PROTOKÓŁ NR IX/11


P R O T O K Ó Ł   IX/11
z Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska
odbytej w dniu 30 czerwca 2011 roku
 
 
Sesja odbyła się w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Dąbrowa Chełmińska.
 
Przewodniczący Rady Gminy Józef Hentrich o godzinie 9:00 otworzył Sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14  radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji. (Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokółu).
 
Radny nieobecny:
Zdzisław Bukowski.  
 
W Sesji udział wzięli:
  • Radni Rady Gminy wg listy obecności,
  • mgr inż. Radosław Ciechacki - Wójt Gminy,
  • mgr Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
  • mgr Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy,
  • Hanna Włodarczyk – Kiełkowska – Radca Prawny,
  • mgr Małgorzata Sadurska – Kierownik ZOS,
  • Sołtysi i zaproszeni goście wg listy obecności,
  • Przedstawiciele rodziców dzieci uczęszczających do Zespołu Szkół w Ostromecku, pikietujący przeciwko rezygnacji z inwestycji rozbudowy szkoły;
  • Przedstawiciele lokalnej prasy i radia.
 
Rada Gminy obradowała według następującego porządku:
1.      Otwarcie Sesji - Stwierdzenie quorum.
2.      Powołanie Sekretarza obrad.
3.      Przyjęcie protokółu z poprzedniej Sesji.
4.      Informacja Wójta Gminy dot. podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
5.      Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
6.      Projekt uchwały w sprawie sprzedaży działki położonej w Dąbrowie Chełmińskiej
7.      Projekt uchwały w sprawie sprzedaży działek położonych w Dąbrowie Chełmińskiej
8.      Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2011.
9.      Projekt uchwały w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy na lata 2011-2025
10.  Odpowiedzi na interpelacje,  sprawy różne.
11.  Zakończenie obrad.
 
ad.1. Przewodniczący Rady Gminy oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji
 
ad.2. Rada Gminy jednogłośnie powołała radnego Krzysztofa Palińskiego na Sekretarza obrad. Radny Paliński wyraził zgodę na pełnienie tej funkcji.
 
ad.3. Do protokółu z VIII Sesji Rady Gminy uwag nie wniesiono. Rada Gminy jednogłośnie przyjęła protokół z VIII Sesji. 
 
ad.4. Wójt Gminy przedstawił informację na temat podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu  głosach „za” – jednogłośnie przyjęła informację Wójta Gminy na temat podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.5. W punkcie „Interpelacje, zapytania i wolne wnioski” poruszano następujące kwestie:
a)      Przedstawiciel pikietujących w imieniu wszystkich rodziców, którzy posyłają swoje dzieci do szkoły w Ostromecku złożył na ręce Przewodniczącego Rady Gminy petycję popartą około 600 podpisami zebranymi w ciągu jednego dnia pod sprzeciwem do władz gminy w związku z odrzuceniem inwestycji rozbudowy szkoły w Ostromecku.
 
ad.6. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie sprzedaży działki położonej w Dąbrowie Chełmińskiej głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr IX/61/11 w sprawie sprzedaży działki położonej w Dąbrowie Chełmińskiej, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.7. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie sprzedaży działek położonych w Dąbrowie Chełmińskiej głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
Radny Krzysztof Paliński złożył wyjaśnienie dla osób obecnych po raz pierwszy na Sesji, że Rada Gminy dokonała wnikliwej analizy w/w projektów uchwał na posiedzeniu wspólnym Komisji. Dodał, że nie podejmuje się niczego „z marszu”.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr IX/62/11 w sprawie sprzedaży działek położonych w Dąbrowie Chełmińskiej, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
Przewodniczący Rady Gminy o godzinie 9:15 ogłosił 10 minut przerwy.
 
