PROTOKÓŁ NR XIX/05

P R O T O K Ó Ł   NR  XIX/05
z Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska
odbytej w dniu 23 lutego 2005 roku
 
Sesja    odbyła    się    w    Sali   Konferencyjnej  Urzędu  Gminy  Dąbrowa  Chełmińska.
 
Przewodniczący Rady Gminy Józef Hentrich o godzinie 9.oo otworzył Sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 15 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji. (Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokółu).
 
W Sesji udział wzięli:
- Radni Rady Gminy wg listy obecności,
- mgr Zbigniew Łuczak - Wójt Gminy,
- Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
- Danuta Tomaszewska - Kierownik G.O.P.S,
- Stanisław Buś – radny Rady Powiatu Bydgoskiego,
- Sołtysi i zaproszeni goście wg listy obecności.
 
Przewodniczący Rady Gminy odczytał porządek obrad i zwrócił się o wprzedstawienie wniosków w sprawie ewentualnych poprawek i uzupełnień do porządku.

Rada Gminy obradowała wg następującego porządku:
1. Powołanie Sekretarza obrad.
2. Przyjęcie protokółu z poprzedniej Sesji.
3. Informacja Wójta Gminy dot. podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
4. Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
5. Przyjęcie planu Sesji Rady Gminy  na rok 2005.
6. Przyjęcie planów pracy Komisji Rady Gminy na rok 2005.
7. Sprawozdanie z działalności sportowej w 2004 roku.
8. Projekt uchwały w sprawie wprowadzenia regulaminu określającego wysokość stawek dodatków, zasady i warunki ich przyznawania, sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Dąbrowa Chełmińska.
9. Projekt uchwały w sprawie zasad podziału specjalnego funduszu nagród dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Dąbrowa Chełmińska.
10. Projekt uchwały w sprawie wprowadzenia regulaminu określającego wysokość oraz zasady przyznawania dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Dąbrowa Chełmińska.
11. Projekt uchwały w sprawie ustalenia kwoty najniższego wynagrodzenia oraz wartości jednego punktu dla celów ustalenia tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w przedszkolach i szkołach oraz w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gminie Dąbrowa Chełmińska.
12. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
13. Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia Statutu SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej.
14. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Planu rozwoju Miejscowości Bolumin na lata 2004 - 2013”.
15. Projekt uchwały w sprawie zmiany wynagrodzenia Wójta Gminy.
16. Projekt uchwały w zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
17. Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2005.
18. Dyskusja na temat pisma Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy dot. modernizacji drogi powiatowej Dąbrowa Chełmińska – Bolumin.
19. Informacja o pracach Komisji w okresie międzysesyjnym.
20. Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne.
21. Zakończenie obrad.
 
ad.1. Rada Gminy jednogłośnie powołała radną Kamilę Juchcińską na Sekretarza obrad. Radna Juchcińska wyraziła zgodę na pełnienie tej funkcji.
 
ad.2. Do protokółu z XVIII Sesji Rady Gminy uwag nie wniesiono. Rada Gminy jednogłośnie przyjęła protokół z XVIII Sesji.
 
