Protokóły z posiedzeń Komisji Rewizyjnej
Protokóły z posiedzeń Komisji Budżetu, Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska
Protokóły z posiedzeń Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych
Protokóły z posiedzeń Komisji Budżetu, Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska
Protokóły z posiedzeń Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych
PROTOKÓŁ NR 2.2014 KOMISJI BUDŻETU, ROLNICTWA, BEZPIECZEŃSTWA I OCHRONY ŚRODOWISKA
P
R O T O K Ó Ł NR 2.2014
z posiedzenia Komisji Budżetu, Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska
odbytego w dniu 16 grudnia 2014 roku.
Posiedzeniu
przewodniczył Gabriel Zukierski – Przewodniczący Komisji. z posiedzenia Komisji Budżetu, Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska
odbytego w dniu 16 grudnia 2014 roku.
W posiedzeniu uczestniczyli:
- członkowie Komisji wg listy obecności,
- Radosław Ciechacki – Wójt Gminy,
- Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
- Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy,
-
Barbara Łukowska - członek Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i
Spraw Socjalnych,
- Przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina w Ogrodzie z siedzib a w Ostromecku.
Porządek posiedzenia:
1. Dyskusja na temat wniosku Stowarzyszenia "Rodzina w Ogrodzie" w sprawie sprzedaży nieruchomości.
2. Zaopiniowanie materiałów na Sesję Rady Gminy.
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
4. Sprawy różne.
ad.1. W dyskusji nad wnioskiem Stowarzyszenia głos zabrali:
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia podziękował za zaproszenie i pogratulował radnym i Wójtowi wyboru. Poinformował, iż to już nie są ogródki działkowe, ale stowarzyszenie "Rodzina w Ogrodzie" z siedzibą w Ostromecku. Zgodnie z przepisami ustawy powstała możliwość, że ogródki działkowe mogą odłączyć się od Polskiego Związku Działkowców. W związku z powyższym w dniu 28.08 br. zarejestrowaliśmy się jako stowarzyszenie. Rola ogrodu pozostaje taka, jaka była. Poinformował, że członkami Stowarzyszenia są w głównej mierze emeryci i renciści,a na nieruchomości nie ma możliwości rekreacyjnych. Forma wykupu byłaby najkorzystniejsza dla każdej ze stron. Walne zebranie podjęło decyzję o wykupie. Poinformował, iż ustosunkował się do operatu szacunkowego, ale nie miał możliwości skontaktowania się z jego autorem. Do operatu zostały przyjęte warunki z rejonu Chojnic, natomiast dojazd nie jest ważnym elementem. Zwrócił uwagę, że w Chojnicach są śliczne tereny i skupisko jezior, tam są możliwości rekreacyjne. Stwierdził, że przedstawiona w operacie wycena jest dla Stowarzyszenia krzywdząca. Stowarzyszenie nie prowadzi żadnej działalności, bo nie może, a tylko administruje tymi ogródkami. W operacie pisze się, że jest droga, ale drogi nie ma. Działkowcy przejeżdżają do ogrodów korzystając z drogi pobliskiej firmy. Z punktowania tych elementów, które warunkują cenę wynika, że mamy lepsze warunki niż w okolicach Chojnic.
Wójt Gminy wskazał, że trzeba patrzeć na wskaźniki i udział. U nas jest sprzedawany cały udział w nieruchomości, sprzedajemy całą nieruchomość.
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia poinformował, że tam kupują tylko udział, który ich interesuje.
Wójt Gminy przypomniał, że omawiana nieruchomość posiada dostęp do drogi wojewódzkiej, trzeba tylko wykonać wjazd.
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia zapytał, czy Wójt jest w stanie zagwarantować, że Stowarzyszenie dostanie pozwolenie na wykonanie zjazdu? Tam jest skarpa, a pozwolenie jest dzisiaj bardzo ciężko uzyskać.
Wójt Gminy zauważył, że Stowarzyszenie użytkuje nieruchomość przez 40 lat i do tej pory nic nie zrobiono. Przedstawił mapy, z których wyraźnie wyraźnie wynika, że nieruchomość ma dostęp do drogi wojewódzkiej.
