PROTOKÓŁ NR XXI/05
P R O T O K Ó Ł NR XXI/05
z Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska
odbytej w dniu 29 kwietnia 2005 roku
Sesja odbyła się w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Dąbrowa Chełmińska .
Przewodniczący Rady Gminy Józef Hentrich o godzinie 9.oo otworzył Sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 15 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji. (Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokółu).
W Sesji udział wzięli:
- Radni Rady Gminy wg listy obecności,
- mgr Zbigniew Łuczak - Wójt Gminy,
- Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
- Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy,
- Tadeusz Olszewski inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Toruń,
- Bogusław Przybysz – Radca Prawny,
- Danuta Tomaszewska - Kierownik G.O.P.S,
- Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej,
- Sołtysi i zaproszeni goście wg listy obecności.
Przewodniczący Rady Gminy odczytał porządek obrad i zwrócił się o przedstawienie wniosków w sprawie ewentualnych poprawek i uzupełnień.
Do przedstawionego porządku obrad uwag nie wniesiono.
Rada Gminy obradowała wg następującego porządku:
1. Powołanie Sekretarza obrad.
2. Przyjęcie protokółu z poprzedniej Sesji.
3. Informacja na temat aktualnej sytuacji w lasach państwowych.
4. Informacja Wójta Gminy dot. podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
5. Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
6. Sprawozdanie z działalności służby zdrowia na terenie Gminy w 2004 roku.
7. Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia bilansu Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej.
8. Sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy za 2004 rok.
9. Projekt uchwały w sprawie absolutorium dla Wójta Gminy.
10. Projekt uchwały w sprawie zbycia nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod przemysł.
11. Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2005.
12. Dyskusja nad apelem Związku Gmin Wiejskich RP w sprawie przystąpienia Gminy do Związku do spraw Finansowania Gmin Wiejskich RP.
13. Informacja z prac Komisji w okresie międzysesyjnym.
14. Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne.
15. Zakończenie obrad.
ad.1. Rada Gminy jednogłośnie powołała radną Barbarę Łukowską na Sekretarza obrad. Radna Łukowska wyraziła zgodę na pełnienie tej funkcji.
ad.2. Do protokółu z XX Sesji Rady Gminy uwag nie wniesiono. Rada Gminy jednogłośnie przyjęła protokół z XX Sesji.
ad.3. Tadeusz Olszewski inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Toruń przedstawił aktualną sytuację panującą w lasach państwowych oraz omówił istniejące zagrożenia m.in. kradzieże drewna, sadzonek, siatki ogrodzeniowej, zaśmiecanie lasów, pożary.
Longina Tomczyk – Sołtys Sołectwa Gzin zwróciła uwagę, że Rada Sołecka ponosi nakłady na naprawy dróg, które są niszczone przez transporty drewna z lasów państwowych. W odpowiedzi na pismo Nadleśnictwo Toruń poinformowało, że remontuje drogi leśne, jednak zdaniem sołtys nie znajduje to odzwierciedlenia w realiach. Dodała, iż chciałaby by Nadleśnictwo przeznaczało większe środki finansowe na naprawy dróg.
Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej zwrócił uwagę, iż Nadleśnictwo pobiera opłaty od Gminy za ułożenie sieci wodociągowej na terenach leśnych.
Tadeusz Olszewski – inżynier nadzoru w odpowiedzi poinformował, że dysponuje sprzętem do naprawy dróg. W związku z powyższym zwrócił się o informowanie o zniszczeniach dróg, wówczas na pewno pomoże.
Radny Ryszard Kaczor zwrócił się o podjęcie interwencji w stosunku do firm transportujących drewno z lasów państwowych. Bardzo ciężkie samochody kierowane są na drogę asfaltową do Wałdowa Król., a tam są ograniczenia ciężaru.
Tadeusz Olszewski – inspektor nadzoru wyjaśnił, że transportem zajmują się firmy prywatne od których trudno wyegzekwować przepisy. Zgodził się z problemem dodając, że zwróci na niego uwagę. Jeżeli jednak to nie odniesie skutku trzeba będzie wystąpić o nałożenie mandatów.
Radny Jan Palmowski zwrócił uwagę, że śmieci w lasach są spoza terenu gminy. Może należy zatrudnić strażników leśnych.