ad.3. Wójt   Gminy   przedłożył   Radzie  Gminy  informację  na  temat  swojej  działalności   w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Radny Jan Palmowski zwrócił się o przedstawienie szczegółowszych informacji na temat spotkań z właścicielami gruntów położonych w osiedlu „pod gruszą” w Ostromecku.
Wójt Gminy poinformował, że w wyniku dwóch spotkań właścicieli gruntów z osobami opracowującymi plan zagospodarowania tego terenu doszło do zaakceptowania planu. Po tych rozmowach projektant opracuje plan i nastąpi jego oficjalne wyłożenie do publicznego wglądu. Wójt dodał, że intencją opracowujących plan było to, by właściciele zapoznali się z nim i wnieśli ewentualne uwagi jeszcze zanim zostanie przekazany do uzgodnień.
Radny Jan Szramkowski zwrócił się o podanie informacji, czy podczas spotkania z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad przyjęto jakieś konkretne stanowisko w kwestii przejścia dla pieszych w Strzyżawie?
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że Generalna Dyrekcja warunkuje zorganizowanie przejścia dla pieszych od utworzenia ciągów dla pieszych. Wójt dodał, że Gmina wystąpiła do Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych by zechciała partycypować w kosztach. Cały projekt zakładał budowę chodnika wzdłuż drogi nr 80, ale chcielibyśmy, żeby oni te koszty ponieśli. Muszą zostać wybudowane chodniki, dopiero wówczas będzie można wnosić o utworzenie przejścia dla pieszych.
Radny Jan Palmowski zwrócił się o przedstawienie informacji na temat spotkania z Dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w sprawie utworzenia na terenie Gminy klubu pracy.
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że spotkanie miało na celu ustalenie terminu rozpoczęcia działalności klubu. Nastąpi to z dniem 15 marca br. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy zaproponował wstawienie tam trzech ogólnodostępnych stanowisk komputerowych. Osoby poszukujące pracy będą mogły na miejscu załatwiać swoje sprawy. W klubie pracy będą organizowane szkolenia i spotkania dla bezrobotnych.
Radny Jan Palmowski zapytał, czy osoba prowadząca klub pracy będzie mieszkańcem Gminy?
Wójt Gminy odpowiedział, że osoba będzie zatrudniona przez Powiatowy Urząd Pracy, ale będzie to mieszkaniec naszej Gminy.
Radny Andrzej Barczyński zapytał, czy zakończono już program wyposażania świetlic szkolnych oraz czy będzie realizowana inwestycja budowy sieci wodociągowej w miejscowości Słończ, przy współudziale środków Unii Europejskiej?
Wójt Gminy poinformował, że świetlice szkolne oraz klasy zero zostaną wyposażone do końca bieżącego miesiąca. Ze względu na warunki pogodowe zaistniał problem z montażem wyposażenia placów zabaw. Po zatwierdzeniu przez Radę Gminy zmian w budżecie gminy wniosek o współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej inwestycji budowy sieci wodociągowej zostanie przekazany do Urzędu Marszałkowskiego. Jeżeli nie otrzymamy dotacji zadanie będzie realizowane ze środków własnych.
Radny Arnold Drążyk zwrócił się o przybliżenie tematyki spotkania z przedstawicielami Poczty Polskiej.
Wójt Gminy poinformował, że 22 marca br. odbyło się drugie spotkanie z przedstawicielami Poczty Polskiej, która chce zlikwidować Urząd Pocztowy w miejscowości Czarże. Alternatywą dla Poczty jest utworzenie agencji pocztowej w sklepie bądź utworzenie Centrum Komunikacji Społecznej. Na terenie województwa działa kilka takich miejsc. Utworzono tam biblioteki, takie punkty utworzono również przy domach kultury. My możemy zyskać ewentualnie kawiarenkę internetową oraz miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli spotkać się z pracownikami ośrodka doradztwa rolniczego.
Radny Arnold Drążyk zapytał, kto będzie finansował działalność takiego centrum?
Wójt Gminy odpowiedział, że Gmina w związku z tym, iż nie może prowadzić działalności gospodarczej takiej umowy nie może podpisać. Można by zastosować rozwiązanie, w którym Poczta Polska zatrudni agenta, a prowadzeniem pozostałej działalności zajmie się pracownik Urzędu Gminy.
Radny Witold Siewert zwrócił uwagę, że najistotniejszym dla mieszkańców Czarża jest funkcjonowanie poczty w tej miejscowości.
Radny Bartosz Giłka zwrócił uwagę, że taka agencja pocztowa nie przyniesie dochodu. Musiałaby funkcjonować jako dodatkowa działalność. Przedstawiciele poczty zrobili szum wokół sprawy, by potem winę za zamknięcie poczty zrzucić na Gminę.
Wójt Gminy dodał, że utrzymywanie poczty w Czarżu nie jest dla Poczty Polskiej interesem. Prowadzi rozmowy, ale obawia się sytuacji, kiedy w momencie, gdy powie, że nie interesuje go tworzenie agencji pocztowej w formie proponowanej przez Pocztę Polską, od razu zamkną sprawę mówiąc, że Gmina nie chce utworzenia Centrum, podczas, gdy oni chcieli. Ukażą się artykuły w gazetach mówiące o tym, że gmina pozbawiła poczty mieszkańców Czarża.
 
Rada Gminy po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie przyjęła informację dot. działalności Wójta Gminy w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.4. W punkcie „interpelacje, zapytania i wolne wnioski” nie poruszano żadnych kwestii.
 
ad.5. W dyskusji nad projektem harmonogramu prac Rady Gminy na rok 2004 głos zabrali:
Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że tematyka obrad Sesji została opracowana przez Przewodniczącego i Wiceprzewodniczących Rady Gminy. Jest traktowana jako tematyka podstawowa. Również propozycji terminów Sesji nie należy traktować ściśle.
 
