PROTOKÓŁ NR VI/07
P R O T O K Ó Ł VI/07z Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska
odbytej w dniu 30 marca 2007 roku
Sesja odbyła się w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Dąbrowa Chełmińska.
Przewodniczący Rady Gminy Józef Hentrich o godzinie 11:00 otworzył Sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji. (Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokółu).
Radny nieobecny:
- Zukierski Gabriel.
W Sesji udział wzięli:
- Radni Rady Gminy wg listy obecności,
- mgr Zbigniew Łuczak - Wójt Gminy,
- mgr Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
- mgr Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy,
- Radca Prawny,
- inż. Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej,
- Danuta Wędrowska – Kierownik Gminnej Biblioteki Publiczno – Szkolnej w Dąbrowie Chełm.,
- Sołtysi i zaproszeni goście wg listy obecności.
Przewodniczący Rady Gminy odczytał porządek obrad i zwrócił się o przedstawienie wniosków w sprawie ewentualnych poprawek i uzupełnień.
Rada Gminy obradowała według następującego porządku:
1. Powołanie Sekretarza obrad.
2. Przyjęcie protokółu z poprzedniej Sesji.
3. Informacja Wójta Gminy dot. podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
4. Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
5. Projekt uchwały w sprawie obowiązku przedłożenia oświadczenia lustracyjnego.
6. Projekt uchwały w sprawie ustalenia opłaty za odprowadzanie ścieków do stacji zlewczej w Nowym Dworze.
7. Projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy.
8. Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2007.
9. Informacja na temat wydobycia i sprzedaży wody.
10. Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
11. Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne.
12. Zakończenie obrad.
ad.1. Rada Gminy jednogłośnie powołała radną Ewę Juchcińską na Sekretarza obrad. Radna Juchcińska wyraziła zgodę na pełnienie tej funkcji.
ad.2. Do protokółu z V Sesji Rady Gminy uwag nie wniesiono. Rada Gminy jednogłośnie przyjęła protokół z V Sesji.
ad.3. Wójt Gminy przedłożył Radzie Gminy informację na temat swojej działalności w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
a) Radna Danuta Węgierska zwróciła się o przedstawienie szczegółowszych informacji na temat spotkania z Prezydentem Miasta Bydgoszczy, które dotyczyło funkcjonowania Pałacu Ostromecko, wspólnych przedsięwzięć w zakresie budowy i eksploatacji kanalizacji ściekowej, oświetlenia parku w Ostromecku oraz budowy spalarni śmieci.
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że przedmiotowe spotkanie odbyło się na prośbę Prezydenta Miasta, który zadeklarował, że tuż po świętach będzie w stanie podać bardziej szczegółowe informacje w kwestii inwestycji w Ostromecku. Ustalono, że Gmina Dąbrowa Chełmińska będzie uczestniczyła w niewielkim stopniu w realizacji powyższych zadań.
b) Radny Arnold Drążyk zwrócił się o podanie informacji, czy podczas spotkania z Dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy w sprawie poprawy funkcjonowania drogi nr 551 wypracowano wiążące porozumienia?
Wójt Gminy poinformował, że przygotowano projekt porozumienia, ale chciałby znać stanowisko Rady Gminy, zanim je podpisze. Porozumienie dotyczy wykonania kapitalnego remontu drogi nr 551 Bydgoszcz – Chełmno na odcinku biegnącym przez wieś Ostromecko. Zakres robót obejmie wykonanie kanalizacji deszczowej oraz roboty drogowe (jezdnia, chodnik, zatoka autobusowa). Po stronie Gminy leżałoby opracowanie i sfinansowanie dokumentacji technicznej na remont drogi oraz wykonanie i sfinansowanie kanalizacji deszczowej, natomiast po stronie Zarządu Dróg Wojewódzkich wykonanie i sfinansowanie robót drogowych.
