PROTOKÓŁ NR XXVIII/06
P R O T O K Ó Ł NR XXVIII/06
z Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska
odbytej w dniu 8 marca 2006 roku
Sesja odbyła się w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Dąbrowa Chełmińska .
Przewodniczący Rady Gminy Józef Hentrich o godzinie 9.oo otworzył Sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 15 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji. (Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokółu).
W Sesji udział wzięli:
- Radni Rady Gminy wg listy obecności,
- mgr Zbigniew Łuczak - Wójt Gminy,
- mgr Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
- mgr Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy,
- Bogusław Przybysz – Radca Prawny,
- mgr Danuta Tomaszewska – Kierownik G.O.P.S.,
- inż. Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej,
- Sołtysi i zaproszeni goście wg listy obecności.
Przewodniczący Rady Gminy odczytał porządek obrad i zwrócił się o przedstawienie wniosków w sprawie ewentualnych poprawek i uzupełnień.
Rada Gminy obradowała według następującego porządku:
1. Powołanie Sekretarza obrad.
2. Przyjęcie protokółu z poprzedniej Sesji.
3. Informacja Wójta Gminy dot. podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
4. Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
5. Przyjęcie planów pracy komisji na rok 2006.
6. Projekt uchwały w sprawie sprzedaży działek przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne stanowiących własność Gminy Dąbrowa Chełmińska
7. Projekt uchwały w sprawie przejęcia drogi w drodze darowizny.
8. Projekt uchwały w sprawie realizacji programu wieloletniego w latach 2006 – 2009 „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”
9. Projekt uchwały w sprawie zmiany w uchwale nr XXVI/194/01 Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska z dnia 29 listopada 2001 r. w sprawie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy
10. Projekt uchwały w sprawie zwolnienia osób zamierzających podjąć działalność gospodarczą z opłaty za zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.
11. Projekt uchwały w sprawie wynagrodzenia Wójta Gminy.
12. Projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
13. Projekt uchwały w sprawie rocznego planu potrzeb w zakresie wykonania prac społecznie użytecznych.
14. Projekt uchwały w sprawie udzielenia dotacji Powiatowi Bydgoskiemu na modernizację dróg powiatowych.
15. Projekt uchwały w sprawie współdziałania z Miastem Bydgoszcz w zakresie organizacji i prowadzenia Izby Wytrzeźwień dla osób doprowadzonych z terenu Gminy Dąbrowa Chełmińska.
16. Projekt uchwały w sprawie zmiany w uchwale Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska nr XXVII/202/05 z dnia 28 grudnia 2005 r, w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Narkomanii i Przemocy w Rodzinie.
17. Rozpatrzenie wniosków Dyrektor Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej w sprawie dofinansowania programów profilaktycznych.
18. Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2006.
19. Analiza Strategii Rozwoju Gminy.
20. Informacja o pracach Komisji w okresie międzysesyjnym.
21. Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne.
22. Zakończenie obrad:
ad.1. Rada Gminy jednogłośnie powołała radnego Szymona Dunala na Sekretarza obrad. Radny Dunal wyraził zgodę na pełnienie tej funkcji.
ad.2. Do protokółu z XXVII Sesji Rady Gminy uwag nie wniesiono. Rada Gminy jednogłośnie przyjęła protokół z XXVII Sesji.
ad.3. Wójt Gminy przedłożył Radzie Gminy informację na temat swojej działalności w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Wójt Gminy przedstawił informacje na temat stowarzyszenia Leader +. Dodał, że jako wójt nie zamierza ingerować w działalność tego stowarzyszenia, czy w jakiś sposób nim sterować. Jest jego członkiem. Dodał, iż chciałby, by stało się ono zaczątkiem aktywności mieszkańców w procesie funkcjonowania gminy.
Radny Jan Palmowski zapytał, czy to stowarzyszenie tworzą mieszkańcy gmin, którzy będą chcieli osiągnąć jakiś wspólny cel? Radny zwrócił uwagę, że może zaistnieć sytuacja, gdzie wszystkie projekty i fundusze na ich realizację przejmie jedna gmina, która będzie miała największą liczbę członków w fundacji.