Rada Gminy przy obecności 15 radnych przy czternastu głosach „za” i jednym wstrzymującym przyjęła harmonogram prac Rady Gminy na rok 2005, który załączono
do niniejszego protokółu.
 
ad.6. Przewodniczący komisji Rady Gminy przedstawili projekty planów pracy Komisji na rok 2005.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła plany pracy Komisji stałych Rady Gminy na rok 2005, które stanowią załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.7. Rada Gminy zapoznała się z informacjami na temat działalności sportowej w 2004 roku nie wnosząc do nich uwag.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła w/w sprawozdania, które stanowią załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.8. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie wprowadzenia regulaminu określającego wysokość stawek dodatków, zasady i warunki ich przyznawania, sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji do w/w projektu uchwały informując o propozycji wykreślenia zapisu § 11, który określa, że dodatki do wynagrodzeń rosną o wskaźnik wzrostu wynagrodzeń pracowników samorządowych Gminy Dąbrowa Chełmińska określonych przez Radę Gminy w uchwałach budżetowych.
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie w/w propozycję.
 
Rada Gminy jednogłośnie przyjęła zaproponowaną zmianę.
 
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, czternastoma  głosami „za” i jednym wstrzymującym podjęła uchwałę nr XIX/146/05 w sprawie wprowadzenia regulaminu określającego wysokość stawek dodatków, zasady i warunki ich przyznawania, sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Dąbrowa Chełmińska, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.9. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zasad podziału specjalnego funduszu nagród dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji do w/w projektu uchwały informując o propozycji dopisania do w/w projektu uchwały punktu mówiącego o tym, że nauczycielowi przysługuje tylko jedna nagroda za te same osiągnięcia.
Przewodniczący Rady Gminy  poddał pod głosowanie w/w propozycję.
 
Za przyjęciem w/w zapisu głosowało 13 radnych, przeciw – 0, wstrzymujących się – 2.
 
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał rozszerzony projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uzupełnioną uchwałę nr XIX/147/05 w sprawie zasad podziału specjalnego funduszu nagród dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Dąbrowa Chełmińska, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.10. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie  Projekt uchwały w sprawie wprowadzenia regulaminu określającego wysokość oraz zasady przyznawania dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji do w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XIX/148/05 w sprawie wprowadzenia regulaminu określającego wysokość oraz zasady przyznawania dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Dąbrowa Chełmińska, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.11. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie ustalenia kwoty najniższego wynagrodzenia oraz wartości jednego punktu dla celów ustalenia tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w przedszkolach i szkołach oraz w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gminie Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XIX/149/05 w sprawie ustalenia kwoty najniższego wynagrodzenia oraz wartości jednego punktu dla celów ustalenia tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w przedszkolach i szkołach oraz w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gminie Dąbrowa Chełmińska, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.12. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych głos zabrali:
 
(W tym momencie radny Maksymilian Henke opuścił salę obrad. Aktualny stan Rady – czternaście osób)
 
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XIX/150/05 w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.13. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zatwierdzenia Statutu SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej głos zabrali:
 
(W tym momencie radny Maksymilian Henke powrócił na salę obrad. Aktualny stan Rady – piętnaście osób).
 