O godzinie 9:21  wznowiono obrady po przerwie.
 
ad.8.  W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2011 głos zabrali:
Skarbnik Gminy celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały.
Radna Danuta Węgierska zwróciła uwagę na propozycję  zwiększenia środków  na budowę i rozbudowę budynku OSP w Czarżu. Poinformowała, że to zadanie nie było przyjęte ani w lutym, ani w kwietniu br., nie było planowane na najbliższy czas. Radna zapytała, na czyją prośbę to działanie zostało ujęte w budżecie?
Wójt Gminy odpowiedział, że w/w zadanie zostało przyjęte na wniosek między innymi radnej Węgierskiej, przypomniał, że był wniosek o wybudowanie czytelni.  Przedstawił wyjaśnienia dotyczące w/w kwestii. Dodał, że na wniosek Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych zostanie wybudowana czytelnia przy filii bibliotecznej w Czarżu. Przypomniał, że była o tym mowa na wszystkich posiedzeniach Komisji.
Radna Danuta Węgierska potwierdziła, iż zgłaszała taki wniosek, ale ustalono, że w tym roku zostanie wykonana dokumentacja, a w przyszłym budowa. Oczywiście była mowa o potrzebie, ale nie było to podstawą do podjęcia działań.
Wójt Gminy wyjaśnił, że zostało to przyjęte na poprzedniej Sesji, myślał więc, że była to przemyślana decyzja.
Radny Krzysztof Paliński poinformował, iż również uczestniczył w tych posiedzeniach oraz  był obecny na spotkaniu w Czarżu. Główna prośba do przedstawicieli OSP Czarże brzmiała, by ulegli naszym przemyśleniom, że czytelnictwo w Gminie jest na bardzo wysokim poziomie, a tak niefortunnie się złożyło, że biuro OSP jest w bezpośredniej bliskości biblioteki. Proszono Zarząd Straży, by odstąpił bibliotece pomieszczenie i spotykał się na Sali. Podkreślił, że Gminę w tym roku spotkało wiele nieszczęść. Oczywiście po rozmowach na Komisjach, widząc dobrą wolę należy zwrócić uwagę, żeby społeczeństwo odbierało kierunek, który przyjmiemy  razem, w ten sposób, że wybrani przez nie radni idą w świetlaną przyszłość. Nie było mowy o latach i najbliższych  tygodniach. Nikomu nie przyszło na myśl, że przyjdzie nam rozbudowywać piękne obiekty OSP w Czarżu. Poinformował, że jako radny Gminy i sołtys Nowego Dworu przygotuje na najbliższą Sesję wniosek, by w Nowym Dworze zrobić skansen, bo tam nie ma nic. Dodał, że nie można zgodzić się na oddanie dotacji.
Wójt Gminy poinformował, że  pieniądze nie zostały rozdysponowane, w wieloletniej prognozie finansowej nie było mowy o inwestycji rozbudowy obiektów OSP Czarże. Realizacja tej inwestycji może nastąpić tylko przez OSP w Czarżu.
Radna Danuta Węgierska zwróciła uwagę, że po przeanalizowaniu załączników wieloletniej prognozy finansowej okazuje się, że każdy z nich  mówi coś innego. Zauważyła, że jeśli co miesiąc będziemy zmieniać te plany,  będą to plany na najbliższe 3 miesiące, a nie na lata. Przedstawiła zadania z wieloletniego programu przyjętego w marcu 2011., następnie przedstawiła kolejne uchwały podejmowane w tej sprawie w 2011 roku. Dodała, że dzisiaj proponuje się kolejny załącznik, który nijak się ma do tego, co zostało wcześniej uchwalone.
Skarbnik Gminy wyjaśniła, że ta wieloletnia prognoza musi być zmieniana i aktualizowana, ponieważ zmieniają się dochody i wydatki, a każda zmiana załącznika inwestycyjnego przyjmowanego podczas zmian w budżecie powoduje konieczność zmiany wieloletniej prognozy finansowej.
Radny Krzysztof Paliński zapytał,  dlaczego Skarbnik Gminy  przygotowując omawiane materiały nie zrobiła tak, jak na ostatniej Sesji, gdzie w projekcie uchwały widniało zadanie: rozbudowa szkoły w Ostromecku, a tutaj już go nie ma. W omawianym projekcie uchwały mogła również ująć tę inwestycję.
Skarbnik Gminy wyjaśniła, że przygotowała projekt uchwały na podstawie stanowiska wspólnego posiedzenia Komisji Rady Gminy.
Radny Krzysztof Paliński zauważył, że Pani Sadurska jest kierownikiem Zespołu Oświaty Samorządowej, ale nie było jej na poniedziałkowym posiedzeniu Komisji.
