PROTOKÓŁ Z XLIII SESJI RADY GMINY
P R O T O K Ó Ł XLIII/2014
z Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska
odbytej w dniu 23 października 2014 r.
z Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska
odbytej w dniu 23 października 2014 r.
Sesja odbyła się w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Dąbrowa Chełmińska.
Przewodniczący Rady Gminy Józef Hentrich o godzinie 9:00 otworzył Sesję
i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności
aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14 radnych, co wobec ustawowego składu Rady
wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych
decyzji. (Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego
protokołu).
Radny nieobecny:
- Błażej Stankiewicz.
W Sesji udział wzięli:
- Radni Rady Gminy wg listy obecności,
- Radosław Ciechacki - Wójt Gminy,
- Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy,
- Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
- Hanna Włodarczyk - Kiełkowska - radca prawny,
- Małgorzata Sadurska – Kierownik ZOS,
- Danuta Tomaszewska – Kierownik GOPS,
- Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej,
- Zbigniew Łuczak – Wicestarosta Bydgoski,
- Władysław Sobociński – Radny Rady Powiatu Bydgoskiego,
- Mieczysław Pałczyński – radny Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej,
- Sołtysi i zaproszeni goście wg listy obecności.
Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt porządku
obrad.
Wójt Gminy zwrócił się o wycofanie z porządku obrad punktu „projekt uchwały w sprawie przejęcia gruntu pod drogę” ponieważ właściciel nieruchomości przedstawił pismo, w którym określił szereg warunków, których Gmina nie jest w stanie spełnić i nie wszystkie Komisje mogły się z tym zapoznać.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów poddał pod głosowanie w/w wniosek Wójta Gminy.
Rada Gminy jednogłośnie wyraziła zgodę na wykreślenie w/w punktu z porządku obrad XLIII Sesji Rady Gminy.
Wójt Gminy zwrócił się o wycofanie z porządku obrad punktu „projekt uchwały w sprawie przejęcia gruntu pod drogę” ponieważ właściciel nieruchomości przedstawił pismo, w którym określił szereg warunków, których Gmina nie jest w stanie spełnić i nie wszystkie Komisje mogły się z tym zapoznać.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów poddał pod głosowanie w/w wniosek Wójta Gminy.
Rada Gminy jednogłośnie wyraziła zgodę na wykreślenie w/w punktu z porządku obrad XLIII Sesji Rady Gminy.
Rada Gminy
obradowała według następującego porządku:
ad.2. Rada Gminy jednogłośnie powołała radnego Andrzeja Barczyńskiego na sekretarza obrad. Radny Barczyński wyraził zgodę na pełnienie tej funkcji.
ad.3. Do protokołu z XLII Sesji Rady Gminy uwag nie wniesiono. Rada Gminy jednogłośnie przyjęła protokoły z XLII Sesji.
ad.4. Wójt Gminy przedstawił informację na temat podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
Radna Danuta Węgierska zapytała o terminy wykonania boiska sportowego w Ostromecku.
Wójt Gminy poinformował, że w dniu dzisiejszym odbędzie się próba oświetlenia, a jutro będzie zainstalowany monitoring.
Radny Szymon Dunal zwrócił się o przedstawienie informacji na temat spotkania w Państwowej Straży Pożarnej.
Wójt Gminy poinformował, że w spotkaniu brali udział również Prezesi OSP Dąbrowa Chełmińska i Czarże. W/w jednostki OSP są zarejestrowane w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym. Podczas spotkania dokonano podpisania nowych umów.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w informację.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie przyjęła informację Wójta Gminy na temat podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
ad.5. W punkcie interpelacje, zapytania i wolne wnioski podniesiono następującą kwestę:
Mieszkanka Dąbrowy Chełmińskiej w imieniu właścicieli sklepów w Dąbrowie Chełmińskiej przedstawiła prośbę o spotkanie w związku z podjętą na poprzedniej Sesji Rady Gminy uchwałą w sprawie przystąpienia do sporządzenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Dąbrowa Chełmińska oraz wręczyła radnym pismo w tej sprawie.
ad.6. W dyskusji nad informacją o stanie realizacji zadań oświatowych głos zabrali:
Małgorzata Sadurska – Kierownik ZOS przedstawiła prezentację multimedialną oraz szczegółowo omówiła zrealizowane zadania oświatowe.
Radny Andrzej Barczyński zapytał, w jaki sposób są wyłaniani uczniowie korzystający ze stypendiów?
Małgorzata Sadurska – Kierownik ZOS wyjaśniła, że opiekunowie składają wnioski, które są rozpatrywane według kryterium dochodowego uprawniającego do uzyskania stypendiów. Podała terminy składania wniosków oraz wypłat świadczeń. Omówiła procedury przyznawania stypendiów.
Radny Andrzej Barczyński zapytał, czy wszyscy uczniowie, którzy się kwalifikują, korzystają ze stypendiów?
Małgorzata Sadurska – Kierownik ZOS wyjaśniła, iż nie potrafi na to pytanie odpowiedzieć. Wyjaśniła, że liczba wniosków spada, podczas, gdy stypendium jest już przyznawane siódmy raz i osoby zainteresowane znają wszystkie szczegóły i zasady uprawniające do otrzymania stypendium. Dodała, iż nie potrafi odpowiedzieć, dlaczego zainteresowani nie korzystają, tym bardziej że dotacje są coraz większe. Są również osoby, które składają wniosek, a później się nie pojawiają.
Radna Danuta Węgierska zapytała, czy można podwyższyć kwotę uprawniającą do otrzymania świadczenia?
Małgorzata Sadurska – Kierownik ZOS poinformowała, że jest taka możliwość, bo obecna stawka jest na najniższym poziomie, ale zadecydowała kwestia wkładów własnych Gminy.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów podał pod głosowanie w/w informację.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie przyjęła informację o stanie realizacji zadań oświatowych, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
ad.7. W dyskusji na temat realizacji sprzedaży lokali komunalnych i działek budowlanych na terenie Gminy w 2014 roku głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w informacji.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem uwag w dyskusji poddał pod głosowanie w/w informację.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie przyjęła informację na temat realizacji sprzedaży lokali komunalnych i działek budowlanych na terenie Gminy w 2014 roku.
ad.8. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Sekretarz Gminy celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili następujące stanowiska Komisji dla w/w projektu uchwały.
