PROTOKÓŁ NR XVIII/04


P R O T O K Ó Ł   NR  XVIII/04
z Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska
odbytej w dniu 29 grudnia 2004 roku
 
Sesja odbyła się w Sali Konferencyjnej Urzędu  Gminy  Dąbrowa  Chełmińska.
 
Przewodniczący Rady Gminy Józef Hentrich o godzinie 9.oo otworzył Sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 15 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji. (Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokółu).
 
W Sesji udział wzięli:
- Radni Rady Gminy wg listy obecności,
- mgr Zbigniew Łuczak - Wójt Gminy,
- Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
- Danuta Tomaszewska - Kierownik G.O.P.S,
- Stanisław Buś – radny Rady Powiatu Bydgoskiego, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ostromecku,
- Sołtysi i zaproszeni goście wg listy obecności.
 
Przewodniczący Rady Gminy odczytał porządek obrad i zwrócił się o przedstawienie wniosków w sprawie ewentualnych poprawek i uzupełnień do porządku.

 
Rada Gminy obradowała wg następującego porządku:
1. Powołanie Sekretarza obrad.
2. Przyjęcie protokółu z poprzedniej Sesji.
3. Informacja Wójta Gminy dot. podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
4. Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
5. Analiza zadań wynikających ze Strategii Rozwoju Gminy  przypadających na rok 2004.
6. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Planu rozwoju Miejscowości Czarże na lata 2004 - 2014”.
7. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Planu rozwoju Miejscowości Gzin na lata 2004 - 2014”.
8. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Planu rozwoju Miejscowości Ostromecko na lata 2004 - 2014”.
9. Projekt uchwały w sprawie zarządzenia poboru podatku od osób fizycznych od nieruchomości, rolnego i leśnego w drodze inkasa oraz wyznaczenia inkasentów i ich wynagrodzenia.
10. Projekt uchwały w sprawie określenia wysokości diet dla przewodniczących organu wykonawczego jednostek pomocniczych Gminy Dąbrowa Chełmińska.
11. Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2004.
12. Projekt uchwały w sprawie ustalenia wykazu wydatków, które nie wygasają z upływem 2004 roku oraz określenia planu i terminu dokonania tych wydatków.
13. Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy na rok 2004.
14. Projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2005 rok.
15. Projekt uchwały w sprawie odwołania Skarbnika Gminy.
16. Projekt uchwały w sprawie powołania Skarbnika Gminy.
17. Przyjęcie sprawozdań z prac Komisji Rady Gminy za rok 2004.
18. Podsumowanie pracy Rady Gminy za rok 2004.
19. Informacja z prac Komisji w okresie międzysesyjnym.
20. Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne.
21. Zakończenie obrad.
 
ad.1. Rada Gminy jednogłośnie powołała radnego Maksymiliana Henke na Sekretarza obrad. Radny Henke wyraził zgodę na pełnienie tej funkcji.
 
ad.2. Do protokółu z XVII Sesji Rady Gminy uwag nie wniesiono. Rada Gminy jednogłośnie przyjęła protokół z XVII Sesji.
 
ad.3. Wójt   Gminy   przedłożył   Radzie  Gminy  informację  na  temat  swojej  działalności w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Radny Andrzej Barczyński poprosił o przedstawienie wyjaśnień dot. uchwały w sprawie ustalenia wysokości kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z bezpłatnych posiłków oraz zasady zwrotu na 2005 rok. Radny dodał, że nasze województwo jako jedno z niewielu realizuje ten program. W jednej z gazet podano inne stawki dochodów uprawniające do skorzystania z tej formy pomocy od przyjętych na ostatniej Sesji przez Radę Gminy. Radny zapytał, czy Gmina jest przygotowana do zorganizowania pomocy na tak wielką skalę?
Danuta Tomaszewska Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w odpowiedzi poinformowała, że zaproponowano wyższe wskaźniki dochodów, po to, by z tej formy pomocy mogło skorzystać więcej osób.
Radny Andrzej Barczyński  zwrócił się o przekazanie sołtysom stosownej informacji mówiącej o tym, kto może z takiej formy pomocy skorzystać. Radny zwrócił uwagę na niskie propagowanie takich informacji w terenie. Zwrócił się z prośbą, by taka informacja trafiła do sołectw.
Radna Regina Bukowska zwróciła się o przybliżenie informacji na temat spotkania z przedstawicielami Międzynarodowej Organizacji Studenckiej.
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że pojawiła się propozycja przyjęcia przez Urząd Gminy studenta z krajów Europy Zachodniej. Faktycznie dwóch osób (student oraz jego tłumacz). Wójt dodał, że rozważa taką możliwość, ale w 2005 roku będzie to trudne, ponieważ przystępujemy do remontu obiektu. Zwrócił uwagę na kwestie zapewnienia mieszkania. Wójt poinformował, że jeżeli będzie możliwość zapewnienia odpowiednich warunków, to Urząd zaangażuje się w tę inicjatywę.
 