Przedstawicielka Stowarzyszenia poinformowała, że tam jest skarpa i tam nie ma możliwości zrobienia zjazdu.
Wójt Gminy stwierdził, że jeżeli nie ma możliwości wykonania zjazdu, trzeba będzie zlikwidować ogrody, z powodu braku dostępu do drogi.
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia zauważył, że operat mówi, że dojazd do nieruchomości jest najkorzystniejszy, a tak na prawdę w Chojnicach ten dojazd jest bardziej korzystny, ponieważ tam jest droga dwupasmowa. Most też jest przeszkodą i to należy brać pod uwagę.
Wójt Gminy zwrócił uwagę na ceny nieruchomości.
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia zwrócił uwagę, że Stowarzyszenie musi się stosować do zapisów ustawy i nie wymaga, by Gmina wykonała zadania które leżą po jej stronie, np. oświetlenie, utwardzenie dróg itp.
Krzysztof Paliński - członek Komisji zwrócił uwagę, że zadania, o których wspomniano dotyczą ogrodów nowo-tworzonych, a nie Stowarzyszenia, które nie jest ogrodem nowo-tworzonym. Zwrócił się o nie wprowadzanie obecnych w błąd. Gmina nie jest od zabezpieczania, bo omawiany ogród istniejecie. W tej chwili Gmina nie jest za nic odpowiedzialna. Poprosił o nie wprowadzanie w błąd, ponieważ radni mogą nie wydać pozytywnej decyzji słysząc o zadaniach ciążących na gminie.
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia wyjaśnił, iż chodzi o uporządkowanie. W toku dalszej dyskusji omawiano kwestie wyceny nieruchomości ogrodów działkowych w różnych miejscowościach.
Krzysztof Paliński - członek Komisji zauważył, iż plusem jest to, że kwota nie jest wygórowana, a wbrew pozorom są to działki bardzo atrakcyjne. Dużo imprez, uroczystości, spokój, mikroklimat. Położenie lepsze niż w Myślęcinku, gdzie jest huk i hałas. Gdyby dać ogłoszenie: "sprzedam działkę w Ostromecku i np. w Koczale", to działka w Ostromecku zostanie sprzedana w godzinę.
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia poinformował, iż zaznacza tylko to, jak on na to patrzy. Prosi by radni wzięli pod uwagę, jak będą te działki wykorzystywane, kto je użytkuje, dlatego zaproponował swoją cenę. Dodał, że Charzykowy to teren turystyczny gdzie nie ma dróg gruntowych. Zwrócił się z prośbą, by opracować porozumienie. Będzie wdzięczny jeśli powstanie możliwość zakupu w/w nieruchomości na raty, bo bardzo ciężko będzie zdobyć pieniądze.
Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę, że cena, którą zaproponował rzeczoznawca w jego odczuciu jako rolnika jest bardzo atrakcyjna.
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia poinformował, iż nie chciałby porównywać działek budowlanych z ogródkami. Ustawa pozwala na posiedzenie sobie na działce., ale narzuca potężne graniczenia. Rolnik wie, co może robić ze swoją ziemią, bo to jest jego.
Michał Wąchała - członek Komisji poinformował, że rolnik ma narzucone wymagania i nie może robić tego co chce na swojej ziemi. Rolnicy mają ogromne ograniczenia, nie mogą niczego zrobić bez zapisania, pozwolenia itp.
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia wyjaśnił, iż nie mówi o kwestiach narzucania w kwestii upraw, a w kwestii własności.
Krzysztof Paliński - członek Komisji zwrócił uwagę, że ta sama ustawa zapewnia Stowarzyszeniu, że użytkowane grunty mogą być przeznaczone na tereny rekreacyjne i zielone, w przeciwieństwie np. do Osielska, gdzie Rada Gminy jednym ruchem ręki może zlikwidować te ogrody.
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia wskazał, że w przypadku nieruchomości w Ostromecku Rada Gminy może zmienić plan zagospodarowania.
