PROTOKÓŁ NR XXIX/06

 P R O T O K Ó Ł   NR  XXIX/06
z Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska
odbytej w dniu 19 kwietnia 2006 roku
 
Sesja odbyła się w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Dąbrowa Chełmińska .
 
Przewodniczący Rady Gminy Józef Hentrich o godzinie 9.oo otworzył Sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji. (Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokółu).
 
Radny Ryszard Kaczor spóźniony o 15 min.
 
W Sesji udział wzięli:
- Radni Rady Gminy wg listy obecności,
- mgr Zbigniew Łuczak - Wójt Gminy,
- mgr Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
- mgr Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy,
- Bogusław Przybysz – Radca Prawny,
- mgr Danuta Tomaszewska – Kierownik G.O.P.S.,
- inż. Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej,
- Irena Werner Kryszewska – Dyrektor Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej,
- Danuta Ciesińska – Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
- Sołtysi i zaproszeni goście wg listy obecności.
 
Przewodniczący Rady Gminy odczytał porządek obrad i zwrócił się o przedstawienie wniosków w sprawie ewentualnych poprawek i uzupełnień.
Wójt Gminy zwrócił się o zdjęcie z porządku obrad projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Gminy nr XXVIII/211/06 z dnia 8 marca 2006 r. w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu ze względu na konieczność dopracowania i wniesienia niezbędnych uzupełnień.
Radny Arnold Drążyk zwrócił uwagę, że jeżeli do porządku obrad wprowadza się dodatkowe tematy, należałoby opracować dla radnych nowe porządki obrad.
Przewodniczący Rady Gminy wyjaśnił, że to było potrzebą chwili i fizycznie niemożliwym było opracowanie nowego porządku obrad.
 
Rada Gminy jednogłośnie przyjęła w/w wniosek.
Rada Gminy obradowała według następującego porządku:
1. Powołanie Sekretarza obrad.
2. Przyjęcie protokółu z poprzedniej Sesji.
3. Informacja Wójta Gminy dot. podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
4. Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
5. Sprawozdanie z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
6. Sprawozdanie z działalności Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej.
7. Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia bilansu Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej za rok 2005.
8. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Dąbrowa Chełmińska za rok 2005 oraz udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy
9. Projekt uchwały w sprawie zmiany w uchwale nr XXVI/194/01 Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska z dnia 29 listopada 2001 r. w sprawie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy.
10. Projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Osiedla Pod Gruszą w Ostromecku.
11. Projekt uchwały w sprawie podziału Gminy na okręgi wyborcze.
12. Projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Rady Gminy nr XXVIII/211/06z dnia 8 marca 2006 r.
13. Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2006.
14. Projekt uchwały w sprawie zasad udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków nie stanowiącym własności gminy.
15. Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na realizację projektu „Język obcy szansą na zwiększenie kwalifikacji pracowników instytucji sektora finansów publicznych w Gminie Dąbrowa Chełmińska” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).
16. Analiza Strategii Rozwoju Gminy.
17. Informacja o pracach Komisji w okresie międzysesyjnym.
18. Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne.
19. Zakończenie obrad.
 
ad.1. Rada Gminy jednogłośnie powołała radnego Bartosza Giłka na Sekretarza obrad. Radny Giłka wyraził zgodę na pełnienie tej funkcji.

ad.2.
Do protokółu z XXVIII Sesji Rady Gminy uwag nie wniesiono. Rada Gminy jednogłośnie przyjęła protokół z XXVIII Sesji.  
 
ad.3. Wójt   Gminy   przedłożył   Radzie  Gminy  informację  na  temat  swojej  działalności          w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami „za” –jednogłośnie  przyjęła  informację  Wójta  Gminy  na  temat  podejmowanych  działań
w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.4. W punkcie „interpelacje, zapytania i wolne wnioski” nie poruszano żadnych kwestii.
 