Rada Gminy jednogłośnie przyjęła w/w sprawozdanie Wójta Gminy, które stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.4. W punkcie „interpelacje, zapytania i wolne wnioski” głos zabrali:
Radny Maksymilian Henke zwrócił uwagę, iż Ministerstwo planuje zmniejszenie subwencji oświatowej. Radny dodał, że we wczorajszym wydaniu „Wiadomości” poruszono kwestie dożywiania. Poinformowano, że koszt jednego posiłku dla uczniów będzie wynosił 10 zł.
Radny Witold Siewert poinformował, że z jednego z artykułów prasowych dowiedział się, że samorządy nie będą miały obowiązku dożywiania dzieci. Radny zapytał, czy są inne środki na ten cel?
Radny Andrzej Barczyński zapytał, czy Gminna Przychodnia SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej podpisała już kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia? Radny zwrócił się o informację na temat otrzymanych punktów.
Wójt Gminy poinformował, że odpowiedzi na w/w pytania udzieli na końcu Sesji.
 
ad.5. Rada Gminy dokonała analizy zadań wynikających ze Strategii Rozwoju Gminy przypadających na rok 2004.
          
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła informację Wójta Gminy dot. realizacji zadań wynikających ze Strategii Rozwoju Gminy, przypadających na rok 2004, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.6. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przyjęcia „Planu rozwoju Miejscowości Czarże na lata 2004 - 2014” głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XVIII/135/04 w sprawie przyjęcia „Planu rozwoju Miejscowości Czarże na lata 2004 - 2014”, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.7. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przyjęcia „Planu rozwoju Miejscowości Gzin na lata 2004 - 2014” głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XVIII/136/04 w sprawie przyjęcia „Planu rozwoju Miejscowości Gzin na lata 2004 - 2014”, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.8. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przyjęcia „Planu rozwoju Miejscowości Ostromecko na lata 2004 - 2014” głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XVIII/137/04 w sprawie przyjęcia„Planu rozwoju Miejscowości Ostromecko na lata 2004 - 2014”, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.9. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zarządzenia poboru podatku od osób fizycznych od nieruchomości, rolnego i leśnego w drodze inkasa oraz wyznaczenia inkasentów i ich wynagrodzenia głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów poinformował, że w związku z przepisami ustawy o samorządzie gminnym radny Andrzej Barczyński nie może wziąć udziału w głosowaniu. Przewodniczący odczytał w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, czternastu radnych z prawem głosu, przy trzynastu głosach „za” i jednym wstrzymującym podjęła uchwałę Nr XVIII/138/04 w sprawie zarządzenia poboru podatku od osób fizycznych od nieruchomości, rolnego i leśnego w drodze inkasa oraz wyznaczenia inkasentów i ich wynagrodzenia, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.10. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie określenia wysokości diet dla przewodniczących organu wykonawczego jednostek pomocniczych Gminy Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały informując, że od 2003 roku diety sołtysów nie były waloryzowane, w związku z czym prosi o podwyższenie ich o 8%.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy trzynastu głosach „za” i dwóch wstrzymujących podjęła uchwałę Nr XVIII/139/04 w sprawie określenia wysokości diet dla przewodniczących organu wykonawczego jednostek pomocniczych Gminy Dąbrowa Chełmińska, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.11. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2004 głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały udzielając szczegółowych informacji dot. proponowanych zmian.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy czternastu głosach „za” i jednym wstrzymującym podjęła uchwałę Nr XVIII/140/04 w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2004, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.12. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie ustalenia wykazu wydatków, które nie wygasają z upływem 2004 roku oraz określenia planu i terminu dokonania tych wydatków głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XVIII/144/04 w sprawie ustalenia wykazu wydatków, które nie wygasają z upływem 2004 roku oraz określenia planu i terminu dokonania tych wydatków, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.13.  W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy na rok 2004 głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XVIII/140/04 w zmian w budżecie Gminy na 2004 rok, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.14. W dyskusji nad projektem budżetu gminy na rok 2005 głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił projekt uchwały.
Radny Bartosz Giłka zapytał, czy Wójt posiada informacje na temat dotacji na realizację planów odnowy wsi?
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że w chwili obecnej nie ma żadnych informacji na ten temat.
Radny Bartosz Giłka zapytał, ile planów będzie realizowanych, gdy Gmina otrzyma dotację?
Wójt Gminy poinformował, że Gmina jest przygotowana na realizację trzech projektów. Dodał, że jeżeli będzie możliwość złożenia tylko jednego wniosku, będzie to wniosek dot. wsi Ostromecko.
Przewodniczący Rady Gminy przedstawił propozycje Komisji Rady Gminy dot. podziału środków finansowych na inwestycje drogowe.
Budowa dróg:
1. Boluminek – 60.000 zł
2. Ostromecko – Zabasta – 70.000 zł
3. Wałdowo Królewskie – 80.000 zł
4. Strzyżawa – Mała Kępa 70.000 zł
5. Otowice – 80.000 zł
6. Czarże – Gzin – 50.000 zł
 