Krzysztof Paliński - członek Komisji dodał, że w zamian musi dać inny teren.
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia poinformował, iż musi przekazać wypracowane propozycje członkom Stowarzyszenia.
Wójt Gminy poinformował, że zaprosił przedstawicieli Stowarzyszenia na posiedzenie najważniejszej Komisji Rady Gminy w kwestii budżetu. Zwrócił uwagę na kontrole zasadności dochodów budżetowych, która może zostać przeprowadzona nie za rok, ale nawet za pięć lat. Dodał, że nawet Urząd Gminy nie może podważyć opinii rzeczoznawcy.
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia poinformował, że przez środek działek przeprowadzono linię energetyczną15 kV. Zwrócił się o przyznanie choć trochę upustu na podatek.
Wójt Gminy poinformował, że ze spotkania zostanie sporządzony protokół. Poinformował, że do połowy stycznia 2015 r. postara się zorganizować spotkanie z rzeczoznawcą, podczas którego zostanie przedstawiona argumentacja. Prezes zostanie zaproszony na to spotkanie. Przewodniczący Komisji podkreślił, że komisja budżetowa musi dbać o finanse gminy.
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia poinformował, że nie wykonano zjazdu do drogi wojewódzkiej, ponieważ nie było w tym interesu, ogrodami administrowała Warszawa.
Komisja w trakcie dyskusji stwierdziła, że cena nie jest wygórowana i jednogłośnie ją poparła.
ad.2. Komisja omawiała następujące informacje i projekty uchwał związane z XLIII Sesją Rady Gminy:
a) Komisja po zapoznaniu się z informacjami Skarbnik Gminy jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2014.
b) Komisja po zapoznaniu się z informacjami Skarbnik Gminy oraz po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Dąbrowa Chełmińska i jej jednostkom podległym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organu uprawnionego do udzielania ulg .
c) Komisja po zapoznaniu się z informacjami Sekretarz Gminy jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2015.
d) Komisja op zapoznaniu się z informacjami Wójta Gminy oraz po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie dzierżawy nieruchomości gruntowych przeznaczonych pod działalność handlowo – usługową.
e) Projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości diet dla przewodniczących organu wykonawczego jednostek pomocniczych Gminy Dąbrowa Chełmińska:
- Przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina w Ogrodzie z siedzib a w Ostromecku.
Porządek posiedzenia:
1. Dyskusja na temat wniosku Stowarzyszenia "Rodzina w Ogrodzie" w sprawie sprzedaży nieruchomości.
2. Zaopiniowanie materiałów na Sesję Rady Gminy.
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
4. Sprawy różne.
ad.1. W dyskusji nad wnioskiem Stowarzyszenia głos zabrali:
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia podziękował za zaproszenie i pogratulował radnym i Wójtowi wyboru. Poinformował, iż to już nie są ogródki działkowe, ale stowarzyszenie "Rodzina w Ogrodzie" z siedzibą w Ostromecku. Zgodnie z przepisami ustawy powstała możliwość, że ogródki działkowe mogą odłączyć się od Polskiego Związku Działkowców. W związku z powyższym w dniu 28.08 br. zarejestrowaliśmy się jako stowarzyszenie. Rola ogrodu pozostaje taka, jaka była. Poinformował, że członkami Stowarzyszenia są w głównej mierze emeryci i renciści,a na nieruchomości nie ma możliwości rekreacyjnych. Forma wykupu byłaby najkorzystniejsza dla każdej ze stron. Walne zebranie podjęło decyzję o wykupie. Poinformował, iż ustosunkował się do operatu szacunkowego, ale nie miał możliwości skontaktowania się z jego autorem. Do operatu zostały przyjęte warunki z rejonu Chojnic, natomiast dojazd nie jest ważnym elementem. Zwrócił uwagę, że w Chojnicach są śliczne tereny i skupisko jezior, tam są możliwości rekreacyjne. Stwierdził, że przedstawiona w operacie wycena jest dla Stowarzyszenia krzywdząca. Stowarzyszenie nie prowadzi żadnej działalności, bo nie może, a tylko administruje tymi ogródkami. W operacie pisze się, że jest droga, ale drogi nie ma. Działkowcy przejeżdżają do ogrodów korzystając z drogi pobliskiej firmy. Z punktowania tych elementów, które warunkują cenę wynika, że mamy lepsze warunki niż w okolicach Chojnic.
