu sprawienia pogrzebu przez Gminę Dąbrowa Chełmińska


     § 1. 1. Gmina Dąbrowa Chełmińska sprawia pogrzeb osobom zmarłym, w tym osobom bezdomnym, zamieszkałym lub przebywającym na terenie Gminy w chwili zgonu,   w przypadku braku osób uprawnionych do dokonania pochówku.
2. Sprawienie pogrzebu jako zadanie własne Gminy, realizuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrowie Chełmińskiej.
3. Sprawienie pogrzebu następuje na podstawie aktu zgonu po rozpoznaniu sytuacji przez pracownika socjalnego i stwierdzeniu zaistnienia okoliczności określonych w ust. 1.
4. Postanowienia ust. 1 odnoszą się także do osób, których tożsamości nie da się ustalić, po uzyskaniu zgody właściwego miejscowo prokuratora.

    § 2. 1. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrowie Chełmińskiej zleca bezpośrednio organizacje pogrzebu wyspecjalizowanemu podmiotowi prowadzącemu usługi pogrzebowe.
2. Wyboru podmiotu, o którym mowa w ust. 1 dokonuje się poprzez wybór najkorzystniejszej oferty cenowej.

     § 3. 1. Sprawienie pogrzebu odbywa się zgodnie z wyznaniem zmarłego.
2. W przypadku, gdy ustalenie wyznania zmarłego nie jest możliwe lub był on osobą niewierzącą, pogrzeb ma charakter świecki.

    § 4. 1. Sprawienie pogrzebu odbywa się na cmentarzu wskazanym przez Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Chełmińskiej, jeżeli jest to możliwe przy uwzględnieniu:
1) woli rodziny lub osób bliskich;
2) miejsca zamieszkania zmarłego;
3) kosztów pogrzebu.
 
     § 5. Sprawienie pogrzebu obejmuje niezbędne czynności z tym związane, a w szczególności:
1) załatwienie formalności związanych ze zgonem i pogrzebem;
2) przechowywanie zwłok w chłodni lub prosektorium;
3) przygotowanie zwłok do pochowania (umycie, ubranie);
4) zakup niezbędnej odzieży, obuwia - w przypadku ich braku;
5) dokonanie kremacji zwłok;
6) zakup trumny lub urny na spopielone zwłoki, tabliczki imiennej, wiązanki kwiatów, symbolu religijnego;
7) przewóz zwłok lub skremowanych prochów;
8) wykopanie, zasypanie i uformowanie grobu, oznaczenie mogiły znakiem wyznania
i tabliczką imienną;
9) obsługę przy pochówku, w tym czynności duchownego lub mistrza ceremonii, grabarza;
10) opłatę za miejsce na cmentarzu;
11) inne czynności związane ze sprawieniem pochówku zgodnie z wyznaniem zmarłego, obowiązującym prawem oraz miejscowymi zwyczajami.

    § 6. 1. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrowie Chełmińskiej dokonuje zapłaty za sprawienie pogrzebu.
2. Łączne koszty sprawienia pogrzebu nie mogą przekroczyć wysokości zasiłku pogrzebowego określonego w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obowiązującego w dniu pogrzebu.
3. Wydatki na pokrycie kosztów sprawienia pogrzebu finansowane są przez gminę ze środków przeznaczonych na realizację zadań własnych z pomocy społecznej.

   § 7. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Dąbrowa Chełmińska i Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

   § 8. Traci moc uchwała nr XXXV.307.2014 Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska z dnia 30 stycznia 2014 r. w sprawie sprawiania pogrzebu przez Gminę Dąbrowa Chełmińska.
  
  § 9. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
   
   
Uzasadnienie
            Ustawodawca mocą art. 17 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej do zadań własnych gminy o charakterze  obowiązkowym zaliczył sprawienie pogrzebu, w tym osobom bezdomnym. Zgodnie z art. 44 ustawy o pomocy społecznej to gmina ustala sposób sprawienia pogrzebu, zgodnie z wyznaniem zmarłego.
            Zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych zwłoki niepochowane przez osoby do tego zobowiązane są chowane przez gminę właściwą ze względu na miejsce zgonu (…).
            Ustawodawca w art. 44 ustawy  z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej zawarł zapis, że prawienie pogrzebu odbywa się w sposób ustalony przez gminę  i jednocześnie nie wskazał formy w jakiej ma to nastąpić ani konkretnego organu właściwego, odpowiedzialnego za sporządzenie tejże regulacji. Brak wskazania w art. 44 uops organu umożliwia odwołanie się do przepisów ogólnych tj. art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, który przewiduje domniemanie kompetencji rady gminy we wszystkich sprawach należących do gminy, w których nie wyznaczono innego organu.
W związku z powyższym należy przyjąć, że sposób sprawienia pogrzebu Rada Gminy powinna unormować w uchwale.
            Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie nakłada na najbliższą rodzinę bezwzględnego obowiązku pochowania zmarłego członka rodziny. Powoduje to, że w przypadku odmowy pochowania przez najbliższą rodzinę zmarłego  jej członka lub innej osoby spokrewnionej, obowiązek ten przechodzi na gminę, na terenie której nastąpił zgon. Wobec powyższego stało się koniecznym uregulowanie sposobu sprawienia pogrzebu przez Gminę Dąbrowa Chełmińska, co pozwoli również na stosowanie jednolitych zasad w tym zakresie.
 

metryczka


Opublikował: Barbara Piórkowska (9 marca 2022, 12:29:50)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 395