Drugie porozumienie zakłada remont drogi nr 551 biegnącej przez Strzyżawę. Gdyby Gmina opracowała dokumentację techniczną Zarząd Dróg Wojewódzkich partycypowałby w kosztach materiału.
c) Radny Ryszard Kaczor zapytał, czy wypracowano jakieś propozycje w kwestii spalarni śmieci?
Wójt Gminy wyjaśnił, że ten temat powrócił po czterech latach nieistnienia. Na dzień dzisiejszy wiadomo tylko, że Miasto Bydgoszcz chciałoby przystąpić do realizacji spalarni śmieci, która będzie obsługiwała powiat bydgoski. Zwrócił uwagę na konieczność podjęcia w trybie pilnym decyzji dotyczącej dalszej gospodarki odpadami na terenie Gminy ze względu na fakt zapełniania się niecki na gminnym wysypisku śmieci w Boluminie. W związku z powyższym zachodzi konieczność zastanowienia się nad budową drugiej niecki bądź obsługi z zewnątrz.
Radny Arnold Drążyk uzupełniając wypowiedź Wójta Gminy dodał, że program ochrony środowiska przewiduje jedenaście punktów utylizacji śmieci, w tym jeden w Bydgoszczy. W związku z tym nakłania się gminy by rezygnowały z budowy własnych wysypisk śmieci i korzystały ze spalarni.
Wójt Gminy zwrócił uwagę, że istnieje jest taki trend, to w przypadku, gdy Gmina będzie chciała wybudować drugą nieckę na wysypisku w Boluminie nie będzie mogła liczyć na żadne dotacje, czy kredyty. Dodał, że na gminnym wysypisku śmieci ograniczono ilość odpadów przyjmowanych od zakładów przemysłowych, ale jest to rozwiązanie krótkotrwałe. Do końca bieżącego, albo połowy przyszłego roku zmuszeni będziemy zamknąć gminne wysypisko i zmusić mieszkańców do podpisania indywidualnych umów na wywóz śmieci z firmami z zewnątrz.
d) Radny Jan Palmowski zwrócił się o informacje na temat podejmowanych działań w sprawie utworzenia przystanku autobusowego przy drodze nr 551 w Gzinie, na granicy powiatów.
Wójt Gminy poinformował, że sprawa jest w trakcie uzgodnień.
e) Radny Robert Borek zwrócił uwagę na zbyt małą liczbę hydrantów w miejscowości Czarże. Zwrócił uwagę na utrudnienia, jakie powoduje to w przypadku wystąpienia pożaru. Zastanawiał się nad możliwością założenia plastikowych złączek lub zaplombowania hydrantów.
Wójt Gminy poinformował, że złączki z tworzywa sztucznego są zakładane sukcesywnie, pojawiły się w sprzedaży stosunkowo niedawno. Dodał, że akcja plombowania hydrantów była prowadzona już wcześniej, ale okazała się nieskuteczna, ponieważ zrywano te plomby, a nikt nie jest w stanie sprawdzić, kto to zrobił.
Radny Robert Borek zwrócił uwagę, że część hydrantów jest zamknięta, część otwarta.
Wójt Gminy wyjaśnił, że istnieje zasada, że gdy podjeżdża straż pożarna hydrant powinien być otwarty, dlatego jednostki OSP zostały wyposażone w specjalne klucze. Czasami bywa tak, że strażacy zapominają o zamykaniu hydrantów po odbyciu akcji.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła w/w sprawozdanie Wójta Gminy, które stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.4. W punkcie „Interpelacje, zapytania i wolne wnioski” nie poruszano żadnych tematów.
Przewodniczący Rady Gminy wraz z Wójtem Gminy wręczyli Pani Danucie Wędrowskiej – Kierownikowi Biblioteki Publiczno – Szkolnej wiązankę kwiatów oraz adres z okazji wręczenia jej przez Ministra Kultury najwyższego odznaczenia – Odznaki Honorowej „Zasłużony dla kultury polskiej” oraz Superstatuetki.
ad.5. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie obowiązku przedłożenia oświadczenia lustracyjnego głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr VI/29/07 w sprawie obowiązku przedłożenia oświadczenia lustracyjnego, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.6. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie ustalenia opłaty za odprowadzanie ścieków do stacji zlewczej w Nowym Dworze głos zabrali:
Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił się o wyjaśnienie, w jaki sposób będą określane wskaźniki zanieczyszczenia zrzucanych ścieków. Czy stacja zlewcza jest wyposażona w odpowiednie urządzenia?