Wójt Gminy wskazał, że trzeba patrzeć na wskaźniki i udział. U nas jest sprzedawany cały udział w nieruchomości, sprzedajemy całą nieruchomość.
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia poinformował, że tam kupują tylko udział, który ich interesuje.
Wójt Gminy przypomniał, że omawiana nieruchomość posiada dostęp do drogi wojewódzkiej, trzeba tylko wykonać wjazd.
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia zapytał, czy Wójt jest w stanie zagwarantować, że Stowarzyszenie dostanie pozwolenie na wykonanie zjazdu? Tam jest skarpa, a pozwolenie jest dzisiaj bardzo ciężko uzyskać.
Wójt Gminy zauważył, że Stowarzyszenie użytkuje nieruchomość przez 40 lat i do tej pory nic nie zrobiono. Przedstawił mapy, z których wyraźnie wyraźnie wynika, że nieruchomość ma dostęp do drogi wojewódzkiej.
Przedstawicielka Stowarzyszenia poinformowała, że tam jest skarpa i tam nie ma możliwości zrobienia zjazdu.
Wójt Gminy stwierdził, że jeżeli nie ma możliwości wykonania zjazdu, trzeba będzie zlikwidować ogrody, z powodu braku dostępu do drogi.
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia zauważył, że operat mówi, że dojazd do nieruchomości jest najkorzystniejszy, a tak na prawdę w Chojnicach ten dojazd jest bardziej korzystny, ponieważ tam jest droga dwupasmowa. Most też jest przeszkodą i to należy brać pod uwagę.
Wójt Gminy zwrócił uwagę na ceny nieruchomości.
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia zwrócił uwagę, że Stowarzyszenie musi się stosować do zapisów ustawy i nie wymaga, by Gmina wykonała zadania które leżą po jej stronie, np. oświetlenie, utwardzenie dróg itp.
Krzysztof Paliński - członek Komisji zwrócił uwagę, że zadania, o których wspomniano dotyczą ogrodów nowo-tworzonych, a nie Stowarzyszenia, które nie jest ogrodem nowo-tworzonym. Zwrócił się o nie wprowadzanie obecnych w błąd. Gmina nie jest od zabezpieczania, bo omawiany ogród istniejecie. W tej chwili Gmina nie jest za nic odpowiedzialna. Poprosił o nie wprowadzanie w błąd, ponieważ radni mogą nie wydać pozytywnej decyzji słysząc o zadaniach ciążących na gminie.
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia wyjaśnił, iż chodzi o uporządkowanie. W toku dalszej dyskusji omawiano kwestie wyceny nieruchomości ogrodów działkowych w różnych miejscowościach.
Krzysztof Paliński - członek Komisji zauważył, iż plusem jest to, że kwota nie jest wygórowana, a wbrew pozorom są to działki bardzo atrakcyjne. Dużo imprez, uroczystości, spokój, mikroklimat. Położenie lepsze niż w Myślęcinku, gdzie jest huk i hałas. Gdyby dać ogłoszenie: "sprzedam działkę w Ostromecku i np. w Koczale", to działka w Ostromecku zostanie sprzedana w godzinę.
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia poinformował, iż zaznacza tylko to, jak on na to patrzy. Prosi by radni wzięli pod uwagę, jak będą te działki wykorzystywane, kto je użytkuje, dlatego zaproponował swoją cenę. Dodał, że Charzykowy to teren turystyczny gdzie nie ma dróg gruntowych. Zwrócił się z prośbą, by opracować porozumienie. Będzie wdzięczny jeśli powstanie możliwość zakupu w/w nieruchomości na raty, bo bardzo ciężko będzie zdobyć pieniądze.
Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę, że cena, którą zaproponował rzeczoznawca w jego odczuciu jako rolnika jest bardzo atrakcyjna.