Wójt Gminy wyjaśnił, że kierownik ZOS nie ma kompetencji w sprawie rozbudowy szkoły.
Radny Krzysztof Paliński zapytał, dlaczego nie było Kierownika na posiedzeniu Komisji, jej zadaniem jest sprawdzanie dokumentów, które dyrektorzy składają do subwencji oświatowej. Oglądanie obiektów oświatowych jest jednym z podstawowych obowiązków osoby, która tym kieruje.  Sala gimnastyczna w Dąbrowie Chełmińskiej groziła  katastrofą budowlaną. Zauważył, że taki stan nie następuje z dnia na dzień. Autokar, który trzeba było zakupić, chwała, że udało się znaleźć wyjście awaryjne, nie zepsuł się w ciągu dwóch tygodni. Nie wie, gdzie jest wina, ale jeżeli omawia się tak ważny temat, najważniejsza zaraz po Wójcie osoba  powinna na brać udział w posiedzeniu Komisji.
Wójt Gminy wyjaśnił, że po głosowaniu  na wspólnym posiedzeniu Komisji ta zmiana tak została opracowana. Dodał, że jeżeli będzie inne stanowisko Rady, projekt uchwały zostanie poprawiony.
Małgorzata Sadurska – Kierownik ZOS poinformowała, że w kwestii  subwencji oświatowej ma tylko podgląd do tego, co zostało wprowadzone przez dyrektorów szkół, którzy posiadają odpowiednie dokumentacje. Wyjaśniła, że za obiekty odpowiadają dyrektorzy, a nie Kierownik, natomiast zakup autobusu był przewidziany na rok przyszły.
Radna Danuta Węgierska podkreśliła, że wieloletnia prognoza finansowa związana jest z tym, o czym dyskutujemy, więc powinniśmy powiązać dyskusje. Zwróciła się, by rani zechcieli przemyśleć swoją decyzję w kwestii rozbudowy szkoły w Ostromecku. Zwróciła się z prośbą o przeanalizowanie decyzji oraz, by uszanować to, co wcześniej ustalono. Rada Gminy pozwoliła na to, by dyrektor przygotował wniosek i złożył go. Oznacza to, że radni uznali, że znajdą się pieniądze na realizację przedmiotowego projektu. Nie należy się sprzeciwiać temu, co wcześniej zostało ustalone. Dodała, iż myśli, że należy zachować ciągłość władzy oraz wziąć pod uwagę podpisy zebrane w ciągu jednego dnia. To jest niezwykle ważna decyzja dla 1/3 mieszkańców Gminy. Uzyskanie zewnętrznych  środków finansowych nie jest łatwe.
Radny Krzysztof Paliński posłużył się ulotką wyborczą na wójta Komitetu „Samorząd”, która zakładała między innymi unowocześnienie bazy oświatowej i kulturalnej. Zauważył, że rozbudowa Zespołu Szkół w Ostromecku chyba najbardziej wpisuje się w to hasło. Stwierdził, że Wójt jest wybrany przez społeczeństwo, więc niech realizuje swój program, życzymy powodzenia. Dodał: „Będziemy panu wszyscy wdzięczni, gdy unowocześni bazę i w Dąbrowie Chełmińskiej i Ostromecku”.
Wójt Gminy wyjaśnił, iż na dzisiaj jest uchwała o wieloletnim planie i będzie ją realizował, a procedurę przetargową zawsze można wznowić.
Radna Danuta Węgierska po raz kolejny przypomniała, że wybieramy coś,  pomiędzy czym nie możemy wybierać. W wieloletnim planie była przewidziana realizacja obu inwestycji. Nie możemy mówić, że wybieramy wodę i kanalizację i zostawiamy szkołę. Musimy myśleć też  o szkołach w Dąbrowie Chełmińskiej  i Czarżu, kiedy w przyszłości to poprawić, bo na budowę kolejnych szkół środków zewnętrznych już nie będzie. Należy myśleć nad rozwiązaniem  tej kwestii.
Radny Krzysztof Paliński stwierdził, iż być może niektóre rzeczy w takich ważnych sprawach nie są wypowiadane tak, jakby ktoś sobie tego życzył, tu grają emocje. Zwrócił się do przedstawicieli OSP i zaproponował, by zarezerwować kwotę 5000 zł., by można wykonać rozbudowę remizy, ale podejmijmy również jeszcze bardziej ryzykowną decyzję i realizujmy to i idźmy do przodu.