Komisja Rewizyjna zaproponowała, by w § 76 ust.3 zmienić zapis, że warunkiem utworzenia klubu jest zadeklarowanie w nim udziału co najmniej pięciu radnych.
Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych zaproponowała wykreślenie punktu 1 w § 58 dot. wyboru przewodniczącego i zastępcy komisji, ponieważ te zapisy się powielają.
Komisja Budżetu, Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
Sekretarz Gminy zaproponowała, by w § 49 ust. 2 zakończyć zdanie na słowie „zastępca”.
Radna Danuta Węgierska w kwestii uwagi Komisji Rewizyjnej – ten punkt był już wcześniej dyskutowany i zgodzono się z wcześniejszymi zapisami, w związku z powyższym proponuje, by go pozostawić, ponieważ czas na dokonywanie zmian był podczas konsultacji.
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że rozumie argumentację, ale każda komisja ma prawo ponownie ustosunkować się do tego, co było wcześniej uzgodnione.
Poinformował, iż podda pod głosowanie zaproponowaną przez Komisję Rewizyjną propozycję zmiany, by klub radnych liczył minimum 5 osób (podczas, gdy obecnie jest 4). Wobec tego, że inne komisje nie zgłaszały uwag, podda pod głosowanie w pierwszej kolejności regulacje zawarte w projekcie uchwały.
Radna Danuta Węgierska zwróciła uwagę, że nie można ograniczać możliwości tworzenia klubów radnych, bo o tym mówią przepisy, a statut był konsultowany z prawnikiem. Nie należy ograniczać tych uprawnień, bo prawo nie ogranicza, a statut powinien określać uwarunkowania, a nie liczbę. Nawet, gdyby dwóch radnych chciało utworzyć klub, nie powinno im się tego zabraniać.
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie propozycję, by warunkiem utworzenia klubu było zadeklarowanie w nim udziału co najmniej czterech radnych.
Za przyjęciem w/w propozycji głosowało trzech radnych, przeciw – jedenastu. W związku z powyższym Rada Gminy odrzuciła w/w propozycję.
Radny Andrzej Barczyński zauważył, że kilkunastu radnych pracowało przy tym statucie i była zgoda. Dodał, że trzeba było zmieniać zapisy, gdy był na to czas.
Radny Krzysztof Paliński stwierdził, że trochę się ośmieszamy, bo gro członków komisji przyjeżdżało, by pracować w Komisji Statutowej i poświęcało swój czas, żeby opracować projekt statutu.
Radny Ryszard Kaczor stwierdził, że radna Węgierska zaprzecza sama sobie. Komisja Rewizyjna postawiła wniosek i trzeba go rozpatrzyć. Propozycja trzech, czy pięciu osób nie zmienia tematu. Zauważył, że zaproponowana zmiana zapisu i tak pozwoli na utworzenie trzech klubów radnych.
Radny Krzysztof Paliński przypomniał, że w wyborach startują dwa komitety i można utworzyć dwa kluby chyba, że radny Kaczor zakłada, że radni już na początku się pokłócą.
Radny Szymon Dunal postawił wniosek, by warunkiem utworzenia klubu było zadeklarowanie w nim udziału co najmniej sześciu radnych.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów poddał pod głosowanie jako dalej idący, wniosek radnego Dunala, by warunkiem utworzenia klubu było zadeklarowanie w nim udziału co najmniej sześciu radnych.
Za przyjęciem w/w wniosku głosowało dziesięciu radnych, przeciw – czterech. Wniosek został przyjęty.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w poprawiony projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy dwunastu głosach „za” i dwóch „przeciwnych” podjęła uchwałę nr XLIII.369.2014 w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Dąbrowa Chełmińska, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
ad.9. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia Statutów Sołectw Gminy Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Sekretarz Gminy celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały. Przypomniała, że statuty Nowego Dworu i Reptowa zostały już uchwalone. Projekty statutów zostały skonsultowane na zebraniach wiejskich, były wyłożone w BIP i można było wnosić do nich uwagi. Zgłoszono zmianę do projektu statutu Sołectwa Ostromecko.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XLIII.370.2014 w sprawie uchwalenia Statutów Sołectw Gminy Dąbrowa Chełmińska, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
ad.10. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia rocznego programu współpracy Gminy Dąbrowa Chełmińska z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2015 rok głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XLIII.371.2014 w sprawie uchwały w sprawie uchwalenia rocznego programu współpracy Gminy Dąbrowa Chełmińska z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2015 rok, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
ad.11. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Gminy Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Radna Danuta Węgierska zapytała, czy w ubiegłym roku był jakiś podmiot, któremu odebrano koncesję za łamanie przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości?
Wójt Gminy odpowiedział, że nie było takich punktów.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XLIII.372.2014 w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Gminy Dąbrowa Chełmińska, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
ad.12. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie wykonania modernizacji drogi dojazdowej do gruntów rolnych w 2015 roku głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XLIII.373.2014 w sprawie wykonania modernizacji drogi dojazdowej do gruntów rolnych w 2015 roku, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy o godzinie 9:55 ogłosił dziesięć minut przerwy.
O godzinie 10:10 wznowiono obrady po przerwie. Aktualny stan Rady Gminy – czternaście osób.
ad.13. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie określenia wysokości stawek i zwolnień w podatku od nieruchomości głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XLIII.374.2014 w sprawie określenia wysokości stawek i zwolnień w podatku od nieruchomości, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
ad.14. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie obniżenia ceny skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały oraz przedstawił informację o negatywnej opinii Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej dla zaproponowanego obniżenia stawki ceny skupu żyta.
Radny Andrzej Barczyński zauważył, że Kujawsko – Pomorska Izba Rolnicza zanegowała propozycję zawartą w projekcie uchwały, zapytał, czy Izba zaproponowała jakąś inną stawkę?
Wójt Gminy odpowiedział, że Izba Rolnicza nie zaproponowała innej stawki obniżenia ceny skupu żyta.
