PROTOKÓŁ NR XXIII/05

P R O T O K Ó Ł   NR  XXIII/05
z Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska
odbytej w dniu 6 lipca 2005 roku
 
Sesja    odbyła    się    w    Sali   Konferencyjnej  Urzędu  Gminy  Dąbrowa  Chełmińska .
 
Przewodniczący Rady Gminy Józef Hentrich o godzinie 9.oo otworzył Sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji. (Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokółu).
 
Radny nieobecny:
- Arnold Drążyk
 
W Sesji udział wzięli:
-         Radni Rady Gminy wg listy obecności,
-         mgr Zbigniew Łuczak - Wójt Gminy,
-         mgr Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
-         mgr Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy,
-         Bogusław Przybysz – Radca Prawny,
-         inż. Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej,
-         Sołtysi i zaproszeni goście wg listy obecności.
 
Przewodniczący Rady Gminy odczytał porządek obrad i zwrócił się o przedstawienie wniosków w sprawie ewentualnych poprawek i uzupełnień.
 
Do przedstawionego porządku obrad uwag nie wniesiono.
 
Rada Gminy obradowała według następującego porządku:
1.      Powołanie Sekretarza obrad.
2.      Przyjęcie protokółu z poprzedniej Sesji.
3.      Informacja Wójta Gminy dot. podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
4.      Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
5.      Projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Dąbrowa Chełmińska w Dąbrowie Chełmińskiej.
6.      Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2005.
7.      Informacja z prac Komisji w okresie międzysesyjnym.
8.      Rozdysponowanie środków pozostałych w wyniku inwestycji drogowych.
9.      Dyskusja na temat rozbudowy Urzędu Gminy.
10.  Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne.
11.  Zakończenie obrad.
 
 
ad.1. Rada Gminy jednogłośnie powołała radnego Jerzego Plucińskiego na Sekretarza obrad. Radny Pluciński wyraził zgodę na pełnienie tej funkcji.
 
ad.2. Do protokółu z XXII Sesji Rady Gminy uwag nie wniesiono. Rada Gminy jednogłośnie przyjęła protokół z XXII Sesji.
 
ad.3. Wójt  Gminy  przedłożył  Radzie Gminy informację na temat swojej działalności w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Radny Ryszard Kaczor zwrócił uwagę, że w przetargach na budowę dróg różnica cen oferentów była niewielka, w porównaniu z firmą z Żyglądu. Radny dodał, że cena odgrywa znaczną rolę, ale równie ważna jest jakość wykonania usługi.
Wójt Gminy wyjaśnił, że jedynym kryterium wyboru ofert na przetargach jest cena.
Radny Witold Siewert przypomniał dyskusję na temat jakości prac wykonywanych przez tę firmę.Zastanawiał się nad możliwością podjęcia uchwały zabraniającej brania udziału w przetargach przez w/w firmę.
To jest bardzo niesolidny wykonawca. Radny zastanawiał się nad sposobami wyegzekwowania jakości robót.
Wójt Gminy wyjaśnił, iż nigdy nie zdarzyło się, by Gmina zapłaciła wykonawcy zanim otrzymała protokół inspektora nadzoru.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie międzysesyjnym.
 
ad.4. W punkcie „interpelacje, zapytania i wolne wnioski nie poruszano żadnych kwestii.
 
ad.5. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania części wsi Dąbrowa Chełmińska w Dąbrowie Chełmińskiej głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały. Dodał, że zapis punktu 5 zawartego w paragrafie 18 określa pokrycie dachów dachówką ceramiczną. Oznacza to, że obiekty komunalne na tym terenie mogą być pokryte wyłącznie dachówką ceramiczną   o określonym kolorze. Ten zapis został powielony w § 19. Zdaniem Wójta uniknięcie tego zapisu jest znacznie lepszym rozwiązaniem.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji do w/w projektu uchwały.
Radny Maksymilian Henke postawił wniosek o dopuszczenie innych form pokrycia dachowego na terenie objętym planem zagospodarowania przestrzennego.
Radny Szymon Dunal zwrócił uwagę, że na rynku istnieje wiele innych, tańszych materiałów, które można wykorzystać do krycia dachów.
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie wniosek radnego Maksymiliana Henke.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami za przyjęła wniosek radnego Henke o dopuszczenie innych form pokryć dachowych na terenie objętym planem zagospodarowania przestrzennego.
 