Wójt Gminy wyjaśnił, że stowarzyszenie otrzyma środki i będzie realizowało swój program, nie dokona podziału tych funduszy proporcjonalnie na gminy, ale przeznaczy je na realizację celów określonych w swej strategii.
Radny Szymon Dunal zapytał, czy Lasy Państwowe są w posiadaniu terenów przeznaczonych pod budownictwo oraz jaka działalność będzie prowadzona w wydzierżawionym obiekcie po mleczarni w Dąbrowie Chełmińskiej?
Wójt Gminy wyjaśnił, że spotkanie z przedstawicielami Lasów Państwowych dotyczyło drogi leśnej w Dąbrowie Chełmińskiej, którą Wójt chciałby wykorzystać jako drogę publiczną. Dodał, że Lasy Państwowe nie są w posiadaniu żadnych terenów inwestycyjnych na omawianym terenie.
Wójt poinformował, że w obiekcie byłej mleczarni w Dąbrowie Chełm. ma powstać szwalnia. Odbyły się już rozmowy z osobami, które chciałyby podjąć pracę.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w informację Wójta Gminy.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła informację Wójta Gminy na temat podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.4. W punkcie „interpelacje, zapytania i wolne wnioski” głos zabrali:
Radny Arnold Drążyk postawił wniosek o informowanie radnych o terminach zebrań wiejskich.
ad.5. Przewodniczący Komisji przedstawili plany pracy Komisji na rok 2006.
Przewodniczący Rady Gminy dodał, że są to plany otwarte, ponieważ zwykle w trakcie roku pojawiają się dodatkowe tematy. W związku z brakiem głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w plany pracy.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła plany pracy Komisji na rok 2006, które stanowią załączniki do niniejszego protokółu.
ad.6. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie sprzedaży działek przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne stanowiących własność Gminy Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji do w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XXVIII/206/06 w sprawie sprzedaży działek przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne stanowiących własność Gminy Dąbrowa Chełmińska, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.7. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przejęcia drogi w drodze darowizny głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji do w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XXVIII/207/06 w sprawie przejęcia drogi w drodze darowizny, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad. 8. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie realizacji programu wieloletniego w latach 2006 – 2009 „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” głos zabrali:
Danuta Tomaszewska – Kierownik G.O.P.S. celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji do w/w projektu uchwały.
Radny Andrzej Barczyński zapytał, ile osób samotnie gospodarujących lub spełniających kryteria określone w przepisach prawnych jest objętych omawianym programem i w jakiej formie jest on realizowany?
Kierownik G.O.P.S. w odpowiedzi poinformowała, że projekt uchwały dotyczy ośmiorga już dożywianych dzieci, które otrzymują posiłki w szkołach, ale ich rodziny przekraczają dochód kwalifikujący je do objęcia akcją dożywiania w szkole.
Radny Andrzej Barczyński wyjaśnił, że jego pytanie dotyczyło osób starszych.
Kierownik G.O.P.S. poinformowała, że ogólnie też jest to realizowane, ale projekt uchwały dotyczy posiłków realizowanych w szkołach. W chwili obecnej osoby starsze nie są objęte tą formą pomocy.
Radny Andrzej Barczyński stwierdził, że to bardzo źle, ponieważ nawet w Sołectwie Bolumin znalazłoby się grono osób, które potrzebują takiej pomocy.
Kierownik G.O.P.S. stwierdziła, że jeżeli takie osoby są, prosi o zgłaszanie ich Ośrodkowi Pomocy. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, posiłek będzie dostarczany. Dodała, że podopieczni nie chcą pomocy w formie posiłku, a w formie finansowej. Pomoc w formie dożywiania jest realizowana również w miejscowych sklepach.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że jego zdaniem jest to martwy przepis, ponieważ od dwóch lat oprócz dożywiania w szkołach inne formy pomocy ujęte w omawianym projekcie uchwały nie są realizowane.
Kierownik G.O.P.S. zwróciła się do sołtysów o informowanie o osobach, które potrzebują pomocy w formie posiłku. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, posiłki będą dowożone do potrzebujących. W tej sprawie prowadzone są rozmowy z dostawcą posiłków dla szkół. Podopieczni chcą otrzymywać pomoc w formie finansowej, w związku z czym otrzymują zasiłki celowe na zakup żywności.
