Protokóły z posiedzeń Komisji Rewizyjnej
Protokóły z posiedzeń Komisji Budżetu, Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska
Protokóły z posiedzeń Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych
Protokóły z posiedzeń Komisji Budżetu, Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska
Protokóły z posiedzeń Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych
PROTOKÓŁ NR 2/11 KOMISJI ROLNICTWA, BEZPIECZEŃSTWA I OCHRONY ŚRODOWISKA
P R O T O K Ó Ł
NR 2/11
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska
odbytego w dniu 5 stycznia 2011 roku.
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska
odbytego w dniu 5 stycznia 2011 roku.
Posiedzeniu przewodniczył Roman Zieliński – Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli:
- członkowie Komisji wg listy obecności,
- Józef Hentrich – Przewodniczący Rady Gminy,
- mgr inż. Radosław Ciechacki – Wójt Gminy,
- mgr Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
- Marek Rogawski – Komendant Komisariatu Policji Bydgoszcz – Fordon,
- Zaproszeni goście oraz poszkodowani wg listy obecności.
Temat posiedzenia:
Dyskusja na temat zdarzeń w miejscowości Nowy Dwór.
Krzysztof Paliński – członek Komisji celem wprowadzenia przedstawił i informacje na temat zdarzeń w Nowym Dworze i okolicach oraz o dokumentacji prokuratury, która nie powiązała w/w zdarzeń.
Wskazał na skargi na komisariat i opieszałe działania niektórych funkcjonariuszy policji. Poruszył kwestie działalności jednego sprawcy - kradzieże i rozboje oraz zniszczenie mienia osób fizycznych i prawnych. Przedstawił wyniki interwencji i umorzeń spraw.
Dodał, iż w chwili obecnej mieszkańcy boją się zgłaszać sprawy.
Ostrzegł, iż obawia się, by nie powtórzyły się sytuacje jak ta we Włodawie, czy Janowie. Poinformował, iż chyli czoła przed Komendantem Markiem Rogawskim, ponieważ po zgłoszeniu każdej sprawy decyzje były natychmiastowe. Dodał, iż chciałby aby tak były sprawy prowadzone w komisariacie w Dąbrowie Chełm..
Przedstawił zdjęcia klubu sportowego w Nowym Dworze po dokonaniu dewastacji.
Marek Rogawski – Komendant Komisariatu Policji Bydgoszcz - Fordon ustosunkował się do wypowiedzi radnego Palińskiego. Poinformował, iż jest komendantem od dwóch lat i nie zna wcześniejszych spraw. Nie zna ojca sprawcy i nie znał ludzi z komisariatu z Fordonu.
Poinformował, iż dokonał wymiany prawie całej załogi w posterunku. W Dąbrowie Chełmińskiej jest nowy dzielnicowy, zostało wymienione ogniwo patrolowo – interwencyjne oraz jest nowy pion dochodzeniowy. Dodał, iż zastanawia się nad wymianą kierownika. Nie zna sprawy gróźb, nie zna spraw pobić. Co do ostatniego pobicia, jeżeli prokurator umorzył sprawę, dał możliwość kierowania sprawy na drogę postępowania z powództwa cywilnego.
Komendant przedstawił informacje o możliwości postępowania wg przepisów prawa.
W sprawie omawianego jednego sprawcy prowadzonych jest jedenaście postępowań dotyczących uszkodzeń, włamań itp. Ten pan dobrowolnie poddał się karze. Materiały są przygotowywane i sprawa jest w toku, jednak nie ma podstaw wystąpienia o tymczasowe aresztowanie.
Jeżeli chodzi o klub sportowy i poprzebijanie opon poddał się dobrowolnie karze, sprawa jest prowadzona w Fordonie i zostanie skierowana do sądu. Wskazał na kwestie prowadzenia pojazdu bez uprawnień. Poinformował, że jeżeli nie ma zgłoszenia, wykroczenia, czy przestępstwa, ludzie wiążą policji ręce do działania. Ustawodawca przewiduje, że zgłoszenie musi być pisemne.