Radny Ryszard Kaczor przybył na Sesję.
 
ad.5. W dyskusji nad sprawozdaniem z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych głos zabrali:
Danuta Ciesińska - Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych celem wprowadzenia omówiła w/w sprawozdanie.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy do w/w sprawozdania.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w sprawozdanie.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, które stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.6. W dyskusji nad sprawozdaniem z działalności Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej głos zabrali:
Irena Werner Kryszewska – Dyrektor Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej celem wprowadzenia omówiła w/w sprawozdanie.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy do przedmiotowego sprawozdania.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w sprawozdanie.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z działalności Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej za 2005 rok, które stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.7. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zatwierdzenia bilansu Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej za rok 2005 głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne stanowiska Komisji dot. w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/216/06 w sprawie zatwierdzenia bilansu Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej za rok 2005, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.8. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Dąbrowa Chełmińska za rok 2005 oraz udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji stałych Rady Gminy dot. powyższego.
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska w sprawie udzielenia absolutorium dla Wójta Gminy Dąbrowa Chełmińska z tytułu prowadzonej działalności finansowej w roku 2005 wraz z uzasadnieniem, który stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej odczytał Uchwałę nr 6/Kr/2006 Składu Orzekającego Nr 2 Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z dnia 10 kwietnia 2006 roku dotyczącą zaopiniowania wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium dla Wójta Gminy Dąbrowa Chełmińska za 2005 rok oraz uchwałę nr 6/S/2006 Składu Orzekającego Nr 2 Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Wójta Gminy Dąbrowa Chełmińska sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy za 2005 r., które stanowią załączniki do niniejszego protokółu.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów odczytał projekt uchwały.
         
Rada Gminy w obecności 15 radnych –  w głosowaniu jawnym, 15 głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/217/06 w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Dąbrowa Chełmińska za rok 2006 oraz udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy, która stanowi załącznik do nin. protokółu.
 