Radny Andrzej Barczyński przypomniał, że na posiedzeniu Komisji Budżetu, Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska mówił, że do samych plonów zbóż nie można mieć uwag, ale pozostałe uprawy z powodu złych warunków pogodowych ucierpiały w sposób znaczny. Głosował za obniżeniem ceny skupu żyta do 50 zł za 1 dt, ale wnioskował również, by przyjąć stawkę na poziomie 48 zł za 1 dt. Postawił wniosek, by obniżyć cenę skupu żyta do kwoty 48 zł za 1 dt.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy zwrócił uwagę, że Radę również często pytają o opinię, z którą często się nie liczą. Nadmienił, że Rada Gminy obniża cenę i rozumie, gdyby była opinia negatywna dla braku obniżenia ceny skupu żyta, ale propozycja obniżenia jest znaczna w stosunku do ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Zwrócił uwagę, że nie wiadomo, jakie byłoby stanowisko Izby w przypadku propozycji obniżenia ceny skupu żyta do kwoty 48 zł.
Radny Andrzej Barczyński poinformował, że cena skupu żyta ustalona przez Główny Urząd Statystyczny była ustalana za 11 kwartałów, ale nigdy nie został ustalony jakiś logiczny sposób ustalania ceny żyta przez GUS. Radny stwierdził, że na dzień dzisiejszy podwyższamy, a nie obniżamy ceny żyta, bo nikt w chwili obecnej nie jest w stanie sprzedać tony żyta za 500 zł.
Mieczysław Pałczyński – członek Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej poinformował, że Izba nie może zaproponować stawki obniżenia ceny żyta, ale gdyby propozycja była na poziomie stawki obowiązującej, wówczas opinia byłaby pozytywna.
Wójt Gminy zwrócił uwagę, że sąsiednie Gminy na rok 2014 ustalały stawki ceny skupu żyta na poziomie 55 zł za 1 dt i otrzymały pozytywne opinie Izby Rolniczej. Dąbrowa Chełmińska przedstawiła propozycję obniżenia ceny skupu żyta do kwoty 48 zł za 1 dt i opinia również była pozytywna.
Radna Danuta Węgierska stwierdziła, że podejmując decyzje, zawsze stara się szukać u źródeł. Głosowała za obniżeniem ceny skupu żyta do kwoty 50 zł za 1 dt, ale tu przemawiają argumenty osób bezpośrednio zainteresowanych.
Radny Andrzej Barczyński zgłosił formalny wniosek w sprawie utrzymania zeszłorocznej stawki i obniżenia ceny skupu żyta do kwoty 48 zł za 1 dt.
Przewodniczący Rady Gminy przypomniał, że Wiceprzewodniczący Rady Gminy podpowiedział, iż zawsze głosowano w pierwszej kolejności zapisy ujęte w projekcie uchwały, dopiero wówczas kolejne wnioski.
Radna Danuta Węgierska zwróciła uwagę, że najpierw został zgłoszony wniosek formalny i on powinien być głosowany w pierwszej kolejności.
Hanna Włodarczyk – Kiełkowska – Radca Prawny zwróciła uwagę, że wszystkie Komisje pozytywnie zaopiniowały w/w projekt uchwały, dlatego w pierwszej kolejności powinien zostać przegłosowany projekt uchwały – propozycja zawarta w projekcie uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
Radny Krzysztof Paliński (podczas czytania przez Przewodniczącego Rady Gminy projektu uchwały) wskazał, że poprzednią uchwałę o statucie Przewodniczący głosował w odwrotnej kolejności.
Przewodniczący Rady Gminy zwrócił się o nie przeszkadzanie podczas czytania i poddał pod głosowanie w/w projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy jedenastu głosach „za” i trzech „przeciwnych” podjęła uchwałę nr XLIII.375.2014 w sprawie obniżenia ceny skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Radny Krzysztof Paliński zwrócił uwagę, że podczas głosowania nad Statutem Gminy Przewodniczący głosował odwrotnie.
Radny Dawid Pałczyński zauważył, że przy omawianiu Statutu Gminy w pierwszej kolejności był głosowany projekt uchwały, a następnie wniosek dalej idący.
Radna Danuta Węgierska stwierdziła, że należało wtedy głosować całą uchwałę o Statucie Gminy, a później poprawki.
ad.15. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Dąbrowa Chełmińska na 2014 r. głos zabrali:
Skarbnik Gminy celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XLIII.368.2014 w sprawie zmian w budżecie gminy Dąbrowa Chełmińska na rok 2014, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
ad.16. W dyskusji nad wnioskiem Kierownik ZOS głos zabrali:
Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych zaproponowała do pracy w komisji, która zajmie się wyznaczeniem tymczasowych miejsc zbiórki dzieci dojeżdżających do szkoły gimbusem Panią Małgorzatę Sadurską – Kierownik ZOS.
Radna Danuta Węgierska poinformowała, że podczas przerwy ustalono z Kierownik ZOS propozycje trzech osób, które w swoich rejonach zajęłyby się tą sprawą:
- Radny Roman Zieliński,
- Radny Zdzisław Bukowski,
- Radny Krzysztof Paliński.
Przewodniczący Rady Gminy zapytał, czy te osoby wyraziły zgodę na udział w pracach w/w komisji?
Radna Danuta Węgierska w odpowiedzi poinformowała, że w/w osoby wyraziły zgodę na prace w w/w komisji.
Wójt Gminy dodał, że pozostałe komisje miały w tej sprawie wypowiedzieć się na Sesji.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem propozycji innych Komisji poddał pod w/w wniosek radnej Węgierskiej.
Za wyznaczeniem do pracy w komisji, która zajmie się wyznaczeniem tymczasowych miejsc zbiórki dzieci dojeżdżających do szkoły gimbusem radnych Romana Zielińskiego, Zdzisława Bukowskiego i Krzysztofa Palińskiego głosowało jedenastu radnych.
Radni Bukowski, Paliński i Zieliński wstrzymali się od głosu.
ad.17. W dyskusji nad wnioskiem w sprawie wykupu działki nr 19 w miejscowości Mała Kępa głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił sprawę.
Przewodniczący Komisji przedstawili następujące stanowiska Komisji Rady Gminy:
Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych zaproponowała zbycie w/w nieruchomości w formie przetargu nieograniczonego.
