PROTOKÓŁ NR XV/04

         
P R O T O K Ó Ł   NR  XV/04
z Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska
odbytej w dniu 8 września 2004 roku
 
Sesja    odbyła    się    w    Sali   Konferencyjnej  Urzędu  Gminy  Dąbrowa  Chełmińska .
 
Przewodniczący Rady Gminy Józef Hentrich o godzinie 9.oo otworzył Sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 15 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji. (Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokółu).
 
W Sesji udział wzięli:
-  Radni Rady Gminy wg listy obecności,
-  mgr Zbigniew Łuczak - Wójt Gminy,
-  Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
-  Elżbieta Piotrowska - Skarbnik Gminy,
-  Danuta Tomaszewska - Kierownik G.O.P.S,
-  Danuta Ciesińska – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wałdowie Król.,
-  Januariusz Stodolny – Dyrektor Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej,
-  Waldemar Łobocki – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czarżu,
-  Stanisław Buś – radny Rady Powiatu Bydgoskiego, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ostromecku,
-  Sołtysi i zaproszeni goście wg listy obecności.
 
Przewodniczący Rady Gminy odczytał porządek obrad i zwrócił się o przedstawienie wniosków w sprawie ewentualnych poprawek i uzupełnień do porządku.
 
Rada Gminy obradowała wg następującego porządku:
1. Powołanie Sekretarza obrad.
2. Przyjęcie protokółu z poprzedniej Sesji.
 
3. Informacja Wójta Gminy dot. podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
 
4. Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
 
5. Wręczenie nagród uczestnikom ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.
 
6. Sprawozdanie z działalności bibliotek na terenie Gminy.
 
7. Informacja dot. wyników egzaminów kompetencyjnych na szczeblu szkoły podstawowej i gimnazjum.
 
8. Informacja na temat przygotowania placówek oświatowych do nowego roku szkolnego.
 
9. Przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za pierwsze półrocze 2004 roku.
 
10. Projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr XIV/101/04 Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska z dnia 9 czerwca 2004 roku w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji i sposobie ich rozliczania.
 
11. Projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Gminy nr XIV/99/04 z dnia  9 czerwca 2004 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania i stosowania innych ulg w spłacaniu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - ordynacja podatkowa.
 
12. Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia Statutu G.O.P.S.
 
13. Projekt uchwały w sprawie wykonania zadań własnych Gminy z zakresu pomocy społecznej.
 
14. Projekt uchwały w sprawie wykonania rekultywacji drogi transportu rolniczego w 2005 roku.
 
15. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu ochrony środowiska dla Gminy Dąbrowa Chełmińska wraz z planem gospodarki odpadami na lata 2004-2007 z perspektywą na lata 2008-2011.
 
16. Projekt uchwały w sprawie ustalenia opłaty administracyjnej za sporządzenie wypisów i wyrysów z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy.
 
17. Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2004.
 
18. Informacje Przewodniczącego Rady Gminy oraz Wójta Gminy o złożonych oświadczeniach majątkowych za rok 2003.
 
19. Informacja o pracach Komisji w okresie międzysesyjnym.
 
20. Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne.
 
21. Zakończenie obrad.
 
 
 
ad.1. Rada Gminy jednogłośnie powołała radnego Arnolda Drążyka na Sekretarza obrad. Radny Drążyk wyraził zgodę na pełnienie tej funkcji.
 
ad.2. Do protokółu z XIV Sesji Rady Gminy uwag nie wniesiono. Rada Gminy jednogłośnie przyjęła protokół z XIV Sesji.
 
ad.3. Wójt  Gminy  przedłożył  Radzie  Gminy  informację  na  temat  swojej działalności  w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Radny Szymon Dunal zapytał, dlaczego na wykonanie remontu autobusu szkolnego wybrano droższą ofertę, czy zaważył okres gwarancji?
Wójt Gminy odpowiedział twierdząco, dodając, że ogłaszane są takie przetargi, gdzie jedynym kryterium jest cena, ale ogłasza się również takie, gdzie np. drugim kryterium jest okres gwarancji. Firma, która zaproponowała wyższą kwotę udzieliła osiemnastomiesięcznego okresu gwarancji. Oferta tańsza proponowała dwunastomiesięczny okres gwarancji i to zaważyło na ilości punktów, które uzyskała każda z firm.
 
ad.4. W punkcie: „Interpelacje, zapytania i wolne wnioski” nie poruszano żadnych kwestii.
 
ad.5. Przewodniczący Rady Gminy odczytał pismo Wiceprezesa Zarządu Stowarzyszenia Producentów i Dziennikarzy Radiowych dot. udziału w ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” oraz wręczył dyplomy okolicznościowe i nagrody książkowe laureatkom organizowanych w ramach w/w kampanii konkursów: Dominice Sadurskiej oraz Dorocie Misiak.
 