Wójt Gminy zapytał, ile osób zostało objętych tą formą pomocy?
Kierownik G.O.P.S. w odpowiedzi poinformowała, że tą formą pomocy objęto 23 rodziny. Dodała, że tych osób będzie więcej, ponieważ program jest w trakcie realizacji.
Wójt Gminy zwrócił się do Kierownik G.O.P.S. by przydzielając tę pomoc nie umożliwiać wnioskującym wyboru formy, a przyznawać ją wyłącznie w formie posiłków.
Radny Andrzej Barczyński przypomniał, iż na jednej z Sesji stawiał wniosek o informowanie sołtysów o pomocy otrzymywanej z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w formie darów, czy G.O.P.S. te dary otrzymuje?
Kierownik G.O.P.S. w odpowiedzi poinformowała, że w chwili obecnej Polski Komitet Pomocy Społecznej nie przekazuje darów, ale w niedalekiej przyszłości akcja będzie wznowiona i wówczas zostanie przekazana sołtysom stosowna informacja.
Radny Jan Palmowski zwrócił uwagę na brak informacji dotyczących możliwości korzystania z różnych form pomocy. Zwrócił uwagę na brak współpracy z sołtysami w tej kwestii. Ludzie nie są informowani jakie kryteria należy spełniać, by otrzymać pomoc.
Wójt Gminy wyjaśnił, że gdyby mieszkańcy Gminy nie byli poinformowani G.O.P.S. nie obsługiwałby po kilkaset osób miesięcznie. Dodał, że na Sesjach Rady Gminy były przekazywane informacje pisemne na temat kryteriów, jakie należy spełnić by zakwalifikować się do otrzymania pomocy. Najlepszym rozwiązaniem jest by osoby zainteresowane przychodziły do ośrodka. Na miejscu uzyskają niezbędne informacje, ponieważ przepisy dotyczące tej materii są bardzo zawiłe.
Radna Marlena Łobocka dodała, że jeśli ktoś ma problemy powinien udać się do Ośrodka Pomocy Społecznej i tam zasięgnąć informacji. Nie wydaje się dobrym rozwiązaniem by pracownicy Ośrodka pukali do wszystkich drzwi i pytali każdego, czy potrzebuje pomocy.
Wójt Gminy zapytał, czy Ośrodkowi wystarcza środków przeznaczonych w budżecie gminy na realizację świadczeń?
Kierownik G.O.P.S. w odpowiedzi poinformowała, że podopiecznym przyznawane są bardzo minimalne środki.
Radny Witold Siwert zapytał, czy prawdą jest, że dożywianie dzieci w szkołach byłoby realizowane na szerszą skalę, gdyby nie ograniczone możliwości stołówek szkolnych?
Kierownik G.O.P.S. wyjaśniła, że lista dożywianych dzieci jest sporządzana przez szkoły i weryfikowana przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Obecnie wszystkie dzieci, które powinny być dożywiane korzystają z tej formy pomocy. Nie jest jednak winą G.O.P.S.-u, że osoby mimo trudnej sytuacji rezygnują z dożywiania dzieci w szkołach.
Radna Marlena Łobocka poinformowała, że mieszkańcy Czarża i Dębowca wzajemnie o siebie dbają i np. sąsiedzi zgłaszają potrzebujących.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XXVIII/208/06 w sprawie realizacji programu wieloletniego w latach 2006 – 2009 „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.9. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmiany w uchwale nr XXVI/194/01 Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska z dnia 29 listopada 2001 r. w sprawie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji do w/w projektu uchwały oraz propozycję zastosowania 90% bonifikaty na wykup mieszkań komunalnych w okresie do dnia 31 grudnia 2007 roku.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że uchwała obniżająca do 90% bonifikatę za wykup mieszkania będzie nieuczciwą w stosunku do osób, które wcześniej dokonały wykupu mieszkań, przy zastosowaniu bonifikaty 50%.