Komisja Budżetu, Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska zaproponowała zbycie w/w nieruchomości w formie przetargu ograniczonego.
Komisja Rewizyjna zaproponowała zbycie w/w nieruchomości w formie przetargu ograniczonego do sąsiedztwa działki.
Radna Danuta Węgierska zwróciła się o uzasadnienie, dlaczego Komisje zaproponowały zbycie przedmiotowej nieruchomości w formie przetargu ograniczonego, ponieważ chciałaby podjąć właściwą decyzję.
Radny Andrzej Barczyński wyjaśnił, iż jedynym argumentem jest brak dojazdu do drogi publicznej, a w takim przypadku żaden notariusz nie wyda decyzji.
Radna Danuta Węgierska wskazała, że jest to miejsce, gdzie planuje się dojazd i utworzenie drogi. Wójt prowadzi w tej sprawie rozmowy z Nadleśnictwem, więc może należy się wstrzymać.
Wójt Gminy poinformował, że na dzień dzisiejszy Nadleśnictwo nie zajęło stanowiska.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie propozycję zbycia przedmiotowej nieruchomości gruntowej w formie przetargu ograniczonego.
Radny Gabriel Zukierski ze względu na swój interes prawny nie brał udziału w głosowaniu.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy trzynastu głosach „za” i dwóch przeciwnych wyraziła zgodę na zbycie działki nr 19, położonej w miejscowości Mała Kępa w formie przetargu ograniczonego.
ad.18. W dyskusji nad wnioskiem w sprawie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w kwestii ustalenia koloru pokrycia dachowego głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili następujące opinie Komisji Rady Gminy dla w/w wniosku:
Komisja Rewizyjna negatywnie zaopiniowała w/w wniosek.
Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych rozumie problem Wnioskujących, ale nie widzi możliwości pozytywnego rozpatrzenia wniosku.
Komisja Budżetu, Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska po przeanalizowaniu sprawy nie widzi możliwości pozytywnego rozpatrzenia wniosku.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie propozycję, że w związku z obowiązującymi procedurami wymaganymi dla dokonywania zmian w planach zagospodarowania przestrzennego nie widzi w chwili obecnej możliwości pozytywnego rozpatrzenia w/w wniosku.
Za przyjęciem w/w propozycji głosowało trzynastu radnych, wstrzymujących się – jeden.
ad.19. W dyskusji nad wnioskiem w sprawie wykupu lokalu mieszkalnego w Dąbrowie Chełmińskiej głos zabrali:
Przewodniczący Komisji poinformowali, że Komisje Rady Gminy podtrzymały decyzję Rady Gminy sprzed kilku lat, która zabrania zbywania lokali znajdujących się w obiektach użyteczności publicznej.
Radna Danuta Węgierska zwróciła uwagę, iż należałoby zastanowić się nad możliwością sprzedaży lokali w obiektach użyteczności publicznej. Wskazała na możliwości partycypacji w kosztach utrzymania, żeby wszyscy właściciele mogli składać się na jakiś fundusz remontowy. Zdaniem radnej należałoby do tej uchwały wrócić i znaleźć rozwiązanie, które usatysfakcjonuje tych mieszkańców. Zaapelowała, by przyszła Rada zajęła się tą sprawą.
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie propozycję podtrzymania swojego wcześniejszego stanowiska, by nie zbywać lokali komunalnych znajdujących się w budynkach użyteczności publicznej.
Za przyjęciem w/w propozycji głosowało dwunastu radnych, przeciw – dwóch.
ad.20. Przewodniczący Rady Gminy przedstawił informację o złożonych oświadczeniach majątkowych radnych według stanu na koniec kadencji 2010-2014, w których nie stwierdzono nieprawidłowości. Wszystkie oświadczenia zostały złożone w wymaganym terminie.
ad.21. Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili informacje o pracach Komisji w okresie międzysesyjnym:
Radna Danuta Węgierska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, iż w okresie międzysesyjnym Komisja odbyła jedno posiedzenie, podczas którego omawiano sprawy związane z tematyką Sesji.
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym spotkała się jeden raz. Podczas posiedzenia Komisja omawiała kwestie związane z tematyką Sesji Rady Gminy.
Radny Roman Zieliński – Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym odbyła jedno posiedzenie, podczas którego omawiała sprawy związane z tematyką Sesji Rady Gminy.
ad.22. W punkcie „Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne” głos zabrali:
a) Wójt Gminy przedstawił wniosek, który wręczono mu podczas omawiania punktu piątego obecnej Sesji. Wyjaśnił, iż ogłoszono informację o przystąpieniu do sporządzenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Dąbrowa Chełmińska. Wnioski i uwagi do Studium można składać do dnia 10 stycznia 2015 r. Dodał, że w otrzymanym w dniu dzisiejszym piśmie nie ma słowa o spotkaniu.
Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że radni otrzymali pismo tej samej treści.
Radna Danuta Węgierska stwierdziła, że radni powinni spotkać się z wnioskującymi właścicielami sklepów.
b) Radny Krzysztof Paliński, wracając do punktu głosowania nad przyjęciem Statutu Gminy stwierdził, że jest zaniepokojony faktem, że niektórzy rozumieją demokrację jako przewagę w głosowaniach, ale radni reprezentują społeczeństwo. Gdy obecna Rada się konstytuowała, to umiejętnie nie dopuszczono przedstawiciela jednego z komitetów wyborczych do udziału w pracach Komisji Rewizyjnej, a w przyszłej kadencji choć nie wie jaki będzie wynik głosowania, blokuje się możliwość tworzenia klubów radnych. Nie akceptowano naszej pracy i wniosku, by organizować posiedzenia w godzinach popołudniowych.
c) Władysław Sobociński – radny Rady Powiatu Bydgoskiego poinformował, iż nie wie, czy jego obowiązki zawodowe pozwolą mu na wzięcie udziału w Sesji Rady Gminy podsumowującej kadencję, w związku z czym złożył podziękowania za współpracę.
d) Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że ostatnia Sesja Rady Gminy w kadencji 2010 – 2014 odbędzie się w dniu 5 listopada 2014 r. o godzinie 11:00.
e) Sekretarz Gminy złożyła podziękowania członkom Komisji Statutowej za zaangażowanie w prace na rzecz opracowania statutu Gminy oraz statutów sołectw.
ad.23. Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu porządku obrad, o godzinie 11:02 zamknął XLIII Sesję Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska.