Kazimierz Porażyński – Kierownik w odpowiedzi poinformował, że stacja zlewcza jest wyposażona w odpowiednie czytniki stopnia zanieczyszczenia zrzucanych do niej ścieków. Zrzucający otrzymuje wydruk. W związku z czym odpowiednia analiza i naliczenie opłaty odbywa się na bieżąco na miejscu.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr VI/30/07 w sprawie ustalenia opłaty za odprowadzanie ścieków do stacji zlewczej w Nowym Dworze, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.7. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy głos zabrali:
Przewodniczący Rady Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały i w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał go.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr VI/31/07 w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.8. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2007 rok głos zabrali:
Skarbnik Gminy celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały.
Wójt Gminy przedstawił wniosek Lokalnej Grupy Działania „Zakole Dolnej Wisły”, która na swą działalność otrzymała środki finansowe z Ministerstwa, jednak będą one rozliczone dopiero po zrealizowaniu działań. W związku z powyższym zwrócono się do gmin o udzielenie pożyczek krótkoterminowych. Wójt zwrócił się do Rady Gminy z prośbą o udzielenie mu upoważnienia do udzielenia pożyczki w wysokości 100 000 zł dla Lokalnej Grupiy Działania, która zostanie zwrócona do końca bieżącego roku. Dodał, że pewne działania już się odbywają, brakuje jednak środków na ich realizację. Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr VI/32/07 w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2007, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.9. Rada Gminy zapoznała się z informacją na temat wydobycia i sprzedaży wody w roku 2006.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w informację
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła informację na temat wydobycia i sprzedaży wody, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.10. W punkcie „Interpelacje, zapytania i wolne wnioski” głos zabrali:
a) Radny Arnold Drążyk zwrócił uwagę, że na drodze nr 551 Bydgoszcz – Chełmno przy wjeździe do Dąbrowy Chełmińskiej na wysokości tablicy informującej o kontroli radarowej na jezdni powstało wgłębienie, wydaje się, że zapada się przepust pod drogą. Zwrócił się o pilną reakcję w tej sprawie.
b) Przewodniczący Rady Gminy odczytał wniosek Prezesa Gminnego OSP w Dąbrowie Chełmińskiej w sprawie dofinansowania zakupu małego wozu bojowego dla jednostki OSP Dąbrowa Chełmińska.
Radny Ryszard Kaczor zwrócił uwagę, że strażacy ochotnicy podtrzymują tradycję wykonywania swych prac w ramach czynu społecznego, nie otrzymują żadnych ryczałtów z tytułu udziału w akcjach ratowniczo – gaśniczych. Zwrócił uwagę na przestarzały sprzęt, jakim dysponują jednostki OSP na terenie Gminy. Dodał, że jednostka w Dąbrowie Chełmińskiej działa bardzo prężnie i należy do krajowego systemy ratowniczo – gaśniczego. Zwrócił się z prośbą o przeanalizowanie problemu i zabezpieczenie w przyszłorocznym budżecie odpowiednich środków finansowych.
Radny Jan Palmowski poparł wniosek Prezesa Gminnego OSP uznając go za jak najbardziej słuszny. Zdaniem radnego jeden nowy samochód bojowy na terenie gminy jest niezbędny. To jest inwestycja, która będzie służyła wszystkim mieszkańcom Gminy.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę na bardzo dużą ilość wyjazdów do różnego rodzaju zdarzeń. Dodał, że strażaków ochotników należy podziwiać za ogromne zaangażowanie. Poinformował, iż jest zwolennikiem zabezpieczenia w przyszłorocznym budżecie gminy środków na zakup samochodu bojowego. Zdaniem radnego sama straż powinna się w jakiś sposób zrestrukturyzować, ponieważ patrząc na ilość wyjazdów za chwilę ci ochotnicy przestaną brać udział w akcjach.