Budowa chodników:
1. Czarże – 45.000 zł
2. Ostromecko – 45.000 zł
 
Budowa zatok autobusowych:
Strzyżawa i Nowy Dwór – 60.000 zł

Radny Arnold Drążyk poinformował, że podczas posiedzenia Komisji padła propozycja by z oszczędności, jakie powstaną na zimowym utrzymaniu dróg wybudować dolny wjazd na osiedle Zabasta w Ostromecku włącznie z jego oświetleniem.
Radny Bartosz Giłka poinformował o usłyszanej od Wójta Gminy informacji, że Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy przyznało dodatkowe środki finansowe na budowę chodnika w Czarżu.
Wójt Gminy poinformował, że w projekcie budżetu zarówno po stronie dochodów, jak i wydatków na drogi powiatowe widnieje zero. Uchwalenie budżetu Powiatu Bydgoskiego nastąpiło wczoraj. Według nieoficjalnych informacji mówi się o dwóch zadaniach w Gminie: 45 000 zł na budowę chodnika w Czarżu oraz 24 000 zł na budowę drogi Dąbrowa Chełmińska – Bolumin.
Radny Ryszard Kaczor przypomniał, że na terenie Gminy powstały dwa nowe kluby sportowe, dla których nie przewidziano środków finansowych w budżecie gminy.
Wójt Gminy poinformował, że przekazał Radzie Gminy projekt budżetu w dniu 15 listopada br. Projekt obejmuje dotacje dla zarejestrowanych klubów sportowych. Kluby, o których wspomniał radny Kaczor nie były wówczas jeszcze zarejestrowane. Wójt dodał, że jeżeli zostaną przedstawione wnioski w sprawie ewentualnej dotacji, będzie je rozpatrywał.
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie propozycje Komisji Rady Gminy dot. podziału środków na inwestycje drogowe w roku 2005:
Budowa dróg:
1. Boluminek – 60.000 zł
2. Ostromecko – Zabasta – 70.000 zł
3. Wałdowo Królewskie – 80.000 zł
4. Strzyżawa – Mała Kępa 70.000 zł
5. Otowice – 80.000 zł
6. Czarże – Gzin – 50.000 zł
 
Budowa chodników:
1. Czarże – 45.000 zł
2. Ostromecko – 45.000 zł
 
Budowa zatok autobusowych:
Strzyżawa i Nowy Dwór – 60.000 zł
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy trzynastu głosach „za” i dwóch wstrzymujących przyjęła następujący podział środków finansowych na inwestycje drogowe w 2005 roku:
Budowa dróg:
1. Boluminek – 60.000 zł
2. Ostromecko – Zabasta – 70.000 zł
3. Wałdowo Królewskie – 80.000 zł
4. Strzyżawa – Mała Kępa 70.000 zł
5. Otowice – 80.000 zł
6. Czarże – Gzin – 50.000 zł
 
Budowa chodników:
1. Czarże – 45.000 zł
2. Ostromecko – 45.000 zł
 
Budowa zatok autobusowych:
Strzyżawa i Nowy Dwór – 60.000 zł
 
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XVIII/141/04 w sprawie przyjęcia budżetu gminy na rok 2005, która stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 
ad.15. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie odwołania Skarbnika Gminy głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, przy trzynastu głosach „za” i dwóch wstrzymujących podjęła uchwałę Nr XVIII/142/04 w sprawie odwołania Skarbnika Gminy, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.16. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie powołania Skarbnika Gminy głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” - jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XVIII/143/04 w sprawie powołania Skarbnika Gminy, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
 
ad.17. Przewodniczący Komisji przedstawili sprawozdania z prac Komisji w roku 2004.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w sprawozdania.
 