- Otwarcie Sesji, stwierdzenie quorum.
- Powołanie Sekretarza obrad.
- Przyjęcie protokołu z poprzedniej Sesji.
- Informacja Wójta Gminy na temat podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
- Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
- Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych.
- Analiza realizacji sprzedaży lokali komunalnych i działek budowlanych na terenie Gminy w 2014 roku.
- Projekt uchwały w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Dąbrowa Chełmińska.
- Projekt uchwały w sprawie uchwalenia Statutów Sołectw Gminy Dąbrowa Chełm.
- Projekt uchwały w sprawie uchwalenia rocznego programu współpracy Gminy Dąbrowa Chełmińska z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2015 rok.
- Projekt uchwały w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Gminy Dąbrowa Chełmińska.
- Projekt uchwały w sprawie wykonania modernizacji drogi dojazdowej do gruntów rolnych w 2015 roku.
- Projekt uchwały w sprawie w sprawie określenia wysokości stawek i zwolnień w podatku od nieruchomości.
- Projekt uchwały w sprawie obniżenia ceny skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego.
- Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Dąbrowa Chełmińska na 2014 r.
- Dyskusja nad wnioskiem Kierownik ZOS.
- Dyskusja nad wnioskiem w sprawie wykupu działki nr 19 w miejscowości Mała Kępa.
- Dyskusja nad wnioskiem w sprawie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w kwestii ustalenia koloru pokrycia dachowego.
- Dyskusja nad wnioskiem w sprawie wykupu lokalu mieszkalnego w Dąbrowie Chełm.
- Informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych.
- Przyjęcie informacji z prac Komisji Rady Gminy za okres międzysesyjny.
- Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne.
-
Zakończenie
obrad.
ad.2. Rada Gminy jednogłośnie powołała radnego Andrzeja Barczyńskiego na sekretarza obrad. Radny Barczyński wyraził zgodę na pełnienie tej funkcji.
ad.3. Do protokołu z XLII Sesji Rady Gminy uwag nie wniesiono. Rada Gminy jednogłośnie przyjęła protokoły z XLII Sesji.
ad.4. Wójt Gminy przedstawił informację na temat podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
Radna Danuta Węgierska zapytała o terminy wykonania boiska sportowego w Ostromecku.
Wójt Gminy poinformował, że w dniu dzisiejszym odbędzie się próba oświetlenia, a jutro będzie zainstalowany monitoring.
Radny Szymon Dunal zwrócił się o przedstawienie informacji na temat spotkania w Państwowej Straży Pożarnej.
Wójt Gminy poinformował, że w spotkaniu brali udział również Prezesi OSP Dąbrowa Chełmińska i Czarże. W/w jednostki OSP są zarejestrowane w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym. Podczas spotkania dokonano podpisania nowych umów.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w informację.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie przyjęła informację Wójta Gminy na temat podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
ad.5. W punkcie interpelacje, zapytania i wolne wnioski podniesiono następującą kwestę:
Mieszkanka Dąbrowy Chełmińskiej w imieniu właścicieli sklepów w Dąbrowie Chełmińskiej przedstawiła prośbę o spotkanie w związku z podjętą na poprzedniej Sesji Rady Gminy uchwałą w sprawie przystąpienia do sporządzenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Dąbrowa Chełmińska oraz wręczyła radnym pismo w tej sprawie.
ad.6. W dyskusji nad informacją o stanie realizacji zadań oświatowych głos zabrali:
Małgorzata Sadurska – Kierownik ZOS przedstawiła prezentację multimedialną oraz szczegółowo omówiła zrealizowane zadania oświatowe.
Radny Andrzej Barczyński zapytał, w jaki sposób są wyłaniani uczniowie korzystający ze stypendiów?
Małgorzata Sadurska – Kierownik ZOS wyjaśniła, że opiekunowie składają wnioski, które są rozpatrywane według kryterium dochodowego uprawniającego do uzyskania stypendiów. Podała terminy składania wniosków oraz wypłat świadczeń. Omówiła procedury przyznawania stypendiów.
Radny Andrzej Barczyński zapytał, czy wszyscy uczniowie, którzy się kwalifikują, korzystają ze stypendiów?
Małgorzata Sadurska – Kierownik ZOS wyjaśniła, iż nie potrafi na to pytanie odpowiedzieć. Wyjaśniła, że liczba wniosków spada, podczas, gdy stypendium jest już przyznawane siódmy raz i osoby zainteresowane znają wszystkie szczegóły i zasady uprawniające do otrzymania stypendium. Dodała, iż nie potrafi odpowiedzieć, dlaczego zainteresowani nie korzystają, tym bardziej że dotacje są coraz większe. Są również osoby, które składają wniosek, a później się nie pojawiają.
Radna Danuta Węgierska zapytała, czy można podwyższyć kwotę uprawniającą do otrzymania świadczenia?
Małgorzata Sadurska – Kierownik ZOS poinformowała, że jest taka możliwość, bo obecna stawka jest na najniższym poziomie, ale zadecydowała kwestia wkładów własnych Gminy.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów podał pod głosowanie w/w informację.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie przyjęła informację o stanie realizacji zadań oświatowych, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
ad.7. W dyskusji na temat realizacji sprzedaży lokali komunalnych i działek budowlanych na terenie Gminy w 2014 roku głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w informacji.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem uwag w dyskusji poddał pod głosowanie w/w informację.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie przyjęła informację na temat realizacji sprzedaży lokali komunalnych i działek budowlanych na terenie Gminy w 2014 roku.
ad.8. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Sekretarz Gminy celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili następujące stanowiska Komisji dla w/w projektu uchwały.
Komisja Rewizyjna zaproponowała, by w § 76 ust.3 zmienić zapis, że warunkiem utworzenia klubu jest zadeklarowanie w nim udziału co najmniej pięciu radnych.
Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych zaproponowała wykreślenie punktu 1 w § 58 dot. wyboru przewodniczącego i zastępcy komisji, ponieważ te zapisy się powielają.