ad.9. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmiany w uchwale nr XXVI/194/01 Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska z dnia 29 listopada 2001 r. w sprawie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy głos zabrali:
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił następujące stanowisko Komisji, która zaproponowała ustanowienie bonifikaty na wykup lokali komunalnych w wysokości 90% w terminie do dnia 31.12.2007 roku oraz wyłączenie ze sprzedaży następujących lokali komunalnych:
- Czemlewo 4 (budynek dawnej szkoły) nie zbywać pomieszczeń na parterze budynku;
- Wałdowo Król. 78 budynek szkoły;
- Bolumin- wyłączyć ze sprzedaży lokal świetlicy wiejskiej;
- Ostromecko, ul. Szkolna 3;
- Dąbrowa Chełmińska – centrala telefoniczna;
- Czarże – centrala telefoniczna;
- Dąbrowa Chełm. ul. Bydgoska 19 – przedszkole;
- Rafa 16;
- Ostromecko, ul. Parkowa 1;
- Dąbrowa Chełm. ul. Rydygiera 1 – jedno mieszkanie wyłączyć ze sprzedaży;
- Dąbrowa Chełm. ul. Bydgoska 54.
Radny Arnold Drążyk – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Rolnictwa, i Ochrony Środowiska poinformował, że Komisja Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska poparła stanowisko Komisji Rewizyjnej.
Radna Barbara Łukowska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, że Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych zaproponowała wyłączenie ze sprzedaży mieszkań komunalnych w budynku byłej szkoły w Czemlewie, poza tym poparła pozostałe propozycje Komisji Rewizyjnej.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w projekt uchwały uwzględniający w/w stanowiska Komisji Rady Gminy.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy czternastu głosach „za” i jednym przeciwnym podjęła uchwałę nr XXI/218/06 w sprawie zmiany w uchwale nr XXVI/194/01 Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska z dnia 29 listopada 2001 r. w sprawie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.10. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Osiedla Pod Gruszą w Ostromecku głos zabrali:
Wiesława Witkowska – Kołakowska – Projektant planu celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił się o wyjaśnienie zwrotu zawartego w punkcie b § 9, który określa wysoki standard architektoniczny budynków w zakresie formy i materiałów wykończeniowych elewacji. Radny dodał, że nie zgadza się z zapisem § 21, który określa zaopatrzenie w ciepło przy zastosowaniu paliw ekologicznych. Ta forma ogrzewania jest bardzo drogą. W § 24 dopuszcza się możliwość budowy szamb bezodpływowych, podczas, gdy wcześniej ustalono, że budowa osiedla mieszkaniowego na omawianym terenie będzie dopuszczona tylko pod warunkiem budowy kanalizacji ściekowej, by nie zniszczyć złóż wody mineralnej, które się tam znajdują. Radny zwrócił uwagę, że produkcja 5 m3 ścieków na dobę, to ogromna ilość.
Wiesława Witkowska – Kołakowska – Projektant planu wyjaśniła, że projektowane osiedle znajduje się na terenie parku krajobrazowego, stąd zalecenia dbałości o estetykę tego miejsca. Zapis został ujęty ogólnie ze względu na trudności określenia konkretnych materiałów. Projektant wyjaśniła, że sposób ogrzewania na omawianym terenie wynika z wymogów określonych przez władze parków krajobrazowych. Dodała, że paliwa ekologiczne to nie tylko olej opałowy, chodzi o ograniczenie emisji zanieczyszczeń.
W kwestii dopuszczenia budowy szamb bezodpływowych projektant wyjaśniła, że prace nad planem zagospodarowania omawianego terenu rozpoczęto jeszcze zanim przystąpiono do budowy kolektora ściekowego. Ilość produkcji ścieków wynika z przepisów, przy produkcji ścieków powyżej 5 m3  stosuje się inny sposób ich gromadzenia.
Radny Arnold Drążyk zwrócił uwagę, że jeżeli jest możliwość korzystania z kanalizacji nie powinno się w ogóle dopuszczać się możliwości budowy szamb.
Wójt Gminy wyjaśnił, że w momencie przygotowywania planu zagospodarowania przestrzennego omawianego terenu nie było jeszcze nawet planu kanalizacji ściekowej. Dodał, że nie ma już sytuacji, by ktokolwiek miał prawo wybudowania szamba na omawianym terenie. Wszystkie nowe nieruchomości obowiązkowo muszą zostać podłączone do kanalizacji.
Radny Andrzej Barczyński przypomniał, że kilka lat temu, gdy chciano przeznaczyć omawiany teren pod budownictwo padł protest, by chronić wody gruntowe. Na omawianym terenie przewidziano utworzenie około osiemdziesięciu działek budowlanych, to jest teren dla ludzi średniozamożnych. Radny zwrócił się o przyjęcie innego sformułowania dot. kwestii ogrzewania oraz wykończeń i elewacji budynków na omawianym terenie, ponieważ obecne formy stanowią bariery dla potencjalnych inwestorów.
Wójt Gminy wyjaśnił, że możliwość budowy szamb dopuszczono wyłącznie do czasu wybudowania kanalizacji ściekowej. Kwestie wykończenia budynków i zastosowania form ogrzewania – są to normy narzucone przez konserwatora przyrody i dyrektora parków krajobrazowych.
Wiesława Witkowska – Kołakowska – Projektant planu dodała, że informacje o materiałach wykończeniowych zawarte są w § 13 omawianego projektu uchwały.
Radny Arnold Drążyk zaproponował zmianę zapisu § 21, wyjaśniając, że paliwa ekologiczne również emitują zanieczyszczenia, w związku z czym należy stworzyć takie źródła ciepła, które nie spowodują emisji zanieczyszczeń do środowiska.
Wójt Gminy zasugerował zastąpienie słowa „paliw” zwrotem „kotłów”.
Radny Arnold Drążyk postawił wniosek o zmianę zapisu § 21 na następujący: „Zaopatrzenie w ciepło ze źródeł lokalnych nie powodujących przekroczeń emisji dopuszczonych przepisami ochrony środowiska”
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie w/w wniosek radnego Drążyk.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy 8 głosach „za” i siedmiu wstrzymujących przyjęła wniosek radnego Drążyk o zmianę zapisu § 21 omawianego projektu uchwały na następujący: „Zaopatrzenie w ciepło ze źródeł lokalnych nie powodujących przekroczeń emisji dopuszczonych przepisami ochrony środowiska”.
 