Rada Gminy przy obecności piętnastu radnych, piętnastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła sprawozdania z prac Komisji Rady Gminy za rok 2004, które stanowią załączniki do niniejszego protokółu.
 
ad.18. Przewodniczący Rady Gminy przedstawił informację o pracach Rady Gminy w roku 2005.
 
ad.19. W punkcie „sprawy różne” głos zabrali:
Wójt Gminy udzielił odpowiedzi na pytania zadane w punkcie „interpelacje, zapytania i wolne wnioski”:
- W sprawie subwencji oświatowej Wójt poinformował, że została ona zmniejszona o 2,2%, tj. o kwotę około 100 000 zł. Przedstawił informacje na temat dotychczas przyjętego algorytmu będącego podstawą naliczania subwencji oraz proponowany nowy sposób naliczania subwencji, informując, że Związek Gmin Wiejskich złożył protest w tej sprawie.
- W kwestii dożywiania uczniów Wójt przedstawił ceny jednego gorącego posiłku: w Ostromecku i Czarżu jest to kwota 2,50 zł, natomiast w Dąbrowie Chełm. i Wałdowie Chełm. cena posiłku wynosi 1,67 zł.
Poinformował, że Gmina przystąpiła do rządowego programu dożywiania i zamierza go realizować. Wójt krótko omówił ogólne zasady w/w programu.
- Umowa pomiędzy Gminną Przychodnią SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej, a Narodowym Funduszem Zdrowia została zawarta. Kontrakt jest na poziomie tegorocznym zarówno jeśli chodzi o poradnictwo specjalistyczne, ogólne, jak i gabinet stomatologiczny w Dąbrowie Chełmińskiej. Gabinet stomatologiczny w Ostromecku będzie pracował na zasadzie indywidualnego kontraktu.
Radny Maksymilian Henke poinformował o ogłoszeniu informującym, że w soboty przychodnie na terenie gminy będą nieczynne. Zdaniem radnego oznacza to, że Gminna Przychodnia otrzymała mniejsze środki. Nasuwa się refleksja, że skoro przez 52 soboty w roku ośrodki będą nieczynne, środków na funkcjonowanie służby zdrowia na terenie Gminy jest mniej. Radny zwrócił uwagę, na utrudniony dojazd do szpitala im. Dr Jurasza w Bydgoszczy, ponieważ w soboty kursuje znacznie mniej autobusów.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, iż Rada Gminy powinna wymóc na służbie zdrowia, by w soboty przynajmniej jedna przychodnia na terenie Gminy przyjmowała pacjentów. Radny zwrócił uwagę na utrudnienia dla pacjentów spowodowane  częstymi zmianami godzin przyjęć. Zdaniem radnego ośrodki powinny realizować stały czas pracy.
Wójt Gminy zgodził się z wypowiedzią radnego Barczyńskiego dodając, że po powrocie Dyrektor Gminnej Przychodni SP ZOZ będzie w tej sprawie prowadził rozmowy, by przynajmniej ośrodek w Dąbrowie Chełm. był czynny w soboty.
Dodał, że nie zgadza się ze stwierdzeniem, że służba zdrowia otrzymała mniej środków finansowych. Gminna Przychodnia podpisała umowę ze szpitalem, który będzie zapewniał opiekę medyczną podczas gdy ośrodki zdrowia na terenie Gminy będą nieczynne.
Radny Maksymilian Henke zapytał, dlaczego środki finansowe za soboty mają być przekazane dla szpitala?
Radny Witold Siewert przypomniał, że już wcześniej proponował, by ośrodek zdrowia w Dąbrowie Chełmińskiej był czynny w godzinach pracy urzędów, dodając, że w soboty powinien być czynny choć jeden ośrodek zdrowia na terenie Gminy. Dyrektor Gminnej Przychodni powinna uzgodnić godziny przyjęć pacjentów z Radą Gminy. Radny zwrócił uwagę, na jego zdaniem złe rozwiązanie połączenia prywatnej praktyki stomatologicznej z praktyką finansowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Radna Barbara Łukowska przypomniała, że Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych wizytowała ośrodki zdrowia na terenie Gminy wypracowując pewne wnioski. Radna zwróciła uwagę na brak odzewu ze strony Dyrektor Gminnej Przychodni. Radna dodała, że każdorazowo trzeba dzwonić do ośrodka zdrowia, by dowiedzieć się, w jakich godzinach jest czynny. To powoduje znaczne utrudnienia.
Radna Regina Bukowska wyjaśniła, że Narodowy Fundusz Zdrowia narzuca pewne godziny przyjęć i podstawowa opieka zdrowotna musi być zapewniona w godzinach od 8:00 do 18:00. W tych godzinach zawsze jakiś ośrodek zdrowia na terenie Gminy jest czynny.
Radna dodała, że lekarze nie chcą pracować ciągle w jednych godzinach.
Radny Arnold Drążyk stwierdził, że Dyrektor sama ustala godziny przyjęć pacjentów, za co ponosi odpowiedzialność. Radny postawił wniosek by zaprosić Dyrektor Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełm. na rozmowę.
Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że skoro Wójt Gminy podjął się przeprowadzenia stosownych rozmów z Dyrektorem Gminnej Przychodni, to Rada powróci do tematu wówczas, gdy tematycznie będzie on w porządku obrad Sesji.
Wójt Gminy poinformował, że nie zgadza się z dwoma argumentami: iż lekarz będzie mniej pracował za wyższe wynagrodzenie oraz, że wolne soboty są wynikiem niższych środków finansowych na działalność służby zdrowia. Wójt wyjaśnił, że kontrakt będzie na poziomie tegorocznym, ale część środków finansowych Dyrektor przekaże do szpitala.
Radny Jan Palmowski zapytał, czy Rada Gminy ma jakikolwiek wpływ na działalność służby zdrowia?
Radny Andrzej Barczyński wyjaśnił, że Gminna Przychodnia przekazuje do szpitala wyłącznie środki finansowe za opiekę nad danym pacjentem. Jeżeli nikt nie skorzysta z usług szpitala, wówczas Gminna Przychodnia nie przekaże do niego żadnych środków. Radny dodał, że pracodawcą dyrektora jest Wójt Gminy.
Wójt Gminy dodał, że radny Barczyński ma rację. Środki finansowe do szpitala im. Dr Jurasza trafiają za pośrednictwem naszego Zakładu Opieki Zdrowotnej. ZOZ powstał w roku 1998 i jego organem założycielskim jest Gmina Dąbrowa Chełmińska.