Wójt Gminy poinformował, że radni w dalszej części Sesji otrzymają poprawione właściwe) dokumenty.
 
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w, rozszerzony projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XXIII/169/05 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Dąbrowa Chełmińska w Dąbrowie Chełmińskiej, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.6. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2005 głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji do w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XXIII/170/05 w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2005, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.7. W kwestii rozdysponowania środków pozostałych w wyniku inwestycji drogowych głos zabrali:
Przewodniczący Rady Gminy odczytał pismo Wójta Gminy informujące, że w wyniku przeprowadzonych przetargów na budowę dróg pozostała kwota około 75 000 zł. Wójt zwrócił się z prośbą o podjęcie decyzji w kwestii rozdysponowania w/w kwoty.
Radna Barbara Łukowska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych przedstawiła stanowisko Komisji, która zaproponowała, by w/w środki finansowe przeznaczyć na remonty dróg. Komisja nie wskazała żadnej konkretnej drogi, którą należałoby przeznaczyć do remontu.
Radny Witold Siewert w zastępstwie Przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska przedstawił stanowisko Komisji, która zaproponowała wykonanie remontu 400 m ul. Łęckiej w Czarżu.
Radny Andrzej Barczyński w zastępstwie Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej przedstawił stanowisko Komisji, która zaproponowała przeznaczenie w/w środków finansowych na rozbudowę Urzędu Gminy w Dąbrowie Chełmińskiej. Radny dodał, że gdyby nie konieczność wykonania innych inwestycji Komisja byłaby zwolennikiem wybudowania nowego obiektu Urzędu. Zdając sobie sprawę, iż przez najbliższe dziesięć lat nie będzie takiej możliwości Komisja zaproponowała przeznaczenie kwoty 60 000 zł na remont budynku Urzędu Gminy, natomiast pozostałą kwotę pozostawić    w dziale dróg.
Radny Witold Siewert stwierdził, iż wiadomo, że w kolejnych latach znacznemu zmniejszeniu ulegnie suma na drogi ze względu na konieczność realizowania innych inwestycji. Te pieniądze powinny zostać przeznaczone na drogi, ponieważ i tak nie pokryją kosztów modernizacji Urzędu Gminy. Dodał, że może wobec tego w ogóle należy zmniejszyć środki na inwestycje drogowe i przenieść je na pokrycie kosztów remontu Urzędu? Zdaniem radnego propozycja Komisji Rewizyjnej jest niewłaściwa. Dodał, że gdyby pozostałe na drogach środki zabezpieczyły 100% kosztów rozbudowy Urzędu nie był by przeciwny takiej decyzji.
Radny Andrzej Barczyński wyjaśnił, że nieprawdą jest, że środki finansowe na drogi są drastycznie zmniejszane. W porównaniu z okresem początków samorządu tych środków jest faktycznie mniej, ale to wynika z konieczności realizacji innych zadań, które narzuca się samorządom. Dodał, że inwestycje przyjęte do budżetu gminy będą realizowane, ponieważ w przyszłorocznym budżecie gminy trzeba będzie zabezpieczyć środki na pokrycie pozostałych kosztów remontu Urzędu.
Radna Regina Bukowska stwierdziła, że jest zwolenniczką przeznaczenia przedmiotowych środków finansowych na drogi. Poinformowała o wniosku, który wpłynął od mieszkańców ul. Leśnej w Dąbrowie Chełmińskiej i który pozostał bez odpowiedzi.
Wójt Gminy wyjaśnił, że remont w/w drogi został wykonany.
Longina Tomczyk – Sołtys Sołectwa Gzin zwróciła uwagę, że proponuje się likwidację zlewni mleka w Gzinie. W związku z tym cysterna nie będzie mogła dojechać do dostawców ze względu na zły stan dróg. Potrzebne są solidne remonty.
Radny Witold Siewert stwierdził, że omawiane środki powinny pozostać w dziale drogi, ponieważ jest dużo zaniedbanych dróg na terenie Gminy. Dodał, że przy ul. Łęckiej w Czarżu mieszka trzech dużych dostawców mleka, podczas, gdy w całym Sołectwie jest ich sześciu. Zwrócił uwagę, że ulica Łęcka jest często nieprzejezdna. Potrzeba utwardzić 400 metrów.
Radny Bartosz Giłka zaproponował poddanie pod głosowanie kwestii, czy w/w środki finansowe przeznaczyć na drogi, czy rozbudowę Urzędu Gminy.
Radny Szymon Dunal stwierdził, że skoro oszczędności powstały w dziale drogi, to należy je tam pozostawić, ponieważ Urząd Gminy i tak zostanie wyremontowany.
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie kwestię, czy w/w środki finansowe przeznaczyć na drogi, czy rozbudowę Urzędu.
 