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy poinformował o poprawkach wprowadzonych przez Radę Społeczną przy Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełm. oraz przeczytał uchwałę nr 1/05 Rady Społecznej z dnia 21 lutego 2005 r. w sprawie uchwalenia zmian w Statucie Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej.
Radny Witold Siewert zwrócił się o przedstawienie warunków, jakie musi spełniać kandydat na stanowisko dyrektora gminnej przychodni, ponieważ statut tego nie określa.
Wójt Gminy wyjaśnił, że taka osoba musi posiadać określone ustawowo kwalifikacje. Wójt dodał, że nie ma sensu przepisywanie do statutów spraw uregulowanych ustawami.
Radny Witold Siewert postawił wniosek o określenie w Statucie Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej formy powołania dyrektora oraz długości jego kadencji.
Wójt Gminy zwrócił uwagę, że każda uchwała musi być zgodna z przepisami prawa nadrzędnego. Wprowadzenie do Statutu SP ZOZ zapisu dot. kadencyjności dyrektora byłoby sprzeczne z prawem. Wójt odczytał przepis mówiący o tym, co powinien zawierać statut.
Radny Witold Siewert zapytał, na jaki okres Wójt powołuje dyrektora Gminnej Przychodni oraz w jaki sposób ma odbywać się nabór na to stanowisko.
Wójt Gminy wyjaśnił, że odwołanie dyrektora Gminnej Przychodni może nastąpić w każdej chwili na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Dodał, że mimo, iż nie jest do tego zobowiązany na stanowisko dyrektora ZOZ-u ogłosiłby konkurs.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że wcześniej dyrektorów zakładów opieki zdrowotnej obowiązywała kadencyjność.
Wójt Gminy poinformował, że niegdyś istniała możliwość przeprowadzania konkursów na to stanowisko, ale kadencyjności nie było. Dodał, że ówczesny Zarząd Gminy nie przeprowadził konkursu na stanowisko dyrektora ZOZ-u.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy czternastu głosach „za” i jednym przeciwnym podjęła uchwałę nr XIX/151/05 w sprawie zatwierdzenia Statutu SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.14. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przyjęcia „Planu rozwoju Miejscowości Bolumin na lata 2004 - 2013” głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji do przedstawionego projektu uchwały.
Radny Arnold Drążyk poinformował o wniesionych poprawkach do omawianego opracowania, ponieważ zawierało drobne błędy i nieścisłości.
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że omawiany dokument zostanie uzupełniony.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XIX/152/05 w sprawie przyjęcia „Planu rozwoju Miejscowości Bolumin na lata 2004 - 2013”, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.15. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmiany wynagrodzenia Wójta Gminy głos zabrali:
Przewodniczący Rady Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili opinie Komisji Rady Gminy:
- Komisja Rewizyjna zaproponowała podwyższenie wynagrodzenia Wójta Gminy o 5% w stosunku do otrzymywanego obecnie;
- Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych zaproponowała podwyższenie wynagrodzenia Wójta Gminy o 5% w stosunku do otrzymywanego obecnie;
- Komisja Bezpieczeństwa, Rolnictwa o Ochrony Środowiska biorąc pod uwagę  utratę  trzynastej pensji zaproponowała podwyższenie wynagrodzenia Wójta Gminy o 12% w stosunku do otrzymywanego obecnie.
Radny Witold Siewert zapytał, czy na posiedzeniach Komisji informowano o utracie trzynastego wynagrodzenia przez wójtów?
Radny Bartosz Giłka stwierdził, że zdziwiła go propozycja radnych, ponieważ myślał, że radni powinni pilnować interesu społeczeństwa i działać w imieniu najbiedniejszych. Dodał, ze to nie będzie głosowanie w jego imieniu
Radny Jan Palmowski stwierdził, że nie można być nadgorliwym. Radny zaproponował podwyższenie wynagrodzenia Wójta Gminy o 5%.
Radny Andrzej Barczyński przypomniał o przyjętym w ubiegłym roku pięcioprocentowym wskaźniku wzrostu wynagrodzeń, dodając, iż wydaje mu się, że powinien dotyczyć on wszystkich. Radny zwrócił uwagę, że Wójt jest tak samo, jak inni pracownikiem Urzędu Gminy. Pod względem wynagrodzenia Wójt Gminy Dąbrowa Chełmińska znajduje się w dolnej strefie w stosunku do innych wójtów.
Jest zdania, że gdy dodawać to wszystkim, a gdy ujmować, to również wszystkim.
Przewodniczący Rady Gminy zwrócił uwagę, że uchwała określa, iż wynagrodzenie Wójta Gminy podlega corocznej waloryzacji.
Radny Bartosz Giłka zastanawiał się, po co Rada podejmuje uchwałę w sprawie podwyższenia wynagrodzenia Wójta, skoro wcześniej określono, że wynagrodzenie wzrasta automatycznie.
Przewodniczący Rady Gminy wyjaśnił, że jest to wymóg obligatoryjny
Radny Arnold Drążyk wyjaśnił, że Wójt Gminy utracił trzynastą pensję, a ustalona podwyżka go obowiązuje, stąd takie stanowisko Komisji.
Radny Maksymilian Henke zwrócił uwagę na tabele wynagrodzeń pracowników obsługi, dodając, że jest przeciwnikiem podwyższania wynagrodzenia Wójta.
Radny Szymon Dunal poinformował, że przychyla się do propozycji podwyższenia wynagrodzenia Wójta Gminy o 5% w stosunku od otrzymywanego obecnie.
Radna Barbara Łukowska dodała, że z moralnego punktu widzenia Rada nie powinna zbyt dużo podwyższać wynagrodzenia Wójta.