Tadeusz Olszewski – inspektor nadzoru poinformował, iż każdego roku zatrudnianych jest dwóch strażników na okres sześciu miesięcy. Sytuacja w lasach uległa znacznej poprawie, jednak nadal pozostało sporo do zrobienia. Inspektor poinformował o prowadzonych zajęciach i pogadankach w szkołach. Znaczny problem stanowią kradzieże.
Radny Witold Siewert poinformował, że zgodnie z planem urządzenia lasów ktoś miał dokonać wycinki drzew, na co nie wyraziły zgody Parki Krajobrazowe. Radny zwrócił uwagę na wycinanie lasów by zyskać grunty pod budownictwo mieszkaniowe. Jest to niezgodne z prawem.
Tadeusz Olszewski – inspektor nadzoru poinformował, że zabiegi pielęgnacyjno – hodowlane w lasach niepaństwowych realizowane są w oparciu o operat opracowywany dla danej wsi. W celu wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych właściciel lasu musi wystąpić ze stosownym wnioskiem. Nie występuje tu przymus administracyjny. Jeżeli przedstawiciele Parków Krajobrazowych chcą prowadzić kontrole, muszą to uzgodnić w uzgodnieniu z przedstawicielami Lasów Państwowych. Sprawa nielegalnego wyrębu lasu trafiła do sądu grodzkiego. Inspektor poinformował, że właściciel lasu nie musi dodatkowo występować o zgodę Parku Krajobrazowego na wykonanie zabiegów pielęgnacyjno – hodowlanych.
Radny Arnold Drążyk wyjaśnił, że istnieje tu pewien przymus administracyjny dot. prowadzenia zabiegów w lasach, ponieważ jeżeli założenia zawarte w operacie nie zostaną wykonane, wówczas Starosta Powiatowy ma obowiązek wydać odpowiedni nakaz.
Radny Ryszard Kaczor stwierdził, że możnaby uniknąć wyrzucania śmieci do lasów, gdyby zamknąć trzy wjazdy do lasu. Tam jest wyrzucanych najwięcej śmieci.
Tadeusz Olszewski – inspektor nadzoru odpowiedział, że mimo zainstalowania szlabanów ludzie znajdują inne miejsca, w których wyrzucają śmieci. W tych przypadkach chociaż wiadomo, gdzie te śmieci są wyrzucane.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów podziękował za przedstawioną informację.
ad.4. Wójt Gminy przedłożył Radzie Gminy informację na temat swojej działalności w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Radny Witold Siewert zapytał, dlaczego w jednym z przetargów podano liczbę punktów, podczas, gdy w przypadku pozostałych podane są ceny?
Wójt Gminy wyjaśnił, że to zamówienie obejmowało szeroki asortyment prac, w związku z tym komisja przetargowa przeliczała ceny poszczególnych składników ofert na punkty. Wyliczano najniższą globalnie cenę, by uniknąć sytuacji, że kilka firm będzie wykonywało jedno zadanie.
Radny Ryszard Kaczor zwrócił uwagę, że droga w Janowie mimo wykonania remontu cząstkowego wygląda fatalnie. Radny poprosił o przedstawienie informacji na temat inwestycji budowy chodnika w Strzyżawie.
Wójt Gminy poinformował, że nie dokonano jeszcze odbiorów dróg po remontach cząstkowych. Poinformował, że odbył wizję lokalną wszystkich dróg na terenie Gminy i wówczas jeszcze ubytków nie było, jednak po kilku dniach się pojawiły. Sam wykonawca zaproponował ogłoszenie przetargu na zabezpieczenie spękań nawierzchni dróg emulsją i gryzami.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że wyfrezowane ubytki na drogach zostały uzupełnione dopiero po kilku dniach. Przez ten czas stwarzały zagrożenie dla kierowców. Radny zwrócił uwagę, że standard wykonania remontów nawierzchni dróg powinien być wyższy. Może przy ogłaszaniu tego typu przetargów należy ustalić wyższe wymogi co do jakości mieszanek asfaltowych?
Radny Witold Siewert dodał, że Wójtowi znane było stanowisko radnych na temat złego wykonywania prac drogowych. Samo sugerowanie się najniższą ceną jest niewystarczające. Radny zapytał, czy istnieje możliwość wyboru lepszej, ale droższej oferty?
Radny Szymon Dunal zapytał, czy istnieje możliwość rezygnacji z usług obecnego wykonawcy?
Wójt Gminy wyjaśnił, że przetarg jest otwarty i w związku z czym nie ma możliwości zrezygnowania z usług oferenta, który go wygrał.