ad.6. Danuta Wędrowska – Kierownik Gminnej Biblioteki Publiczno – Szkolnej w Dąbrowie Chełmińskiej przedstawiła sprawozdanie z działalności bibliotek na terenie gminy, które stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Radna Regina Bukowska wskazała na brak możliwości kopiowania ściąganych z internetu plików na dyskietki.
Kierownik GBPS w odpowiedzi poinformowała, że istnieje taka możliwość pod warunkiem, że  są to dyskietki biblioteki. Kierownik zwróciła uwagę, że ściąganie niektórych informacji jest niedozwolone.
Kierownik dodała, że jeżeli będzie posiadała środki finansowe, może zakupić dyskietki, które będą udostępniane osobom korzystającym z internetu.
Wójt Gminy wyjaśnił, że od przyszłego tygodnia ten problem zniknie, ponieważ jest to kwestia zakupu dyskietek.
Radny Bartosz Giłka zapytał, czy kierownik przewiduje zakup komputerów dla filii bibliotecznych w Czarżu i Ostromecku?
Kierownik GBPS odpowiedziała, że zakłada zakup komputerów, ale w pierwszej kolejności należy zmodernizować pomieszczenia bibliotek. Kierownik dodała, że jeżeli pozwolą fundusze, zostaną utworzone bazy komputerowe, aby mogli z tego korzystać również czytelnicy, na czym bardzo jej zależy.
Radny Witold Siewert zwrócił uwagę, że Kierownik GBPS wspomniała o remoncie i utworzeniu czytelni. Rada Sołecka oraz OSP również rozważały kwestię powiększenia biblioteki, ale ona nie partycypuje w kosztach ogrzewania. Ta kwestia musi zostać uregulowana. Radny dodał, że do dnia dzisiejszego nie rozwiązano również kwestii sprzątania korytarza prowadzącego zarówno do biblioteki, jak i świetlicy wiejskiej. Jego utrzymaniem zajmują się strażacy ochotnicy.
Danuta Wędrowska – Kierownik GBPS w odpowiedzi poinformowała, że nie uchyla się od partycypowania w kosztach ogrzewania, ale ta kwestia nie została uregulowana na piśmie, o co występowała. Kierownik dodała, że w Ostromecku ponoszone są koszty ogrzewania filii bibliotecznej oraz, że bibliotekarki otrzymują dodatki za sprzątanie. Bibliotekarka z filii w Czarżu sprząta korytarz łącznie z klatką schodową. Zdaniem Kierownik lokal biblioteki w Czarżu nie jest tak brudy, by wymagał remontu
Kierownik zwróciła uwagę, że z zasobów biblioteki w Czarżu korzysta ponad czterystu czytelników, a radny Siewert sugeruje, że nie ma racji bytu.
 
W tym momencie radny Maksymilian Henke opuścił salę obrad. Aktualny stan Rady – 14 osób.
 
Radny Witold Siewert wyjaśnił, iż nie mówił o tym, że biblioteka jest niepotrzebna. Mówił o braku warunków na skomputeryzowanie.
Radny zwrócił uwagę na nieuregulowane kwestie finansowe.
 
Rada Gminy po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z działalności bibliotek, które stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.7. W dyskusji na temat wyników egzaminów kompetencyjnych na szczeblu szkoły podstawowej i gimnazjum głos zabrali:
           
W tym momencie radny Maksymilian Henke powrócił na salę obrad. Aktualny skład Rady – 15 osób.
 