Radna Danuta Węgierska przypomniała, że  kiedy na posiedzeniach Komisji dyskutowaliśmy, czy można oddać pieniądze do Urzędu  Marszałkowskiego uznano, że to żaden wstyd, ale to jest wstyd. W Urzędzie Marszałkowskim się ucieszą, ale to dla tego urzędu też jest kłopot, że jeden odda i komuś innemu trzeba będzie te środki przekazać. Należy wziąć  to pod uwagę również te argumenty.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie i poddał go pod głosowanie.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy jedenastu głosach  „za” i trzech wstrzymujących podjęła uchwałę nr IX/59/11 w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2011, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.9. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian wieloletniej prognozy finansowej na lata 2011-2025 głos zabrali:
Skarbnik Gminy celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały.
Radny Błażej Stankiewicz  gwoli wyjaśnienia poinformował, że w miniony  poniedziałek radni spotkali się myśleli, że w celu poszukania rozwiązania problemu, ale okazało się inaczej. Kwota 3 000 000 zł, która  miała być przeznaczona  na rozbudowę szkoły została przeniesiona  na wodociągi i kanalizację. A nie ma oszczędności.
Radna Danuta Węgierska przypomniała, że w marcu br. Rada Gminy przyjęła wieloletni program i tam były zagwarantowane środki na kanalizację oraz stację uzdatniania wody i była zaplanowana również rozbudowa szkoły, poza tym ustalono że ta inwestycja będzie realizowana w 2012 i 13 roku,  a dzisiaj tych pieniędzy nie ma. Radna zapytała, dlaczego co kilka miesięcy zmienia się wieloletni program?
Wójt Gminy zauważył, że nigdy nie było mowy o oszczędzaniu, a o realizacji inwestycji.
Podkreślił, że tylko w tym okresie przesuwaliśmy środki na budowę kanalizacji. Zawsze tykaliśmy dwóch  inwestycji, trzymaliśmy 3 000 000 zł na rozbudowę szkoły, ponieważ były pewne oszczędności. Dodał, że cały czas tę kwotę utrzymywano.
Radna Danuta Węgierska zwróciła uwagę, że jeżeli mieliśmy zaplanowane 3000 000 zł i były oszczędności,  można je było przesunąć na kanalizację. 500 000  zł w jednym roku ,to w stosunku do całego budżetu są niewielki środki.
Radny Błażej Stankiewicz poinformował, że dla niego to wygląda tak, że robiliśmy projekt i modliliśmy się, żeby tych pieniędzy nie dostać.
Wójt Gminy powtórzył, że planowano rozbudowę stacji uzdatniania wody na kwotę 2 000 000 zł., ale koszty tej inwestycji wyniosły 4 000 000 zł. Rozbudowa miała kosztować około 2 000 000 zł., ale jest jeszcze projekt na ponad 200 000 zł. na wyposażenie tej szkoły.
Radny Krzysztof Paliński przypomniał, że spotkano się w sprawie rozbudowy szkoły i następnie ustalono, że spotkamy się na wspólnym posiedzeniu Komisji Rady Gminy. Większość radnych była w Zespole Szkół w Ostromecku, gdzie była również Pani Elżbieta Krzyżanowska - Radna Województwa. Utwierdziła większość siedzących, że idziemy w dobrym kierunku rozbudowując szkołę. Zdaniem radnego nie ma sensu ciągnąć dalszej dyskusji. Zwrócił się z apelem do radnych: „stoimy przed historyczną chwilą”, zaapelował, by wznieść się ponad podziały i podtrzymać to, co sami zaproponowali radni  poprzedniej kadencji. Pan Ciechacki doskonale pamięta, że pomagał podczas przygotowania wniosku. Mieszkańcy będą to pamiętać, ale jeszcze bardziej będą pamiętać, gdy przy pomocy Rady Gminy Wójt wybuduje te obiekty. Nie ma lepszej promocji jak szkoły.
Dodał: „Zagłosujmy z własnym sumieniem, ale że wybieramy to, o co apeluje sześćset osób podpisanych pod petycją”. Zwrócił się do radnych o przegłosowanie w taki sposób, żeby wszyscy wyszli z uśmiechem i z radością się zastanawiali, jakie to jest ważne i jak pomóc Wójtowi szukać pieniędzy na realizację przedmiotowej inwestycji.
Radna Danuta Węgierska postawiła wniosek o ogłoszenie przerwy, by zastanowić się nad sprawą. Dodała, iż chciałaby, aby Komisje Rady Gminy w tym czasie odbyły krótkie spotkania.
Przewodniczący Rady Gminy poinformował, iż musi ten wniosek poddać pod głosowanie.
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie w/w wniosek radnej Węgierskiej, by w czasie przerwy członkowie komisji odbyli spotkania.
 