Policja żeby działać musi mieć odpowiednie narzędzia, nie może postępować na zasadzie domysłów. Trudno mu mówić na temat działań sprzed dwóch lat. Podkreślił, iż jest bardzo restrykcyjny do niektórych spraw, jest szczery i lubi szczerość.
Poinformował, że policja ma ograniczone możliwości w stosunku do sprawców nieletnich. Przedstawił informacje na temat sposobów postępowania policji z nieletnimi.
Przedstawił również informacje statystyczne na temat prowadzonych postępowań na terenie Gminy, wyjaśniając, że kradzieże dotyczą głównie domów w budowie. Nie powiedziałby, że rejon Dąbrowy Chełmińskiej jest zagrożony.
Przedstawił informacje na temat działań policji w 2010 r. w Dąbrowie Chełm. oraz na temat stanu bezpieczeństwa i współpracy z innymi jednostkami organizacyjnymi.
Skierował podziękowania dla Wójta Gminy, który wraz z policją objeżdżał teren i sprawdzał, jak żyją ludzie oraz bezdomni.
Zaznaczył, że dopóki sprawca nie zostanie skazany, nie możemy mówić, o jego winie.
Andrzej Barczyński – członek Komisji poinformował, iż sprawa wypłynęła od jednego z radnych. Nie zna jej, ponieważ przestępcy nie działają na jego terenie.
Marek Rogawski – Komendant Komisariatu Policji Bydgoszcz - Fordon poinformował, że w pierwszej sprawie zostało połączonych 11 postępowań, które nie były zgłaszane. Sprawca sam ujawnia je podczas wizji.
Andrzej Barczyński – członek Komisji stwierdził, że należy przyjąć, że skoro sprawcy jedenaście razy „zboczyli z drogi” i gdyby sam tak zrobił, postępowanie przed policją powinno takie osoby „naprostować” i spowodować „powrót na drogę zgodną z prawem”.
Zdaniem radnego nie można się tłumaczyć, że policja w tej sprawie zrobiła wszystko, należy zatrzymać tą działalność.
Marek Rogawski – Komendant Komisariatu Policji Bydgoszcz - Fordon zwrócił uwagę, iż takie sprawy należy zgłaszać.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zapytał, czy nie można na tym terenie wzmorzyć patrole, żeby sprawcy mieli świadomość, że policja wie, co się dzieje?
Takie nękanie sprawców byłoby swego rodzaju profilaktyką, która jego zdaniem odniosłaby skutek.
Marek Rogawski – Komendant Komisariatu Policji Bydgoszcz - Fordon poinformował, że na posterunku policji nie ma tylu ludzi, aby kontrolować sprawców. Zapytał, jaka jest podstawa prawna ciągłego zajeżdżania do sprawcy?
Andrzej Barczyński – członek Komisji zapytał, czy policja będzie miała mocne argumenty, gdy stanie się coś nieodwracalnego, a przecież wszystkim wiadomo, co się dzieje. Na razie te czyny mają stosunkowo niską szkodliwość.
Marek Rogawski – Komendant Komisariatu Policji Bydgoszcz - Fordon poinformował, że dla niego kradzież worka węgla czy piły jest tak samo kradzieżą.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zauważył, że poszkodowani nie mogą doprosić się swoich kosztów, a sprawcy nie pracują.
Mirosław Gajdemski – poszkodowany stwierdził, że docenia, iż po jego interwencji w końcu sprowadzono ekipę z psem, ale prowadzący postępowania policjanci nie wierzą w sukces wykrycia sprawcy. Dodał, iż nie wierzy, że policjanci nie mają wiedzy, że chodząc sami zacierają ślady dla psa.
Marek Rogawski – Komendant Komisariatu Policji Bydgoszcz - Fordon poinformował, że nie zna sprawy, gdzie poszkodowany nie wskazuje elementów, które należy zabezpieczyć.
Mirosław Gajdemski wskazał, iż jest wyraźna wydzielina – plwocina, a technik tego nie zabezpiecza i nie pobiera próbki.
Marek Rogawski – Komendant Komisariatu Policji Bydgoszcz - Fordon poinformował, iż zgłosi to zaniedbanie.
