PROTOKÓŁ NR 16/12 KOMISJI BUDŻETU, ROLNICTWA, BEZPIECZEŃSTWA I OCHRONY ŚRODOWISKA


P R O T O K Ó Ł   NR  16/12
z posiedzenia Komisji Budżetu, Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska
odbytego w dniu 12 kwietnia 2012 roku.
 
Posiedzeniu przewodniczył Roman Zieliński – Przewodniczący Komisji.
 
W posiedzeniu uczestniczyli:
-          członkowie Komisji wg listy obecności,
-          mgr inż. Radosław Ciechacki – Wójt Gminy,
-          Leszek Gościniak - Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Toruniu,
-          Zbigniew Łuczak – Wicestarosta Bydgoski,
-          Władysław Sobociński – Radny rady Powiatu Bydgoskiego,
-          Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej Urzędu Gminy,
-          Radni Rady Gminy, Sołtysi i zaproszeni goście wg listy obecności.
 
Porządek posiedzenia:
  1. Dyskusja na temat stanu drogi wojewódzkiej nr 551 i bezpieczeństwa ruchu drogowego odbywającego się w jej ciągu.
  2. Sprawy różne.
 
ad.1. Wójt Gminy podziękował za zorganizowanie spotkania i celem wprowadzenia zaproponował, by w pierwszej kolejności odnieść się do poszczególnych punktów zawartych w piśmie przewodnim.
Leszek Gościniak - Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Toruniu przeprosił, że Dyrektor Zarządu Dróg nie mógł osobiście wziąć udziału w posiedzeniu ze względu na pilne wezwanie do Urzędu Marszałkowskiego. Kierownik odniósł się do poszczególnych punktów:
 
a)        Strzyżawa (skrzyżowanie z DK80) – urządzenie brakującego odcinka chodnika:
Wójt Gminy poinformował, że Gmina czeka na mapy. Sprawa jest w trakcie omawiania.
Leszek Gościniak - Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Toruniu uzupełnił, że Zarząd Dróg czyni starania o budowę przedmiotowego przejścia. Dodał, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad była przeciwna budowie chodnika, ale dzięki staraniom Gminy udało się ją przekonać.
Wójt Gminy dodał, że jeszcze nic nie ma odpowiedzi na piśmie, są prowadzone rozmowy w tej sprawie.
 
b)      Strzyżawa – naprawa zapadniętej jezdni na istniejącym przejściu dla pieszych:
Kamil Rożko – inspektor do spraw dróg przedstawił sprawę oraz poinformował, że występował z wnioskiem o wykonanie niezbędnych prac, ale nie ma odzewu w tej sprawie.
Leszek Gościniak - Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Toruniu poinformował, że krótko przed Świętami Wielkanocnymi rozpoczęto remonty dróg i w następnej kolejności ekipa zostanie skierowana na drogę 551. Wyjaśnił, że wszystkie ubytki będą wyrównywane.
 
c)     Strzyżawa (skrzyżowanie z DW549) – urządzenie przejścia dla pieszych i rowerów, wyspa w krawężnikach, bariero-poręcze ochronne:
Wójt Gminy zwrócił uwagę na brak przejścia dla pieszych na drodze wojewódzkiej pod most w Strzyżawie.
Leszek Gościniak - Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Toruniu poinformował, że jeżeli chodzi o przejście sprawa jest do załatwienia. Przypomniał, że była już negatywnie rozpatrzona przez Komisję Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w 2010 r. i ze względu na małe natężenie ruchu stanowisko Komisji może być podobne, jednak można ponownie wystąpić z wnioskiem w tej sprawie.
 
d)    Strzyżawa-Ostromecko – naprawa ubytków w poboczu w pobliżu dolnego wyjazdu
z osiedla Zabasta oraz remont nawierzchni drogi (nakładka bitumiczna + pobocza utwardzone) na całej długości odcinka:
Leszek Gościniak - Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Toruniu poinformował, że to zadanie będzie kontynuowane.
 