Komisja Budżetu, Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
Sekretarz Gminy zaproponowała, by w § 49 ust. 2 zakończyć zdanie na słowie „zastępca”.
Radna Danuta Węgierska w kwestii uwagi Komisji Rewizyjnej – ten punkt był już wcześniej dyskutowany i zgodzono się z wcześniejszymi zapisami, w związku z powyższym proponuje, by go pozostawić, ponieważ czas na dokonywanie zmian był podczas konsultacji.
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że rozumie argumentację, ale każda komisja ma prawo ponownie ustosunkować się do tego, co było wcześniej uzgodnione.
Poinformował, iż podda pod głosowanie zaproponowaną przez Komisję Rewizyjną propozycję zmiany, by klub radnych liczył minimum 5 osób (podczas, gdy obecnie jest 4). Wobec tego, że inne komisje nie zgłaszały uwag, podda pod głosowanie w pierwszej kolejności regulacje zawarte w projekcie uchwały.
Radna Danuta Węgierska zwróciła uwagę, że nie można ograniczać możliwości tworzenia klubów radnych, bo o tym mówią przepisy, a statut był konsultowany z prawnikiem. Nie należy ograniczać tych uprawnień, bo prawo nie ogranicza, a statut powinien określać uwarunkowania, a nie liczbę. Nawet, gdyby dwóch radnych chciało utworzyć klub, nie powinno im się tego zabraniać.
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie propozycję, by warunkiem utworzenia klubu było zadeklarowanie w nim udziału co najmniej czterech radnych.
Za przyjęciem w/w propozycji głosowało trzech radnych, przeciw – jedenastu. W związku z powyższym Rada Gminy odrzuciła w/w propozycję.
Radny Andrzej Barczyński zauważył, że kilkunastu radnych pracowało przy tym statucie i była zgoda. Dodał, że trzeba było zmieniać zapisy, gdy był na to czas.
Radny Krzysztof Paliński stwierdził, że trochę się ośmieszamy, bo gro członków komisji przyjeżdżało, by pracować w Komisji Statutowej i poświęcało swój czas, żeby opracować projekt statutu.
Radny Ryszard Kaczor stwierdził, że radna Węgierska zaprzecza sama sobie. Komisja Rewizyjna postawiła wniosek i trzeba go rozpatrzyć. Propozycja trzech, czy pięciu osób nie zmienia tematu. Zauważył, że zaproponowana zmiana zapisu i tak pozwoli na utworzenie trzech klubów radnych.
Radny Krzysztof Paliński przypomniał, że w wyborach startują dwa komitety i można utworzyć dwa kluby chyba, że radny Kaczor zakłada, że radni już na początku się pokłócą.
Radny Szymon Dunal postawił wniosek, by warunkiem utworzenia klubu było zadeklarowanie w nim udziału co najmniej sześciu radnych.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów poddał pod głosowanie jako dalej idący, wniosek radnego Dunala, by warunkiem utworzenia klubu było zadeklarowanie w nim udziału co najmniej sześciu radnych.
Za przyjęciem w/w wniosku głosowało dziesięciu radnych, przeciw – czterech. Wniosek został przyjęty.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w poprawiony projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy dwunastu głosach „za” i dwóch „przeciwnych” podjęła uchwałę nr XLIII.369.2014 w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Dąbrowa Chełmińska, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
ad.9. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia Statutów Sołectw Gminy Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Sekretarz Gminy celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały. Przypomniała, że statuty Nowego Dworu i Reptowa zostały już uchwalone. Projekty statutów zostały skonsultowane na zebraniach wiejskich, były wyłożone w BIP i można było wnosić do nich uwagi. Zgłoszono zmianę do projektu statutu Sołectwa Ostromecko.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XLIII.370.2014 w sprawie uchwalenia Statutów Sołectw Gminy Dąbrowa Chełmińska, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
ad.10. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia rocznego programu współpracy Gminy Dąbrowa Chełmińska z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2015 rok głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XLIII.371.2014 w sprawie uchwały w sprawie uchwalenia rocznego programu współpracy Gminy Dąbrowa Chełmińska z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2015 rok, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
ad.11. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Gminy Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Radna Danuta Węgierska zapytała, czy w ubiegłym roku był jakiś podmiot, któremu odebrano koncesję za łamanie przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości?
Wójt Gminy odpowiedział, że nie było takich punktów.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XLIII.372.2014 w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Gminy Dąbrowa Chełmińska, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
ad.12. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie wykonania modernizacji drogi dojazdowej do gruntów rolnych w 2015 roku głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XLIII.373.2014 w sprawie wykonania modernizacji drogi dojazdowej do gruntów rolnych w 2015 roku, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Gminy o godzinie 9:55 ogłosił dziesięć minut przerwy.
O godzinie 10:10 wznowiono obrady po przerwie. Aktualny stan Rady Gminy – czternaście osób.
ad.13. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie określenia wysokości stawek i zwolnień w podatku od nieruchomości głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XLIII.374.2014 w sprawie określenia wysokości stawek i zwolnień w podatku od nieruchomości, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
ad.14. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie obniżenia ceny skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały oraz przedstawił informację o negatywnej opinii Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej dla zaproponowanego obniżenia stawki ceny skupu żyta.
Radny Andrzej Barczyński zauważył, że Kujawsko – Pomorska Izba Rolnicza zanegowała propozycję zawartą w projekcie uchwały, zapytał, czy Izba zaproponowała jakąś inną stawkę?
Wójt Gminy odpowiedział, że Izba Rolnicza nie zaproponowała innej stawki obniżenia ceny skupu żyta.
Radny Andrzej Barczyński przypomniał, że na posiedzeniu Komisji Budżetu, Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska mówił, że do samych plonów zbóż nie można mieć uwag, ale pozostałe uprawy z powodu złych warunków pogodowych ucierpiały w sposób znaczny. Głosował za obniżeniem ceny skupu żyta do 50 zł za 1 dt, ale wnioskował również, by przyjąć stawkę na poziomie 48 zł za 1 dt. Postawił wniosek, by obniżyć cenę skupu żyta do kwoty 48 zł za 1 dt.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy zwrócił uwagę, że Radę również często pytają o opinię, z którą często się nie liczą. Nadmienił, że Rada Gminy obniża cenę i rozumie, gdyby była opinia negatywna dla braku obniżenia ceny skupu żyta, ale propozycja obniżenia jest znaczna w stosunku do ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Zwrócił uwagę, że nie wiadomo, jakie byłoby stanowisko Izby w przypadku propozycji obniżenia ceny skupu żyta do kwoty 48 zł.
