PROTOKÓŁ NR VII/07


P R O T O K Ó Ł VII/07
z Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska
odbytej w dniu 20 kwietnia 2007 roku

Sesja odbyła się w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Dąbrowa Chełmińska.

Przewodniczący Rady Gminy Józef Hentrich o godzinie 11:00 otworzył Sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji. (Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokółu).

Radna nieobecna:
- Węgierska Danuta.

W Sesji udział wzięli:
- Radni Rady Gminy wg listy obecności,
- mgr Zbigniew Łuczak - Wójt Gminy,
- mgr Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
- mgr Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy,
- Radca Prawny,
- inż. Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej,
- Danuta Tomaszewska – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej;
- Sołtysi i zaproszeni goście wg listy obecności.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał porządek obrad i zwrócił się o przedstawienie wniosków w sprawie ewentualnych poprawek i uzupełnień.

Rada Gminy obradowała według następującego porządku:
1. Otwarcie Sesji, stwierdzenie quorum.
2. Przyjęcie protokółu z poprzedniej Sesji.
3. Informacja Wójta Gminy dot. podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
4. Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
5. Sprawozdanie z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
6. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu Gminy za rok 2006 oraz udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy.
7. Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania Strategii Rozwoju Edukacji w Gminie Dąbrowa Chełmińska oraz powołania Zespołu do spraw Opracowania Strategii Rozwoju Edukacji
8. Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2007.
9. Informacja z prac Komisji w okresie międzysesyjnym.
10. Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne.
11. Zakończenie obrad.

ad.1. Rada Gminy jednogłośnie powołała radnego Ryszarda Kaczor na Sekretarza obrad. Radny Kaczor wyraził zgodę na pełnienie tej funkcji.

ad.2. Do protokółu z VI Sesji Rady Gminy uwag nie wniesiono. Rada Gminy jednogłośnie przyjęła protokół z VI Sesji.

ad.3. Wójt Gminy przedłożył Radzie Gminy informację na temat swojej działalności w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

a) Radny Ryszard Kaczor zwrócił się o podanie informacji w jakich kwotach zamknęły się przetargi na wykonanie remontów dróg w miejscowości Reptowo, Otowice, Czarże – Gzin oraz ul. Pod Wałem w Czarżu.
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że kwoty z przetargów są niższe niż zakładane w budżecie gminy, w związku z czym powstały oszczędności. Wójt podał ceny budowy w/w dróg uzyskane z przetargów.
Radny Roman Zieliński zwrócił uwagę, że w dziale inwestycji drogowych powstały oszczędności w kwocie około 400 000 zł, w związku z czym postawił wniosek o zwiększenie zakresu budowy ul. Pod Wałem na terenie sołectwa Borki, gdzie od lat nie wykonywano żadnych inwestycji.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił się o podanie długości dróg przewidzianych do budowy w bieżącym roku.
Wójt Gminy przypomniał założone wcześniej długości dróg przewidzianych do budowy.

b) Radny Szymon Dunal zwrócił się o przedstawienie informacji na temat przebiegu zebrania członków Metropolitalnego Związku Gmin Bydgoskich.
Wójt Gminy poinformował, że było to spotkanie wynikające z postanowień statutu. Podczas posiedzenia omawiano kwestie utylizacji odpadów stałych oraz budowy spalarni śmieci.

c) Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że uszkodzenia na jezdniach powstałe w wyniku zimowych mrozów nie są usuwane na bieżąco. Zapytał, czy ekipa naprawcza usunie wszystkie ubytki?
Wójt Gminy wyjaśnił, że stan dróg jest każdego dnia monitorowany. Ekipa naprawcza pojawia się co kilka dni, wniosek stąd taki, że obsługuje kilka gmin. Dodał, że na dzień dzisiejszy usuwanie uszkodzeń na drogach nie zostało zakończone.

Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła w/w sprawozdanie Wójta Gminy, które stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.4. W punkcie „Interpelacje, zapytania i wolne wnioski” poruszano następujące sprawy:

a) Radny Błażej Stankiewicz przypomniał, że do Rady Gminy wpłynęło pismo mieszkańców Ostromecka w sprawie odstąpienia od pobierania opłaty partycypacyjnej za włączenie się do kanalizacji ściekowej. Według nich sprawa nie została do końca załatwiona.
Mieszkańcy domagają się odpowiedzi na wcześniejsze pismo w tej sprawie. Zaproponował by sporządzić stosowną odpowiedź skierowaną na ręce Sołtysa Sołectwa, który przekaże ją mieszkańcom.
Wójt Gminy poinformował o udzielonej odpowiedzi w tej sprawie podczas zebrania wiejskiego w Ostromecku. Przypomniał, że sprawa była również przedmiotem obrad jednej z Sesji Rady Gminy. Zastanawiał się, na jakiej podstawie mieszkańcy Ostromecka twierdzą, że nie otrzymali odpowiedzi na swe wcześniejsze pismo. Dodał, że pismo, które obecnie wpłynęło do Rady Gminy zawiera szereg pytań, do których się ustosunkuje.
Przewodniczący Rady Gminy wyjaśnił, iż że pismo, o którym wspomniał radny Stankiewicz było kierowane do Wójta Gminy. Rada Gminy otrzymała je jedynie do wiadomości. Wiadomym jest, że w takim przypadku odpowiedzi się nie udziela. Wójt poinformował, iż udzielił na nie ustnej odpowiedzi podczas zebrania wiejskiego. Dodał, że drugie pismo kierowane jest do Rady i po wypracowaniu stanowiska zostanie na nie udzielona odpowiedź.

ad.5. W dyskusji nad sprawozdaniem z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych głos zabrali:
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w sprawozdania.
Radny Andrzej Barczyński zapytał, czy odnotowano sukcesy w materii kierowania na leczenie odwykowe?
Beniamin Brzyski – Pełnomocnik ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych poinformował, że jest to problem zawiły i trudny. Działania profilaktyczne prowadzone przez Komisję odniosły sukces, ponieważ są osoby, które dobrowolnie zaprzestały spożywania alkoholu, i mimo, iż jest to znikomy procent, stanowi niewątpliwy sukces.
Przewodniczący Rady Gminy zwrócił uwagę, że godnym podkreślenia jest fakt przeznaczania przez Komisję znacznych środków finansowych na organizację wypoczynku dla dzieci. Komisja finansuje również opiekę psychologiczną w szkołach, a z ramienia Gminy zatrudnieni są również pedagodzy szkolni.
W związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji Przewodniczący poddał pod głosowanie w/w sprawozdanie.

Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, które stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.6. W dyskusji na temat przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu gminy za rok 2006 głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji stałych Rady Gminy dot. powyższego.
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska w sprawie udzielenia absolutorium dla Wójta Gminy Dąbrowa Chełmińska z tytułu prowadzonej działalności finansowej w roku 2006 wraz z uzasadnieniem, który stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej odczytał Uchwałę nr 7/Kr/2007 Składu Orzekającego Nr 2 Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z dnia 12 kwietnia 2007 roku dotyczącą zaopiniowania wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium dla Wójta Gminy za 2006 rok oraz uchwałę nr 7/S/2007 Składu Orzekającego Nr 2 Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z dnia 12 kwietnia 2007 roku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Wójta Gminy sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy za 2006 r., które stanowią załączniki do niniejszego protokółu.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów odczytał projekt uchwały.

Rada Gminy w obecności 14 radnych – w głosowaniu jawnym, 14 głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę Nr VII/33/07 w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Dąbrowa Chełmińska za rok 2006 oraz udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Dąbrowa Chełmińska za 2006 rok, która stanowi załącznik do nin. protokółu.

ad.7. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania Strategii Rozwoju Edukacji w Gminie Dąbrowa Chełmińska oraz powołania Zespołu do spraw Opracowania Strategii Rozwoju Edukacji głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.

Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr VII/34/07 w sprawie przystąpienia do opracowania Strategii Rozwoju Edukacji w Gminie Dąbrowa Chełmińska oraz powołania Zespołu do spraw Opracowania Strategii Rozwoju Edukacji, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.8. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2007 rok głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.

Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr VII/32/07 w sprawie zmian w budżecie gminy na 2007 rok, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.9. Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili informacje o pracach Komisji w okresie międzysesyjnym:
Radna Ewa Juchcińska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, iż w okresie międzysesyjnym Komisja odbyła jedno posiedzenie, podczas którego omawiała sprawy związane z tematyką Sesji.
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym spotkała się jeden raz. Podczas posiedzenia omawiano kwestie związane z tematyką Sesji Rady Gminy.
Radny Arnold Drążyk – Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym jedno posiedzenie podczas którego omawiano sprawy związane z tematyką Sesji Rady Gminy.

ad.10. W punkcie „Interpelacje, zapytania i wolne wnioski” głos zabrali:

a) Sławomir Błaś – mieszkaniec wsi Dąbrowa Chełmińska skierował zapytanie do Wójta Gminy, jakie działania zostaną podjęte w kwestii zaopatrzenia mieszkańców Gminy w wodę w okresie letnim? W tym okresie mieszkańcy ul. Świerkowej w Dąbrowie Chełm. są pozbawieni wody, co stanowi kolosalny problem bytowy. Zawarta z mieszkańcami umowa zawiera zapis, że Gmina zobowiązuje się do dostarczania wody w sposób ciągły.
Wójt Gminy w odpowiedzi wyjaśnił, że podczas ostatniej Sesji poinformował Radę, jakie zadania czekają Gminę w kwestii modernizacji sieci wodociągowej. Dodał, iż ma świadomość sytuacji i ma nadzieję, że w bieżącym roku ulegnie ona poprawie i problem zostanie złagodzony. Nastąpi spięcie sieci wodociągowej w Dąbrowie Chełmińską z siecią w Gzinie. Projektowana jest również stacja podniesienia ciśnienia, która - ma nadzieję - zostanie w bieżącym roku zostanie wybudowana, nie wiadomo tyko, czy inwestycja zostanie oddana do użytku przed sezonem letnim. Dodał, że spięcie sieci wodociągowych powinno złagodzić sytuację, ale jej niestety nie rozwiąże. Pozostałe rejony na terenie Gminy przy dużych rozbiorach wody również mogą cierpieć na jej brak, dopóki nie zostanie przeprowadzona gruntowna modernizacja sieci.
Sławomir Błaś – mieszkaniec Dąbrowy Chełm. zapytał, jak długo potrwa modernizacja sieci?
Wójt Gminy poinformował, że planuje połączenie kwestii dostawy wody z problemem odbioru ścieków. Pociągnie to za sobą ogromne koszty, ale Gmina będzie występowała o środki z zewnątrz. Realizacja tego programu przy pomocy środków zewnętrznych potrwa przynajmniej pięć lat, a koszty wyniosą około 50 000 000 zł. Jeśli nie uzyskamy pomocy z zewnątrz potrwa to znacznie dłużej. Inwestycja, o której mowa dotyczy całej Gminy.
Radny Jan Palmowski zapytał, czy w przypadku spięcia sieci wodociągowych nie nastąpią niedobory w dostawach wody dla mieszkańców Gzina?
Wójt Gminy wyjaśnił, że do Dąbrowy Chełmińskiej będą kierowane jedynie nadwyżki wody z wodociągu w Gzinie.

b) Radny Jan Palmowski zwrócił się o podanie informacji na temat odbioru padłych zwierząt.
Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej poinformował, że inspektor ds. ochrony środowiska posiada numer telefonu do firmy, która zajmuje się odbiorem padłych zwierząt. Dodał, że stosowna informacja została przekazana sołtysom.

c) Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że w okresie dużych rozbiorów woda jest towarem deficytowym. W jego przekonaniu spięcie sieci nie poprawi sytuacji związanej z przerwami w dostawach wody. Zdaniem radnego istnieje konieczność budowy nowej stacji uzdatniania wody. Możliwości istniejących są ograniczone i nie da się ich zwiększyć, a Gmina się rozwija, przybywa nowych mieszkańców.

d) Radny Andrzej Barczyński poinformował, że dokonał analizy informacji na temat wydobycia i stratności wody w 2006 roku, którą radni otrzymali na ostatniej Sesji. Zastanowił go fakt 49% stratności wody na stacji w Dąbrowie Chełmińskiej.
Wójt Gminy udzielił wyjaśnień dotyczących stratności wody na terenie Gminy oraz przedstawił koncepcje modernizacji sieci wodociągowej.
Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej wyjaśnił, że problem przerw w dostawach wody w okresie letnim dotyczy również gmin ościennych. Dodał, że stratność wody w Gminie kształtuje się na poziomie 35-36%
Radny Andrzej Barczyński zauważył, że 35-36% to średnia stratność w całej Gminie, ale stratność w Dąbrowie Chełmińskiej kształtuje się na poziomie 49%
Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej wyjaśnił, że wielkość o której wspomniał radny Barczyński określa udział procentowy poszczególnych stacji w produkcji wody na terenie Gminy. Dodał, że stratność jest porównywalna z ze stratnością wody w gminach ościennych, co nie oznacza, że jest ona niska.

e) Radny Ryszard Kaczor wracając do tematu remontów cząstkowych dróg wyraził obawę, iż przy nie sukcesywnym realizowaniu napraw przez firmę, która wygrała przetarg może zaistnieć sytuacja, że niektóre ubytki w jezdni zostaną ominięte.
Wójt Gminy wyjaśnił, że w takiej sytuacji firma będzie musiała wrócić i uzupełnić ubytki. Dodał, że umowa z wykonawcą obowiązuje przez cały rok, a płatność następuje za wykonane prace. Po wykonaniu robót dokonywany jest obmiar i odbiór, a dopiero potem następuje płatność. Firma, która wykonuje remonty cząstkowe była jedyną biorącą udział w przetargu.

ad.11. Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu porządku obrad o godzinie 12:30 zamknął VII Sesję Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska.

metryczka


Wytworzył: mgr Dorota Kraska - inspektor (20 kwietnia 2007)
Opublikował: Dorota Kraska (18 czerwca 2007, 14:48:50)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1646