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia poinformował, iż nie chciałby porównywać działek budowlanych z ogródkami. Ustawa pozwala na posiedzenie sobie na działce., ale narzuca potężne graniczenia. Rolnik wie, co może robić ze swoją ziemią, bo to jest jego.
Michał Wąchała - członek Komisji poinformował, że rolnik ma narzucone wymagania i nie może robić tego co chce na swojej ziemi. Rolnicy mają ogromne ograniczenia, nie mogą niczego zrobić bez zapisania, pozwolenia itp.
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia wyjaśnił, iż nie mówi o kwestiach narzucania w kwestii upraw, a w kwestii własności.
Krzysztof Paliński - członek Komisji zwrócił uwagę, że ta sama ustawa zapewnia Stowarzyszeniu, że użytkowane grunty mogą być przeznaczone na tereny rekreacyjne i zielone, w przeciwieństwie np. do Osielska, gdzie Rada Gminy jednym ruchem ręki może zlikwidować te ogrody.
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia wskazał, że w przypadku nieruchomości w Ostromecku Rada Gminy może zmienić plan zagospodarowania.
Krzysztof Paliński - członek Komisji dodał, że w zamian musi dać inny teren.
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia poinformował, iż musi przekazać wypracowane propozycje członkom Stowarzyszenia.
Wójt Gminy poinformował, że zaprosił przedstawicieli Stowarzyszenia na posiedzenie najważniejszej Komisji Rady Gminy w kwestii budżetu. Zwrócił uwagę na kontrole zasadności dochodów budżetowych, która może zostać przeprowadzona nie za rok, ale nawet za pięć lat. Dodał, że nawet Urząd Gminy nie może podważyć opinii rzeczoznawcy.
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia poinformował, że przez środek działek przeprowadzono linię energetyczną15 kV. Zwrócił się o przyznanie choć trochę upustu na podatek.
Wójt Gminy poinformował, że ze spotkania zostanie sporządzony protokół. Poinformował, że do połowy stycznia 2015 r. postara się zorganizować spotkanie z rzeczoznawcą, podczas którego zostanie przedstawiona argumentacja. Prezes zostanie zaproszony na to spotkanie. Przewodniczący Komisji podkreślił, że komisja budżetowa musi dbać o finanse gminy.
Józef Maćkiewicz - Prezes Stowarzyszenia poinformował, że nie wykonano zjazdu do drogi wojewódzkiej, ponieważ nie było w tym interesu, ogrodami administrowała Warszawa.
Komisja w trakcie dyskusji stwierdziła, że cena nie jest wygórowana i jednogłośnie ją poparła.
ad.2. Komisja omawiała następujące informacje i projekty uchwał związane z XLIII Sesją Rady Gminy:
a) Komisja po zapoznaniu się z informacjami Skarbnik Gminy jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2014.
b) Komisja po zapoznaniu się z informacjami Skarbnik Gminy oraz po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Dąbrowa Chełmińska i jej jednostkom podległym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organu uprawnionego do udzielania ulg .
c) Komisja po zapoznaniu się z informacjami Sekretarz Gminy jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2015.
d) Komisja op zapoznaniu się z informacjami Wójta Gminy oraz po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie dzierżawy nieruchomości gruntowych przeznaczonych pod działalność handlowo – usługową.
e) Projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości diet dla przewodniczących organu wykonawczego jednostek pomocniczych Gminy Dąbrowa Chełmińska:
Barbara
Łukowska - członek Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw
Socjalnych zaproponowała ustalenie następujących stawek diet
dla sołtysów:
do 200 mieszkańców – 300 zł, (3 sołectwa),
od 201 do 500 mieszkańców – 400 zł,(7 sołectw),
od 501 do 1000 mieszkańców – 500 zł (3 sołectwa),
powyżej 1000 mieszkańców - 600 zł (2 sołectwa).
Dodała, iż z jej punktu widzenia takie rozwiązanie jest bardziej sprawiedliwe.
Wójt Gminy zaproponował, by nie obniżać za bardzo w/w kwoty, by nie zniechęcać mieszkańców do kandydowania na sołtysa.
Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę na sołectwo Rafa, gdzie pomimo małej liczby mieszkańców, jest bardzo dużo problemów. Nie wie, jak nowe sołectwo Reptowo, ale jego zdaniem tam też będzie dużo pracy, dlatego zaproponował, aby tym najmniejszym sołectwom pozostawić dietę w wysokości 400 zł. Pozwoli to uniknąć dodatkowych konfliktów między sołtysami.
Barbara Łukowska - członek Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, że była sołtysem i zna problematykę i zakres prac sołtysa. Porównała zakresy zadań i problematyki sołectw, w których liczba mieszkańców wynosi około 200 osób do sołectw, w których liczba mieszkańców wynosi 2000.
Wójt Gminy zauważył,że nie zawsze liczba mieszkańców jest adekwatna do zadań sołtysa. W Dąbrowie Chełmińskiej słyszy się wiele głosów, że Sołtysowi pomaga Gmina. Sołtys Sołectwa Dąbrowa Chełmińska nie zbiera podatków, ale ma najwięcej pracy nosząc nakazy.
Barbara Łukowska - członek Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych zaproponowała przyjęcie stawki wyjściowej w kwocie 300 zł i dodać wskaźnik procentowy od ilości mieszkańców. Stwierdziła, że sprawa jest trudna.
Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie propozycję radnej Łukowskiej.
do 200 mieszkańców – 300 zł, (3 sołectwa),
od 201 do 500 mieszkańców – 400 zł,(7 sołectw),
od 501 do 1000 mieszkańców – 500 zł (3 sołectwa),
powyżej 1000 mieszkańców - 600 zł (2 sołectwa).
Dodała, iż z jej punktu widzenia takie rozwiązanie jest bardziej sprawiedliwe.
Wójt Gminy zaproponował, by nie obniżać za bardzo w/w kwoty, by nie zniechęcać mieszkańców do kandydowania na sołtysa.
Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę na sołectwo Rafa, gdzie pomimo małej liczby mieszkańców, jest bardzo dużo problemów. Nie wie, jak nowe sołectwo Reptowo, ale jego zdaniem tam też będzie dużo pracy, dlatego zaproponował, aby tym najmniejszym sołectwom pozostawić dietę w wysokości 400 zł. Pozwoli to uniknąć dodatkowych konfliktów między sołtysami.
Barbara Łukowska - członek Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, że była sołtysem i zna problematykę i zakres prac sołtysa. Porównała zakresy zadań i problematyki sołectw, w których liczba mieszkańców wynosi około 200 osób do sołectw, w których liczba mieszkańców wynosi 2000.
Wójt Gminy zauważył,że nie zawsze liczba mieszkańców jest adekwatna do zadań sołtysa. W Dąbrowie Chełmińskiej słyszy się wiele głosów, że Sołtysowi pomaga Gmina. Sołtys Sołectwa Dąbrowa Chełmińska nie zbiera podatków, ale ma najwięcej pracy nosząc nakazy.
Barbara Łukowska - członek Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych zaproponowała przyjęcie stawki wyjściowej w kwocie 300 zł i dodać wskaźnik procentowy od ilości mieszkańców. Stwierdziła, że sprawa jest trudna.
Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie propozycję radnej Łukowskiej.
Za
przyjęciem w/w propozycji głosował 1 członek Komisji, przeciw-3,
wstrzymujących się-1. Wniosek upadł.
Przewodniczący Komisji w związku z powyższym poddał pod głosowanie propozycje Wójta Gminy określone w projekcie uchwały.
