PROTOKÓŁ NR 25/09 KOMISJI REWIZYJNEJ


P R O T O K Ó Ł   NR 25/09
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej
odbytego w dniu 27 października 2009 roku
                                                                                       
Posiedzeniu przewodniczył Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji.
                                                                                       
W posiedzeniu uczestniczyli:
-         członkowie Komisji wg listy obecności,
-         Józef Hentrich – Przewodniczący Rady Gminy;
-         mgr Zbigniew Łuczak – Wójt Gminy,
-         mgr Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
-         mgr Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy,
-         Marcin Smykowski – Przedstawiciel SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej;
-         Piotr Kulik - radca prawny.
 
Porządek posiedzenia:
  1. Dyskusja na temat projektu zmian w funkcjonowaniu opieki zdrowotnej w Gminie Dąbrowa Chełmińska.
  2. Zaopiniowanie materiałów związanych z tematyką XXVIII Sesji Rady Gminy.
  3. Przyjęcie protokółu z poprzedniego posiedzenia.
  4. Sprawy różne.
 
ad.1. W dyskusji nad projektem zmian w funkcjonowaniu opieki zdrowotnej w Gminie Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Marcin Smykowski – lekarz, przedstawiciel Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej celem wprowadzenia przedstawił informacje na temat struktury opieki zdrowotnej w Polsce oraz omówił zasady działania i tworzenia zakładów opieki zdrowotnej. Przedstawił korzyści wynikające z utworzenia niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. Lekarz poinformował o planie utworzenia gabinetu fizykoterapii oraz innych planach rozwoju przychodni po przekształceniu jej w niepubliczny zakład. Przedstawił informacje na temat możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych przez niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Zwrócił uwagę, że ewentualne zadłużenie publicznych zakładów opieki zdrowotnych publicznych spada na barki samorządu.
Piotr Kulik - radca prawny przedstawił informacje o regulacjach prawnych.  
Anna Kubas – Fałczyk – członek Komisji zapytała, jak długo potrwa proces przekształcenia zakładu opieki zdrowotnej?
Piotr Kulik - radca prawny wyjaśnił prawne procesy przekształcenia zakładu i zasady powołania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która następnie powoła niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. Zwrócił uwagę, że zakład musi mieć pomieszczenia, sprzęt i ludzi, natomiast ze strony Rady Gminy wymagana jest uchwała o likwidacji, planie likwidacji i o powołaniu likwidatora. Od momentu podjęcia uchwały do zamknięcia publicznego zakładu opieki zdrowotnej trwa kilka miesięcy.
Anna Kubas – Fałczyk – członek Komisji zapytała, jakie będą korzyści dla pacjentów i dlaczego po przekształceniu przychodni w zakład niepubliczny będą mieli lepiej niż teraz?
Marcin Smykowski – lekarz, przedstawiciel Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej poinformował, że planuje się rozbudowę przychodni w Dąbrowie Chełmińskiej. W Ostromecku remont został już wykonany, w Czarżu należy ewentualnie wymienić okna.  Budynek przychodni w Dąbrowie Chełmińskiej jest zbyt mały, dlatego myśli się o dobudowaniu dodatkowego skrzydła. Wyjaśnił, że  w kwestii uzyskiwania kredytów na pewno łatwiej być jednostką niepubliczną. Poinformował, że planuje się utworzenie punktu fizykoterapii. Nie jest to kwestia najbliższej przyszłości, ale niepubliczny zakład opieki zdrowotnej ma znacznie większe możliwości otrzymania dofinansowania z funduszy europejskich itp. I znacznie łatwiejsza jest procedura rozliczania tych dotacji. Poinformował, że w przyszłym roku środki z Narodowego Funduszu Zdrowia będą niższe niż obecnie.
Piotr Kulik – radca prawny dodał, że zasadnicza korzyść dla pacjentów to korzyść z jakości i dostępności służby zdrowia. Zwrócił uwagę na brak możliwości przyciągnięcia lekarzy i rehabilitantów lepszymi wynagrodzeniami przez publiczne zakłady,  ponieważ mają one ściśle określoną siatkę pensji.
Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę na potrzebę opieki kardiologicznej, pediatrycznej i rehabilitacyjnej na terenie Gminy. Zapytał, od czego planuje się rozpoczęcie fachowej pomocy lekarzy specjalistów?
Marcin Smykowski – lekarz, przedstawiciel Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej dodał, że naprawdę trudno zdobyć jest fachowców również w szpitalach. Poinformował, że przychodnia podjęła współpracę z pediatrą, która  pracuje raz w tygodniu w przychodni w Ostromecku, kończy specjalizację i będziemy chcieli ją zatrzymać. Będzie to korzystniejsze w zakładzie niepublicznym, który nie jest ograniczony ścisłą siatką wynagrodzeń. Wyjaśnił, że nie da się powołać poradni kardiologicznej z prawdziwego zdarzenia, ale przychodnia chce z raz w miesiącu konsultować pacjentów. Jest możliwość żeby jeden raz w miesiącu w godzinach popołudniowych przyjmował kardiolog. Zwrócił uwagę, że do poradni rehabilitacyjnej niezbędny jest sprzęt, ale nie ma możliwości wstawienia go  do istniejących budynków.
Przewodniczący Komisji wyjaśnił, że gabinety rehabilitacyjne w Unisławiu i Fordonie są odzyskane z innych pomieszczeń, a sprzęt został sfinansowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Marcin Smykowski – lekarz, przedstawiciel Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej potwierdził, że kilka lat temu była taka możliwość, ale nie wie, czy KRUS jeszcze finansuje sprzęt rehabilitacyjny. Zwrócił uwagę na brak bazy lokalowej.
Sekretarz Gminy przypomniała, że w Gminie KRUS również chciał wyposażyć gabinet rehabilitacyjny, ale posiadane pomieszczenia nie spełniły norm.
Przewodniczący Komisji zastanawiał się, że po przekształceniu przychodni w spółkę znikną tylko widełki dot. zatrudnienia i wynagrodzenia, ale dodatkowe fundusze się nie pojawią.
Piotr Kulik – radca prawny omówił kwestie pracownicze po przekształceniu w niepubliczny zakład opieki zdrowotnej.
 