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Rada Gminy powróci do tematu podczas Sesji, na której będzie omawiany stan bezpieczeństwa na terenie Gminy. Zwrócił się, by radni pamiętali o uwzględnieniu przedmiotowego wniosku podczas opracowywania przyszłorocznego budżetu gminy.
c) Wójt Gminy zwrócił się o wypowiedzenie się w sprawie porozumienia dotyczącego wykonania remontu drogi nr 551 w Ostromecku.
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie propozycję wyrażenia zgody na podpisanie przez Wójta Gminy porozumienia w sprawie wykonania remontu drogi na 551 w Ostromecku.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami „za” – jednogłośnie wyraziła zgodę na podpisanie przez Wójta Gminy w/w porozumienia.
d) Wójt Gminy poinformował o istnieniu możliwości pozyskania środków na budowę kanalizacji ściekowej oraz modernizację sieci wodociągowej w ramach przyjętego przez Radę Ministrów projektu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. W związku z powyższym zwrócił się o podjęcie decyzji, który z wariantów modernizacji sieci wodociągowej oraz budowy kanalizacji ściekowej i odbioru nieczystości przedstawić podczas prezentacji w Ministerstwie. Pierwsze z opracowań zakłada zrzut ścieków do Unisławia, przewidywany koszt inwestycji – około 38 000 000 zł, natomiast koszt zrzutu ścieków do Bydgoszczy – to około 40 000 000 zł. Dodał, iż wydaje się, że koszt zrzutu ścieków do Bydgoszczy jest pewniejszy, mimo, że droższy. Koszty związane z zaopatrzeniem w wodę według pierwszego opracowania kształtują się na następującym poziomie: zaopatrzenie w wodę z Bydgoszczy – około 13 000 000 zł, natomiast modernizacja sieci wodociągowej i pobór wody z własnych ujęć – około 10 000 000 zł.
Drugie opracowanie zakłada zaopatrzenia Gminy w wodę przez Bydgoszcz na poziomie 9 000 000 zł plus kwota 3 000 000 zł w ramach partycypacji Miasta Bydgoszcz, natomiast koszt modernizacji gminnej sieci wodociągowej na poziomie około 10 000 000 zł. Dodał, że jest zwolennikiem modernizowanie gminnych ujęć wody, mimo, że jest to droższe rozwiązanie.
Wójt zapytał, czy można przyjąć rozwiązanie, w którym ścieki będą zrzucane do Bydgoszczy, natomiast pozostać przy eksploatacji wody z gminnych ujęć.
Kazimierz Porażyński – Kierownik dodał, że decyzję należy podjąć w trybie pilnym, ponieważ warunkuje to umiejscowienie przepompowni ścieków.
Wójt Gminy poinformował, że zwlekano z przedstawieniem problemu ponieważ oczekiwano na opracowanie drugiej koncepcji. Dodał, że w przypadku odprowadzania ścieków do Unisławia Gmina będzie musiała partycypować w kosztach rozbudowy oczyszczalni. W przypadku zrzutu ścieków do Bydgoszczy Gmina nie będzie partycypować w kosztach.
Radny Andrzej Barczyński poinformował, że jest zwolennikiem zrzutu ścieków do Bydgoszczy. Wyraził swe ubolewanie, że podczas budowy nitki kanalizacyjnej z Ostromecka do Bydgoszczy nie pomyślano perspektywicznie. W przypadku zrzutu ścieków z całej Gminy do bydgoskiej oczyszczalni główny kolektor nie będzie w stanie przejąć wszystkich nieczystości ze względu na zbyt mały przekrój. Zwrócił się, by ustalając przekroje rur kanalizacyjnych mieć na względzie rozwój Gminy. Zdaniem radnego woda powinna być czerpana z własnych ujęć Gminy.