Za przyjęciem w/w wniosku głosowało pięciu radnych, przeciw – dziewięciu radnych. Wniosek upadł.
 
Przewodniczący Rady Gminy o godzinie 10:16 ogłosił dziesięć minut przerwy.
 
O godzinie 10:27 wznowiono obrady po przerwie.
 
Radny Błażej Stankiewicz postawił wniosek o wprowadzenie dodatkowej przerwy.
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie w/w wniosek radnego Stankiewicza o ogłoszenie dodatkowej przerwy.
 
Za przyjęciem w/w wniosku głosowało siedmiu radnych, przeciw – siedmiu radnych. Wniosek upadł.
 
Władysław Sobociński – radny Rady Powiatu Bydgoskiego zaproponował, aby ktoś z radnych złożył wniosek, by dyskusję na temat rozbudowy szkoły przełożyć na inną Sesję. Zakłada, że Skarbnik i Wójt Gminy znajdą rozwiązanie i przedstawią je na kolejnej Sesji.
Marek Witkowski - Radny Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego poinformował, iż z uwagą przysługuje się głosom i ma wrażenie, że za mało jest tu analizy finansowej. Poparł w/w propozycję w sprawie przeniesienia dyskusji po dokonaniu wnikliwej analizy finansowej.
Radca Prawny wyjaśniła, że zgodnie ze Statutem Gminy nie można zmieniać porządku obrad. Można przerwać Sesję, która nie byłaby zakończona w dniu dzisiejszym.
Wanda Urbańska – nauczycielka Szkoły Podstawowej w Ostromecku poinformowała, że decyzja o zabraniu dotacji poruszyła wszystkich, przytoczyła głos jednej z matek, która uczyła się w wiejskiej szkole. Dodała, że sama uczyła się w szkole Unisławiu, w pięknej pracowni historycznej i chemicznej. Zapytała, jak nasze dzieci mają się uczyć bez pracowni? Nasze dzieci bez pracowni są skazane na porażkę. Dzieci nie dość, że są ze wsi i muszą walczyć o pozycję, muszą też walczyć o dalsze wykształcenie i pracę. Wyjaśniła, iż : ”walczymy o wszystkie dzieci, bo wszystkie szkoły mają ten problem. Jeśli chodzi o wyposażenie szkół, nasza gmina jest uboga. Będzie nam przykro, jeśli zaprzepaścimy coś dobrego, co możemy uzyskać za 50%”. Dodała, że rodzice liczą na radnych.
Wójt Gminy poinformował, że jeżeli dojdzie do przerwania Sesji, nie tylko będzie się pochylać nad kwestiami szkoły ale również nad kwestią rozbudowy stacji uzdatniania wody i budowy kanalizacji. To rozważano już przez ostatnie dwa tygodnie.
