PROTOKÓŁ Z XI SESJI RADY GMINY


P R O T O K Ó Ł  XI.2015
z Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska
odbytej w dniu 27 sierpnia 2015 r.
 
Sesja odbyła się w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Dąbrowa Chełmińska.

Przewodniczący Rady Gminy Józef Hentrich o godzinie 13:00 otworzył Sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 13 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji. (Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokołu).
 Nieobecny: Radny Zdzisław Bukowski, Radny Krzysztof Paliński.
Protokolant: Barbara Gandziarowska
 
W Sesji udział wzięli:
  - Radni Rady Gminy wg listy obecności,
- Radosław Ciechacki - Wójt Gminy,
- Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy,
- Dorota Kraska-Wadych – Sekretarz Gminy,
-  Michał Lipiński – radca prawny,
-  Małgorzata Sadurska – Kierownik ZOS,
-  Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej,
-  Elżbieta Galant – Dyrektor Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej,
-  Marlena Łobocka – Dyrektor Zespołu Szkól w Czarżu,
-  Stanisław Buś – Dyrektor Zespołu Szkół w  Ostromecku,
-  Sołtysi i zaproszeni goście wg listy obecności.
 
Przewodniczący Rady Gminy odczytał projekt porządku obrad.
 
Rada Gminy obradowała według następującego porządku:

1. Otwarcie Sesji, stwierdzenie quorum.
2. Powołanie Sekretarza obrad.
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej Sesji.
4. Informacja Wójta Gminy na temat podejmowanych działań w okresie  międzysesyjnym.
5. Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
6  Informacja na temat przygotowania placówek oświatowo-wychowawczych  do nowego roku szkolnego.
7. Informacja dotycząca wyników egzaminów kompetencyjnych na szczeblu szkoły podstawowej i gimnazjum.
8. Projekt uchwały w sprawie zamiany nieruchomości.
9. Projekt uchwały w sprawie Regulaminu wyboru ławników sądów powszechnych.
10. Projekt uchwały w sprawie zasięgnięcia informacji o kandydatach na ławników do sądów powszechnych na kadencję 2016-2019.
11. Dyskusja nad projektem uchwały w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości stanowiących pomoc de minimis dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje na terenie gminy Dąbrowa Chełmińska.
12. Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Dąbrowa Chełmińska na 2015r.
13. Dyskusja nad wnioskiem w sprawie wykupu i przejęcia na własność prywatnej drogi wewnętrznej.
14. Zajęcie stanowiska w sprawie sprzedaży nieruchomości zabudowanej przemysłowej w miejscowości Strzyżawa.
15. Przyjęcie informacji z prac Komisji Rady Gminy za okres międzysesyjny.
16. Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne.
17. Zakończenie obrad.

ad.1.Przewodniczący Rady Gminy oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 13 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji.

ad.2. Rada Gminy jednogłośnie powołała radnego Mieczysława Siewerta na sekretarza obrad. Radny Mieczysław Siewert wyraził zgodę na pełnienie tej funkcji.

ad.3. Do protokołu z IX i X Sesji Rady Gminy uwag nie wniesiono. Rada Gminy jednogłośnie przyjęła protokół z IX i X Sesji. 
 
ad.4. W trakcie dyskusji nad  informacją Wójt Gminy na temat podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym, głos zabrali:

Radny Szymon Dunal zapytał o spotkanie z przedstawicielami Pro Natura.
Wójt Gminy odpowiedział, że zostało zawarte porozumienie w sprawie deponowania śmieci nie podlegających odzyskowi w spalarni odpadów w Bydgoszczy. W chwili obecnej oczekujemy na aneks do przedmiotowego porozumienia.
 
ad.5. W punkcie interpelacje, zapytania i wolne wnioski nie podnoszono żadnych kwestii.

ad.6. W dyskusji  dotyczącej informacji na temat przygotowania placówek oświatowo-wychowawczych  do nowego roku szkolnego, głos zabrali:

Radny Szymon Dunal zapytał o zatrudnienie emerytów w placówkach oświatowych. Zwrócił uwagę, że młodzi ludzie szukają pracy, a zatrudnia się osoby przebywające na emeryturze.
Marlena Łobocka powiedziała, że zatrudnia osobę przebywającą na  emeryturze do nauki przedmiotu historii, na okres około dwóch  lat, gdyż w kolejnych latach  zmniejszy się liczba godzin nauczania tego przedmiotu.
Elżbieta Galant powiedziała że na stanowisku kucharki  zatrudnia emeryta,  taka sytuacja dotyczy również sprzątaczek.  Nie ma zatrudnionych nauczycieli emerytów.  Zaznaczyła, że jeżeli państwo daje takie możliwości prawne,  a  pracodawca jest zadowolony z wykonywania pracy przez takiego pracownika, to dlaczego nie zatrudniać osób przebywających na emeryturze.
Stanisław Buś powiedział, że na emeryturze zatrudniony jest nauczyciel historii, który jest zaangażowany w życie szkoły, osiadając liczne sukcesy oraz świetlicowy, który błyskawicznie reaguje na konieczność zastępstwa. Praca tych osób jest bardzo dobra, umowy są zwieranie na czas na określony.

Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w sprawozdania.

Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w informację.
 
Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy trzynastu  głosach „za” – jednogłośnie przyjęła informację na temat przygotowania placówek oświatowo-wychowawczych do nowego roku szkolnego, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.7. W dyskusji w sprawie informacji dotyczącej wyników egzaminów kompetencyjnych na szczeblu szkoły podstawowej i gimnazjum,  głos zabrali:

Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w sprawozdania.
 
Stanisław Buś przedstawił wyniki  zewnętrznych egzaminów w Ostromecku zwracając uwagę na osiągnięte wysokie wyniki, zaznaczył również, że siedmiu uczniów było laureatami konkursu.   Następnie dokonał podsumowania w związku z kończącą się przez niego kadencją dyrektora zespołu Szkół w Ostromecku. Zaznaczył, że sukcesy szkoły nie są tylko jego zasługą,  ale również pracą całej kadry pedagogicznej. Zwrócił uwagę na fakt że ostatnie cztery miesiące nie były dla niego lekkie. Względem jego jak i siódemki nauczyciel toczyły się postępowania wyjaśniające u Rzecznika Dyscypliny Nauczycieli, które zakończyły się uniewinnieniem nauczycieli. Dyrektor zaznaczył, że zamieszanie wokół szkoły wybuchło po ogłoszeniu konkursu na stanowisko dyrektora szkoły,a wywołało je kilka ze sobą związanych osób, które nadużywali swoich stanowisk służbowych i pozycji. Zaznaczył, że zostało mu zarzucone łapówkarstwo oraz nadużywanie alkoholu. W tym momencie odniósł się do wręczenia przez sponsora pracownikom Zespołu Szkół w Ostromecku wina musującego i kawy jako prezentów świątecznych. Wyjaśnił, że darczyńca  nie był związany ze szkołą.  ” Podziękował za wszystkie elementy pozytywne, które miały miejsce, powiedział, że odchodzi z tego stanowiska z poczuciem dobrze wypełnionego obowiązku.  Traktował pracę jako misję. W ciągu tych lat nie miał urlopu, zwrócił uwagę, że  dyrektor nie jest od tego żeby całe wakacje pełnić dyżur.” Na koniec Dyrektor zadał retoryczne pytanie „czy dyrektor z takimi zarzutami może odnosić takie sukcesy na niwie szkolnej”?
Wójt Gminy powiedział, że poczuł się wywołany do odpowiedzi. Powiedział,” że zanim zabłyśnie aureola nad Pan głową trzeba wyjaśnić kilka spraw”. Zaznaczył, szkoda, że dyrektor nie uczestniczył w czerwcowych komisjach i sesji Rady Gminy, podczas których były rozpatrywane skargi na działalność dyrektora Zespołu Szkól im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku. Przypomniał, że większość zarzutów Rada Gminy uznała za zasadne w tym między innymi niewypłacanie dodatku stażowego, naruszając tym działaniem dyscyplinę budżetu gminy ( na bieżąco wykrywamy nieprawidłowości w tym zakresie, co potwierdzają nauczyciele), naruszenie regulaminu etycznego nauczycieli, poprzez przyjęcie upominku zaznaczając, że nie chodzi o wartość prezentu, a alkohol, poinformował o nieprawidłowościach stwierdzony podczas czynności kontrolnych przez Państwową Inspekcje Pracy. W dalszej wypowiedzi zwrócił uwagę na notoryczne naruszanie przez Dyrektora regulaminów Rady Pedagogicznej. Zaznaczył, że jednym z największych sukcesów w roku szkolnym 2014/2015, który w sposób negatywny „rozsławiło” Gminę Dąbrowa Chełmińska jest prowadzenie postępowań wyjaśniających dla ośmiu nauczycieli, w tym Dyrektora Szkoły.       
Na koniec zaznaczył, że nie zawsze ważne są tylko wyniki i sukcesy szkoły, ale panująca wewnątrz atmosfera i opinia o szkole. Czasami  trzeba przyznać się do błędu.  

Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w informację.
 
Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy trzynastu  głosach „za” – jednogłośnie przyjęła informacje dotyczącą wyników egzaminów kompetencyjnych na szczeblu szkoły podstawowej i gimnazjum, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.8. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zamiany nieruchomości, głos zabrali:
 
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
 
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w projektu uchwały.
 
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.
 
Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy trzynastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XI.81.2015 w sprawie zamiany nieruchomości, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
 ad.9. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie Regulaminu wyboru ławników sądów powszechnych, głos zabrali:

Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.

Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w projektu uchwały.

Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy trzynastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XI.79.2015 w sprawie Regulaminu wyboru ławników sądów powszechnych, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

ad.10. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zasięgnięcia informacji o kandydatach na ławników do sądów powszechnych na kadencję 2016-2019, głos zabrali:
 

Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.

Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.

Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy trzynastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XI.80.2015 w sprawie zasięgnięcia informacji o kandydatach na ławników do sądów powszechnych na kadencję 2016-2019, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

ad.11. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości stanowiących pomoc de minimis dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje na terenie gminy Dąbrowa Chełmińska., głos zabrali:
 

Przewodniczący Komisji przedstawili opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały informują, że  komisje wnioskowały o wstrzymanie się z decyzją o podjęciu uchwały w/w sprawie.
 
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie w/w wniosek.

Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy trzynastu głosach „za” – jednogłośnie pozytywie postanowiła powróci do dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości stanowiących pomoc de minimis dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje na terenie gminy Dąbrowa Chełmińska.  
 
ad.12. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Dąbrowa Chełmińska na 2015r, głos zabrali:
 
Skarbnik Gminy celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały.
 
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.

w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.

Rada Gminy przy obecności trzynastu  radnych, przy trzynastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XI.82.2015 w sprawie zmian w budżecie Gminy Dąbrowa Chełmińska na 2015r, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

ad.13. W dyskusji nad wnioskiem w sprawie wykupu i przejęcia na własność prywatnej drogi wewnętrznej, głos zabrali:

Przewodniczący Komisji przedstawili negatywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w
wniosku.

Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy trzynastu głosach „za” – jednogłośnie negatywnie zaopiniowała wniosek w sprawie wykupu i przejęcia na własność prywatnej drogi wewnętrznej.

ad.14. W dyskusji sprawie sprzedaży nieruchomości zabudowanej przemysłowej  w miejscowości Strzyżawa. głos zabrali:

Przewodniczący Komisji przedstawili negatywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w 
wniosku.

Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy trzynastu głosach „za” – jednogłośnie negatywnie zaopiniowała wniosek w sprawie sprzedaży nieruchomości zabudowanej przemysłowej w miejscowości Strzyżawa.

ad. 15. Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili informacje o pracach Komisji w okresie międzysesyjnym:
 

Radny Dawid Pałczyński
  – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, iż w okresie międzysesyjnym Komisja odbyła jedno posiedzenie, podczas którego omawiano sprawy związane z tematyką Sesji.
 
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja  w okresie międzysesyjnym spotkała się trzy razy. Podczas posiedzenia Komisja omawiała kwestie związane z tematyką Sesji Rady Gminy oraz w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Dyrektora Zespołu Szkół w Ostromecku oraz przeprowadzono kontrolę.
 
Radny Gabriel Zukierski – Przewodniczący  Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym odbyła jedno posiedzenie, podczas którego omawiała sprawy związane z tematyką Sesji Rady Gminy.

ad.16. W punkcie „Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne” podnoszono następujące kwestie:

Radna Barbara Łukowska powiedziała, że Wójt wprowadził ją w błąd informując, że w członkiem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest pedagog z Zespołu Szkół z Ostromecka, ponownie zapytała dlaczego nie przyznano wsparcia finansowego ze środków na działania profilaktyczne Zespołowi Szkół w Ostromecku z przeznaczeniem na organizację wypoczynku dla uczniów.   Spytała, co by wójt odpowiedział dzisiaj rodzicom, którzy prosili o odsunięcie konkursu na dyrektora w związku z toczącym się postępowaniem wobec nauczycieli  i dyrektora.
Wójt Gminy  odpowiedział, że dzisiaj mając w całości obraz sprawy uważa, że popełnił błąd, gdyż powinien natychmiast zawiesić Pana Stanisława Busia w pełnieniu obowiązków dyrektora Zespołu Szkół, a w związku z potwierdzeniem stawianych zarzutów i późniejszych stwierdzonych uchybień, wydać mu negatywną ocenę pracy.  W odpowiedzi na pierwszą część pytania zaznaczył, że to Gminna Komisja Problemów Alkoholowych rozpatruje wnioski nie dofinansowanie, a nie Wójt. A powody takiej decyzji Komisji są Wszystkim chyba znane.
 Starosta Bydgoski poinformował o możliwości składania wniosków w ramach inicjatywy lokalnej,  zwrócił  uwagę, że najważniejsze w tym jest partnerstwo. Powiedział że została podpisana umowa o inicjatywie lokalną na  budowę chodnika w Dąbrowie Chełmińskiej  wzdłuż ulicy Strażackiej.
Zbigniew Bartel zapytał czy Pan Dyrektor w swojej wypowiedzi sugerował, że na tej sali są osoby, które organizowały pewne działania przeciwko dyrektorowi.
Radny Ryszard Kaczor powiedział, że podobnie zrozumiał wypowiedz dyrektora, Komisja Rewizyjna podczas rozpatrywania skarg  działała bezstronnie, nie wyrokując na szkodę dyrektora szkoły.  
Radny Ryszard Kaczor  zaprosił na dożynki wiejskie .

ad.17. Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu porządku obrad, o godzinie 14:30 zamknął XI Sesję Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska.

metryczka


Wytworzył: Barbara Gandziarowska (23 października 2015)
Opublikował: Barbara Gandziarowska (23 października 2015, 09:02:14)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 480