Poinformował, że obok wypełnionych ubytków w nawierzchniach dróg po kilku dniach pojawiają się następne.
Wójt dodał, że jeżeli Rada Gminy stoi na stanowisku, by nie kierować się kryterium ceny przy wyborze oferty na remonty i budowę dróg, to jeśli zdarzy się sytuacja, że z przetargu zostanie wyłoniona oferta droższa nie spotka się z zarzutami radnych w tej kwestii.
Radny Bartosz Giłka zwrócił uwagę, że firma, która realizuje remonty cząstkowe dróg nie uzupełnia małych dziur, które po kilku dniach robią się znacznie większe.
Wójt Gminy stwierdził, że niektóre ubytki nawierzchni powinno się naprawiać przy zastosowaniu technologii emulsji i gryzu. Dodał, iż ogłaszając przetarg określamy ilość masy, jaka ma zostać wbudowana w nawierzchnie dróg na terenie Gminy, jednak pewnych rzeczy nie da się sprawdzić. Wójt zastanawiał się, czy nie należy wydzielić w budżecie gminy pewnej kwoty i ogłosić przetarg na naprawę spękań powstałych na asfalcie.
Radny Ryszard Kaczor poinformował, iż maszyna, która formuje istniejące dziury niszczy spękany asfalt.
Radny Jan Palmowski zwrócił uwagę, że Rada Gminy nie powinna namawiać Wójta do wybierania droższych wykonawców. Umowa powinna zostać tak skonstruowana, by można oczekiwać od wykonawców oraz by była możliwość dochodzenia jakości wykonania usługi.
W Urzędzie zatrudnieni są odpowiedzialni pracownicy, którzy powinni dość często być na miejscu. Sprawy powinny na bieżąco być korygowane i uzgadniane.
Radny Witold Siewert zwrócił uwagę, że najtańsze remonty dróg w efekcie wychodzą najdrożej. Dodał, że założone dużo wcześniej wypełnienia są w dużo lepszym stanie niż te obecne.
Rada Gminy po przeprowadzonej dyskusji przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie międzysesyjnym.
ad.5. W punkcie „interpelacje, zapytania i wolne wnioski” głos zabrali:
Radny Andrzej Barczyński zapytał, czy podpisano stosowne umowy dot. dzieci uczęszczających do przedszkoli spoza terenu Gminy.
Wójt Gminy odpowiedział, że do wszystkich gmin wysłano już projekty porozumień. Odstąpiono od porozumienia z Gminą Unisław, ponieważ do przedszkola w Unisławiu uczęszcza troje dzieci z naszej gminy, natomiast stamtąd do nas uczęszcza do nas. Wójt dodał, że porozumienia są w trakcie przygotowywania.
ad.6. W dyskusji nad sprawozdaniem z działalności służby zdrowia w 2004 roku głos zabrali:
Radny Andrzej Barczyński zapytał, na co przekazano kwotę około 40 000 zł, które pozostały po stronie dochodów budżetu Gminnej Przychodni?
Irena Werner Kryszewska – Dyrektor Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej poinformowała, że ta suma rzeczywiście została i będzie przekazana na działalność statutową przychodni. Dyrektor wyjaśniła, że w/w środki przekazano na transport oraz część z nich dołożono do działalności pielęgniarki szkolnej.
Radny Ryszard Kaczor wrócił do wniosku Gminnej Przychodni o zakup unitu stomatologicznego dla gabinetu w Dąbrowie Chełmińskiej.
Dyrektor Gminnej Przychodni poinformowała, że przedmiotowy gabinet jest prywatny i stomatolog Pani Nurczyńska podpisała indywidualną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na okres jednego roku.
Dyrektor przedstawiła informację na temat stanu obecnego sprzętu stomatologicznego w gabinecie w Dąbrowie Chełmińskiej.
Radny Ryszard Kaczor zapytał, czy w związku z przeprowadzoną w tej sprawie rozmową z Wójtem udało się dojść do jakiegoś consensusu?
Dyrektor Gminnej Przychodni poinformowała, że przychodni nie wolno dopłacać do tej inwestycji. W momencie starań o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej Gmina musiałaby być właścicielem przedmiotowego sprzętu.
Radny Witold Siewert poinformował, że jeżeli Dyrektor Gminnej Przychodni spodziewa się od Rady Gminy jakiejś pomocy, to może ona zostać przyznana wyłącznie na konkretny cel, np. lakowanie zębów, dodał, że będzie przeciwny ogólnemu dofinansowaniu służby zdrowia.