Za pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały głosowało 3 członków Komisji, przeciw-2. Komisja pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
f) Komisja po zapoznaniu się z wnioskiem Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy oraz po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie zajęła stanowisko, by wyrazić zgodę na wykorzystanie wizerunku herbu Gminy Dąbrowa Chełmińska przez Państwową Straż Pożarną w Bydgoszczy celem umieszczenia go jako dekoracji w wyremontowanej świetlicy w/w jednostki oraz negatywnie zaopiniowała wniosek o dofinansowanie w/w inwestycji ze względu na ograniczone możliwości budżetowe.
g) Komisja po zapoznaniu się z wyjaśnieniami Wójta Gminy oraz po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała propozycję odsunięcia w czasie realizacji uchwały z dnia 6.06.2014 oraz wyrażenie woli przejęcia gruntu na drogę gminną wydzielonego z działki nr 313/1, bez urządzania infrastruktury .
h) Komisja po zapoznaniu się z informacjami Wójta Gminy oraz po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zamiany nieruchomości.
i) Komisja po zapoznaniu się z informacjami Wójta Gminy oraz po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu ustnego nieograniczonego nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Gminy Dąbrowa Chełmińska.
j) Komisja zapoznała się i przeanalizowała sytuację przedstawioną w anonimowym piśmie mieszkańców Czarża dot. kwestii gospodarki odpadami na cmentarzy parafialnym w Czarżu. Wójt Gminy poinformował, iż poprzednie pismo w tej sprawie nie zostało załatwione ale SANEPID przysłał Gminie do załatwienia. Zaproponował pozostawienie go do wiadomości, ponieważ formalnie wszystko jest załatwione.
k)Wójt Gminy przedstawił informacje na temat funkcjonowania systemu gospodarki odpadami.
l) Projekt uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Dąbrowa Chełmińska: Przewodniczący Komisji poinformował, iż w budżecie gminy założono wzrost płac o 5%.
Marek Kuśmierek - członek Komisji oraz Przewodniczący Komisji postawili wniosek o przyznanie Wójtowi Gminy wynagrodzenia wyższego o 10% w stosunku do obecnego.
Barbara Łukowska - członek Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, iż analizowała wynagrodzenie wójta Gminy Białe Błota. Przedstawiła informację o podjętej uchwale w tej sprawie. Porównywała wynagrodzenie Wójta Gminy Dąbrowa Chełmińska i gdyby założyć podwyżkę o 5%, to wynagrodzenie będzie porównywalne do wynagrodzenia Wójta Gminy Białe Błota. Zaproponowała podwyżkę w wysokości 5%.
Krzysztof Paliński - członek Komisji poinformował, iż analizował wynagrodzenia Wójtów Gmin Białe Błota i Sicienko w stosunku do budżetu na 2014 rok. I na dzień dzisiejszy Wójt Dąbrowy ma wynagrodzenie wyższe o prawie 300 zł. Zwrócił uwagę że obaj wójtowie mają swoich zastępców. Patrząc z tej perspektywy że Wójt naszej Gminy jednoosobowo realizuje wszystkie zadania, zasługuje na wyższą pensję, a Gminy, które porównywał są podobne. Dodał, że powinien być zastępca wójta, bo często są takie sytuacje, że pani Sekretarz jest również wójtem. W innych gminach podobnych budżetem są powołani zastępcy wójtów. Wobec powyższego, patrząc na to, że Wójt pełni tę funkcję jednoosobowo, należy tę pensję podnieść o 10%.
Barbara Łukowska - członek Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, iż w tej sytuacji Wójt zasługuje na wyższe wynagrodzenia i w związku z powyższym wycofała swoją propozycję.
Komisja w wyniku dyskusji jednogłośnie zaproponowała 10% wzrostu wynagrodzenia Wójta Gminy.
ł) Komisja po zapoznaniu się z informacjami Wójta Gminy jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2015.
ad.2. Członkowie Komisji zapoznali się z treścią protokołu z poprzedniego posiedzenia. Komisja jednogłośnie przyjęła w/w protokół.
ad.3. W punkcie sprawy róże Komisja nie omawiała żadnych kwestii.
Na tym posiedzenie zakończono.
Przewodniczący Komisji w związku z powyższym poddał pod głosowanie propozycje Wójta Gminy określone w projekcie uchwały.