e)     Ostromecko Zabasta – poszerzenie nasypu na łuku pionowym wraz z wykonaniem poboczy i urządzeniem ścieżki rowerowej (połączenie dwóch istniejących ścieżek rowerowych biegnących wzdłuż drogi wojewódzkiej):
Leszek Gościniak - Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Toruniu poinformował, że sprawa wymaga uzgodnień, ponieważ temat jest złożony. Wymagane jest opracowanie dokumentacji. Dodał, że temat zostanie przekazany do Wydziału Inwestycji.

f)     Ostromecko Zabasta – poszerzenie jezdni o 1 pas ruchu (lewoskręt) umożliwiający zjazd na teren osiedla Zabasta);
Leszek Gościniak - Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Toruniu poinformował, iż nie wie, czy będzie tyle miejsca na wysokości korony drogi.
 
g)        Ostromecko (nowy zjazd na parking) – ustawienie oznakowania sugerującego możliwość skorzystania z  nowopowstałego parkingu przy Zespole Pałacowo-Parkowym;
Wójt Gminy poinformował, iż jest po rozmowach z Kierownictwem Pałacu, które czyni starania w kierunku oznakowania i oświetlenia zjazdu do parkingu.
Leszek Gościniak - Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Toruniu zwrócił uwagę, że  parking jest poza pasem drogowym.
 
h)    Ostromecko centrum – ustawienie lustra drogowego przy zjeździe z ul. Szkolnej; ustawienie lustra drogowego w Ostromecku
Wójt Gminy przypomniał, że Gmina otrzymała pismo, które odmawia ustawienia lustra, ale ten wniosek został ponowiony.
Leszek Gościniak - Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Toruniu wyjaśnił, że jeżeli będzie zgoda Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, wówczas lustra zostaną ustawione.
Wójt Gminy dodał, że po otrzymaniu pisma i protokołu z niniejszego posiedzenia Zarząd Dróg Wojewódzkich odniesie się na piśmie do przedstawionych postulatów.
 
i)     Ostromecko centrum – wprowadzenie ograniczenia prędkości w centrum do 40km/h oraz wprowadzenie obustronnego zakazu wyprzedzania na łuku pionowym przy osiedlu Pod Gruszą;
Leszek Gościniak - Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Toruniu  przypomniał, że droga była przebudowana pod koniec ubiegłego roku.
Wójt Gminy wyjaśnił, że nie chodzi o samo centrum ale o przesunięcie znaku do wysokości „Osiedla pod Gruszą”.
Leszek Gościniak - Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Toruniu poinformował, że sprawa będzie przekazana Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 
j)      Nowy Dwór – wykonanie brakujących fragmentów chodnika przy istniejącym przejściu dla pieszych:
Leszek Gościniak - Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Toruniu przypomniał, że utwardzono dojście do przedmiotowego przejścia, ale sytuacja wymaga wyłożenia kostką tego fragmentu. Dodał, że prace zostaną wykonane w ramach bieżącego utrzymania dróg.
 
k)    Nowy Dwór – przetworzenie istniejącego przejścia dla pieszych na przejście dla pieszych i rowerów;
Leszek Gościniak - Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Toruniu wskazał, że sprawa wymaga akceptacji Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 
l)     Nowy Dwór – urządzenie nowego przejścia dla pieszych i rowerzystów we wskazanej lokalizacji, rozszerzenie zasięgu obszaru zabudowanego na wskazanym odcinku; wprowadzenie obustronnego zakazu wyprzedzania na wskazanym odcinku; wprowadzenie ograniczeń i elementów bezpieczeństwa służących uspokojeniu ruchu na wskazanym odcinku oraz zaplanowanie budowy zatoki autobusowej we wskazanej lokalizacji:
Radny Krzysztof Paliński – członek Komisji Budżetu, Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska opisał sytuację i przedstawił zagrożenia występujące na omawianym odcinku drogi. Zwrócił uwagę, że na przedmiotowym terenie brak również przejścia dla pieszych, które umożliwiłoby mieszkańcom dostanie się na ścieżkę rowerową.
Leszek Gościniak - Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Toruniu zwrócił uwagę, że temat jest bardzo poważny i chciałby aby radny Paliński wziął udział w posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Radny Ryszard Kaczor dodał, że na tym odcinku droga mimo naprawy jest pofalowana, co stwarza niebezpieczeństwo.
Leszek Gościniak - Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Toruniu wskazał, że Rejon Dróg Wojewódzkich nie posiada tylu środków finansowych, by pokryć przedmiotowy odcinek drogi nowym dywanikiem asfaltowym, może jedynie dokonywać doraźnych napraw.
 