Mirosław Gajdemski poinformował, że, ze przy wszystkich zgłoszeniach typował sprawców, którzy dokonali włamań włamania do obiektów, łamali linie produkcyjne. Poinformował, iż
sam przyjazd techników z zagranicy, którzy na nowo uruchomią linię stanowi koszt około 40 000 zł. Przedstawił informacje o innych zdarzeniach w Nowym Dworze.
Marek Rogawski – Komendant Komisariatu Policji Bydgoszcz - Fordon zaproponował likwidację posterunku w Dąbrowie Chełmińskiej, który zostanie przeniesiony do komisariatu w Fordonie.
Przedstawił informacje o szybkich działaniach, dodając, iż nie może na rejon skierować ludzi, którzy nie znają terenu, dlatego pozostał jeden „stary” funkcjonariusz. Może wymienić personel, ponieważ uważa, że na terenie gminy powinna być policja.
Chciałby, aby na terenie gminy działał pion operacyjny. Boryka się w Fordonie z wakatami, ale jeżeli takie sygnały do niego docierają, reakcja jest natychmiastowa.
Wyjaśnił, że kierownik posterunku policji nie zawsze ma środki żeby podjąć postępowanie, często musi kontaktować się z komendantem.
Wiesław Łabaj – poszkodowany poinformował, że jest osobą pokrzywdzoną. Poniósł około 20 000 strat. Zwrócił uwagę, że na terenie Nowego Dworu szkód dokonują trzy osoby i dopóki nie zostaną zamknięte, wówczas albo takie spotkania będą odbywały się częściej, albo coś się wydarzy. Dodał, że sprawcy zdemolowali mu biuro, a za tydzień powtórzyli atak. Zabiera całe wyposażenie biura z sobą. Sprawcy mu grożą. Zgłaszał ustnie te sprawy. Przy drugim wyczynie, gdzie przyjechała policja z psem, podeszła kobieta, która poinformowała, że może wskazać gdzie został złożony towar. Pies nie poszedł po tropie, ale kobieta podała miejsce. Policja dopiero po kilku dniach pojechała we wskazane miejsce i towar odnaleziono.
Rozmawiał z komendantem posterunku w Dąbrowie Chełmińskiej chcąc się dowiedzieć, co odzyskano. Uzyskał informację, że odzyskano różne drobiazgi. Poprosił więc o protokół i komendant obiecał, że kogoś przyśle, ale do tej pory nikt nie przyjechał.
Poinformował, że sprawcy go prowokują, doskakują do samochodu. Oni czują się bezkarni, podczas, gdy on się boi.
Marek Rogawski – Komendant Komisariatu Policji Bydgoszcz - Fordon zwrócił się z prośbą o zgłoszenie gróźb.
Wiesław Łabaj poinformował, iż powiedział komendantowi w Dąbrowie Chełmińskiej o tych groźbach, na co to ten tylko się uśmiechnął.
Marek Rogawski – Komendant Komisariatu Policji Bydgoszcz - Fordon zwrócił uwagę, że wszystko trzeba zgłaszać pisemnie.
Piotr Kołodziej – poszkodowany poinformował, że mieszkańcy tracą zaufanie od funkcjonariuszy. Sam zgłosił trzy postępowania i wszystkie zostały umorzone. Chodzi o działania policji, niekiedy wszyscy prócz policji wiedzą, kto jest sprawcą.
Marek Rogawski – Komendant Komisariatu Policji Bydgoszcz - Fordon przedstawił wyjaśnienia i zapytał, czy mieszkańcy chcą, by wymienić komendanta posterunku?
Mieszkańcy odpowiedzieli, iż tego nie chcą.
Mirosław Gajdemski stwierdził, że to, iż sprawcy zostali wykryci jest zasługą komendanta Rogawskiego.
Gdyby komendant nie naciskał na działania, gdyby nie było jego jednoznacznej reakcji, nadal złodziej byłby nieuchwytny.
Radny Szymon Dunal zwrócił uwagę, iż powinno być więcej patroli pieszych. Dzielnicowi powinni chodzić i rozmawiać z mieszkańcami.
Zbyt dużo kara się kierowców, a za mało jest dzielnicowych w terenie.
Marek Rogawski – Komendant Komisariatu Policji Bydgoszcz - Fordon wyjaśnił, że jeżeli wchodzi ogólna akcja przeciwko nietrzeźwym kierowcom, wówczas nie wchodzą w to jego funkcjonariusze.