Radny Bartosz Giłka przypomniał, że jest to propozycja radnego Palmowskiego, który wcześniej proponował zbycie mieszkań komunalnych za 1% ich wartości. Obecnie we władaniu Gminy pozostały mieszkania w bardzo złym stanie, a koszty ich utrzymania są ogromne, przewyższają dochody. Dodał, iż chodzi o pozbycie się gorszych jakościowo mieszkań, dlatego proponuje się swego rodzaju promocję.
Radny Witold Siwert poinformował, że osoby, które dokonały wcześniej wykupu mieszkań są zadowolone, że kupiły mieszkania w dobrym stanie za stosunkowo niewielkie pieniądze. Poinformował, że do sprzedaży pozostały jedynie mieszkania standardowo najgorsze. Dodał, iż jest zwolennikiem zbycia ich za 10% wartości.
Radny Szymon Dunal zwrócił uwagę, że niektórym najemcom będzie trudno dokonać wykupu mieszkania nawet za 10% jego wartości.
Radna Barbara Łukowska zapytała, czy mieszkania znajdujące się w budynku byłej szkoły w Ostromecku, który ma zostać przeznaczony na cele kulturalne również zostaną sprzedane?
Wójt Gminy odpowiedział, że będzie się zastanawiał, jak w tym przypadku postąpić, podobnie jak w kwestii mieszkań po szkole w Wałdowie Król. Zaproponował by w załączniku do uchwały znalazł się zapis, mówiący o tym, że wójt może dokonać sprzedaży mieszkania. Ponieważ obecna wersja nie zawiera słowa „może” Wójt jest zobligowany do dokonania zbycia lokalu mieszkalnego, gdy wpłynie stosowny wniosek.
Radny Andrzej Barczyński wyjaśnił, iż zgadza się z argumentacją radnych Giłka i Siwerta, ale patrzy na problem z innej perspektywy. Mieszkania w najlepszym stanie sprzedano za ceny około 10.000 zł. Dodał, iż przerażającym jest to, że po zastosowaniu 90%-owej bonifikaty za kwotę 1000, czy 1500 zł będzie można stać się właścicielem mieszkania, bez żadnych wysiłków ze strony wynajmujących. Zwrócił uwagę na moralny aspekt sprawy. Nie powinno dochodzić do sytuacji, w której można stać się właścicielem nieruchomości za symboliczne kwoty. Poinformował, iż zna przypadki, gdzie mieszkania zbyte najemcom sprzedawano na wolnym rynku za o wiele większe kwoty.
Przewodniczący Rady Gminy zwrócił się o wyrażenie poglądu na temat zapisu słowa „może” do projektu uchwały, by nie obligować wójta do sprzedaży mieszkań.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, ze to słowo może być różnie interpretowane. Nie należy pozwolić na to, by urzędnik decydował w tej kwestii. Dodał, że można wymienić w uchwale mieszkania, które nie podlegają zbyciu.
Radny Witold Siwert przypomniał, ze uchwała dotycząca zbywania mieszkań komunalnych obowiązuje już od kilku lat, oznacza to brak zainteresowania kupnem lokali. Gdyby były puste na pewno zostałyby wystawione na przetarg i sprzedane za odpowiednią cenę. Zwrócił uwagę na znaczne obciążenie dla budżetu gminy spowodowane utrzymywaniem lokali komunalnych.
Radny Jan Palmowski poinformował, że w niektórych gminach lokale komunalne były zbywane za 5% ich wartości. Dodał, ze remont dachu budynku komunalnego w Gzinie kosztował około 30 000 zł, podczas, gdy cały budynek jest wart 7 – 8 000 zł. Zwrócił uwagę na pozostałe koszty, które muszą ponieść kupujący (koszty wykupu gruntów, rzeczoznawcy, notariusza).
Przewodniczący Rady Gminy postawił wniosek o wyłączenie przedmiotowego projektu uchwały spod obrad Sesji, ponowne omówienie go podczas posiedzeń Komisji Rady Gminy i podjęcie stosownej uchwały na kolejnej Sesji Rady Gminy oraz zobowiązanie Wójta Gminy do przygotowania informacji na temat posiadanych zasobów mieszkaniowych na terenie Gminy
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „ za” – jednogłośnie przyjęła wniosek Przewodniczącego Rady Gminy o wyłączenie przedmiotowego projektu uchwały spod obrad Sesji, ponowne omówienie go podczas posiedzeń Komisji Rady Gminy i podjęcie stosownej uchwały na kolejnej Sesji Rady Zobowiązano Wójta Gminy do przygotowania informacji na temat posiadanych zasobów mieszkaniowych na terenie Gminy
Gminy.