m)    Dąbrowa Chełm. (skrzyżowanie) – naprawa uszkodzonego nasypu skarpy wzdłuż barier sprężystych oraz urządzenie chodników oraz przejść dla pieszych i rowerzystów;
Leszek Gościniak - Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Toruniu wyjaśnił, iż nie potrafi powiedzieć co jest przyczyną osuwania się nasypu.
Radny Ryszard Kaczor zwrócił uwagę, że  przedmiotowe przejście jest bardzo wąskie i zaraz obok znajduje się wąwóz, w związku z czym deszcze spłukują w/w nasyp. Opisał sytuację. Zwrócił uwagę, że piesi nie mają dostępu do skrzyżowania i usytuowanych tam przystanków autobusowych.
Zdaniem radnego w pierwszej kolejności należy wykonać skarpę, ale przydałoby się również jakieś przejście dla pieszych.
 
n)    Dąbrowa Chełm. (skrzyżowanie) – ustawienie znaku STOP od strony Czarża;
Leszek Gościniak - Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Toruniu poinformował, iż jest możliwość ustawienia tego znaku,  ale wymagana jest pozytywna opinia Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 
o)    Radny Ryszard Kaczor zwrócił uwagę, iż jadąc w kierunku Dąbrowy Chełmińskiej bardzo mocno wystaje nosek zatoczki autobusowej. Zatoka za mocno wystaje i dochodzi tam do częstych kolizji.
Leszek Gościniak - Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Toruniu wyjaśnił,  że temat jest stary, ale po wyrównaniu zatoki kierowcy mogą nie ograniczać prędkości na skrzyżowaniu.
 
p)    Dąbrowa Chełm. centrum – przebudowa kompleksowa ul. Bydgoskiej;
Wójt Gminy poinformował, że odbyły się w tej sprawie rozmowy z Zarządem Dróg Wojewódzkich, który jest przychylny wykonaniu tej inwestycji, ale w pierwszej kolejności musi zostać wybudowana kanalizacja.
 
q)    Dąbrowa Chełm. centrum – urządzenie chodnika na ul. Chełmińskiej na odcinku
od skrzyżowania z ul. Strażacką do skrzyżowania z ul. Szkolną (kier. Otowice);
Wójt Gminy wskazał na brak połączenia chodnika od ul. Chełmińskiej do przystanku w miejscowości Linie.
 
r)     Gzin – zaplanowanie budowy zatoki autobusowej (kier. Bydgoszcz);
Wójt Gminy poinformował, że w tej sprawie odbędzie się w przyszłym tygodniu spotkanie z sołtysem i właścicielami gruntów. Dodał, że w pierwszej kolejności będzie się starał wybudować tę zatokę.
Longina Tomczyk – Sołtys Sołectwa Gzin wskazała, że z drogi wojewódzkiej na gminną do Gzina należy wykonać szerszy wyjazd, albo przynajmniej podsypać istniejący, ponieważ tam jeździ autobus szkolny dla którego jest za wąsko.
Wójt Gminy zaproponował, by skupić się w pierwszej kolejności na zatoce do Bydgoszczy.
 