Za przeznaczeniem w/w środków na realizację inwestycji drogowych głosowało 10 radnych, przeciw – 4, wstrzymujących się – 0.
 
Przewodniczący Rady Gminy zwrócił uwagę, że należy rozstrzygnąć, czy remontować, czy budować nową drogę.
Radny Ryszard Kaczor postawił wniosek, by przeznaczyć w/w środki na zwiększenie zakresu obecnie realizowanych inwestycji, a nie rozpoczynać nowych.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że w przyszłości trzeba będzie ogłaszać przetargi na sumę, którą przeznacza się na wykonanie danej inwestycji.
Wójt Gminy w odpowiedzi wyjaśnił, że gdy ogłoszono przetarg na kwotę za 1m2 to Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała tę formę przetargu.
 
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie propozycję przeznaczenia w/w środków finansowych na remont dróg bądź jednej drogi.
Za przyjęciem w/w propozycji głosowało 4 radnych, przeciw – 10, wstrzymujących się – 0. Wniosek upadł.
 
Radny Ryszard Kaczor zapytał, czy istnieje możliwość zwiększenia zakresu obecnie budowanych dróg?
 
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że ustawa przewiduje możliwość zwiększenia zakresu remontowanych dróg o 20%.
Radny Witold Siewert zwrócił uwagę, że zadania, które miały zostać wykonane w bieżącym roku zostały zabezpieczone. Postawił wniosek o budowę 400 m ulicy Łęckiej w Czarżu.
 
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie wniosek radnego Siewerta.
 
Za przyjęciem wniosku radnego Siewerta w sprawie budowy ul. Łęckiej w Czarżu głosowało 6 radnych, przeciw – 6, wstrzymujących się – 2.
 
Wójt Gminy zwrócił uwagę, że zwiększenie realizowanych robót drogowych o 20% spowoduje, że w tym dziale i tak pozostaną środki finansowe.
Radny Witold Siewert zwrócił uwagę, że Wójt Gminy od razu mógł zwiększyć zakres robót, ponieważ ma takie prawo. Wówczas unikniętoby obecnych dyskusji.
Wójt Gminy wyjaśnił, iż chciał postąpić uczciwie w stosunku do Rady Gminy.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w  dyskusji poddał pod głosowanie wniosek radnego Kaczora o zwiększenie o 20% zakresu obecnie realizowanych inwestycji drogowych.
 
Za przyjęciem w/w wniosku radnego Kaczora głosowało 8 radnych, przeciw 6, wstrzymujących się – 0.
 
Przewodniczący Rady Gminy zwrócił uwagę, że w dziale dróg pozostała kwota około 35 000 zł
Radny Witold Siewert ponowił wniosek o przeznaczenie tej kwoty na budowę ul. Łęckiej w Czarżu.
Radny Szymon Dunal stwierdził, że w/w środki finansowe powinny zostać przeznaczone na remont ul. Leśnej i nawiezienie tłucznia na ul. Weterynaryjną w Dąbrowie Chełmińskiej.
 
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie wniosek radnego Siewerta w sprawie budowy ul. Łęckiej w Czarżu.

Za przyjęciem w/w wniosku radnego Siewerta głosowało 8 radnych, przeciw – 1, wstrzymujących się – 5.
 