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały wraz z przyjętą zmianą.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/219/06 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Osiedla Pod Gruszą w Ostromecku, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.11. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie podziału Gminy na okręgi wyborcze głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały informując, że jego zdaniem obowiązujący obecnie podział na okręgi wyborcze jest niewłaściwy. Wg niego Gmina powinna zostać podzielona na dziewięć okręgów wyborczych by dać szansę do zasiadania w Radzie przedstawicielom mniejszych sołectw. Komisarz Wyborczy nie wyraził zgody na taką propozycję, wyjaśniając, że według przepisów prawa podział na okręgi wyborcze jest stały. Uzgodniona z Komisarzem zmiana dotyczy dwóch okręgów wyborczych, wynika ze zmiany liczby mieszkańców. Wójt dodał, że podział na okręgi wyborcze, który obowiązuje obecnie jest również wynikiem kompromisu pomiędzy Gminą, a Komisarzem Wyborczym.
Radny Andrzej Barczyński poinformował, że sprawowanie funkcji radnego z okręgu wielomandatowego nie jest łatwe, ponieważ czterech radnych musi reprezentować niemal pół gminy. Dodał, że nie zna problematyki sołectw nadwiślańskich. Zdaniem radnego zabranie jednego mandatu z sołectwa Dąbrowa Chełm. jest złym rozwiązaniem.
Radny Jan Szramkowski stwierdził, że propozycje radnych w tej kwestii na nic się nie zdadzą, ponieważ rozwiązanie sprawy okręgów wyborczych zostanie narzucone z góry.
Radny Witold Siwert przypomniał, że okręgi zostały podzielone wg liczby mieszkańców. Zastanawiał się, czy istnieje inna możliwość podziału gminy na okręgi wyborcze.Zdaniem Radnego małe sołectwa powinny mieć swoich przedstawicieli w Radzie Gminy.
Wójt Gminy poinformował, że przedstawił Komisarzowi Wyborczemu propozycję utworzenia dziewięciu okręgów wyborczych, ale tego projektu nie może przedstawić Radzie Gminy, ponieważ jest niezgodny z ustawą Ordynacja wyborcza.
Radny Bartosz Giłka zapytał, czy możliwe są przesunięcia liczby mandatów w innych okręgach?
Wójt Gminy wyjaśnił, że Ordynacja wyborcza określa, iż podział na okręgi wyborcze jest stały i nie ma możliwości dokonywania przesunięć.
Radny Arnold Drążyk zapytał, jakie byłyby ewentualne konsekwencje, gdyby Rada Gminy nie podjęła zaproponowanej przez Wójta uchwały?
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że będzie obowiązywała obecna uchwała. Dodał, że jego obowiązkiem jest poinformowanie Komisarza Wyborczego, że uchwała nie została podjęta, wówczas Komisarz prawdopodobnie sam dokona odpowiedniej zmiany. Rada Gminy może wystąpić z inną uchwałą, ale zostanie ona uchylona. Jeśli pozostanie obecnie obowiązująca uchwała - nie zostaną zachowane proporcje liczby mandatów w danym okręgu w stosunku do liczby ludności.
Radny Andrzej Barczyński stwierdził, że miejscowości Strzyżawa, Mała Kępa i Rafa powinny tworzyć jeden okręg jednomandatowy, ponieważ są to miejscowości nadwiślańskie, a on, jako radny reprezentujący okręg wielomandatowy nie zna problematyki związanej z wylewami wód itp. Te miejscowości powinny mieć swojego przedstawiciela w Radzie Gminy.