s)     Strzyżawa-Gzin – frezowanie poboczy zawyżonych i uzupełnienie zaniżonych oraz urządzenie i utwardzenie poboczy brakujących;
Leszek Gościniak - Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Toruniu poinformował, że zarządca drogi będzie to systematycznie wykonywać  trakcie roku. Dodał, iż sądzi, że w maju br. ekipa dojdzie na te najbardziej trudne miejsca.
 
t)      Strzyżawa-Gzin – wycinka wszystkich drzew rosnących w pasie drogowym oraz pielęgnacja wszystkich drzew rosnących poza drogą, których konary i gałęzie wychodzą w pas drogowy i mogą powodować zagrożenie w ruchu drogowym.
Wójt Gminy wskazał, iż  trzeba usuwać drzewa, ponieważ psują asfalt i trzeba wykonać pobocza i odwodnienia.
 
u)     Radny Gabriel Zukierski wskazał na kwestie bezpiecznego ciągu pieszo – rowerowego wzdłuż drogi nr 80 do mostu w Strzyżawie.
Wójt Gminy wyjaśnił, że odpowiedź w tej sprawie jest negatywna ze względu na zbyt wąski pas jezdni. Dodał, że mimo negatywnej odpowiedzi temat nie zostanie zarzucony.
Poinformował, że wraz z inspektorem do spraw dróg i Wicestarostą Bydgoskim był w tej sprawie Dyrektora Dróg Wojewódzkich, który powiedział, że nie widzi problemu, podczas, gdy tydzień później przyszła negatywna odpowiedź w tej sprawie.
 
v)    Radna Danuta Węgierska wskazała problem przejazdu w Strzyżawie na drogę krajową, szczególnie od strony restauracji „Jermir”,  gdzie przejazd jest bardzo utrudniony. Dodała, że również wjazd na w/w osiedle od strony Ostromecka jest prawie niemożliwy. Przypomniała, że przez długi czas Zarząd Dróg Wojewódzkich nie zgadał się na wykonanie przejścia dla pieszych przez drogę nr 80. Radna stwierdziła, że trzeba podjąć wszelkie starania żeby to skrzyżowanie przebudować, by było bezpieczne.
Wskazała na problem wjazdu na osiedle Zabasta, gdzie najprawdopodobniej skarpa jest również podmywana, ponieważ jest coraz węższa. W/w droga jest bardzo niebezpieczna. Należałoby znaleźć środki i poszerzyć ten pas, bo powoli ta droga robi się bardzo niebezpieczna.
 
w)   Maria Łabaj – Sołtys Sołectwa Ostromecko zwróciła uwagę, na niebezpieczny wjazd na Osiedle pod gruszą. Zostały tam  zamontowane koryta ściekowe, co  jest bardzo niebezpieczne, ponieważ mieszkańcy w nie wpadają podczas wyjeżdżania z osiedla. Może należałoby je pogłębić i przykryć oraz wykonać proste zjazdy i wyjazdy, bo część wody opadowej schodzi na drogę serwisową. Należałoby wykonać dolny wyjazd z tego osiedla na drogę 551, ponieważ doszło tam do kilku kolizji.
 
x)     Władysław Sobociński – Radny Rady Powiatu Bydgoskiego zwrócił uwagę na problem przejazdu przez przejazd kolejowy w Dąbrowie Chełmińskiej przez samochody ciężarowe, które muszą zjechać na lewy pas, by upewnić się, czy nie nadjeżdża pociąg. Zastanawiał się, czy sprawy nie rozwiązałoby ustawienie dwóch luster, bo w chwili obecnej kierowcy dużych samochodów nie widzą, czy jedzie pociąg i muszą zajmować lewy pas.
Wójt Gminy dodał, że tam też brakuje ścieżki rowerowej. Poinformował, że będą prowadzone rozmowy, żeby na terenie kolejowym wykonać ścieżkę tłuczniową.
 
y)     Maria Łabaj – Sołtys Sołectwa Ostromecko zapytała, czy ułożenie koryt ściekowych będzie w gestii Zarządu Dróg, czy Gminy, ponieważ są położone tylko do przystanku. Czy to będzie w Należałoby je przedłużyć do barierek.
Leszek Gościniak - Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Toruniu poinformował, że przyjął temat, ale musi tu być zgoda Zarządu Dróg.
 
z)     Radny Ryszard Kaczor zwrócił uwagę, że barierki ochronne wzdłuż drogi 551 na osiedlu Zabasta są mocno powyginane.
 