ad.10. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zwolnienia osób zamierzających podjąć działalność gospodarczą z opłaty za zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji do w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XXVIII/209/06 w sprawie zwolnienia osób zamierzających podjąć działalność gospodarczą z opłaty za zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.11. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie wynagrodzenia Wójta Gminy głos zabrali:
Przewodniczący Rady Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji do w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy dwunastu głosach „za”, jednym przeciwnym i dwóch wstrzymujących podjęła uchwałę nr XXVIII/210/06 w sprawie wynagrodzenia Wójta Gminy, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.12. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu głos zabrali:
Skarbnik Gminy celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji stałych Rady Gminy dot. powyższego.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XXVIII/211/06 w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.13. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie rocznego planu potrzeb w zakresie wykonania prac społecznie użytecznych głos zabrali:
Sekretarz Gminy celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji do w/w projektu uchwały.
Radny Arnold Drążyk poinformował, iż brał udział w posiedzeniu powiatowego sztabu reagowania kryzysowego. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, która również brała udział w przedmiotowym posiedzeniu poinformowała, że z grupy osób, które będą wykonywały prace społecznie użyteczne zostanie wyłoniona grupa reagowania do likwidacji ognisk wirusa H5N1. Te osoby zostaną zaszczepione przeciw grypie na koszt Powiatowego Urzędu Pracy.
Wójt Gminy poinformował, że osobiście podchodzi dość sceptycznie do tej inicjatywy, ponieważ te osoby nie będą zatrudnione i mają prawo nie wyrazić zgody na dany rodzaj pracy. Jeżeli miałyby zostać przydzielone do likwidacji ognisk ptasiej grypy i palenia zarażonych ptaków, nie wyrazi na to zgody. Nie zamierza wykorzystywać osób pracujących w ramach prac społecznie użytecznych do wykonywania tego rodzaju pracy, chyba, że zajdzie taka konieczność.
Radny Ryszard Kaczor zwrócił się o podanie kryteriów naboru do tego rodzaju prac. Mówi się o pracy w miejscu zamieszkania Co w sytuacji, gdy w jednej miejscowości zgłosi się bardzo wielu chętnych?
Sekretarz Gminy w odpowiedzi poinformowała, że Powiatowy Urząd Pracy dokonuje weryfikacji chętnych do pracy. Chcielibyśmy, żeby miesięcznie pracowało 20 osób. Wyjaśniła, że jeżeli osoba chętna do pracy otrzyma stawkę 6,oo zł/1 godz. na pewno wyrazi zgodę na dojeżdżanie do innej wsi. Chodzi o to, by dodatkowo nie obciążać tych osób kosztami dojazdu do pracy. Osoba, która zrezygnuje z tej formy pracy straci status bezrobotnego na okres trzech miesięcy, ale jest tu pewne ryzyko, ponieważ w takiej sytuacji osoba nie jest ubezpieczona i wszelkie ewentualne świadczenia zdrowotne poniesie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
Radny Witold Siwert zwrócił uwagę na konieczność zatrudnienia osób, które dokonają przeglądu i konserwacji hydrantów na terenie Gminy, ponieważ pracownicy Urzędu Gminy fizycznie nie są w stanie tego zrobić. Zajmują się budową sieci wodociągowej i innymi pracami. Dodał, że zdarzają się sytuacje, gdzie w przypadku pożaru nie można uruchomić hydrantu.
Radny Ryszard Kaczor zapytał, jak odbywa się przyjmowanie osób chętnych do omawianej pracy?