Dyrektor Gminnej Przychodni poinformowała, że to była jedynie sugestia. Kierowała się wyłącznie dobrem pacjentów.
Radny Szymon Dunal zaproponował podwyższenie czynszu dzierżawnego za gabinet stomatologiczny i w ten sposób znajdą się środki na zakup unitu.
Dyrektor Gminnej Przychodni poinformowała, iż nie chciałaby już na ten temat dyskutować. Osoby, które uważają, że na obecnym sprzęcie stomatologicznym „można się dorobić”, znajdują się w błędzie.
Radna Barbara Łukowska zgodziła się ze swą przedmówczynią, dodając, że lekarz włożył ogrom pracy w swe wykształcenie i nikt nie będzie pracował społecznie.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, iż omawiając kwestie zarobków i wykształcenia stomatologa radni odbiegają od tematu.
Radny Witold Siewert dodał, że w przypadku zakupu przez Gminę unitu każda osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie mogła wystąpić do Gminy o dofinansowanie zakupu sprzętu niezbędnego do prowadzenia jej działalności.
Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że omówienie wniosku dot. zakupu unitu stomatologicznego jest przewidziane w programie obecnej Sesji. W tej chwili Rada powinna omówić również inne kwestie związane z funkcjonowaniem służby zdrowia, nie zajmować się tylko kwestią zakupu unitu.
ad.7. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zatwierdzenia bilansu Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Dyrektor Gminnej Przychodni omówiła bilans Gminnej Przychodni.
(W tym momencie radny Henke opuścił salę obrad. Aktualny stan Rady – 14 osób).
Radny Witold Siewert zwrócił uwagę, że Rada Gminy nie ma wpływu na finanse Gminnej Przychodni, w związku z czym dziwi się, dlaczego musi zatwierdzać jej bilans. Radny dodał, że jest zadowolony z opieki zdrowotnej realizowanej na terenie Gminy. Uwagi są kierowane pod adresem stomatologa w Dąbrowie Chełmińskiej. Mieszkańcy muszą jeździć do innych gmin, bo w naszej nigdy nie ma punktów. Proponuje się jedynie usługi odpłatne. Radny zaproponował, by gabinet stomatologiczny był wyłącznie uspołeczniony.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XXI/159/05 w sprawie zatwierdzenia bilansu Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.8. W dyskusji nad sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy za rok 2004 głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji stałych Rady Gminy dot. powyższego.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę na znaczne zaległości w podatkach i opłatach lokalnych. Zdaniem radnego należy poczynić kroki w celu zdyscyplinowania podatników, by uniknąć sytuacji, gdy niepłacenie stanie się receptą na życie. Radny zwrócił uwagę na brak indywidualnych umów na dostarczanie wody z lokatorami spółdzielni mieszkaniowej „Murowaniec” w Dąbrowie Chełmińskiej.
ad.9. W dyskusji nad wnioskiem Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium dla Wójta Gminy głos zabrali:
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej odczytał Uchwałę nr 19/Kr/2005 Składu Orzekającego Nr 2 Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z dnia 20 kwietnia 2005 roku dotyczącą zaopiniowania wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium dla Wójta Gminy Dąbrowa Chełmińska za 2004 rok.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska w sprawie udzielenia absolutorium dla Wójta Gminy Dąbrowa Chełmińska z tytułu prowadzonej działalności finansowej w roku 2004 wraz z uzasadnieniem.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy w obecności 15 radnych – w głosowaniu jawnym, 15 głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXI/160/05 w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Dąbrowa Chełmińska za rok 2004 oraz udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy, która stanowi załącznik do nin. protokółu.
ad.10. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zbycia nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod przemysł głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały, dodając, że działka ma powierzchnię prawie 5 ha i w palnie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod przemysł. Wójt zaproponował, by mnie zbywać jej w drodze przetargu ustnego. Ta forma spowoduje utratę kontroli nad sposobem zagospodarowania w/w nieruchomości. Przetarg należy ustalić w taki sposób, by zabezpieczyć możliwość wyegzekwowania dodatkowych warunków zawartych w ofercie. Zwrócił się z prośbą o zastanowienie się nad kryteriami, które będą decydować o wyborze oferty. Cena nie jest w tym przypadku kwestią najważniejszą. Najważniejsze, by ewentualny zakład, który powstanie na w/w nieruchomości zatrudniał mieszkańców naszej Gminy oraz zajmował sporo miejsca. Spowoduje to znaczne wpływy do budżetu gminy z tytułu podatku od nieruchomości.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że w przypadku zbycia w/w nieruchomości do budżetu gminy wpłynie spora suma. Radny przypomniał, że na posiedzeniach Komisji Rady Gminy padały obawy, by nie powstał tam duży obiekt handlowy.