Wójt Gminy dokonał krótkiego podsumowania najważniejszych spraw:
-  dokonywanie na bieżąco wycinki drzew;
-  wykonanie przebudowy koryt odwadniających;
-  oznakowanie dróg – wymagana akceptacja Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego;
-  budowa zatoki autobusowej w Gzinie – zostaną podjęte mediacje z mieszkańcami -właścicielami gruntów;
-  sprawy projektowe w centrum Dąbrowy Chełmińskiej – w przyszłym tygodniu od będzie się spotkanie w tej sprawie;
-  konieczność pilnej naprawy przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu w Dąbrowie Chełmińskiej
-  pilna konieczność przebudowy dolnego wjazd na ul. Bydgoską z Osiedla pod Gruszą – zabudowa koryt ściekowych;
- pilna potrzeba uzupełnienia ubytków na drogach.
 
Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej zwrócił uwagę, że droga 551 przechodzi przez centrum wsi Dąbrowa Chełmińska. Czasem zdarzają się awarie sieci wodociągowej, której urządzenia znajdują się w pasie drogowym. Kierownik zapytał, czy Zarząd Dróg nie mógłby podchodzić trochę liberalniej do tego typu zdarzeń?
Leszek Gościniak - Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Toruniu wyjaśnił, że powinny być spełnione wszystkie wymogi związane z zajęciem pasa nawet awaryjnym. Dodał, że porozmawia w tej sprawie.
 
W dalszej części posiedzenia omówiono kwestie remontów dróg na terenie Gminy.
Longina Tomczyk – Sołtys Sołectwa Gzin poinformowała, że mieszkańcy wnioskują o ustawienie lustra przy przejeździe kolejowym w Gzinie w kierunku Raciniewa.
 
ad.2. W punkcie „sprawy różne” omawiano następujące sprawy:
 
a)      Wójt Gminy poinformował że Sołectwo Nowy Dwór zrezygnowało z organizacji Dożynek Gminnych, w związku z powyższym należy ustalić, które Sołectwo zorganizuje w/w imprezę.  
Maria Łabaj Sołtys Sołectwa Ostromecko wskazała, że zgodnie z ustaloną kolejnością to Sołectwo Ostromecko powinno zorganizować kolejne Dożynki. Dodała, że Rada Sołecka wstępnie wyraża zgodę na zorganizowanie dożynek w 2012 r., ponieważ w kolejnym roku planowana jest przebudowa boiska.
Wójt Gminy dodał, że GOKiS będzie wspomagał organizację, ale liczy na sołectwa. Chce utrzymać zasadę, że dożynki gminne są organizowane przez sołectwa.
Radny Krzysztof Paliński  uzupełnił,  że  Sołectwo  Nowy Dwór zaplanowało w swym
budżecie   środki   na   organizację  dożynek   i   te   pieniądze  zostaną  przekazane  do dyspozycji Wójta Gminy na organizację w/w imprezy przez inne sołectwo.
Maria Łabaj – Sołtys Sołectwa Ostromecko poinformowała, że Sołectwo nie ma zaplanowanych środków na organizację Dożynek Gminnych.
Wójt Gminy wyjaśnił, iż zrobi wszystko, żeby zaplanowana kwota na dożynki w Nowym Dworze pozostała do dyspozycji tego sołectwa. Gmina zagwarantuje środki na dożynki. Rada Gminy na Sesji przyjmie odpowiednie zmiany do budżetu.
Maria Łabaj – Sołtys Sołectwa Ostromecko poinformowała, że odpowiedź Rady Sołeckiej w kwestii organizacji w/w imprezy przekaże na Sesji Rady Gminy.
Wójt Gminy dodał, że utrzymujemy ostatnią sobotę sierpnia na dożynki gminne.
 