Radny Bartosz Giłka zwrócił uwagę na pogorszenie się wyników egzaminów w Zespole Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej w stosunku do wyników z roku ubiegłego. Radny zapytał, czy jest to wynik trudniejszego testu, czy mniej zdolnych uczniów?
Januariusz Stodolny – Dyrektor Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej w odpowiedzi poinformował, że Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu określiło stopień tegorocznych egzaminów jako znacznie trudniejszy. Dyrektor przedstawił dane statystyczne sporządzone na wykresach, dodając, że wyniki testów były analizowane na osobnym posiedzeniu rady pedagogicznej. Każde zadanie zostało przeanalizowane przez osoby, które uczą.
Dyrektor przedstawił analizę przyczyn i zależności wyników sprawdzianu opracowaną przez   Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu:
-  w tym roku testy były trudniejsze;
-  nakłady samorządów na oświatę ( im wyższe, tym lepsze wyniki);
-  bezrobocie w regionie, urbanizacja i dostęp do kultury;
-  wsparcie szkoły przez rodziców (w jakim stopniu rodzice są w stanie wesprzeć pracę szkoły);
-  wpływ rodziny i rówieśników;
-  historyczne różnice regionalne;
-  tradycje regionalne i tradycyjny model rodziny.
Dyrektor dodał, że w przypadku szkoły podstawowej generalnie wyniki również są niższe.
Zwrócił uwagę na niezadowolenie wynikające z przydziału uczniów do poszczególnych klas. Według niego każda klasa jest dobra. Przynależność do którejkolwiek klasy nie blokuje rozwoju ucznia. Poinformował, że dziewczynka z klasy 6b uzyskała maksymalną ilość punktów, podczas, gdy mówi się, że klasa B jest gorszą.
Stanisław Buś – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ostromecku przedstawił informację na temat wyników egzaminów kompetencyjnych na szczeblu szkoły podstawowej wykorzystując dane statystyczne oraz wykresy.
Zdaniem dyrektora działania opieki społecznej powinny zmierzać w trochę innym kierunku, np. przyznając dziecku darmowe obiady powinno się wymagać, by matka kupiła mu np. zeszyt, czy przysłała je do szkoły. W przeciwnym razie można by wstrzymać wydawanie posiłków np. przez miesiąc. Dyrektor dodał, że brzmi to może brutalnie, ale chodzi mu o wymuszenie pewnych działań, aby ludzie otrzymujący pomoc dali w zamian coś od siebie.
Radny Bartosz Giłka poprosił dyrektora Łobockiego o przedstawienie swego stanowiska, w sprawie  podziału gimnazjum na terenie Gminy.
Waldemar Łobocki – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czarżu odpowiedział, że jest tylko wykonawcą i zgodnie i istniejącym systemem zarządza szkołą.
Dyrektor dodał, że nie jest to łatwe zadanie, ale dzięki porozumieniu dyrektorów ten system funkcjonuje. Stwierdził, że wszystko zależy od decyzji Rady Gminy, jednak  zdecydowanie łatwiej zarządzać, gdy jest się bezpośrednim przełożonym.
Januariusz Stodolny – Dyrektor Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej oświadczył, iż jest przeciwny tworzeniu trzech oddzielnych gimnazjów na terenie Gminy. Zdaniem dyrektora zbiorowa mądrość powinna dążyć w kierunku utworzenia jednego oddzielnego gimnazjum na terenie Gminy.
Przewodniczący Rady Gminy zwrócił uwagę, że temat struktury organizacyjnej gimnazjum będzie omawiany na posiedzeniach Komisji Rady Gminy.
Radny Szymon Dunal zwrócił uwagę, że w biednych rodzinach żyją często bardzo zdolne dzieci, które w jakiś sposób powinny być promowane. Takie osoby powinny otrzymywać  wsparcie, ponieważ bez środków finansowych nie mają perspektywy dalszego kształcenia.
Radny Witold Siewert stwierdził, że jego, jako radnego najbardziej interesują kwestie bazy lokalowej szkół, która jego zdaniem jest dobra na terenie gminy. Radny dodał, że analizy statystyczne, które przedstawili dyrektorzy najbardziej będą się nadawały na posiedzenia rad pedagogicznych.
Radny zwrócił uwagę, że najistotniejszym jest to, jak radzą sobie uczniowie po opuszczeniu gimnazjów i kontynuacji nauki w mieście. Najważniejszymi są sprawy w rodzinie.
Radna Regina Bukowska poprosiła o przedstawienie opinii na temat wyników egzaminów osiągniętych przez klasę A i B. Radna zwróciła uwagę na różnice wyników, podczas, gdy obie klasy uczą ci sami nauczyciele.
Januariusz Stodolny – Dyrektor Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej w odpowiedzi poinformował, że młodzież jest różna i akurat w tej klasie skoncentrowali się uczniowie o niższych możliwościach.
Radny Ryszard Kaczor zwrócił uwagę, że pomiędzy liczebnością osiemnastu, a trzydziestu dwóch uczniów w klasie jest znaczna różnica. W licznej klasie nauczyciel nie ma indywidualnego dostępu do każdego z uczniów. Radny wskazał na podział klas – jeżeli w danej klasie są sami najsłabsi, wówczas nie będą mieli aspiracji do pracy.
Januariusz Stodolny – Dyrektor Zespołu Szkół przedstawił przykład, gdzie dwa lata temu przeniesiono najlepszego ucznia z tzw. klasy gorszej do lepszej, aby miało możliwość rozwoju. Okazało się jednak, że z semestru na semestr osiągało coraz gorsze wyniki w nauce.
Radny Maksymilian Henke zwrócił uwagę, że gro wybitnych poetów i pisarzy pochodzi    z tzw. kresów. Nie zgadza się ze stwierdzeniem, że grupa wschodnia jest gorszą. Radny zaproponował by nie podnosić już tematyki związanej z funkcjonowaniem szkół. Zgodził się  z wypowiedzią radnego Siewerta, że Rada powinna dyskutować nad kwestiami bazy lokalowej oraz środków finansowych związanych z funkcjonowaniem szkół i wynagrodzenia nauczycieli.
Januariusz Stodolny- Dyrektor Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej oznajmił, iż zgadza się ze stwierdzeniem, że w oświacie zachodzą ciągłe zmiany, dodając, że przedstawione wnioski nie są jego sugestiami, zostały opracowane przez Ministerstwo.
Radny Ryszard Kaczor zwrócił się z prośbą o przedstawienie szczegółowych informacji na temat kryteriów podziału pierwszych klas gimnazjum.
Januariusz Stodolny – Dyrektor Zespołu Szkół w odpowiedzi poinformował, że podziału dokonano z bardzo małymi różnicami w kwestii przesunięć. Dyrektor dodał, że nie utworzono klas profilowanych.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że opracowane przez Ministerstwo teorie nie znajdują potwierdzenia w praktyce, ponieważ np. w naszej Gminie nakłady samorządowe na oświatę nie są małe. Radny wskazał, iż osoby z wykształceniem podstawowym są przeważnie biedne nie stać ich na dalsze kształcenie dzieci, stąd brak tego wzorca. Radny zwrócił uwagę, że jeżeli sytuacja w kraju nie ulegnie poprawie, stopień wykształcenia nie będzie wzrastał.
Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu dyskusji poddał pod głosowanie przedmiotową informację.
 