Za pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały głosowało 3 członków Komisji, przeciw-2. Komisja pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
f) Komisja po zapoznaniu się z wnioskiem Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy oraz po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie zajęła stanowisko, by wyrazić zgodę na wykorzystanie wizerunku herbu Gminy Dąbrowa Chełmińska przez Państwową Straż Pożarną w Bydgoszczy celem umieszczenia go jako dekoracji w wyremontowanej świetlicy w/w jednostki oraz negatywnie zaopiniowała wniosek o dofinansowanie w/w inwestycji ze względu na ograniczone możliwości budżetowe.
g) Komisja po zapoznaniu się z wyjaśnieniami Wójta Gminy oraz po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała propozycję odsunięcia w czasie realizacji uchwały z dnia 6.06.2014 oraz wyrażenie woli przejęcia gruntu na drogę gminną wydzielonego z działki nr 313/1, bez urządzania infrastruktury .
h) Komisja po zapoznaniu się z informacjami Wójta Gminy oraz po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zamiany nieruchomości.
i) Komisja po zapoznaniu się z informacjami Wójta Gminy oraz po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu ustnego nieograniczonego nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Gminy Dąbrowa Chełmińska.
j) Komisja zapoznała się i przeanalizowała sytuację przedstawioną w anonimowym piśmie mieszkańców Czarża dot. kwestii gospodarki odpadami na cmentarzy parafialnym w Czarżu. Wójt Gminy poinformował, iż poprzednie pismo w tej sprawie nie zostało załatwione ale SANEPID przysłał Gminie do załatwienia. Zaproponował pozostawienie go do wiadomości, ponieważ formalnie wszystko jest załatwione.
k)Wójt Gminy przedstawił informacje na temat funkcjonowania systemu gospodarki odpadami.
l) Projekt uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Dąbrowa Chełmińska: Przewodniczący Komisji poinformował, iż w budżecie gminy założono wzrost płac o 5%.
Marek Kuśmierek - członek Komisji oraz Przewodniczący Komisji postawili wniosek o przyznanie Wójtowi Gminy wynagrodzenia wyższego o 10% w stosunku do obecnego.
Barbara Łukowska - członek Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, iż analizowała wynagrodzenie wójta Gminy Białe Błota. Przedstawiła informację o podjętej uchwale w tej sprawie. Porównywała wynagrodzenie Wójta Gminy Dąbrowa Chełmińska i gdyby założyć podwyżkę o 5%, to wynagrodzenie będzie porównywalne do wynagrodzenia Wójta Gminy Białe Błota. Zaproponowała podwyżkę w wysokości 5%.
Krzysztof Paliński - członek Komisji poinformował, iż analizował wynagrodzenia Wójtów Gmin Białe Błota i Sicienko w stosunku do budżetu na 2014 rok. I na dzień dzisiejszy Wójt Dąbrowy ma wynagrodzenie wyższe o prawie 300 zł. Zwrócił uwagę że obaj wójtowie mają swoich zastępców. Patrząc z tej perspektywy że Wójt naszej Gminy jednoosobowo realizuje wszystkie zadania, zasługuje na wyższą pensję, a Gminy, które porównywał są podobne. Dodał, że powinien być zastępca wójta, bo często są takie sytuacje, że pani Sekretarz jest również wójtem. W innych gminach podobnych budżetem są powołani zastępcy wójtów. Wobec powyższego, patrząc na to, że Wójt pełni tę funkcję jednoosobowo, należy tę pensję podnieść o 10%.
Barbara Łukowska - członek Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, iż w tej sytuacji Wójt zasługuje na wyższe wynagrodzenia i w związku z powyższym wycofała swoją propozycję.
Komisja w wyniku dyskusji jednogłośnie zaproponowała 10% wzrostu wynagrodzenia Wójta Gminy.
ł) Komisja po zapoznaniu się z informacjami Wójta Gminy jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2015.
ad.2. Członkowie Komisji zapoznali się z treścią protokołu z poprzedniego posiedzenia. Komisja jednogłośnie przyjęła w/w protokół.
ad.3. W punkcie sprawy róże Komisja nie omawiała żadnych kwestii.
Na tym posiedzenie zakończono.
metryczka
Wytworzył: Dorota Kraska-Wadych (16 grudnia 2014)
Opublikował: Dorota Kraska-Wadych (13 marca 2015, 08:08:01)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 771