Sekretarz Gminy w odpowiedzi poinformowała, że na pierwszą listę wpisało się 80 osób chętnych do pracy. Ukazały się ogłoszenia w Gazecie Regionalnej „Powiat”. Stosowne informacje przekazywane były na zebraniach wiejskich. Jest duże zainteresowanie tą formą pracy. Dodała, że G.O.P.S. będzie rozpatrywał zgłoszenia pod kątem największych potrzeb finansowych w rodzinie.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy czternastu głosach „za” i jednym wstrzymującym podjęła uchwałę w nr XXVIII212/06 w sprawie rocznego planu potrzeb w zakresie wykonania prac społecznie użytecznych, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.14. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie udzielenia dotacji Powiatowi Bydgoskiemu na modernizację dróg powiatowych głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XXVIII/204/06 w sprawie udzielenia dotacji Powiatowi Bydgoskiemu na modernizację dróg powiatowych, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.15. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie współdziałania z Miastem Bydgoszcz w zakresie organizacji i prowadzenia Izby Wytrzeźwień dla osób doprowadzonych z terenu Gminy Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy trzynastu głosach „za” – i dwóch wstrzymujących podjęła uchwałę nr XXVIII/213/06 w sprawie współdziałania z Miastem Bydgoszcz w zakresie organizacji i prowadzenia Izby Wytrzeźwień dla osób doprowadzonych z terenu Gminy Dąbrowa Chełmińska, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.16. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmiany w uchwale Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska nr XXVII/202/05 z dnia 28 grudnia 2005 r, w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Narkomanii i Przemocy w Rodzinie głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, trzynastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XXVIII/214/06 w sprawie zmiany w uchwale Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska nr XXVII/202/05 z dnia 28 grudnia 2005 r, w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Narkomanii i Przemocy w Rodzinie, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.17. W dyskusji nad wnioskami Dyrektor Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej w sprawie dofinansowania programów profilaktycznych głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił programy szczepień profilaktycznych dla dzieci przeciw hib oraz przeciw grypie dla osób z grupy szczególnego ryzyka, które mają zostać pokryte ze środków budżetu gminy w kwocie 20 000 zł.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w wnioski.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie pozytywnie rozpatrzyła w/w wnioski.
ad.18. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2006 rok głos zabrali:
Skarbnik Gminy celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały i udzieliła szczegółowych wyjaśnień.
Przewodniczący Rady Gminy odczytał w/w projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XXVIII/205/06 w sprawie zmian w budżecie na 2006 rok, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.19. W dyskusji nad Strategią Rozwoju Gminy Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili następujące wnioski Komisji:
Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych wniosła o ujęcie do Strategii budowy ul. Żwirowej w Czarżu, utwardzenia utwardzenia odcinka ciągu pieszo – jezdnego przy Osiedlu Pod Gruszą w Ostromecku, przesunięcie na termin późniejszy utworzenie kąpielisk na terenie gminy oraz dopisanie do terenów pod budownictwo tereny w miejscowościach Ostromecko i Nowy Dwór.
Komisja Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego stanęła na stanowisku, że Strategia jest aktualna i nie proponuje żadnych zmian, a jedynie dyscyplinę w realizacji Strategii.
Komisja Rewizyjna zaproponowała ujęcie do Strategii budowy ul. Leśnej w Dąbrowie Chełmińskiej oraz drogi Wałdowo – Nowy Dwór.
Radny Arnold Drążyk zwrócił uwagę, że zmiany wypracowane przez poszczególne Komisje powinny zostać przekazane do przeanalizowania pozostałym Komisjom.
Radny Andrzej Barczyński postawił wniosek o przeanalizowanie tego tematu na posiedzeniach Komisji i podjęcie stosownej uchwały na kolejnej Sesji.
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie w/w wniosek.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy trzynastu głosach „za”, jednym przeciwnym i jednym wstrzymującym postanowiła, był omawiany temat został przeanalizowany na posiedzeniach Komisji, a podjęcie stosownej uchwały nastąpi na kolejnej Sesji.
ad.20. Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili informacje o pracach Komisji w okresie międzysesyjnym:
Radna Barbara Łukowska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, iż w okresie międzysesyjnym Komisja odbyła jedno posiedzenie, podczas którego omawiała sprawy związane z tematyką Sesji.
Radny Ryszard Kaczor - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym spotkała się jeden raz. Podczas posiedzenia omawiano kwestie związane z tematyką Sesji Rady Gminy.