Rada Gminy przy obecności 15 radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła informację na temat wyników egzaminów kompetencyjnych na szczeblu szkoły podstawowej i gimnazjum, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
Ad.8. W dyskusji na temat przygotowania szkół do nowego roku szkolnego głos zabrali:
Radny Jan Palmowski przypomniał, że dotychczas stale borykano się z problemem, skąd wziąć środki finansowe na dożywianie uczniów, a w chwili obecnej mamy nadmiar środków na ten cel.
Radny zbulwersowany stwierdził, że rzeczą nie do przyjęcia jest karanie dzieci głodem. Na pierwszym miejscu zawsze powinno się stawiać dobro dziecka. W związku z tym dyrektorzy powinni opracować taki plan struktury organizacyjnej gimnazjum, by dobro dziecka było wartością nadrzędną.
Januariusz Stodolny – Dyrektor Zespołu Szkół oznajmił, że szkoła w Dąbrowie Chełm. nie ma warunków lokalowych na zwiększenie liczby wydawanych posiłków. W chwili obecnej wydaje się 120 obiadów dziennie, ale następuje to w warunkach prowizorycznych, w systemie dwuzmianowym.
Dyrektor wskazał na brak jednego segmentu, by stworzyć stołówkę z prawdziwego zdarzenia, dodając, że chętnie dożywiałby wszystkie dzieci.
Stanisław Buś – radny Rady Powiatu oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ostromecku wyjaśnił, że jego intencją nie było proponowanie morzenia dzieci głodem. Chodziło o to, aby pomoc społeczna trafiała do potrzebujących, ale  pod pewnymi warunkami.
W kwestii dożywiania dyrektor stwierdził, że chciałby, aby dożywianiem objąć wszystkich uczniów, ale nie można rozdawać społecznych pieniędzy. One muszą trafiać do osób naprawdę potrzebujących, które będą potrafiły je właściwie wykorzystać. Dyrektor poinformował, że obecnie szkoła w Ostromecku obejmuje dożywianiem 75 uczniów.
Waldemar Łobocki – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czarżu  poinformował, że w chwili obecnej szkoła wydaje osiemdziesiąt posiłków dziennie. Na stołówkę zostało zaadaptowane pomieszczenie przedszkola. Dyrektor dodał, że nie jest w stanie zwiększyć liczby dożywianych uczniów ze względu na trudne warunki lokalowe. Jeżeli uda się wygospodarować większe środki finansowe będzie możliwość zaadaptowania pomieszczenia na zorganizowanie stołówki z prawdziwego zdarzenia.
Dyrektor zastanawiał się, czy w przyszłych latach będzie tyle funduszy, by kontynuować dożywianie dzieci w takiej ilości?
Radny Jan Palmowski stwierdził, że nie może zgodzić się ze stwierdzeniem, że nie wiadomo, czy w przyszłym roku będą środki finansowe na realizację akcji dożywiania dzieci. Nie zgodzi się również z tezą, że dożywianie jakiegokolwiek dziecka to pieniądze „wyrzucane w błoto”. Radny dodał, że rozumie argument, iż nie ma fizycznych możliwości zwiększenia liczby dożywianych dzieci, lecz z pozostałymi argumentami się nie zgodzi.
Radny zapytał Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, czy istnieje potrzeba dożywiania większej liczby uczniów?
Wójt Gminy poinformował, że w ciągu najbliższego miesiąca Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy z dyrektorami szkół przeprowadzi stosowną analizę, dodając, że na dzień dzisiejszy wszystkie dzieci z rodzin, które spełniają kryteria ustawy o pomocy społecznej są objęte darmowym dożywianiem.
Radny Jan Palmowski zwrócił uwagę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby dożywianie wszystkich dzieci.
Wójt Gminy zwrócił uwagę, że dożywianie wszystkich dzieci z terenu Gminy spowoduje, że  zabraknie środków na inne świadczenia z zakresu pomocy społecznej. Zdaniem Wójta dobrze sytuowani rodzice powinni ponosić koszty dożywiania swoich dzieci.
Radny Witold Siewert stwierdził, że był pewien, iż listę dożywianych uczniów tworzą dyrektorzy szkół, a okazało się, że autorem list jest Ośrodek Pomocy Społecznej. Zdaniem radnego rozeznanie G.O.P.S. jest słabe, ponieważ Dyrektor Buś poinformował go, że rodzice  niektórych dzieci objętych darmowym dożywianiem mogliby ponosić koszty obiadów, ponieważ znajdują się w dobrej sytuacji.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że kartą przetargową w dyskusji stały się dzieci, dodając, że radny Palmowski źle odczytał intencje Stanisława Busia. Zdaniem radnego czas transformacji i odnajdowania się w nowej Polsce powinien po woli dobiegać końca. Radny dodał, iż jest zgodny z intencją Stanisława Busia. Jego zdaniem udzielanie pomocy skończy się za jakiś czas, w związku z czym odpowiedzialność musi spadać na rodziców. Udzielanie pomocy spowoduje zatracenie rodzicielstwa. Radny wskazał na potrzebę istnienia opieki społecznej, ale człowiek na tę pomoc powinien sam zapracować. Do takich rozwiązań powinno zmierzać całe państwo, a u nas dąży się w odwrotnym kierunku, tolerując i akceptując wynagradzanie w różnych formach pomocy nieróbstwa.
Radny Jan Palmowski z oburzeniem stwierdził, że dzieci nie stanowią żadnej karty przetargowej. Należy tworzyć nowe miejsca pracy. Wynikiem braku pracy jest bieda.
Radny Szymon Dunal stwierdził, że przykre jest to, że dzieci jedzą posiłki w szkolnych ławkach. Rodzice, których na to stać, powinni pokrywać koszty posiłków swoich dzieci. Niektórzy pracują nielegalnie, a ich dzieci korzystają z darmowych obiadów w szkołach. Radny dodał, że jest zwolennikiem rozbudowy szkoły w celu pozyskania bazy lokalowej na utworzenie stołówki szkolnej.