Komisja po przeprowadzonej dyskusji nie wypracowała stanowiska w sprawie. Zaproponowała ustalenie granicznej daty na podjęcie decyzji w tej sprawie do końca grudnia bieżącego roku.
 
ad. 2. Członkowie Komisji zapoznali się z następującymi tematami i projektami uchwał związanymi z XXVIII Sesją Rady Gminy:
 
a)   Komisja jednogłośnie i bez uwag pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie ustalenia opłat za świadczenia publicznych przedszkoli wykraczające poza podstawę programową wychowania przedszkolnego w Gminie Dąbrowa Chełmińska.
 
b)  Projekt uchwały w sprawie wysokości stawek opłaty targowej i sposobu jej poboru:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Stanisław Syrocki – członek Komisji zaproponował zaokrąglenie podanych stawek od pięciu groszy w górę do pełnych groszy.
Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie w/w wniosek.


Komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w/w propozycję i postanowiła przedstawić ją jako swój wniosek na Sesji Rady Gminy.
 
c)  Komisja po przeprowadzonej dyskusji przy trzech głosach „za” i jednym wstrzymującym pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie wysokości opłaty od posiadania psów.
 
d)   Komisja jednogłośnie i bez uwag pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek i zwolnień w podatku od nieruchomości.
 
e)   Komisja jednogłośnie i bez uwag pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych oraz zwolnień w tym podatku.
 