Radny Andrzej Barczyński poinformował, że cena skupu żyta ustalona przez Główny Urząd Statystyczny była ustalana za 11 kwartałów, ale nigdy nie został ustalony jakiś logiczny sposób ustalania ceny żyta przez GUS. Radny stwierdził, że na dzień dzisiejszy podwyższamy, a nie obniżamy ceny żyta, bo nikt w chwili obecnej nie jest w stanie sprzedać tony żyta za 500 zł.
Mieczysław Pałczyński – członek Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej poinformował, że Izba nie może zaproponować stawki obniżenia ceny żyta, ale gdyby propozycja była na poziomie stawki obowiązującej, wówczas opinia byłaby pozytywna.
Wójt Gminy zwrócił uwagę, że sąsiednie Gminy na rok 2014 ustalały stawki ceny skupu żyta na poziomie 55 zł za 1 dt i otrzymały pozytywne opinie Izby Rolniczej. Dąbrowa Chełmińska przedstawiła propozycję obniżenia ceny skupu żyta do kwoty 48 zł za 1 dt i opinia również była pozytywna.
Radna Danuta Węgierska stwierdziła, że podejmując decyzje, zawsze stara się szukać u źródeł. Głosowała za obniżeniem ceny skupu żyta do kwoty 50 zł za 1 dt, ale tu przemawiają argumenty osób bezpośrednio zainteresowanych.
Radny Andrzej Barczyński zgłosił formalny wniosek w sprawie utrzymania zeszłorocznej stawki i obniżenia ceny skupu żyta do kwoty 48 zł za 1 dt.
Przewodniczący Rady Gminy przypomniał, że Wiceprzewodniczący Rady Gminy podpowiedział, iż zawsze głosowano w pierwszej kolejności zapisy ujęte w projekcie uchwały, dopiero wówczas kolejne wnioski.
Radna Danuta Węgierska zwróciła uwagę, że najpierw został zgłoszony wniosek formalny i on powinien być głosowany w pierwszej kolejności.
Hanna Włodarczyk – Kiełkowska – Radca Prawny zwróciła uwagę, że wszystkie Komisje pozytywnie zaopiniowały w/w projekt uchwały, dlatego w pierwszej kolejności powinien zostać przegłosowany projekt uchwały – propozycja zawarta w projekcie uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
Radny Krzysztof Paliński (podczas czytania przez Przewodniczącego Rady Gminy projektu uchwały) wskazał, że poprzednią uchwałę o statucie Przewodniczący głosował w odwrotnej kolejności.
Przewodniczący Rady Gminy zwrócił się o nie przeszkadzanie podczas czytania i poddał pod głosowanie w/w projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy jedenastu głosach „za” i trzech „przeciwnych” podjęła uchwałę nr XLIII.375.2014 w sprawie obniżenia ceny skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Radny Krzysztof Paliński zwrócił uwagę, że podczas głosowania nad Statutem Gminy Przewodniczący głosował odwrotnie.
Radny Dawid Pałczyński zauważył, że przy omawianiu Statutu Gminy w pierwszej kolejności był głosowany projekt uchwały, a następnie wniosek dalej idący.
Radna Danuta Węgierska stwierdziła, że należało wtedy głosować całą uchwałę o Statucie Gminy, a później poprawki.
ad.15. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Dąbrowa Chełmińska na 2014 r. głos zabrali:
Skarbnik Gminy celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XLIII.368.2014 w sprawie zmian w budżecie gminy Dąbrowa Chełmińska na rok 2014, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
ad.16. W dyskusji nad wnioskiem Kierownik ZOS głos zabrali:
Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych zaproponowała do pracy w komisji, która zajmie się wyznaczeniem tymczasowych miejsc zbiórki dzieci dojeżdżających do szkoły gimbusem Panią Małgorzatę Sadurską – Kierownik ZOS.
Radna Danuta Węgierska poinformowała, że podczas przerwy ustalono z Kierownik ZOS propozycje trzech osób, które w swoich rejonach zajęłyby się tą sprawą:
- Radny Roman Zieliński,
- Radny Zdzisław Bukowski,
- Radny Krzysztof Paliński.
Przewodniczący Rady Gminy zapytał, czy te osoby wyraziły zgodę na udział w pracach w/w komisji?
Radna Danuta Węgierska w odpowiedzi poinformowała, że w/w osoby wyraziły zgodę na prace w w/w komisji.
Wójt Gminy dodał, że pozostałe komisje miały w tej sprawie wypowiedzieć się na Sesji.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem propozycji innych Komisji poddał pod w/w wniosek radnej Węgierskiej.
Za wyznaczeniem do pracy w komisji, która zajmie się wyznaczeniem tymczasowych miejsc zbiórki dzieci dojeżdżających do szkoły gimbusem radnych Romana Zielińskiego, Zdzisława Bukowskiego i Krzysztofa Palińskiego głosowało jedenastu radnych.
Radni Bukowski, Paliński i Zieliński wstrzymali się od głosu.
ad.17. W dyskusji nad wnioskiem w sprawie wykupu działki nr 19 w miejscowości Mała Kępa głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił sprawę.
Przewodniczący Komisji przedstawili następujące stanowiska Komisji Rady Gminy:
Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych zaproponowała zbycie w/w nieruchomości w formie przetargu nieograniczonego.
Komisja Budżetu, Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska zaproponowała zbycie w/w nieruchomości w formie przetargu ograniczonego.
Komisja Rewizyjna zaproponowała zbycie w/w nieruchomości w formie przetargu ograniczonego do sąsiedztwa działki.
Radna Danuta Węgierska zwróciła się o uzasadnienie, dlaczego Komisje zaproponowały zbycie przedmiotowej nieruchomości w formie przetargu ograniczonego, ponieważ chciałaby podjąć właściwą decyzję.