Radny Jan Szramkowski zwrócił uwagę, że po woli powinno się dążyć do tego, aby z posiłków w szkole mogły korzystać wszystkie dzieci, te z rodzin lepiej sytuowanych oczywiście za odpłatnością. Zdaniem radnego powinno się dążyć do rozbudowy szkoły w celu stworzenia stołówki.
Januariusz Stodolny – Dyrektor Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełm. poinformował, że od dnia 1 września br. uległa zmianie struktura organizacyjna oświaty, ponieważ do obowiązkowe nauczanie rozpoczyna się od klasy zero. Dyrektor zwrócił uwagę na trudności powstałe podczas zgłaszania dzieci do szkoły, ponieważ listy przekazywane z Urzędu Gminy są czasami nieaktualne. Dyrektor zwrócił się o wywarcie nacisku, aby szkoły były informowane o każdej zmianie zameldowania.
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że do szkół przekazywane są aktualne listy osób zameldowanych, dodając, że dyrektor mówił o przypadku, gdzie do szkoły trafiło nie zameldowane dziecko.
Radna Marlena Łobocka zapytała, czy takie przypadki zdarzają się w pozostałych szkołach?
Stanisław Buś – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ostromecku odpowiedział, że zdarzają się przypadki, gdzie dzieci spoza obwodu trafiają do szkoły, ale gdy są wolne miejsca, są do niej przyjmowane.
Waldemar Łobocki – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czarżu wyjaśnił, że zdarzają się przypadki, gdzie rodzice zaniedbują obowiązek szkolny, ale wtedy dokonuje się porównania listy opracowanej przez Urząd Gminy z listą pacjentów przychodni.
Przewodniczący Rady Gminy  po wyczerpaniu dyskusji przeprowadził głosowanie omawianego punktu.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła informację na temat przygotowania szkół do nowego roku szkolnego, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.9. W dyskusji na temat sprawozdania z wykonania budżetu gminy za pierwsze półrocze 2004 roku głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w sprawozdanie.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy do sprawozdania.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów  w dyskusji przeprowadził głosowanie przedmiotowego punktu.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za pierwsze półrocze 2004 roku, które stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.10. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie w sprawie zmiany Uchwały Nr XIV/101/04 Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska z dnia 9 czerwca 2004 roku w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji i sposobie ich rozliczania głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił projekt uchwały informując, że zmiana polega na dodaniu do uchwały wzoru umowy o udzielenie dotacji przez Gminę.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XV/106/04 w sprawie zmiany Uchwały Nr XIV/101/04 Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska z dnia 9 czerwca 2004 roku w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji i sposobie ich rozliczania, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.11. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Gminy nr XIV/99/04 z dnia  9 czerwca 2004 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania i stosowania innych ulg w spłacaniu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - ordynacja podatkowa głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji do omawianego projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XV/107/04 w sprawie zmiany uchwały Rady Gminy nr XIV/99/04 z dnia  9 czerwca 2004 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania i stosowania innych ulg w spłacaniu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - ordynacja podatkowa, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.12.  W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zatwierdzenia Statutu G.O.P.S. głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji do w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XV/108/04 w sprawie zatwierdzenia Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.13. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie w sprawie wykonania zadań własnych Gminy z zakresu pomocy społecznej głos zabrali:
Danuta Tomaszewska – Kierownik G.O.P.S. celem wprowadzenia omówiła projekt uchwały, wyjaśniając zapisy ustaw.
Radny Arnold Drążyk zwrócił się z wnioskiem, aby materiały na posiedzenia komisji były przekazywane wcześniej, szczególnie projekty uchwał, które nie posiadają pisemnego uzasadnienia. Radny dodał, że omawiany projekt uchwały mógł zostać już wcześniej poddany pod obrady, ponieważ ustawa o pomocy społecznej zmieniła się w maju br.
Radny Szymon Dunal poprosił o wyjaśnienie, w jaki sposób osoba bezdomna, które nie posiada żadnych środków może wykupić receptę?
Kierownik G.O.P.S. wyjaśniła, że takie osoby otrzymują zasiłki celowe.
Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska przedstawił pozytywną opinię Komisji do w/w projektu uchwały.
Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych przedstawiła pozytywną opinię Komisji do w/w projektu uchwały.
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja nie odniosła się do w/w projektu uchwały.
 