f)   Projekt uchwały w sprawie ustalenia opłaty za pobór wody i odprowadzanie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały. Dodając, że w chwili obecnej wpływy za wodę są o 90 000 zł mniejsze niż wydatki. Zwrócił uwagę na koszty energii elektrycznej.
Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę, że obowiązkiem wójta było przedstawienie projektu uchwały, który zaproponowała Rada Gminy, czyli zwyżkę o 1,5% w stosunku do stawek obowiązujących. Zwrócił uwagę na zaległości w opłatach za wodę.
Wójt Gminy poinformował, że w przyszłym roku energia elektryczna będzie wyższa o około 20% w związku z czym podwyżka ceny wody nie pokryje kosztów wzrostu energii elektrycznej.
Roman Zieliński – członek Komisji zwrócił uwagę, że podwyżka uderzy w zwykłych obywateli.
Wójt Gminy wyjaśnił, że im mniej będzie się dokładało do wody z podatków, tym mniej będzie dokładało jednostkom korzystającym z wody do procesów produkcyjnych.
Anna Kubas – Fałczyk – członek Komisji zapytała, czy są jakieś kalkulacje ile będzie kosztowała woda, gdy Gmina będzie współpracować ze Spółką Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy?
Wójt Gminy wyjaśnił, że spółka zwróci się do Rady Gminy z opracowanym programem i wówczas będzie określona rzeczywista cena wody, jednak w tej chwili nie potrafi na to pytanie odpowiedzieć. Dodał, że cena wody musi obejmować wszystkie koszty, w tym również amortyzacji.
Roman Zieliński – członek Komisji zaproponował, by cenę wody ustalić na poziomie 2,00 zł/1m3, a cenę ścieków na poziomie 4,oo zł/1m3.
Stanisław Syrocki – członek Komisji zaproponował ustalenie ceny wody na poziomie 2,05 zł/1m3.
Wójt Gminy dodał, że stawki opłaty za wodę i ścieki zawierają podatek VAT.
Przewodniczący Komisji w związku z brakiem dalszych głosów poddał pod głosowanie projekt uchwały zawierający propozycje Wójta Gminy.
 
Za pozytywnym zaopiniowaniem w/w stawek nie głosował żaden członek Komisji, przeciw – dwóch, wstrzymujących się dwóch.
Komisja negatywnie zaopiniowała propozycje Wójta Gminy.
 
Przewodniczący Komisji w związku z powyższym poddał pod głosowanie propozycje radnego Zielińskiego .
 
Za pozytywnym zaopiniowaniem w/w propozycji głosowało dwóch członków Komisji, wstrzymujących się – dwóch.
Komisja postanowiła przedstawić w/w propozycję jako swoje stanowisko na Sesji Rady Gminy.
 
g)  Komisja jednogłośnie i bez uwag pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie opłaty za odprowadzanie ścieków do stacji zlewczej w Nowym Dworze.
 
h)   Komisja jednogłośnie i bez uwag pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie ustalenia opłat z tytułu użytkowania i dzierżawy nieruchomości.
 
i)    Projekt uchwały w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2009 r.:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały i zaproponował pozostawienie ceny żyta określonej przez ministerstwo.
Przewodniczący Komisji zaproponował obniżenie średniej ceny żyta do kwoty 32,oo zł/1q.
Wójt Gminy zaproponował obniżenie średniej ceny skupu żyta do kwoty 34,oo zł/1q.
Przewodniczący Komisji w związku z brakiem dalszych głosów poddał pod głosowanie wniosek Wójta Gminy w sprawie nie obniżania średniej ceny skupu żyta.
 
Za przyjęciem w/w wniosku głosował jeden członek Komisji, przeciw – trzech. Wniosek upadł.
 
Przewodniczący Komisji w związku z powyższym poddał pod głosowanie swój wniosek w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta do kwoty 32,oo zł/1q.
 
Za przyjęciem w/w wniosku głosowało trzech członków Komisji, przeciw – jeden. Komisja postanowiła przedstawić w/w wniosek jako swoje stanowisko na Sesji Rady Gminy.
 
j)   W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przyjęcia regulaminu jednorazowego programu stypendialnego „Cogito” głos zabrali:
Sekretarz Gminy zaproponowała zmiany, ponieważ zaproponowany przez Komisję Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych regulamin wydaje się nie regulować wszystkich kwestii. Proponuje wprowadzenie dodatkowych elementów. Dodała, że trzebaby się zastanowić czy stypendium ma dotyczyć uczniów zamieszkałych na terenie Gminy, czy tylko uczących się w szkołach na terenie Gminy.
 