Radny Maksymilian Henke zasugerował, by Rada Gminy nie stała się przyczyną degradacji środowiska. Dodał, iż poparłby takiego inwestora, który zagospodarowałby cały teren oraz stworzył miejsca pracy dla mieszkańców Gminy. By prowadzona tam działalność nie była uciążliwą. Zdaniem radnego cena nie powinna być tutaj najważniejszym składnikiem.
Radny Witold Siewert zwrócił uwagę, iż z przedstawionych uzasadnień wynika, że przetarg robi się „pod kogoś” .Jeżeli mówi się, że cena nie powinna być najważniejszym elementem, po co podnosi się podatki? Zdaniem radnego cena jest najważniejsza. Dodał, że wyrażono zgodę na pobudowanie zamrażalni owoców i warzyw i w efekcie okazało się, że na terenie Gminy powstała tzw. bomba ekologiczna. Gdy sprzedawano obecną stację benzynową w Dąbrowie Chełmińskiej kupujący zobowiązał się do wybudowania drogi asfaltowej, czego nie uczynił do dzisiaj. Zdaniem radnego nie ma możliwości wyegzekwowania tego, co inwestor ujmuje w ofercie przetargowej. Radny uznał, że nikt na omawianej nieruchomości nie wybuduje dużego obiektu handlowego, co najwyżej magazyny. Dodał, że jest przeciwnikiem określania jakichkolwiek warunków wykorzystania przedmiotowej nieruchomości. Radny zaproponował, by komisja przetargowa została poszerzona.
Radny Jan Palmowski poinformował, że Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych nie omawiała tego tematu. Dodał, że jest to sprawa nowa i bardzo trudna, w związku z czym będzie głosował „przeciw”. Zdaniem radnego Wójt powinien opracować koncepcję zagospodarowania w/w działki i przedstawić ją Radzie Gminy. Dodał, że działkę należy sprzedać. W pozwoleniu na budowę zostaną określone szczegółowe warunki.
Radny Ryszard Kaczor zwrócił uwagę, że jedyne, co należy na bieżącej Sesji ustalić, to, czy działka ma zostać zbyta, czy też nie. Pozostałe kwestie zostaną omówione w terminie późniejszym przez Komisje Rady Gminy, ponieważ w małych gronach łatwiej wypracować koncepcje. Radny dodał iż jest przeciwnikiem tworzenia w omawianym miejscu obiektów handlowych.
Radny Andrzej Barczyński stwierdził, że uraziła go wypowiedź radnego Siewerta w której stwierdził, że ogłasza się przetarg, którego zwycięzca jest już znany. Dodał, ze w chwili obecnej nie wiadomo nawet, czy tą nieruchomość uda się zbyć, czy znajdą się zainteresowani jej kupnem, ponieważ koszty podatku będą bardzo wysokie.
Radny Witold Siewert wyjaśnił, że jego zamiarem nie było obrażać. Jeżeli radny Barczyński odczuł to jako obelgę, radny złożył przeprosiny. Dodał, ze skoro podaje się, że będzie tam prowadzona działalność nieuciążliwa i że zakład zatrudni około 200 osób, to należy przez to rozumieć, że były już prowadzone jakieś rozmowy. Zdaniem radnego na obecnej Sesji powinny odbyć się rozmowy, czy tę nieruchomość należy zbyć, z czym się zgadza. Najważniejszym kryterium przetargu powinna być cena.
Radny Andrzej Barczyński wyjaśnił, że nikt nie deklarował możliwości zatrudnienia mieszkańców Gminy. Dodał, iż zakładając, że zgłosi się dwóch oferentów, z których jeden zadeklaruje wyższą cenę, ale zagospodaruje tylko niewielką część przedmiotowej nieruchomości, co w efekcie końcowym da niższy zysk niż gdy ktoś inny zaproponuje niższą cenę i zatrudni mieszkańców Gminy oraz zagospodaruje np. całą działkę. Niektóre Gminy oddają grunt za darmo, gdy pojawia się bardzo dobry inwestor.