Radny Ryszard Kaczor zwrócił się o przedstawienie informacji na temat opłat za zrzut ścieków do Bydgoszczy i Unisławia.
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że w chwili obecnej Gmina za zrzut 1m3 ścieków do Bydgoszczy płaci po uwzględnieniu rabatu 3,oo zł. W Unisławiu cena zrzutu ścieków byłaby niższa z tego względu, że nie uwzględnia ona kosztów amortyzacji. Zwrócił uwagę, że Unisław nie posiada zakładu komunalnego.
Radny Ryszard Kaczor poparł wniosek radnego Barczyńskiego. Wyraził obawy, czy w przypadku podpisania umów o zrzut ścieków do Bydgoszczy ich cena nie ulegnie podwyższeniu i okaże się, że w tej kwestii Gmina Dąbrowa Chełmińska nie będzie miała nic do powiedzenia, ponieważ cenę za odprowadzanie ścieków uchwala Rada Miasta Bydgoszczy.
Wójt Gminy stwierdził, iż może jedynie zapewnić, że cena za ścieki, którą będzie ponosiła Gminy nie może być wyższa od ceny ustalonej dla mieszkańców Bydgoszczy. W chwili obecnej udaje się wynegocjowywać ceny niższe, gdy zrzut będzie większy ma nadzieję uzyskać ceny jeszcze niższe niż obecne.
Radny Jan Palmowski zwrócił się o podanie większej ilości informacji. Zapytał, czy jeżeli Gmina będzie zaopatrywana w wodę przez Miasto Bydgoszcz, w dalszym ciągu będzie musiała obsługiwać i modernizować sieć wodociągową? Podobnie rzecz się ma z kwestiami kanalizacji ściekowej, czy trzeba będzie przeznaczać środki budżetowe na partycypację w kosztach rozbudowy, czy też modernizacji oczyszczalni ścieków? Podkreślił, że cena jest ważną informacją, ale należy posiadać również informacje na temat odpowiedzialności Gminy w tym zakresie.
Wójt Gminy stwierdził, że najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby przekazanie spraw związanych z eksploatacją kanalizacji ściekowej i sieci wodociągowej wyspecjalizowanej w tym zakresie firmie. Po wybudowaniu sieci Gmina przekazałaby wszystko firmie, w związku z czym przestałaby ponosić odpowiedzialność za eksploatację obu sieci, stratność wody itp. W chwili obecnej obsługą sieci wodociągowej i kanalizacji ściekowej zajmuje się tylko dwóch pracowników Urzędu Gminy.
Kazimierz Porażyński – Kierownik poinformował, że przy zastosowaniu każdego z wariantów dostarczania wody Gmina będzie ponosiła koszty eksploatacyjne.
Radna Danuta Węgierska podsumowała, że pojawiła się myśl by ścieki skierować do Bydgoszczy, natomiast wodę czerpać z własnych ujęć.
Radny Robert Borek dodał, że wydobycie i sprzedaż wody z własnych ujęć powinno stanowić dla Gminy dochód.
Wójt Gminy wyjaśnił, że Gmina nie generuje dochodów ze sprzedaży wody, jej niska cena jest sztucznie utrzymywana, ponieważ nigdy nie były do niej doliczane koszty amortyzacji. Zwrócił uwagę na konieczność amortyzacji sieci.
Radny Arnold Drążyk stwierdził, że koncepcja przedstawiona przez Wójta Gminy i poparta przez radnego Barczyńskiego powinna zostać utrzymana.
ad.12. Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu porządku obrad o godzinie 12:30 zamknął VI Sesję Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska.
metryczka
Wytworzył: mgr Dorota Kraska - inspektor (30 marca 2007)
Opublikował: Dorota Kraska (23 kwietnia 2007, 13:33:59)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1222