Stanisław Buś – Dyrektor Zespołu Szkół w Ostromecku poinformował, że  wszystkie ruchy szkoły i pracowników były jawne. Przypomniał, że wszystkie pomysły dotyczące środków Unijnych były konsultowane z ówczesnym Wójtem. Koszty opracowania dokumentacji wyniosły około 20 000 zł. i  były akceptowane przez władze Gminy.
Stwierdził, iż nie rozumie, co się stało, bo wszyscy czekaliśmy na wyniki. Starał się w sposób dyplomatyczny wpłynąć na możliwość rozwiązania sprawy. W obliczu tego, że przepadnie 1 000 000 zł dotacji stwierdził, że nie można takich pieniędzy zostawić, bo byłby to ewenement na skalę województwa. Poinformował, że to obecny Wójt Gminy był odpowiedzialny za projekt. To była jawna działalność, która służyła dobru 1/3 dzieci z terenu Gminy. Pomysł z przerwaniem Sesji jest jedną z możliwości. Dodał, iż chciałby aby Rada i Wójt mieli dobrą opinię w Powiecie, Województwie, a nawet w całej Polsce. Zauważył, iż nie wystąpiły żadne kataklizmy i w takiej sytuacji powinniśmy być konsekwentni.
Przedstawicielka pikietujących podkreśliła, że, jeżeli doszłoby do przerwania Sesji Rady Gminy, proponuje zastanowić się nad osadnikami osiedla „Konty” oraz kolejnego osiedla, które za chwilę powstanie. Już brakuje dwóch sal lekcyjnych. Dojdzie do sytuacji, że dzieci będą uczyły się na dwie zmiany. Zwróciła uwagę, że w przypadku braku miejsca Gmina będzie musiała pokrywać koszty dojazdu dzieci do innych szkół.
Inna Przedstawicielka pikietujących poinformowała, że do przedszkola w Ostromecku przyjmowane są dzieci z całej Gminy, w tym również z Dąbrowy Chełmińskiej, ponieważ godziny są dostosowane, ale może dojść do sytuacji, że dzieci z innych miejscowości nie będą przyjmowane.
Radna Danuta Węgierska  stwierdziła, że woda i kanalizacja są jak najbardziej potrzebne, ale szkoła  jest również bardzo ważna. Niektórzy rodzice dowożą dzieci do przedszkoli w Bydgoszczy. W szkole w Ostromecku dzieci przebywają w ciasnocie, nie mają szatni, ani porządnych toalet, dlatego rodzice wolą wozić je do Bydgoszczy.
Prosi o wyrażenie swej opinii i zaprezentowanie argumentów, które mogą pomóc.
Na podst.  §28 ust. 1 pkt 3 Statutu Gminy radna złożyła wniosek o przerwanie Sesji.
 
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie w/w wniosek radnej Węgierskiej o przerwanie Sesji Rady Gminy.
 
Za przerwaniem Sesji głosowało siedmiu radnych, przeciw – siedmiu radnych.
 
Przewodniczący Rady Gminy ogłosił, że Sesja nie zostanie przerwana.
 