Radny Witold Siewert przychylił się do koncepcji radnego Barczyńskiego, wyrażając obawę: „kto zagwarantuje, że to będzie wyegzekwowane?” Wyraził obawę, że kompetencje Rady skończyły się w momencie przeznaczenia przedmiotowego gruntu pod przemysł.
Zdaniem radnego po sprzedaży okaże się, że samorząd nie będzie miał w tej kwestii już nic do powiedzenia, dlatego był zwolennikiem sprzedaży tego gruntu w jak najwyższej cenie.
Wójt Gminy wyjaśnił, że generalnie ogłasza się przetargi ofertowe ustne. Występując z propozycją ogłoszenia przetargu ofertowego uważał, że należy się radnym uzasadnienie, dlaczego odstępuje od tej zasady. Dodał, iż mówiąc, że cena nie jest najważniejszym kryterium, a zatrudnienie mieszkańców, może podał liczbę dwudziestu osób, ale wyłącznie po to by uzasadnić swą propozycję. Dodał, że jest możliwe przygotowanie koncepcji, czego nie uczynił, ponieważ każdą można by uznać za przygotowaną pod konkretnego oferenta, stąd bał się to zrobić. Wójt zaproponował, by radni również uczestniczyli w przygotowaniu procedury przetargowej. Może należy uściślić zapis planu zagospodarowania przestrzennego dot. omawianej nieruchomości? Wójt dodał, że istnieje możliwość dokonania podziału w/w działki i sprzedaży jej części. Wyjaśnił, że chodzi tu o próbę jej zbycia, nie koniecznie o sprzedaż.
Radny Jan Palmowski stwierdził, ze bardzo ważne jest uzyskanie maksymalnie najwyższej ceny z tytułu zbycia tej działki. Zdaniem radnego w/w nieruchomość należy sprzedać, ale za możliwie najwyższą cenę oraz należy zabezpieczyć się w jakiś sposób od ewentualnych uciążliwości, które mogą wyniknąć z charakteru prowadzonej tam działalności.
Radna Marlena Łobocka zaproponowała zakończenie dyskusji, ponieważ większość radnych zgadza się z koniecznością zbycia przedmiotowej działki. Zwróciła uwagę na przepisy prawne regulujące zakres ewentualnej działalności.
Przewodniczący Rady Gminy wyjaśnił, że jeżeli zostanie podjęta uchwała na temat zbycia w/w nieruchomości, to na posiedzeniach Komisji odbędą się dyskusje na temat szczegółowych warunków sprzedaży.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy trzynastu głosach „za”, jednym przeciwnym i jednym wstrzymującym podjęła uchwałę nr XXI/161/05 w sprawie zbycia nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod przemysł, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.11. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy na rok 2005 głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XXI/158/05 w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2005, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
ad.12. W dyskusji nad apelem Związku Gmin Wiejskich RP w sprawie przystąpienia Gminy do Związku do spraw Finansowania gmin Wiejskich RP głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił sprawę.
Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych oraz Komisji Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska przedstawili pozytywne opinie Komisji dot. w/w apelu.
Radny Ryszard Kaczor Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił negatywne stanowisko Komisji.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji poddał pod głosowanie wniosek w sprawie wstępnego przystąpienia Gminy do w/w Związku.
Za zadeklarowaniem się w przyszłe wstąpienie do w/w Związku głosowało 11 radnych, przeciw – 4, wstrzymujących się – 0.
ad.13. Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili informacje o pracach Komisji w okresie międzysesyjnym:
Radna Barbara Łukowska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, iż w okresie międzysesyjnym Komisja odbyła jedno posiedzenie, podczas którego omawiała sprawy związane z tematyką Sesji.
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym spotkała się dwa razy. Podczas posiedzeń omawiano kwestie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za rok ubiegły oraz sprawy związane z tematyką Sesji Rady Gminy.
Radny Arnold Drążyk – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym odbyła jedno posiedzenie podczas którego omawiała kwestie związane z tematyką Sesji .
ad.14. W punkcie „sprawy różne” poruszano następujące kwestie:
a) Przewodniczący Rady Gminy odczytał pismo Reginy Ostrowskiej – Radnej Województwa Kujawsko – Pomorskiego i Wiceprzewodniczącej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie poparcia inicjatywy zmierzającej do wprowadzenia paliwa rolniczego oraz ujęcie w stanowisku Rady zapisu przypominającego o nie realizowaniu ustawy o produkcji biopaliw.