Rada Gminy po przeprowadzonej dyskusji postanowiła zwiększyć zakres obecnie wykonywanych inwestycji budowy dróg o 20%, a pozostałe środki finansowe przeznaczyć na budowę ul. Łęckiej w Czarżu.
 
ad.8. W dyskusji na temat rozbudowy Urzędu Gminy głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w kwestię.
Radny Witold Siewert w zastępstwie Przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska przedstawił stanowisko Komisji, która zaproponowała wykonanie rozbudowy Urzędu Gminy w roku bieżącym z płatnością kwoty około 40 000 zł w roku przyszłym.
Radna Barbara Łukowska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych przedstawiła pozytywne stanowisko komisji w kwestii rozbudowy Urzędu Gminy w bieżącym roku z płatnością brakującej kwoty w roku przyszłym.
Radny Andrzej Barczyński w zastępstwie Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej przedstawił pozytywne stanowisko Komisji w w/w sprawie i zgodę na dokonanie części płatności w roku przyszłym.
 
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji poddał pod głosowanie kwestię wykonania w bieżącym roku rozbudowy Urzędu Gminy i zabezpieczenia w przyszłorocznym budżecie środków niezbędnych do pokrycia pozostałych kosztów tej inwestycji.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła w/w rozwiązanie.
 
Wójt Gminy poinformował, że pozytywna decyzja dot. rozbudowy Urzędu Gminy wymaga podjęcia uchwały w sprawie zmiany wieloletniego programu inwestycyjnego.
Wójt celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XXIII/171/05 w sprawie aktualizacji programu inwestycji, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.5. Rada Gminy powróciła do tematu uchwały w sprawie zagospodarowania przestrzennego części wsi Dąbrowa Chełmińska.
Radny Maksymilian Henke przypomniał, iż stawiał wniosek o rozszerzenie zapisu uchwały o wszystkie rodzaje pokryć dachowych, a w przekazanych dokumentach tego nie uwzględniono.
Wójt Gminy wyjaśnił, że omawiany teren znajduje się w strefie konserwatorskiej B. Można tu ująć jedynie gont. Wójt zaproponował, by zgodzić się z zaproponowanymi zapisami, ponieważ sprawa nie dotyczy mieszkańców indywidualnych. Zapis dotyczy nowobudowanych obiektów użyteczności publicznej – usług administracyjnych i oświatowych. Dodał, że w budownictwie mieszkaniowym dopuszczony jest każdy rodzaj pokrycia dachowego.
Radny Maksymilian Henke zapytał, czy w przypadku, gdyby kiedyś Gmina chciała pobudować np. mieszkania dla nauczycieli, będzie możliwość zastosowania pokryć dachowych tylko w formie dachówki i gontów papowych?
Wójt Gminy wyjaśnił, że nie ma możliwości pobudowania mieszkań na tym terenie, ze względu na zapis w planie.
Radny Andrzej Barczyński zapytał, czy plan można zmienić?
Wójt Gminy odpowiedział twierdząco, dodając, że wówczas można również zmienić zapisy dot. pokryć dachowych.
 
ad.9. Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili informacje o pracach Komisji w okresie międzysesyjnym:
Radna Barbara Łukowska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, iż w okresie międzysesyjnym Komisja odbyła jedno posiedzenie, podczas którego omawiała sprawy związane z tematyką Sesji.
Radny Andrzej Barczyński – w zastępstwie Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym spotkała się jeden raz. Podczas posiedzenia omawiano kwestie związane z tematyką Sesji Rady Gminy.
Radny Witold Siewert – w zastępstwie Przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym odbyła jedno posiedzenie, podczas którego omawiano sprawy związane z tematyką Sesji Rady Gminy.
 