Radny Arnold Drążyk Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym odbyła jedno posiedzenie, podczas którego omawiano sprawy związane z tematyką Sesji Rady Gminy.
ad.21. W punkcie „sprawy różne” głos zabrali:
a) Wójt Gminy odpowiadając na interpelacją radnego Arnolda Drążyka poinformował, że w większości przypadków sołtysi informują radnych o zebraniach wiejskich.
Może być problem z powiadamianiem radnych wybranych z okręgu wielowiejskiego. Dodał, że sekretarka Urzędu Gminy będzie informowała radnych z danego okręgu o terminach zebrań wiejskich.
Radny Arnold Drążyk poinformował, iż chodziło mu o to, by radnych informować o wszystkich zebraniach wiejskich.
Wójt Gminy zwrócił się z prośbą do sołtysów by informowali radnych o terminach zebrań wiejskich oraz przedstawił informację o terminach najbliższych zebrań wiejskich.
b) Wójt Gminy przedstawił informację na temat przebiegu prac projektowych ulicy Pod Wałem w Czarżu. Gdyby mówić o parametrach wymaganych dla projektowania szerokość jezdni musi wynosić min. 3 m oraz dodatkowo po 1m pobocza z każdej strony i odwodnienie. By przedmiotowa droga mogła uzyskać takie parametry zachodzi konieczność dosypania sporej ilości ziemi, co pociągnie za sobą znaczne koszty. Zasugerowano wystąpienie do Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych z zapytaniem o możliwość zwężenia wału przeciwpowodziowego, nie naruszając jego konstrukcji, ale odpowiedź była negatywna. W związku z powyższym prace projektowe zostały wstrzymane. Wójt przypomniał, że Rada Gminy zadecydowała, by omawianą drogę budować wyłącznie przy udziale środków z zewnątrz, ale w tej sytuacji nawet przy otrzymaniu dotacji koszty po stronie Gminy będą znacznie wyższe niż przy realizacji standardowej metody. Zwrócił się z prośbą o odstąpienie od decyzji realizowania tej inwestycji wyłącznie przy udziale środków z zewnątrz.
Radny Witold Siwert zwrócił uwagę, że jeżeli zakładano budowę tej drogi, to wpierw należało zrobić rozeznanie, czy istnieje możliwość jej realizacji. Dodał, że do wału przeciwpowodziowego przylegają prywatne grunty, które w momencie poszerzenia drogi będą musiały zostać wykupione. Jedynym rozwiązaniem jest budowa w/w drogi wg standardów gminnych. Zwrócił uwagę, że trzeba było wystąpić o udzielenie dotacji na budowę innej drogi, takiej, która spełniałaby wymagane kryteria.
Dodał, że budowa ul. Pod Wałem jest ujęta w Strategii Rozwoju Gminy.
Wójt Gminy wyjaśnił, że Gmina nie może w ramach pomocy z funduszy Unii Europejskiej budować drogi do miejscowości Wałdowo Król. „dolne” ze względu na to, że nie jest jej właścicielem. Zwrócił się z prośbą o zdjęcie klauzuli i wyrażenie zgody na realizację budowy ul. Pod Wałem w Czarżu bez środków z zewnątrz.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy czternastu głosach „za” i jednym wstrzymującym wyraziła zgodę na budowę ul. Pod Wałem w Czarżu ze środków budżetu Gminy.
c) Radny Ryszard Kaczor zwrócił uwagę na konieczność budowy chodnika do przystanków autobusowych usytuowanych przy skrzyżowaniu dróg Bydgoszcz – Chełmno w Dąbrowie Chełm. oraz przejść dla pieszych, ze względu na brak poboczy i duże natężenie ruchu.
Zwrócił się o wystosowanie pisma w tej sprawie do właściciela drogi.
d) Radna Barbara Łukowska zwróciła uwagę, że na nowej mapce Gminy Dąbrowa Chełmińska nie ujęto jeziora ostromeckiego oraz jej zdaniem źle wykonaną fotografię budynku Urzędu Gminy, który w rzeczywistości wygląda o wiele ładniej.
Ad.22. Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu porządku obrad o godzinie 12:10 zamknął XXVIII Sesję Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska.
metryczka
Wytworzył: mgr Dorota Kraska - inspektor (8 marca 2006)
Opublikował: Dorota Kraska (22 maja 2006, 12:44:37)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1473