Radny Witold Siwert zapytał, czy liczba mieszkańców w tych miejscowościach jest zgodna i wystarczająca, by utworzyć tam jeden mandat?
Przewodniczący Rady Gminy odpowiedział twierdząco.
Wójt Gminy poinformował, że przedstawił Komisarzowi Wyborczemu projekt podziału gminy na dziewięć okręgów wyborczych, ale nie uzyskał jego zgody. Dodał, że ustawa dopuszcza jedynie możliwość składania wniosków w tej sprawie przez wójta gminy. Nie może przedstawić Radzie Gminy innego projektu uchwały, ponieważ byłby on niezgodny z prawem. Istnieje jedynie możliwość wniesienia protestów ze strony wyborców, ale to będzie wymagało aktywności ze strony radnych. Wyborcy w swych protestach mają prawo zaproponować inne rozwiązanie.
Przewodniczący Rady Gminy zwrócił uwagę na pewną nielogiczność, ponieważ radni mają podjąć uchwałę, a potem jako wyborcy przeciwko niej protestować.
Wójt Gminy poinformował, że jako Wójt Gminy przygotował omawiany projekt uchwały, ale jako mieszkaniec Gminy go oprotestuje, ponieważ zawsze był zwolennikiem by w Radzie Gminy zasiadała reprezentacja jak największej liczby sołectw.
Radny Andrzej Barczyński poinformował, iż dąży do tego, by sołectwa Strzyżawa, Rafa i Mozgowina miały swego przedstawiciela w Radzie Gminy i taką deklarację chciałby od Wójta Gminy usłyszeć.
Wójt Gminy przypomniał, iż już wyjaśniał, że jako mieszkaniec będzie protestował, poglądy jego i radnego Barczyńskiego mogą nie być zbieżne. Dodał, że chce zaproponować podzielenie Gminy na dziewięć okręgów wyborczych oraz zaoferował swą pomoc w kwestii pisania protestów.
Radny Maksymilian Henke zwrócił uwagę, że jeżeli omawiany projekt uchwały, z którym się nie zgadza, zostanie zatwierdzony - kandydaci z mniejszych sołectw zostaną pozbawieni szans na to, że zasiądą w Radzie Gminy. Zdaniem radnego, jest mało prawdopodobne, by sołectwa Strzyżawa, Morgowina i Rafa wystawiły jednego kandydata na radnego. Utworzenie okręgu wielowiejskiego z pięcioma mandatami jest wg niego absurdem. Niegdyś Otowice i Dąbrowa Chełmińska tworzyły jeden okręg. Radny zaproponował przywrócenie tego stanu. Dodał, że ostatnio celowo utworzono pięć okręgów wyborczych, by w Radzie Gminy mogło zasiąść jak najwięcej przedstawicieli Dąbrowy Chełm. i Wałdowa Król. Obecnie znów tworzy się podobną politykę. Radny poparł propozycję radnego Barczyńskiego.
Wójt Gminy wyjaśnił, że cztery lata temy Komisarz Wyborczy zaproponował podzielenie Gminy na trzy okręgi wyborcze. Gdyby Rada Gminy nie zgodziła się na utworzenie pięciu okręgów, Gmina zostałaby podzielona na trzy okręgi. Trzy okręgi oznaczałyby, że w Radzie Gminy zasiedliby przedstawiciele trzech, może czterech największych sołectw. Przedstawił obecnym propozycję, którą przedstawił Komisarzowi Wyborczemu, oraz odpowiedź, jaką w tej sprawie otrzymał.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy siedmiu głosach za, siedmiu przeciwnych i jednym wstrzymującym nie podjęła uchwały w sprawie podziału Gminy Dąbrowa Chełmińska na okręgi wyborcze.
 