Przedstawiciel pikietujących zwrócił się, by radni jeszcze raz rozważyli decyzję, którą chcą podjąć. Dodał, że  decyzja, którą radni zamierzają podjąć jest sprzeczna z przekonaniami mieszkańców, którzy oczekują skuteczności i rozwiązań trudnych, ale takich, które będą zgodne z wyborem na radnych.
Przedstawicielka pikietujących zauważyła, że jest coś, jak mimika twarzy. Stwierdziła, że u niektórych radnych widzi aprobatę, ale buzia „jest w podkowę”. Wydaje się jej, że oczy mówią co innego, a co innego się głosuje.
Radny Szymon Dunal zwrócił uwagę, iż wszystkie inwestycje są potrzebne i woda i szkoła. Poinformował, iż nie zbierano podpisów od mieszkańców, którzy nie mają wody. Dodał, iż słyszy się opinie, że Dąbrowa Chełmińska jest zaniedbana. Nie wykonuje się tutaj żadnych inwestycji. Dodał, iż chciałby, aby szkoła miała dobre warunki, ale 1 000 000 zł trzeba dołożyć, a nie ma skąd. Przypomniał, iż radny Paliński powiedział, że należy rozważyć zwiększenie dochodów Gminy poprzez podniesienie podatków. Nie da się wszystkiego pogodzić. Mieszkańcy Ostromecka mają rację, ale rację mają też ci, którzy nie mają  wody.  Szkoła w Ostromecku jest dość zadbana, warunki mogłyby być lepsze, ale nie są też złe. Znajduje się tam stołówka i kuchnia. Musimy z czegoś zrezygnować dla dobra naszej Gminy, żeby wszyscy byli zadowoleni.
Radna Danuta Węgierska przyznała, że woda i kanalizacja są priorytetem, ale te problemy istnieją od wielu lat. Były możliwości pozyskania środków zewnętrznych, z czego gmina nie skorzystała. Przez długi czas łudziliśmy się, że spółka aglomeracyjna rozwiąże te problemy. Trzy lata zostały zmarnowane i teraz musimy się zastanowić nad tym, z jakiego innego źródła pozyskać środki, a nie likwidować inwestycję. Jeśli spółce się nie udało, musimy pomyśleć o znalezieniu innych środków, a nie likwidować inwestycję.
Przedstawicielka pikietujących poinformowała, iż mieszkańcy nie są przeciwni temu, żeby była woda. Jeśli kanalizacja kosztuje 15 000 000 zł., a radni nie mogą znaleźć 1 000 000 zł. na rozbudowę  szkoły, to za kilka lat na tę kanalizację też nie będzie środków.
Radny Krzysztof Paliński podkreślił, że pamięta treść roty ślubowania i pamięta, że część radnych kończyła ją słowami: „tak mi dopomóż Bóg”. Woda i kanalizacja, to jest długoplanowa inwestycja, jedna z mieszkanek sama powiedziała, że jak będzie trzeba, podniesiemy podatki. Należy podejmować odważne decyzje. Kiedy mamy najwyższą inflację i koszty są na bardzo wysokim poziomie, jak jest potrzeba nawet wtedy myśli się o podniesieniu podatków. Te same problemy mają duże miasta. Dodał, że miasta i gminy ratują budżety podwyżkami opłat. Jeśli będzie potrzeba, będziemy myśleli o tym, żebyśmy mieli jak najmniej problemów z wodą. Zwrócił się do radnego Dunala: „wszyscy jesteśmy za tym, żeby wyjść z stąd z poszanowaniem naszych wyborców, wnieśmy się ponad podziałami i podejmijmy decyzję, która uszanuje naszych wyborców”.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy dziesięciu głosach „za” , trzech przeciwnych i jednym wstrzymującym podjęła uchwałę nr IX/60/11 w sprawie zmian wieloletniej prognozy finansowej na lata 2011-2025, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.10. W punkcie „Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne” głos zabrali:
 