(W tym momencie radny Jan Palmowski opuścił salę obrad. Aktualny stan Rady – czternaście osób).
 
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XV/109/04 w sprawie wykonania zadań własnych Gminy z zakresu pomocy społecznej, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.14. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie wykonania rekultywacji drogi transportu rolniczego w 2005 roku głos zabrali:
 
(W tym momencie radny Jan Palmowski powrócił na salę obrad. Aktualny stan Rady – piętnaście osób).
 
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił projekt uchwały.
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił stanowisko Komisji, która zaproponowała przeznaczenie do rekultywacji drogę Nowy Dwór – Wałdowo Królewskie.
Radny Arnold Drążyk – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska przedstawił stanowisko Komisji, która zaproponowała przeznaczenie do rekultywacji drogi we wsi Borki.
Radna Barbara Łukowska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych przedstawiła stanowisko Komisji , która zaproponowała przeznaczenie do rekultywacji drogi w Sołectwie Borki.
Radny Arnold Drążyk wyraził swą wątpliwość co do zasadności wykonania rekultywacji drogi Borki – Gzin Dolny. Zdaniem radnego zasadniejszym byłoby wykonanie remontu drogi w kierunku wsi Błoto, nie Gzin Dolny.
Radny wskazał, że droga Borki – Błoto na pewnym odcinku została zniszczona przy budowie sieci wodociągowej, dlatego powinna zostać umocniona.
Radny Witold Siewert stwierdził, ze rekultywacja drogi we wsi Borki jest jak najbardziej słuszna, ponieważ zasadniczo naprawy dróg odbywały się ze środków sołectwa. Radny poparł propozycję radnego Drążyka, by rekultywować drogę w kierunku wsi Błoto, ponieważ łączy dwie gminy. Radny zaproponował, aby Rada Sołecka na zebraniu wiejskim ponownie przeanalizowała sprawę i zadecydowała, która z dróg ma zostać poddana rekultywacji.
Radny Jan Palmowski zwrócił uwagę, że mieszkańcy wiedzą, czego chcą i nie należy im narzucać pomysłów.
Przewodniczący Rady Gminy zgodził się z przedmówca, jego zdaniem Rada Sołecka zna stan swoich dróg.
Jan Sibiński – Sołtys Sołectwa Borki wyjaśnił, że Rada Sołecka po dokonaniu analizy  stwierdziła, że droga, o której mowa we wniosku jest bardziej zniszczona od tej, którą proponują radni. Sołtys dodał, że przy złych warunkach pogodowych droga w kierunku wsi Gzin Dolny jest nieprzejezdna. Gdy ta droga w kierunku zostanie wyremontowana i zejdzie z utrzymania sołectwa, to Rada Sołecka będzie w stanie z własnych środków utrzymywać drugą drogę (w kierunku wsi Błoto).
Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu dyskusji przeprowadził głosowanie nad przyjęciem do rekultywacji w roku 2005 drogi Borki – Gzin Dolny.
 
Za przyjęciem w/w propozycji głosowało 11 radnych, przeciw – 2, wstrzymujących się – 2.
 
Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności 15 radnych, przy jedenastu głosach „za”, dwóch przeciwnych i dwóch wstrzymujących podjęła uchwałę nr XV/110/04 w sprawie wykonania rekultywacji drogi transportu rolniczego w 2005 roku, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.15. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przyjęcia programu ochrony środowiska dla Gminy Dąbrowa Chełmińska wraz z planem gospodarki odpadami na lata 2004-2007 z perspektywą na lata 2008-2011. Głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji do przedstawionego projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy jedenastu głosach „za”, dwóch przeciwnych i dwóch wstrzymujących podjęła uchwałę nr XV/111/04 w sprawie przyjęcia programu ochrony środowiska dla Gminy Dąbrowa Chełmińska wraz z planem gospodarki odpadami na lata 2004-2007 z perspektywą na lata 2008-2011, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.16. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie ustalenia opłaty administracyjnej za sporządzenie wypisów i wyrysów z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji do przedstawionego projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XV/112/04 w sprawie ustalenia opłaty administracyjnej za sporządzenie wypisów i wyrysów z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.17. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2004 głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały, wyjaśniając kwestię opału wykorzystywanego na ogrzanie sali wiejskiej w Czarżu – do tej pory zakupiono 12 ton opału za kwotę  5.040 zł, obecnie na stanie są dwie tony.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji do przedstawionego projektu uchwały.
Radny Arnold Drążyk zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie zakresu modernizacji sali gimnastycznej w Dąbrowie Chełm.
Wójt Gminy wyjaśnił, że zakres prac modernizacyjnych obejmie również utwardzenie placu przed szkołą. O konieczności utwardzenia terenu przed obiektem szkoły oraz boiska w Wałdowie Królewskim mówiono już od dawna. Wójt dodał, że w chwili obecnej istnieje możliwość wykonania boisk w Wałdowie Król., Ostromecku i Dąbrowie Chełm.
Radna Barbara Łukowska zapytała, czy kwota 65 tysięcy złotych nie wystarczyła na pokrycie kosztów utwardzenia boiska w Wałdowie Król. i wykonanie dokumentacji dla boiska w Wałdowie Królewskim?
Wójt Gminy przedstawił wyjaśnienia i wyliczenia kosztów inwestycji.
Radny Ryszard Kaczor zwrócił uwagę, iż chodzi o to, by ktoś nie zarzucił, że budowa boiska w Wałdowie Król. kosztowała 80.000 zł.
Wójt Gminy przyznał, że trzeba będzie zapisywać zadania inwestycyjne pod osobnymi pozycjami. W tym przypadku zawarto dwa zadania w jednym punkcie.
Radna Marlena Łobocka zapytała, czy w zadaniu „remont sali gimnastycznej” przewidziano również wymianę okien w szkołach?
Wójt Gminy odpowiedział przecząco.
Radny Arnold Drążyk zapytał, czy koniecznością jest wymiana okien w sali gimnastycznej w Dąbrowie Chełmińskiej?
Wójt Gminy w odpowiedzi wyjaśnił, że w sali zamontowano drewniane okna, które są nieszczelne. Straty ciepła są tak duże, że przy dużych mrozach temperatura na sali wynosi około 15o C.
Radna Barbara Łukowska zwróciła uwagę, że na terenie Gminy istnieją cztery szkoły,  w Szkole Podstawowej w Ostromecku również istnieje konieczność wymiany okien. Radna dodała, że w szkole uruchamiana jest nowa pracownia komputerowa, gdzie przydałyby się nowe ławki.
Wójt Gminy poinformował, że przedstawił wnioski dyrektorów szkół, które do niego wpłynęły. Wójt zapytał, czy zaistniała sytuacja, gdy w uzasadnionych przypadkach potrzeby zwiększenia budżetu szkoły w Ostromecku były rozpatrywane negatywnie?
Stanisław Buś – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ostromecku przyznał, że jest trochę zdegustowany, ponieważ otrzymywał znacznie niższe dotację niż szkoła w Dąbrowie Chełmińskiej. Dyrektor wskazał na czterdziestoletnie okna w szkole w Ostromecku.
Radny Andrzej Barczyński zapytał, czy otrzymana dotacja na zasiłki rodzinne w pełni pokrywa potrzeby?
Wójt Gminy odpowiedział, że miesięczne potrzeby są pokryte w 100%.
Radny Andrzej Barczyński zapytał, czy z kwoty dotacji zostają środki na pokrycie kosztów utrzymania pracownika i jego stanowiska? Radny poprosił o wyjaśnienie przesunięcia kwoty 20.000 zł na komunikację.
Wójt Gminy wyjaśnił zasady otrzymywania i rozliczania dotacji na realizację świadczeń rodzinnych.
Radny Andrzej Barczyński zapytał, czy realizowana jest uchwała mówiąca o nie podnoszeniu płac pracowników Urzędu Gminy?
Wójt Gminy odpowiedział, że przedmiotowa uchwała jest realizowana. Dodał, że poprosił o zwiększenie środków na wynagrodzenia w związku z koniecznością wypłaty odprawy dla sprzątaczki, która odchodzi na wcześniejszą emeryturę, wynagrodzenia dla osoby zastępującej podinspektora ds. gospodarki mieszkaniowej oraz inspektora ds. finansowych.
Wójt wyjaśnił, że kwota 109.000 zł pokrywa kwotę miesięcznych wypłat zasiłków rodzinnych. Gdyby zgodnie z umową pobierać od tej kwoty 2% na utrzymanie stanowiska, wówczas byłyby to środki niewystarczające. Wójt wyjaśnił, że rozliczenie nastąpi na koniec roku. Przypomniał, że podjęto decyzję o rozbudowie budynku Urzędu gminy w pełnym zakresie, w związku z czym w bieżącym roku zostaną zabezpieczone środki na sporządzenie dokumentacji. Kwota 20.000 zł, którą proponuje się zdjąć z inwestycji „rozbudowa Urzędu Gminy” konieczna jest na pokrycie kosztów utrzymania filii Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy.
Radny Ryszard Kaczor wyjaśnił, że na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej dyskutowano na temat zakupu nowego pieca c. o., który będzie ogrzewał obiekty sali w Czarżu, ale nikt nie prosił o rozliczanie zużytego dotychczas opału, zastanawiano się tylko, czy nowy piec będzie oszczędniejszy.
Wójt Gminy wyjaśnił, że informował na posiedzeniu Komisji, iż to, jakie będzie zużycie opału przez nowy piec będzie można stwierdzić  dopiero po zakończeniu sezonu grzewczego. Wójt dodał, że wnioskowano o sprawdzenie ilości i kosztów opału zużytego na ogrzanie obiektów sali w Czarżu i taka informacja została przedstawiona.
Radny Witold Siewert dodał, iż obecny piec służy dziewiętnaście lat i w każdej chwili może nastąpić jego pęknięcie. Nowy piec będzie opalany miałem węglowym i jest bezobsługowy.
Radny Andrzej Barczyński zapytał, czy w związku z zakupem nowego pieca straż zrezygnuje z etatu palacza?
Radny Witold Siewert odpowiedział, że w tym przypadku na pewno nie będzie potrzeby zatrudniania palacza. Palacz zatrudniony w jednostce OSP Czarże otrzymywał niewielkie wynagrodzenie tylko w okresie grzewczym. Dodatkowo wykonywał inne prace porządkowe. Radny wyjaśnił, że zadanie palenia w piecu ogrzewającym salę OSP miał w zakresie swych obowiązków woźny pracujący w szkole. Nie miał jednak fizycznej możliwości sprostania temu obowiązkowi.
Radna Marlena Łobocka zapytała, czy woźni pracujący w innych szkołach również mają dodatkowe zadania?
Wójt Gminy poinformował, że w Ostromecku woźni sprzątają teren wokół szkoły oraz wykaszają i porządkują Razynę. Dodał, że w Czarżu obowiązki palacza będą pochłaniały jedną godzinę na dobę.
Przewodniczący Rady Gminy w związku wyczerpaniem dyskusji odczytał projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności  piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XV/105/04 w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2004, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.18. W punkcie : „informacje o złożonych oświadczeniach majątkowych” głos zabrali:
Przewodniczący Rady Gminy przedstawił informację o złożonych oświadczeniach majątkowych radnych wg stanu na dzień 31.12.2003 roku, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Wójt Gminy przedstawił informację o złożonych oświadczeniach majątkowych przez sekretarz gminy, skarbnik gminy, kierowników jednostek organizacyjnych gminy oraz pracowników urzędu gminy wydających decyzje administracyjne w imieniu wójta gminy, wg stanu na dzień 31.12.2003 roku, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.19. Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili informacje o pracach Komisji w okresie międzysesyjnym:
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że w okresie międzysesyjnym Komisja spotykała się dwa razy. Na wspólnym posiedzeniu Komisji omawiano sprawy programu ochrony środowiska. Drugie posiedzenie poświęcone było tematyce Sesji Rady Gminy.
Radna Barbara Łukowska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, że w okresie międzysesyjnym Komisja odbyła jedno posiedzenie, na którym omawiano kwestie związane z tematyką Sesji Rady Gminy oraz kwestie struktury organizacyjnej gimnazjum na terenie Gminy. Radna dodała, że sprawa jest otwarta, komisja nie zajęła tu jednoznacznego stanowiska. Na kolejnym posiedzeniu wspólnie z pozostałymi Komisjami członkowie Komisji omawiali sprawy programu ochrony środowiska.
Radny Arnold Drążyk – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska poinformował, że w okresie międzysesyjnym komisja spotykała się dwa razy -na wspólnym posiedzeniu Komisji Rady Gminy oraz na odrębnym posiedzeniu, podczas którego omawiano tematykę Sesji Rady Gminy.
Radny dodał, że podczas omawiania propozycji zmian do budżetu gminy Komisja zwróciła uwagę na częste wyjazdy jednostki OSP Dąbrowa Chełmińska.
 