ad.12. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmiany Uchwały nr XXVIII/211/06 w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/220/06 w sprawie zmiany Uchwały Rady Gminy nr XXVIII/211/06 z dnia 8 marca 2006 r., która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.13. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2006 głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIX/215/06 w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2006, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.14. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zasad udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków nie stanowiącym własności gminy głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Radna Barbara Łukowska zapytała ile zabytków wpisanych do rejestru znajduje się na terenie Gminy?
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że w chwili obecnej nie ma dostępu do odpowiednich dokumentów.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych przy jedenastu głosach „za” i czterech wstrzymujących podjęła uchwałę nr XXIX/221/06 w sprawie zasad udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków nie stanowiącym własności gminy, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.15. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na realizację projektu „Język obcy szansą na zwiększenie kwalifikacji pracowników instytucji sektora finansów publicznych w Gminie Dąbrowa Chełmińska” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Radny Jan Szramkowski zapytał, czy przedmiotowy kurs będzie się odbywał w ramach doskonalenia języka, czy nauka będzie się odbywała od podstaw?
 
(W tym momencie radny Witold Siwert opuścił salę obrad. Aktualny stan Rady – czternaście osób).
 
Skarbnik Gminy poinformowała, że kurs obejmuje trzy poziomy nauczania.
Radny Jan Szramkowski zapytał, czy w kursie mogą uczestniczyć osoby spoza Urzędu Gminy?
Wójt Gminy wyjaśnił, że kurs przewiduje szkolenie wyłącznie osób, które otrzymują wynagrodzenie z sektora publicznego.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy dwunastu głosach „za” i dwóch wstrzymujących podjęła uchwałę nr XXIX/222/06 w sprawie wyrażenia zgody na realizację projektu „Język obcy szansą na zwiększenie kwalifikacji pracowników instytucji sektora finansów publicznych w Gminie Dąbrowa Chełmińska” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.16. Podczas analizowania Strategii Rozwoju Gminy głos zabrali:
 
(W tym momencie radny Witold Siwert powrócił na salę obrad. Aktualny stan Rady – piętnaście osób).
 
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji o ujęcie do Strategii Rozwoju Gminy następujących wniosków:
budowę ul. Żwirowej w Czarżu,
utwardzenie utwardzenia odcinka ciągu pieszo – jezdnego przy Osiedlu Pod Gruszą w Ostromecku,
budowę ul. Leśnej w Dąbrowie Chełmińskiej
budowę drogi Wałdowo – Nowy Dwór.
asfaltowanie drogi Boluminek – ul.Toruńska w Dąbrowie Chełm.
przesunięcie na termin późniejszy utworzenie kąpielisk na terenie gminy
dopisanie do terenów pod budownictwo terenów w miejscowościach Ostromecko i Nowy Dwór.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w wnioski Komisji.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie postanowiła ująć do Strategii Rozwoju Gminy następujące zadania:
budowę ul. Żwirowej w Czarżu,
utwardzenie utwardzenia odcinka ciągu pieszo – jezdnego przy Osiedlu Pod Gruszą w Ostromecku,
budowę ul. Leśnej w Dąbrowie Chełmińskiej
budowę drogi Wałdowo – Nowy Dwór.
asfaltowanie drogi Boluminek – ul.Toruńska w Dąbrowie Chełm.
przesunięcie na termin późniejszy utworzenie kąpielisk na terenie gminy
dopisanie do terenów pod budownictwo terenów w miejscowościach Ostromecko i Nowy Dwór.
 
ad.17. Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili informacje o pracach Komisji          w okresie międzysesyjnym:
Radna Barbara Łukowska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia  i Spraw Socjalnych poinformowała, iż w okresie międzysesyjnym Komisja odbyła jedno posiedzenie, podczas którego omawiała sprawy związane z tematyką Sesji.
Radny Ryszard Kaczor - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym spotkała się dwa razy. Podczas posiedzeń omawiano sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za rok 2005 oraz kwestie związane z tematyką Sesji Rady Gminy.
Radny Arnold Drążyk Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym odbyła jedno posiedzenie, podczas którego omawiano sprawy związane z tematyką Sesji Rady Gminy.
 
ad.18. W punkcie „odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne” nie podnoszono żadnych kwestii.
 
ad.19. Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu porządku obrad o godzinie 11:40 zamknął XXIX Sesję Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska.
 

 

metryczka


Wytworzył: mgr Dorota Kraska - inspektor (19 kwietnia 2006)
Opublikował: Dorota Kraska (10 lipca 2006, 14:43:17)

Ostatnia zmiana: Dorota Kraska (10 lipca 2006, 15:03:10)
Zmieniono: korekta czcionki

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 2362