Radny Arnold Drążyk poinformował, że ma swoje zdanie co do pierwszej części w/w apelu, natomiast nie wypowie się w kwestii dot. drugiej części tegoż pisma.
Radny Jan Palmowski dodał, iż radni nie posiadają praktycznej wiedzy na temat produkcji biopaliw. Dodał, że poparcie drugiej części apelu byłoby korzystne dla rolnictwa. Dodał, że jest zwolennikiem poparcia obu postulatów zawartych w apelu.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, iż cel jest dobry, ale efekt niewielki. Dodał, iż druga część pisma jest źle sformułowana. Radny przedstawił wyjaśnienia i informacje dotyczące ustawy o produkcji biopaliw, informując, że poprze oba postulaty w/w apelu.
Radny Arnold Drążyk poinformował, iż nie ma przedmiotowej ustawy, w związku z czym nie będzie się wypowiadał w kwestii, w której nie posiada odpowiednich wiadomości.
Radny Jan Palmowski wyjaśnił, że dla niego, jako rolnika ważny jest cel ustawy, a nie jej szczegółowe przepisy.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie propozycję poparcia działań zmierzających do wprowadzenia paliwa rolniczego zwolnionego z podatku, w formie stanowiska.
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie poparła w/w stanowisko.
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie poparcie drugiego postulatu zawartego w apelu radnej Reginy Ostrowskiej dot. nie realizowania ustawy o produkcji biopaliw.
Za poparciem w/w postulatu głosowało 11 radnych, przeciw – 0, wstrzymujących się – 4.
b) Przewodniczący Rady Gminy przedstawił wniosek Dyrektor Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej w sprawie zakupu unitu stomatologicznego do gabinetu w Dąbrowie Chełmińskiej, pytając, czy Rada Gminy wyrazi zgodę na zakup w/w sprzętu ze środków budżetu gminy, przy współudziale środków finansowych z europejskiego funduszu rozwoju wsi polskiej.
Radny Jan Palmowski zwrócił uwagę, że Rada Gminy musi mieć na uwadze przede wszystkim dobro Gminy i jej mieszkańców. Należy mieć na względzie dobro pacjentów. Dodał, że gdy radni będą bronić budżetu, stracą na tym pacjenci.
Radny Jan Szramkowski poinformował, że z usług tutejszego stomatologa korzysta niewiele osób. Na leczenie tutaj skazane są dzieci. Zdaniem radnego na terenie Gminy powinien znajdować się jeden gabinet stomatologiczny, ale za to nowoczesny.
Radny Andrzej Barczyński udzielił poparcia dla w/w argumentów. Wyraził obawy, ponieważ gabinet stomatologiczny w Dąbrowie Chełmińskiej jest w pełni prywatny i nie podlega w żaden sposób Radzie Gminy. Dokonując zakupu sprzętu dla prywatnego gabinetu Rada przyczyni się do spowodowania nieuczciwej konkurencji. Dodał, że radni nie mogą odpowiadać za to, w jaki wyposażone są prywatne gabinety. Zdaniem radnego stomatolog i ginekolog, to najbardziej dochodowe profesje. Dodał, iż chciałby, by gabinet w Dąbrowie Chełm. był bardzo dobrze wyposażony, ale w tym przypadku chodzi o zakup sprzętu, który będzie służył do prowadzenia prywatnej działalności. Radny, by dokonać porównania zapytał, dlaczego Wójt wydzierżawiając sklep w Boluminie, wydzierżawia go bez wyposażenia? Dodał, że stomatolog już od kilku lat pracuje wykorzystując sprzęt przychodni i z tego tytułu osiągnęła jakieś dochody. Radny poinformował, iż jest zwolennikiem udzielenia stomatolog pożyczki na zakup unitu.
Radny Szymon Dunal stwierdził, że stomatolog powinna ponieść połowę kosztów zakupu w/w aparatu.
Radny Witold Siewert zwrócił uwagę na możliwość pojawienia się problemów, gdy stomatolog odejdzie z Dąbrowy Chełm.
Radny Ryszard Kaczor zapytał, czy w wyniku rozmów prowadzonych przez Wójta z Panią stomatolog i Panią Dyrektor Przychodni doszło do jakichś uzgodnień i porozumień?