ad.20. W punkcie „sprawy różne” głos zabrali:
a)  Stanisław Buś – Radny Rady Powiatu Bydgoskiego zaproponował utworzenie w najbliższym czasie gminnego funduszu stypendialnego, ze środków którego będą finansowani najzdolniejsi uczniowie.
Radny dodał, że w Starostwie Powiatowym stworzono taki fundusz finansowany z diet radnych.
 
b)  Radny Arnold Drążyk zauważył, że chwalebnym jest pozyskiwanie dużej ilości darowizn przez Gminę.

c)   Radny Maksymilian Henke wskazał na konieczność dokończenia chodnika przy ul. Bydgoskiej w Dąbrowie Chełm. od posesji nr 54 do posesji nr 60. Radny ostrzegł, że może tam dojść do wypadku.

d)  Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę na niską kwotę dzierżawy obiektów po Spółdzielni „Mlecz – Masz”. Radny zapytał, czy dzierżawca zagwarantował utrzymanie budynków po spółdzielni?
Radny zwrócił uwagę na program zalesiania, dzięki któremu rolnicy będą mogli otrzymać znaczne środki finansowe. Warunkiem skorzystania z programu jest istnienie aktualnych planów zagospodarowania przestrzennego. Czy w najbliższym czasie przewiduje się opracowanie bądź uaktualnienie planów?
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że w umowie dzierżawy zagwarantowano utrzymanie i konserwację obiektów byłej spółdzielni mleczarskiej „Mlecz – Masz”.
Wójt poinformował również, że w chwili obecnej Gmina jest na etapie opracowywania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy. Trwa oczekiwanie na informacje mieszkańców na temat przeznaczenia ich gruntów. Wójt dodał, że rozpatrzono przetargi na opracowywanie planów zagospodarowania przestrzennego.

e)  Radna Barbara Łukowska zwróciła się z prośbą o przedstawienie informacji na temat wykonania oświetlenia dojścia do przystanku autobusowego w Ostromecku oraz zaawansowania prac związanych z budową kanalizacji ściekowej.
Wójt Gminy przedstawił informacje na temat przebiegu procedury przetargowej dot. budowy kanalizacji ściekowej oraz poinformował o odwołaniach złożonych przez jednego z oferentów do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, co wstrzymało prace inwestycyjne. Wójt dodał, że zarówno inwestycja oświetlenia drogi do przystanku w Ostromecku, jak i budowy kanalizacji będą realizowane.

f)  Radny Jan Szramkowski zapytał, czy istnieje możliwość budowy ścieżki rowerowej Nowy Dwór – Dąbrowa Chełmińska? Radny zwrócił uwagę na ogromne zagrożenie dla rowerzystów jadących drogą nr 551.
Wójt Gminy odpowiedział, że nie przewiduje budowy ścieżki rowerowej, ponieważ plany zagospodarowania przestrzennego nie zawierają takiego zadania.

g) Wójt Gminy poinformował o dwukrotnym spotkaniu Zespołu opiniującego kandydatów na stanowisko Skarbnika Gminy Dąbrowa Chełm. Po wysłuchaniu kandydatów Zespół zaproponował na to stanowisko Panią Ewę Bukowską, która z dniem 1 października br. będzie pracowała z Panią Skarbnik. Wójt dodał, że na miejsce Pani Bukowskiej zostanie zatrudniona inna osoba.

h) Wójt Gminy poinformował o nowym gimbusie, który otrzymała Gmina. Wójt podziękował radnemu Plucińskiemu oraz Panu Bartel, którzy mieli ogromny wpływ na decyzję Wojewody.

i)  Leon Kociniewski – Sołtys Sołectwa Janowo zapytał, czy istnieje możliwość zamontowania oświetlenia przy nowowybudowanym przystanku autobusowym przy skrzyżowaniu dróg w Dąbrowie Chełmińskiej?
Wójt Gminy w podpowiedzi poinformował, że techniczna możliwość istnieje, ale nie ma finansowych możliwości, by w bieżącym roku zrealizować to zadanie. Wójt dodał, że pewnie trzeba będzie wykonać to oświetlenie.
 
ad.21. Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu porządku obrad o godzinie 13.00 zamknął XV Sesję Rady gminy Dąbrowa Chełmińska.

 
         Protokółowała:                                                          Przewodniczył:
Dorota Kraska-Inspektor ds.                                                Józef Hentrich
obsługi organów Gminy                                                        Przewodniczący Rady
 
 
 

 

metryczka


Wytworzył: Dorota Kraska (8 sierpnia 2004)
Opublikował: Dorota Kraska (31 maja 2005, 11:47:04)

Ostatnia zmiana: mgr Dorota Kraska-Wadych (29 września 2011, 14:18:21)
Zmieniono: korekta daty wytworzenia informacji

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1794