Przedstawiciel pikietujących stwierdził, że całe spotkanie upłynęło pod znakiem wymieniania trudnych spraw. Wygenerowano kolejne straty i w tym jesteśmy widać najlepsi.
Radna Danuta Węgierska stwierdziła, iż  jest w szoku. Rada Gminy podejmowała decyzję demokratycznie we wrześniu ubiegłego roku, a teraz okazuje się, że radni uważają, że jest to czyjś kaprys. Trzeba będzie złożyć wniosek o niegospodarność, bo jeżeli wyrażono zgodę na wykonanie projektu, to jest to podstawą. Zmarnowano 20 000 zł. Wokół oświaty chce się zrobić jakiś bardzo zły klimat. Mówienie radnym, że nadgodziny nauczycielskie obciążają budżet jest nieprawdą, bo one są objęte subwencją oświatową. Mówienie o tym, że nauczyciele to „darmozjady” jest przykre. Oświata i kultura nie są ważne w tej Gminie.
Skarbnik Gminy złożyła wyjaśnienia w kwestii subwencji oświatowej. Zwróciła się, by nie mówić, że skarbnik wiedziała, że dyrektor od dwóch lat czynił starania o dotację, ponieważ jest to nieprawdą. Pismo w tej sprawie wpłynęło we wrześniu ubiegłego roku. Dyrektor przygotował wniosek i płatności podjął z budżetu szkoły. Nie wiedziała o tym, bo nie zajmuje się wydatkami szkół. Zwróciła się, by w tej sytuacji nie kierować wniosków o niegospodarność.
Radna Danuta Węgierska przypomniała, że na ostatnim posiedzeniu Skarbnik Gminy stwierdziła, że nadgodziny nauczycielskie nie są zaliczane do subwencji oświatowej. Wyjaśniła, że te godziny są wliczane do subwencji. Słyszała też propozycję, że może nie zatrudniać nauczycieli dyplomowanych. Dodała, że tak nie można.
Radny Krzysztof Paliński przedstawił załącznik do rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Poinformował, iż prześledził algorytm i stwierdził, że Skarbnik Gminy mówiła nieprawdę, może coś się jej pomyliło, ale oczekuje, by takie rzeczy się nie zdarzały.
Wójt Gminy przyznał, że radny Paliński słusznie zauważył, że algorytm jest bardzo skomplikowany, ale nie wspomniał na forum, że podpisał In blanco karty drogowe, a dostrzega inne rzeczy.
Mówił też o partnerstwie publiczno – prywatnym nie mając o nim pojęcia, jak również o niegospodarności, a sam się jej dopuścił przekraczając budżet sołecki.
Radny Krzysztof Paliński poinformował, iż w dniu wczorajszym bardzo dyskretnie poprosił Wójta, by nie mówił zbyt szybko tego, co myśli. Dodał, iż osobiście nie posądziłby o nic nikogo nieżyjącego. Wójt wywołał spotkanie sołeckie w Nowym Dworze też nie do końca wszystko mówiąc. Radny stwierdził, że  omawiane przekroczenie zaistniało z winy urzędnika. Radny poinformował, iż wziął dzień urlopu, bo miał zaplanowany wyjazd, w związku, z czym podpisał dokumenty, ponieważ pracownik Urzędu Gminy poinformował, że musi zostać złożony podpis sołtysa. Kto zamówił - za dużo tłucznia. Firma się nie pomyliła, to urzędnik źle zaplanował rozpoczęcie prac i odciął go od informacji. Zauważył, że i Rada Gminy i Wójt znajdują się do sierpnia br. w okresie ochronnym, ale po tym czasie 1/4 Rady może zgłosić wniosek o rozpisanie referendum. Również 10% niezadowolonego społeczeństwa ma prawo rozpisać referendum i jeśli będziemy tak dyskutować, może do tego dojść.
Radny Dawid Pałczyński zauważył, że pod petycją nie widnieje sześćset podpisów, są sytuacje że jest wpisana 6-7 osobowa rodzina, zrobiono klamrę, przy której widnieje jeden podpis.
Wójt Gminy poinformował, że jest otwarty na każde referenda i podda się wyrokowi wyborców.
Radna Danuta Węgierska potwierdziła, iż  może być mniej podpisów, ale odbywało się to bardzo szybko. Dodała, że Rada nie uszanowała demokracji. Żaden z radnych nie otrzymał pięciuset głosów poparcia. Odrzuciliśmy zdanie mieszkańców.
Skarbnik Gminy wyjaśniła, iż przeczytała informację, która jest podana w metryczce, a to, że subwencja nie pokrywa zadań oświatowych wynika z pisma Ministerstwa. Gmina na ten cel dokłada środki finansowe z budżetu.
Radna Danuta Węgierska poinformowała, że godziny ponadwymiarowe przydzielane są dodatkowo, a to co wynika z planu nauczania nie jest nadgodzinami. Dodała, iż  nie ma możliwości, by nauczyciel miał 1,7 etatu, to musiał być błąd pisarski.
 
ad.11. Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu porządku obrad, o godzinie 11:12 zamknął VIII Sesję Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska.

metryczka


Wytworzył: mgr Dorota Kraska-Wadych - inspektor (30 czerwca 2011)
Opublikował: mgr Dorota Kraska-Wadych (12 września 2011, 13:19:58)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1179