Radny Arnold Drążyk – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska wycofał propozycję Komisji.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy jedenastu głosach „za”, dwóch przeciwnych dwóch wstrzymujących podjęła uchwałę nr XIX/153/05 w sprawie zmiany wynagrodzenia Wójta Gminy, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.16. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji omówił w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XIX/154/05 w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.17. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2005 rok głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy udzieliła szczegółowych wyjaśnień zapisów projektu uchwały.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, na jego zdaniem złe rozwiązanie dot. ponoszenia przez Gminę kosztów uczęszczania dzieci do przedszkoli, które znajdują się  poza terenem Gminy.
Radny poprosił o informacje na temat zaawansowania prac związanych z akcją wydawania posiłków dla potrzebujących. Dodał, że na poprzedniej Sesji zwrócił się z prośbą o udostępnienie informacji na temat możliwości korzystania z pomocy społecznej. Sołtysi takie informacje otrzymali, ale były sporządzone w bardzo trudnym języku, bardzo zawiłe.
Wójt Gminy wyjaśnił przepisy ustawy o systemie oświaty, które określają konieczność ponoszenia przez gminy tego rodzaju opłat. Dodał, że Gmina Dąbrowa Chełmińska również wystąpi o zawarcie porozumień, ponieważ do naszych przedszkoli uczęszczają dzieci z innych gmin.
Danuta Tomaszewska Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej poinformowała, że jak dotychczas sołtysi nie informowali o tym, że przekazane materiały są niezrozumiałe.
Radny Andrzej Barczyński wyjaśnił, że przedmiotowe pismo miało być kierowane do ludzi starszych, którzy nie zrozumieją zawartych w nim sformułowań.
Danuta Tomaszewska – Kierownik GOPS odpowiedziała, że jeżeli coś jest niezrozumiałe, zaprasza do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, gdzie zostaną udzielone szczegółowe wyjaśnienia.
Kwestii wydawania posiłków dla potrzebujących, wniosek został złożony na 80 osób, wczoraj Gmina otrzymała środki na ten cel. Osoby, które zakwalifikowały się do tej formy pomocy otrzymają zasiłek celowy w postaci środków finansowych, ponieważ nie wyraziły zgody na otrzymywanie posiłków.  To będą osoby z rodzin wielodzietnych. Kierownik dodała, że planuje przekazywanie pieniędzy bezpośrednio do sklepów.
Radny Witold Siewert zwrócił uwagę, że skoro na terenie Gminy są zabezpieczone przedszkola, to nie powinno się ponosić opłaty za dzieci uczęszczające do przedszkoli poza Gminą.
Radny dodał, że należałoby zaangażować radcę prawnego wyłącznie dla potrzeb Rady Gminy.
Wójt Gminy stwierdził, że jeżeli mówi się o przedszkolach w taki sposób, to proponuje zdjąć ten temat z porządku obrad i wystąpić do kancelarii prawnej o interpretację. Wójt dodał, że w październiku ubiegłego roku otrzymał z Urzędu Miasta projekt porozumienia w tej sprawie. Odesłał go z powrotem z informacją, że mając zabezpieczone miejsca w przedszkolach nie będzie tego porozumienia realizował. Okazało się, że to tylko gra na zwłokę.
W przypadku nie podpisania tego porozumienia przedszkole może usunąć dziecko, a wówczas rodzic może wystąpić do sądu.
Radna Barbara Łukowska zapytała, ile dzieci spoza terenu Gminy uczęszcza do naszych przedszkoli?
Wójt Gminy odpowiedział, że obecnie są to cztery osoby. Przygotowujemy projekty porozumień. Dodał, że taka sama sytuacja obowiązuje w przypadku domów pomocy społecznej.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że na terenie Gminy nie ma domów pomocy społecznej.
Radna Marlena Łobocka poruszyła kwestie modernizacji sali gimnastycznej.
Wójt Gminy poinformował, że prace zostały zakończone, ale dotacja wpłynęła wczoraj.
Radna Marlena Łobocka dodała, iż słyszała, że parkiet wymaga naprawy.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy czternastu głosach „za” i jednym przeciwnym podjęła uchwałę nr XIX/145/05 w sprawie zmian w  budżecie gminy na 2005 rok, który stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.18. W dyskusji na temat pisma Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy dot. modernizacji drogi powiatowej Dąbrowa Chełmińska – Bolumin głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił sprawę. Pprzedstawił propozycję, w której zasugeruje, by Starostwo Powiatowe z własnych środków zrealizowało remont drogi Dąbrowa Chełmińska – Bolumin, natomiast ze środków budżetu Gminy zostanie wykona naprawa drogi powiatowej w Wałdowie Król.
Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że rozwiązanie zaproponowane przez Wójta Gminy jest najlepszym, ale jeżeli Starosta nie wyrazi na nią zgody, wówczas należy zaproponować rozwiązanie zawarte w piśmie Wójta, które stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Radny Witold Siewert zwrócił uwagę, że w przypadku, gdy Gmina nie będzie partycypować w kosztach, Starostwo Powiatowe może wycofać się całkowicie z inwestycji drogowych.
Radny Arnold Drążyk poinformował, że Starostwo Powiatowe nie wycofa się, ponieważ sprawa była już omawiana kilkanaście razy.
Wójt Gminy wyjaśnił, że w/w droga została wprowadzona do powiatowego programu modernizacji dróg.
Radny Jan Palmowski dodał, że Gmina planuje partycypację w kosztach, ale dopiero w roku przyszłym. Radny poprosił o przedstawienie zasad podziału środków finansowych na inwestycje na drogach powiatowych dla poszczególnych gmin.
Wójt Gminy odpowiedział, że nie potrafi na to pytanie udzielić precyzyjnej odpowiedzi. Dodał, iż ma nadzieję, że jest to wykonywane proporcjonalnie.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie przyjęcie pierwszej alternatywy i poparcie jej drugą propozycją.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy czternastu głosach „za” i jednym wstrzymującym przyjęła w/w rozwiązanie i upoważniła Wójta Gminy do przedstawienia go Staroście Bydgoskiemu.
 