Komisja uznała, że regulamin powinien dotyczyć uczniów uczących się w szkołach na terenie Gminy, bez względu na zamieszkanie.
Stanisław Syrocki – członek Komisji zastanawiał się nad zmianą nazwy stypendium na nagrodę za wyniki.
Wójt Gminy zwrócił uwagę, ze w regulaminie musi być wskazany organ lub osoba, która będzie wnioskowała do budżetu odpowiednie kwoty na ten cel. Dodał, że w przyszłym roku ta kwota zostanie wydzielona z rezerwy budżetowej, ale na lata następne taki fundusz musi zostać utworzony, skoro regulamin o tym mówi.  
Przewodniczący Komisji zaproponował nie omawianie regulaminu, a pozostawienie go Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych, by wypowiedziała się w kwestiach propozycji Sekretarz Gminy.
 
k)  Komisja jednogłośnie i bez uwag pozytywnie zaopiniowała informację na temat działalności świetlic wiejskich za pierwsze półrocze 2009 roku.
 
l)  Komisja jednogłośnie i bez uwag pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zaopiniowania projektu planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Las Mariański”.
 
m)  Komisja jednogłośnie i bez uwag pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zaopiniowania projektu planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Wielka Kępa”.
 
n)  W dyskusji nad uchwałą Zebrania Wiejskiego w Ostromecku w sprawie zmiany nazwy wsi na Ostromecko Zdrój oraz zamiaru utworzenia uzdrowiska głos zabrali:
Wójt Gminy przedstawił zapisy ustawy regulujące zakres schorzeń, które podlegają leczeniu uzdrowiskowemu.
Skarbnik Gminy zaproponowała, żeby mieszkańcy zawiązali w tym celu stowarzyszenie.
Wójt Gminy zaproponował żeby w tym celu powołać spółkę prawa handlowego, która będzie zarządzała sanatorium i je wybuduje. Dodał, że mieszkańcy Ostromecka powinni stać się jej właścicielami, a Gmina będzie partycypowała w wysokości 10% wkładu wniesionego przez członków spółki.
 
o)  Komisja jednogłośnie i bez uwag pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia regulaminu dotyczącego wysokości stawek dodatków, zasady i warunki ich przyznawania, sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Dąbrowa Chełmińska.
 
p)  W dyskusji nad kwestią przystąpienia Gminy Dąbrowa Chełmińska do Spółdzielni Socjalnej „Dolina Wisły” w Czarżu głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia przedstawił informacje na temat w/w inicjatywy.
 
Komisja w wyniku dyskusji nie wypracowała stanowiska w sprawie.
 
q)   Komisja jednogłośnie i bez uwag pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2009 rok.
 
ad.3. Członkowie Komisji zapoznali się z treścią protokółu z poprzedniego posiedzenia. Komisja jednogłośnie przyjęła w/w protokół.
 
ad.4.  W punkcie „sprawy różne” poruszano następujące kwestie:

a)   Wójt Gminy poinformował o wniosku Rady Sołeckiej Otowice o wyrażenie zgody na dokonanie zamiany gruntów gminnych na teren przylegający bezpośrednio do świetlicy wiejskiej na poprawę warunków jej funkcjonowania.
 
Komisja poparła w/w propozycję
 
 
Na tym posiedzenie zakończono.

metryczka


Wytworzył: mgr Dorota Kraska-Wadych - inspektor (27 października 2009)
Opublikował: mgr Dorota Kraska-Wadych (20 listopada 2009, 13:13:16)

Ostatnia zmiana: mgr Dorota Kraska-Wadych (20 września 2011, 10:31:00)
Zmieniono: DODANIE NAZWY KOMISJI

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1205