Poinformował, że nie ma pływu na kontrole ruchu drogowego. Podał przykłady działania ruchu drogowego.
Dodał, iż nie jemu oceniać, czy te akcje są prowadzone słusznie, ale patrole piesze powinny docierać do mieszkańców. Na dzień dzisiejszy funkcjonariusze bardzo dużo wiedzą, ale ludzie często nie chcą mówić.
Piotr Kołodziej zauważył, że to jest brak zaufania do policji.
Marek Rogawski – Komendant Komisariatu Policji Bydgoszcz - Fordon wskazał, iż najlepiej jest powiedzieć, że nie zgłaszam, bo nie chcę się włóczyć po sądach i wówczas policja nie ma podstaw do działania.
Dziennikarz Gazety Regionalnej Powiat zauważył, że policjant jest wielokrotnie obligowany pewnymi przepisami. Są pewne procedury postępowania.
Marek Rogawski – Komendant Komisariatu Policji Bydgoszcz - Fordon dodał, iż funkcjonariusz nie może wykraczać poza ramy.
Krzysztof Paliński – członek Komisji poinformował, że mieszkańcy bardzo nisko oceniają postawę kierownika posterunku policji, który zapomina, że jest opiniowany również przez Wójta i Radę Gminy. Zauważył, że to komendant Rogawski był tym policjantem, dzięki któremu wcześniej wskazywana „dziupla” została niezwłocznie odnaleziona i zabezpieczona.
Zastanawiał się, dlaczego sprawcy są jeszcze na wolności. Zacytował przepisy prawa w tej materii. Dodał, iż uważa, że jeżeli jednej osobie, czy grupie przypisuje się jedenaście paragrafów, to w oczekiwaniu na postępowanie powinni trwać w zawieszeniu i nie dokonywać czynów, natomiast oni dalej dokonują czynów karalnych.
Marek Rogawski – Komendant Komisariatu Policji Bydgoszcz - Fordon przedstawił wyjaśnienia w sprawie.
Ryszard Kaczor – członek Komisji Rewizyjnej stwierdził, iż uważa, że nie niewinni mają być kontrolowane przez policję, ale funkcjonariusze powinni skupić się nad kontrolowaniem sprawców. I jeśli komendant Rogawski nazywa to nękaniem, jak nazwać działania, gdzie często policja stoi niedaleko jego posesji? Uważa, że należy dołożyć wszelkich starań, by ta trójka sprawców była nękana.
Marek Rogawski – Komendant Komisariatu Policji Bydgoszcz – Fordon poinformował, że mieli przeszukania i są kontrolowani. Przedstawił informacje o działaniach policji w danej omawianej sprawie.
Dodał, iż nie odpowiada za czyny wcześniejsze zanim objął funkcję komendanta. Może mówić jedynie o sprawach wykrytych i prowadzonych.
Mirosław Gajdemski wyjaśnił, że po to wszystko jest przedstawione na niniejszym posiedzeniu, żeby komendant Rogawski miał obraz sprawy. Zwrócił się z prośbą, by nie odbierać, że ludzie chcą popsuć jego image, to świadczy o zaufaniu.
Pan Grygiel - poszkodowany przedstawił informacje o tym, jak został napadnięty i ciężko pobity, dodając, że sprawa została zgłoszona.
Marek Rogawski – Komendant Komisariatu Policji Bydgoszcz - Fordon stwierdził, iż należy wypracować pewne elementy w postępowaniu w sprawach z Nowego Dworu.
Przewodniczący Komisji na zakończenie dodał, iż ma nadzieję, że nie będzie potrzeby spotykania się w podobnych sprawach.
Na tym posiedzenie zakończono.
metryczka
Wytworzył: mgr Dorota Kraska-Wadych - inspektor (5 stycznia 2011)
Opublikował: mgr Dorota Kraska-Wadych (15 lutego 2011, 14:53:35)
Ostatnia zmiana: mgr Dorota Kraska-Wadych (20 września 2011, 12:11:41)
Zmieniono: DODANIE NAZWY KOMISJI
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 1508