ad.19. Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili informacje o pracach Komisji w okresie międzysesyjnym:
Radna Barbara Łukowska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, iż w okresie międzysesyjnym Komisja odbyła dwa posiedzenia, podczas których omawiała sprawy związane z tematyką Sesji oraz kwestie związane z funkcjonowaniem służby zdrowia na terenie Gminy.
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym spotkała się jeden raz. Podczas posiedzenia omawiano sprawy związane z tematyką Sesji rady gminy.
Radny Arnold Drążyk – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym odbyła jedno posiedzenie podczas którego omawiała kwestie związane z tematyką Sesji  oraz przyjęła informację na temat zaangażowania budowy systemu kanalizacyjnego na terenie Gminy. Ponadto komisja przedyskutowała kwestie ustalenia wysokości partycypacji w kosztach budowy kanalizacji ściekowej przez mieszkańców Gminy.
 
ad.20.  W punkcie „sprawy różne” omawiano następujące kwestie:
a) Wójt Gminy zwrócił się o zastanowienie się nad kwestią opłat za przyłącze kanalizacyjne. Ta opłata dotyczyłaby wszystkich mieszkańców, którzy włączą się do kanalizacji.
Radny Andrzej Barczyński zaproponował ustalenie wysokości opłaty za przyłącze kanalizacyjne na poziomie kosztu przyłącza wodociągowego. Zdaniem radnego najrozsądniej byłoby, gdyby Gmina sama przyłączyła każdego mieszkańca do sieci kanalizacyjnej.
W przypadku ustalenia bardzo wysokiej ceny za przyłącze kanalizacyjne, mieszkańcy nie skorzystają. Wówczas idea ochrony środowiska runie. Zdaniem radnego kwota 1200 zł powinna stanowić górną granice, którą może uda się obniżyć.
Radny Ryszard Kaczor zwrócił uwagę, że osoby, których posesje są znacznie oddalone od głównej nitki kanalizacyjnej poniosą wyższe koszty.
Wójt Gminy poinformował, że w chwili obecnej wykonano sieć podstawową, została również opracowana dokumentacja przykanalików, które są usytuowane tuż przy granicach nieruchomości. Pozostanie jedynie kwestia podłączenia od budynków.
Radny Andrzej Barczyński zapytał, jaki będzie koszt przyłączenia budynków wielorodzinnych do sieci kanalizacyjnej? Radny jest zdania, iż każdy powinien wnieść opłatę w kwocie 1200 zł.
Wójt Gminy poinformował, iż przyjęto, że jest to opłata od każdego właściciela nieruchomości.
Radna Barbara Łukowska zaproponowała, by nazwać to udziałem mieszkańców w inwestycji, ponieważ  określenie opłaty za przyłącze wzbudzi wiele kontrowersji.
Wójt Gminy wyjaśnił, że w budynkach wielorodzinnych, w których jest jeden właściciel powstanie jedno przyłącze i jedna opłata. Wójt zaproponował przyjęcie zasady, że opłatę wnosi właściciel nieruchomości, chodzi o to, by uniknąć różnych interpretacji.
Radna Barbara Łukowska zwróciła uwagę, iż należałoby rozpatrzyć kwestię, w którym momencie ta opłata ma zostać uiszczona przez mieszkańców.
Wójt Gminy poinformował, że Gmina chce być zleceniodawcą budowy przykanalików (by zrobiła to jedna firma). Mieszkańcy mieliby wnosić opłaty zanim zostaną włączeni do kanalizacji. Gdy właściciel nieruchomości będzie chciał przyłączyć się w późniejszym czasie, będzie musiał wykonać przyłącze na własny koszt.
Radny Jan Palmowski stwierdził że opłata partycypacyjna może stać się swego rodzaju hamulcem. Zwrócił uwagę na koszty zrzutu ścieków.
Radny Witold Siewert zapytał, kto będzie reprezentował właściciela nieruchomości w przypadku wspólnot mieszkaniowych?
Radny postawił wniosek o wybudowanie przykanalików do wszystkich nieruchomości oraz by dla dobra ochrony środowiska wykonać to nieodpłatnie.
Wójt Gminy wyjaśnił, że opłata musi zostać wniesiona, by było wiadomo, gdzie te przykanaliki wybudować. Opłata za zrzut ścieków wyniesie 3 lub ponad 3 złote/ 1m3.
Radny Witold Siewert zwrócił uwagę, że nie egzekwuje się w należyty sposób zrzutu ścieków zgodnie z przepisami. Zdaniem radnego należy utrudnić mieszkańcom nielegalny zrzut ścieków, wówczas wszyscy włączą się do sieci. Radny zaproponował wybudowanie przykanalików do granic wszystkich posesji.
Radny Andrzej Barczyński poparł ideę radnego Siewerta, zwrócił uwagę, że nie uda się wykonać za darmo przyłączy kanalizacyjnych. Dodał, że osoby, które w terminie późniejszym wyrażą chęć włączenia się do kanalizacji powinny ponieść znacznie większe koszty z tym związane.
 