b)      Wójt Gminy poinformował, iż Dyrektor GOKiS zwróciła się z prośbą, by sołectwa opracowały i przekazały GOKiS harmonogramy imprez, żeby do końca kwietnia ustalić ogólny harmonogram.
Poinformował, że Gminny Dzień Dziecka odbędzie się w Boluminie w dniu 1.06.2012r.
 
c)      Wójt Gminy przedstawił propozycję wydłużenia czasu pracy Urzędu Gminy we wtorki do godziny 18:00 i skrócenia go do godziny 13:00 w piątki. Dodał, że były propozycje ustalenia czasu pracy we wtorki do godziny 17:00 i odpowiednio w piątki do 14:00.

Obecni na posiedzeniu po przeprowadzonej dyskusji większością głosów uznali, że korzystniejsze dla mieszkańców Gminy będzie wydłużenie czasu pracy Urzędu Gminy do godziny 18:00 we wtorki i w efekcie skrócenie do godziny 13:00 w piątki.
 
d)     Maria Łabaj Sołtys Sołectwa Ostromecko  ponowiła prośbę o wykonanie przejścia dla pieszych na drodze powiatowej przy kościele, które miałoby poprawić bezpieczeństwo dzieci idących do szkoły.
Radna Danuta Węgierska przypomniała, iż była propozycja, by ustawić tam barierki ochronne.
Maria Łabaj Sołtys Sołectwa Ostromecko zwróciła się, że w przypadku braku zgody na wykonanie w/w przejścia dla pieszych ustawić barierki ochronne między Razyną, a kościołem.
Wskazała na konieczność budowy chodnika wzdłuż ul. Wiślanej w Ostromecku.
Zbigniew Łuczak – Wicestarosta Bydgoski poinformował iż rozmawiał z radnym Sobocińskim i wysłano odpowiednie pismo w tej sprawie.
Wójt Gminy dodał, że  w tej kwestii należałoby porozmawiać z mieszkańcami, czy są w stanie przekazać nieodpłatnie grunty.
Maria Łabaj Sołtys Sołectwa Ostromecko  dodała, że przy tej ulicy mieszka bardzo dużo osób niepełnosprawnych i przydałby się chodnik.
Zbigniew Łuczak – Wicestarosta Bydgoski stwierdził, że sprawa się głównie rozbija o grunt.
Wójt Gminy wyjaśnił, że jeżeli mieszkańcy zadeklarują przekazanie gruntu, to będzie ta inicjatywa oddolna.
Zbigniew Łuczak – Wicestarosta Bydgoski wyjaśnił, że barierki można postawić poza pasem drogowym od strony Razyny, bo jest to teren Gminy i nie trzeba pytać o zgodę żadnej instytucji.
Przewodniczący Rady Gminy zauważył, że  może to nie odpowiadać architektonicznie.
Wójt Gminy stwierdził, że sprawa zostanie rozstrzygnięta na spotkaniu.
 
e)      Longina Tomczyk – Sołtys Sołectwa Gzin poinformowała, że w Gzinie Dolnym na drodze w kierunku Czarża zamontowano próg zwalniający, który jest przysypywany przez piasek opadający ze skarpy. Zwróciła się  o podjęcie działań, które spowodują, że ten próg będzie widoczny dla kierowców.
 
 
Na tym posiedzenie zakończono.

metryczka


Wytworzył: Dorota Kraska-Wadych - inspektor (12 kwietnia 2012)
Opublikował: Dorota Kraska-Wadych (20 kwietnia 2012, 10:11:35)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1158