ad.10.  W punkcie „odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne” głos zabrali:
a)        Wójt Gminy poinformował, że sprawdzono możliwości wyegzekwowania dodatkowych warunków przetargu na zbycie gruntów pod względem merytorycznym i formalnym.
Dodał, że poza ceną nie ma żadnych możliwości wyegzekwowania innych warunków zawieranych w ofertach przetargowych. W związku z powyższym jedynym kryterium w przetargu na zbycie gruntu w Dąbrowie Chełm. powinna być cena. Rzeczoznawca oszacował wartość w/w nieruchomości na kwotę 213.000 zł netto, ale zdaniem Wójta jest ona za niska. Dodał, że cenę podnosi ogłaszający przetarg, czyli wójt. Jeżeli nie będzie sprzeciwów ze strony Rady, to podniesie cenę wywoławczą do kwoty 250 000 zł netto.
Radny Jan Palmowski stwierdził, iż namawia do podwyższenia ceny w/w gruntu. Radny zaproponował ustalenie ceny wywoławczej w kwocie 300 000 zł wyjaśniając, że grunty w obrocie prywatnym osiągają znacznie wyższe ceny. Dodał, iż zapewne niewielu inwestorów wie o istnieniu Gminy Dąbrowa Chełmińska, ponieważ jest mało promowana. Jeżeli inwestowaniem tutaj zainteresuje się bardzo mały krąg ludzi, to cena , którą uzyskamy ze sprzedaży działki będzie stosunkowo niska.
Wójt Gminy przedstawił informacje na temat promocji Gminy.
Radny Witold Siewert poinformował, że Komisja Rolnictwa, Bezpieczeństwa  i Porządku Publicznego zaproponowała ustalenie ceny wywoławczej omawianego gruntu na kwotę 250 000 zł netto oraz zbycie go w formie przetargu ofertowego.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie wniosek Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy dwunastu głosach „za” i dwóch przeciwnych wyraziła zgodę na ustalenie ceny wywoławczej dla zbycia działki nr 61/1, położonej w Dąbrowie Chełm. w kwocie 250 000 zł netto oraz na zbycie jej            w formie przetargu ofertowego.
 
b)        Przewodniczący Rady Gminy przedstawił wniosek LKS Dąbrowa Chełmińska o przyznanie dodatkowych środków finansowych w związku z awansem do wyższej ligi. Przewodniczący zwrócił się do Wójta Gminy o uwzględnienie choć w części wniosku LKS przy opracowywaniu zmian do budżetu gminy. Dodał, że zwiększenia wprost dla LZS nie będzie.
Wójt Gminy wyjaśnił, że zwiększenie dotacji dla LKS Dąbrowa Chełmińska będzie niemożliwe, ponieważ dotacja została przyznana w wyniku przetargu i prawo nie przewiduje zwiększeń kwot określonych w ramach konkursu w ciągu roku.
Radny Witold Siewert stwierdził, że należy przyznać pomoc, ponieważ ten zespół w jakiś sposób rozsławi naszą Gminę. Radny stwierdził, że należy pomóc na ile jest to możliwe. Zapytał, czy istnieje możliwość ogłoszenia powtórnego przetargu.
Wójt Gminy zauważył, iż wszyscy są zgodni co do konieczności pomocy przedmiotowej drużynie. Ta pomoc zostanie zrealizowana bez łamania prawa. Dodał, że nie można mówić, że na terenie Gminy nie istnieją żadne zespoły. Znaczące sukcesy odniósł teatrzyk z Dąbrowy Chełm., chór szkolny z Ostromecka. Być może ograniczona jest promocja Gminy, ale to ze względu na niskie środki finansowe. Wydawane są foldery, informacje o Gminie znajdują się na stronach internetowych. Być może brakuje takich uroczystości, jak np. otwarcie kanalizacji ściekowej itp (tak, jak robi to Urząd Miasta Bydgoszczy).
Radny Maksymilian Henke dodał, że teatrzyk organizowany przez kierownika świetlicy wiejskiej w Dąbrowie Chełm. otrzymał nagrodę ministerialną.
Radny Witold Siewert wyjaśnił, że pochwala, to co się dzieje.
Sekretarz Gminy dodała, że kierownicy świetlic wiejskich przychodziły na spotkania koła emerytów oraz kół gospodyń wiejskich z propozycją zorganizowania zespołu folklorystycznego, ale nie spotkało się to z zainteresowaniem.
 
c)        Radna Barbara Łukowska zapytała, które z sołectw skorzystają na zwiększonych o 20% inwestycjach drogowych?
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że zwiększone zostaną obecnie realizowane inwestycje drogowe w Wałdowie Król., Otowicach, Boluminie i Czarżu
 
ad.11. Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu porządku obrad zamknął XXIII Sesję Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska.
 
 
 
 
Protokołował:                                                                  Przewodniczył:
Dorota Kraska                                                                 Józef Hentrich
                                                                                     Przewodniczący Rady Gminy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

metryczka


Wytworzył: Dorota Kraska (6 lipca 2005)
Opublikował: Dorota Kraska (6 października 2005, 12:21:23)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 2052