Przewodniczący Rady Gminy opuścił salę obrad. Przekazując prowadzenie Sesji Janowi Palmowskiemu  – Wiceprzewodniczącemu. Aktualny stan Rady – czternaście osób.
 
Wójt Gminy stwierdził, że wykonanie przykanalików do wszystkich posesji byłoby najlepszym rozwiązaniem, ale na to wymagana jest zgoda każdego właściciela. Poza tym Gmina narazi się na nielegalny zrzut ścieków do sieci
Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej zwrócił uwagę, że Gmina Unisław wykonała przykanaliki do wszystkich posesji, ale w tej chwili ma problemy z wyegzekwowaniem opłaty, która jest zbyt wysoka.
 
W tym  momencie radny Jan Szramkowski i radny Jerzy Pluciński opuścili salę obrad. Aktualny stan Rady 12 osób.
 
Wójt Gminy poinformował, że „bloki” w Dąbrowie Chełmińskiej podłączone są do zbiorczej kanalizacji sanitarnej. Ich ścieki trafiają do oczyszczalni, w związku z czym mieszkańcy nie wyrażą zgody na partycypację w kosztach budowy kanalizacji.
 
Jan Palmowski - Wiceprzewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie propozycję ustalenia opłaty z tytułu partycypacji mieszkańców w kosztach budowy kanalizacji ściekowej na poziomie 1200 zł.