b) Radny Jan Palmowski zwrócił się o przedstawienie informacji na temat uruchomienia kursów autobusów PKS na terenie Gminy.
Wójt Gminy w odpowiedzi przedstawił informację na temat prowadzonych rozmów z dyrekcją PKS.
Radny Jan Palmowski stwierdził, że Urząd Gminy powinien wykazać więcej inicjatywy w tej sprawie.
Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy poinformowała, iż po raz kolejny rozmawiała w tej sprawie i przekazała informację redaktor gazety regionalnej. Dodała, że przedstawicielka społeczności lokalnej stara się o utworzenie przystanku „na żądanie”  przy firmie Teleplan w Dąbrowie Chełm. Obiecano jej, że w ciągu dwóch tygodni otrzyma odpowiedź, która jak dotąd  nie nadeszła. Dyrekcja PKS ignoruje wnioskodawców.
Sekretarz dodała, że sprawa będzie załatwiana przy pomocy prasy.
Radny Ryszard Kaczor stwierdził, że jest zbulwersowany brakiem reakcji ze strony PKS. Poinformował, że sam ośmiokrotnie  zwracał się pisemnie w sprawie nie zatrzymywania się autobusów na przystanku w Fordonie napotykając na brak reakcji ze strony władz PKS.

c) Radny Arnold Drążyk skierował pytanie do prawnika, czy uchwała w sprawie ustalenia wykazu wydatków, które nie wygasają z upływem 2004 roku oraz określenia planu i terminu dokonania tych wydatków jest pełna?
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że cytowana uchwała nie jest pełna, ponieważ brak w niej zapisu, że jej wykonanie powierza się wójtowi gminy oraz, brak informacji o jej wejściu w życie i sposobie publikacji. Wójt dodał, że projekt w/w uchwały został przygotowany wczoraj o godz. 20:45.
Radny Arnold Drążyk stwierdził, że wobec powyższego uchwała jest nieważna.
Wójt Gminy wyjaśnił, że o ważności uchwały decyduje wojewoda, a radca prawny jest wyłącznie do dyspozycji Wójta Gminy.
 
ad.20. Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu porządku obrad o godzinie 11:10 zamknął XVIII Sesję Rady gminy Dąbrowa Chełmińska.
 
 
Protokółowała:                                                              Przewodniczył:
Dorota Kraska - Inspektor                                              Józef Hentrich
ds.obsł.organów Gminy                                                   Przewodniczący Rady Gm.
 

metryczka


Wytworzył: Dorota Kraska (29 grudnia 2004)
Opublikował: Dorota Kraska (31 maja 2005, 12:21:24)

Ostatnia zmiana: Dorota Kraska (16 sierpnia 2005, 15:47:27)
Zmieniono: korekta czcionki

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 2124