Radny Andrzej Barczyński wyjaśnił, iż jedynym argumentem jest brak dojazdu do drogi publicznej, a w takim przypadku żaden notariusz nie wyda decyzji.
Radna Danuta Węgierska wskazała, że jest to miejsce, gdzie planuje się dojazd i utworzenie drogi. Wójt prowadzi w tej sprawie rozmowy z Nadleśnictwem, więc może należy się wstrzymać.
Wójt Gminy poinformował, że na dzień dzisiejszy Nadleśnictwo nie zajęło stanowiska.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie propozycję zbycia przedmiotowej nieruchomości gruntowej w formie przetargu ograniczonego.
Radny Gabriel Zukierski ze względu na swój interes prawny nie brał udziału w głosowaniu.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy trzynastu głosach „za” i dwóch przeciwnych wyraziła zgodę na zbycie działki nr 19, położonej w miejscowości Mała Kępa w formie przetargu ograniczonego.
ad.18. W dyskusji nad wnioskiem w sprawie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w kwestii ustalenia koloru pokrycia dachowego głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili następujące opinie Komisji Rady Gminy dla w/w wniosku:
Komisja Rewizyjna negatywnie zaopiniowała w/w wniosek.
Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych rozumie problem Wnioskujących, ale nie widzi możliwości pozytywnego rozpatrzenia wniosku.
Komisja Budżetu, Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska po przeanalizowaniu sprawy nie widzi możliwości pozytywnego rozpatrzenia wniosku.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie propozycję, że w związku z obowiązującymi procedurami wymaganymi dla dokonywania zmian w planach zagospodarowania przestrzennego nie widzi w chwili obecnej możliwości pozytywnego rozpatrzenia w/w wniosku.
Za przyjęciem w/w propozycji głosowało trzynastu radnych, wstrzymujących się – jeden.
ad.19. W dyskusji nad wnioskiem w sprawie wykupu lokalu mieszkalnego w Dąbrowie Chełmińskiej głos zabrali:
Przewodniczący Komisji poinformowali, że Komisje Rady Gminy podtrzymały decyzję Rady Gminy sprzed kilku lat, która zabrania zbywania lokali znajdujących się w obiektach użyteczności publicznej.
Radna Danuta Węgierska zwróciła uwagę, iż należałoby zastanowić się nad możliwością sprzedaży lokali w obiektach użyteczności publicznej. Wskazała na możliwości partycypacji w kosztach utrzymania, żeby wszyscy właściciele mogli składać się na jakiś fundusz remontowy. Zdaniem radnej należałoby do tej uchwały wrócić i znaleźć rozwiązanie, które usatysfakcjonuje tych mieszkańców. Zaapelowała, by przyszła Rada zajęła się tą sprawą.
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie propozycję podtrzymania swojego wcześniejszego stanowiska, by nie zbywać lokali komunalnych znajdujących się w budynkach użyteczności publicznej.
Za przyjęciem w/w propozycji głosowało dwunastu radnych, przeciw – dwóch.
ad.20. Przewodniczący Rady Gminy przedstawił informację o złożonych oświadczeniach majątkowych radnych według stanu na koniec kadencji 2010-2014, w których nie stwierdzono nieprawidłowości. Wszystkie oświadczenia zostały złożone w wymaganym terminie.
ad.21. Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili informacje o pracach Komisji w okresie międzysesyjnym:
Radna Danuta Węgierska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, iż w okresie międzysesyjnym Komisja odbyła jedno posiedzenie, podczas którego omawiano sprawy związane z tematyką Sesji.
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym spotkała się jeden raz. Podczas posiedzenia Komisja omawiała kwestie związane z tematyką Sesji Rady Gminy.
Radny Roman Zieliński – Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym odbyła jedno posiedzenie, podczas którego omawiała sprawy związane z tematyką Sesji Rady Gminy.
ad.22. W punkcie „Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne” głos zabrali:
a) Wójt Gminy przedstawił wniosek, który wręczono mu podczas omawiania punktu piątego obecnej Sesji. Wyjaśnił, iż ogłoszono informację o przystąpieniu do sporządzenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Dąbrowa Chełmińska. Wnioski i uwagi do Studium można składać do dnia 10 stycznia 2015 r. Dodał, że w otrzymanym w dniu dzisiejszym piśmie nie ma słowa o spotkaniu.
Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że radni otrzymali pismo tej samej treści.
Radna Danuta Węgierska stwierdziła, że radni powinni spotkać się z wnioskującymi właścicielami sklepów.
b) Radny Krzysztof Paliński, wracając do punktu głosowania nad przyjęciem Statutu Gminy stwierdził, że jest zaniepokojony faktem, że niektórzy rozumieją demokrację jako przewagę w głosowaniach, ale radni reprezentują społeczeństwo. Gdy obecna Rada się konstytuowała, to umiejętnie nie dopuszczono przedstawiciela jednego z komitetów wyborczych do udziału w pracach Komisji Rewizyjnej, a w przyszłej kadencji choć nie wie jaki będzie wynik głosowania, blokuje się możliwość tworzenia klubów radnych. Nie akceptowano naszej pracy i wniosku, by organizować posiedzenia w godzinach popołudniowych.
c) Władysław Sobociński – radny Rady Powiatu Bydgoskiego poinformował, iż nie wie, czy jego obowiązki zawodowe pozwolą mu na wzięcie udziału w Sesji Rady Gminy podsumowującej kadencję, w związku z czym złożył podziękowania za współpracę.
d) Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że ostatnia Sesja Rady Gminy w kadencji 2010 – 2014 odbędzie się w dniu 5 listopada 2014 r. o godzinie 11:00.
e) Sekretarz Gminy złożyła podziękowania członkom Komisji Statutowej za zaangażowanie w prace na rzecz opracowania statutu Gminy oraz statutów sołectw.
ad.23. Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu porządku obrad, o godzinie 11:02 zamknął XLIII Sesję Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska.
metryczka
Wytworzył: Dorota Kraska-Wadych (23 października 2014)
Opublikował: Dorota Kraska-Wadych (12 listopada 2014, 15:48:08)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 790