Rada Gminy przy obecności 12 radnych, 11 głosami za i jednym wstrzymującym ustaliła
wysokość opłaty z tytułu partycypacji mieszkańców w kosztach budowy kanalizacji
ściekowej na poziomie 1200 zł.
 
b) Radny Ryszard Kaczor zwrócił się o przedstawienie informacji na temat planu budowy parkingu przy ośrodku zdrowia w Dąbrowie Chełmińskiej oraz kwestii oświetlenia przystanku autobusowego na skrzyżowaniu w Dąbrowie Chełmińskiej. Radny zwrócił uwagę na zły stan dróg pod względem utrzymania ich w przejezdności.
 
W tym momencie Radny Jerzy Pluciński powrócił na salę obrad. Aktualny stan Rady – 13 osób.
 
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że projekt parkingu zostanie opracowany, wskazał jednak na trudne warunki spowodowane zimą. Dodał, że w bieżącym roku zostanie opracowany projekt budowy oświetlenia przystanku autobusowego na skrzyżowaniu dróg w Dąbrowie Chełmińskiej. Zimowe utrzymanie dróg jest na niższym poziomie niż w latach ubiegłych. Wójt dodał, że kierowane są pisma oraz  prowadzone rozmowy z wykonawcą. Umowa jest zawierana na odśnieżanie dróg asfaltowych na terenie Gminy. Zasadniczo nie wjeżdża się na drogi nieutwardzone.
Longina Tomczyk – Sołtys Sołectwa Gzin zwróciła uwagę, że obiecano usypanie kupek mieszanki soli i piasku wzdłuż drogi pod górę w Gzinie, czego jak dotychczas nie uczyniono.
Wójt Gminy zwrócił się o wyrozumiałość. Do odśnieżania na terenie Gminy jest około 100 km dróg.
Henryk Zdrojewski – sołtys Sołectwa Dąbrowa Chełmińska zwrócił uwagę, że wykonawca nie używa pługa do odśnieżania.
Wójt Gminy odpowiedział, iż widuje go z opuszczonym pługiem.
 
c) Radny Szymon Dunal zwrócił się o ujęcie do przyszłorocznego budżetu gminy utwardzenia choć wąskiego odcinka ul. Weterynaryjnej w Dąbrowie Chełmińskiej.
 
d) Radny Arnold Drążyk przypomniał, że zobowiązał się do zajęcia się sprawą zwolnienia z podatku rolnego terenów zalewowych, do czego został upoważniony przez Radę Gminy.
Radny poinformował, iż przy okazji bytności posła Mojzesowicza na Sesji Rady Powiatu Bydgoskiego ta sprawa została poruszona. Poseł obiecał zająć się tą sprawą informując, że jest bardzo trudną.
 
e) Radny Arnold Drążyk nawiązując do ostatniej Sesji Rady Gminy zwrócił uwagę, że na potrzeby Rady Gminy wymagany byłby radca prawny.
Radny Jan Palmowski dodał, iż kiedyś każdy miał prawo pójść po poradę do prawnika zatrudnionego przez Wójta Gminy.
Wójt Gminy poinformował, że prawnik Bogusław Przybysz w określonych godzinach zatrudniony jest dla Urzędu Gminy. Mając na względzie przykre doświadczenia ubiegłych lat, gdy porady prawne były kojarzone z Urzędem nie pozwoli na to, by w godzinach, gdy prawnik jest zatrudniony ktoś będzie zwracał się z prywatnymi sprawami. Dodał, że radca prawny pracuje w Urzędzie w poniedziałki i czwartki i można w tych dniach przyjść do Urzędu i żądać wyjaśnień i interpretacji prawnych.
Poinformował, iż zanim przygotował projekt uchwały zaciągał wcześniej opinii prawnika.
Wójt przeprosił za  zaistniałą na poprzedniej Sesji sytuację, gdzie stwierdził, że prawnik jest wyłącznie na potrzeby Wójta. Nie widzi przeciwwskazań do tego by korzystać z jego usług.
 
ad.21. Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu porządku obrad o godzinie 13:00 zamknął XIX Sesję Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska.
            
 

Protokołował:                                                        Przewodniczył:
Dorota Kraska-Inspektor                                        Józef Hentrich-Przewodn.
ds.obsł.organów Gminy                                          Rady Gminy
 

metryczka


Wytworzył: Dorota Kraska (23 lutego 2005)
Opublikował: Dorota Kraska (31 maja 2005, 12:27:44)

Ostatnia zmiana: Dorota Kraska (16 sierpnia 2005, 16:07:04)
Zmieniono: korekta czcionki

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1516