Wójt Gminy odpowiedział, że stomatolog poinformowała, iż byłaby w stanie płacić czynsz podwyższony o kwotę 100 – 150 zł miesięcznie.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie wniosek w sprawie zakupu ze środków budżetu Gminy, przy współudziale środków europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej unitu stomatologicznego do gabinetu w Dąbrowie Chełmińskiej.
Za pozytywnym rozpatrzeniem w/w wniosku głosowało pięciu radnych, przeciw – 7, wstrzymujących się – 3.
W związku z powyższym Rada Gminy negatywnie rozpatrzyła wniosek Dyrektor Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej w sprawie zakupu unitu stomatologicznego do gabinetu w Dąbrowie Chełm.
c) Radna Barbara Łukowska poinformowała, że Rada Sołecka ustaliła termin Dożynek Gminnych na dzień 27.08.2005 roku (sobota) od godziny 15:00. Zwróciła się z prośbą, by w tym dniu nie organizować Dożynek Wiejskich.
d) Radna Barbara Łukowska zapytała, na jakim etapie przebiegają prace związane ze sprzątaniem piasku z jezdni po zimie? W Ostromecku pozostały spore ilości piasku po zimie. Radna zapytała, czy można liczyć na jego sprzątnięcie?
e) Radna Barbara Łukowska stwierdziła, że skoro jak dotąd nie określono jeszcze terminu składania wniosków dot. planów odnowy wsi oraz nie wiadomo, kiedy będą rozpatrywane, może należy wycofać wniosek Ostromecka i wykonać adaptację świetlicy wiejskiej ze środków własnych?
f) Radny Arnold Drążyk poinformował o organizowanej przez Komisję Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska wycieczce szkoleniowej dot. pozyskiwania alternatywnych środków dochodowych dla rolników oraz zaprosił obecnych do udziału w w/w wycieczce-szkoleniu.
Radny Jan Palmowski stwierdził, że Komisja Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska jest „dość turystyczna”. Zapytał, jakie korzyści przyniesie ona mieszkańcom Gminy? Podczas głosowania na temat zakupu unitu stomatologicznego kierowano się ogromną troską o pieniądze Gminy, a w tym przypadku tej troski nie widać.
Radny Andrzej Barczyński poinformował, że program wycieczki obejmuje m.in. odwiedzenie rolnika - hodowcy bydła mięsnego, przy wykorzystaniu alternatywnych metod. Koszt transportu wyniesie około 200 zł. Radny dodał, iż żałuje, że nie wszyscy przewodniczący komisji są tak inicjatywni.
Radna Marlena Łobocka dodała, że do firmy „DROBEX” członkowie Komisji dojechali własnymi środkami transportu. Zapytała, czy Komisja Oświaty nie dokonywała wizytacji świetlic wiejskich i szkół?
Longina Tomczyk – Sołtys Sołectwa Gzin wycieczka pozwoli na zastosowanie nowych rozwiązań np. hodowlanych przez rolników z terenu naszej Gminy.
Radny Szymon Dunal poinformował, że jeżeli nie będzie odpowiedniej liczby chętnych Komisja pojedzie prywatnymi samochodami.
Przewodniczący Rady Gminy wyjaśnił, że ta wycieczka nie stanowi znacznego kosztu dla budżetu Gminy. Należy wykorzystać inicjatywę Komisji Bezpieczeństwa i nie kłócić się.
g) Radny Szymon Dunal zwrócił uwagę, że asfalt na ul. Toruńskiej w Dąbrowie Chełm. znajduje się niżej od poboczy.
h) Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej poinformował, że Pani Longina Tomczyk – Sołtys Gzina, by nie dopuścić do zniszczenia drogi pozwoliła na wybudowanie sieci wodociągowej na swym polu, na którym znajdują się uprawy. To piękna postawa, która stanowi przeciwwagę dla mieszkańców Ostromecka, gdzie żąda się opłat za przejście sieci przez nieużytki.
i) Radny Ryszard Kaczor zwrócił uwagę, ze droga wjazdowa do miejscowości Janowo jest w bardzo złym stanie. Zdaniem radnego należy zastanowić się nad rozwiązaniem tego problemu.
ad.15. Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu porządku obrad zamknął XXI Sesję Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska.
Protokołował: Przewodniczył:
Dorota Kraska Józef Hentrich
Przewodniczący Rady Gminy
metryczka
Wytworzył: Dorota Kraska (29 kwietnia 2005)
Opublikował: Dorota Kraska (16 sierpnia 2005, 12:02:10)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1890