PROTOKÓŁ NR XIV/08

P R O T O K Ó Ł NR XIV/08
z Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska
odbytej w dniu 22 lutego 2008 roku

Sesja odbyła się w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Dąbrowa Chełmińska.

Przewodniczący Rady Gminy Józef Hentrich o godzinie 11:00 otworzył Sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 13 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji. (Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokółu).

W Sesji udział wzięli:
- Radni Rady Gminy wg listy obecności,
- mgr Zbigniew Łuczak - Wójt Gminy,
- mgr Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
- mgr Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy,
- inż. Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej,
- mgr Danuta Tomaszewska – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej;
- Stanisław Buś – Przewodniczący Rady Powiatu Bydgoskiego,
- Krzysztof Nowacki – Kierownik Biura Lokalnej Grupy Działania „Zakole Dolnej Wisły”,
- Sołtysi i zaproszeni goście wg listy obecności.

Radni nieobecni:
Danuta Węgierska;
Błażej Stankiewicz.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał porządek obrad i zwrócił się o przedstawienie wniosków w sprawie ewentualnych poprawek i uzupełnień.

Rada Gminy obradowała według następującego porządku:
1. Powołanie Sekretarza obrad.
2. Przyjęcie protokółu z poprzedniej Sesji.
3. Informacja Wójta Gminy dot. podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
4. Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
5. Sprawozdanie z działalności sportowej.
6. Projekt uchwały w sprawie określenia warunków i trybu wspierania, w tym finansowego, rozwoju sportu kwalifikowanego.
7. Dyskusja na temat koncepcji rozwoju systemu wodno – kanalizacyjnego Gminy Dąbrowa Chełmińska, projekt uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji przedsięwzięcia „Integracji i rozwoju infrastruktury wodociągowo – kanalizacyjnej gmin ościennych Miasta Bydgoszcz”.
8. Projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Wałdowie Królewskim.
9. Projekt uchwały w sprawie zasad zawierania kolejnej umowy dzierżawy, najmu lub użyczenia nieruchomości na czas określony do lat 3.
10. Projekt uchwały w sprawie sprzedaży działek przeznaczonych w planie miejscowym o funkcji podstawowej usługi i rzemiosło oraz funkcji uzupełniającej zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna stanowiących własność Gminy Dąbrowa Chełmińska.
11. Projekt uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru działek nr 55/1, 55/3, 55/5 i część działki nr 55/6 obręb geodezyjny Gzin Dolny gmina Dąbrowa Chełmińska.
12. Projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami.
13. Projekt uchwały w sprawie uchwalenia Regulaminu przyznawania dofinansowania ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
14. Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wynagrodzenia Wójta Gminy.
15. Projekt uchwały w sprawie stwierdzenia nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2007 przez Wójta Gminy.
16. Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2008.
17. Przyjęcie planów pracy Komisji Rady Gminy na rok 2008.
18. Informacja z prac Komisji za okres międzysesyjny.
19. Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne.
20. Zakończenie obrad.

ad.1. Rada Gminy jednogłośnie powołała radnego Ryszarda Kaczora na Sekretarza obrad. Radny Kaczor wyraził zgodę na pełnienie tej funkcji.

ad.2. Do protokółu z XIII Sesji Rady Gminy uwag nie wniesiono. Rada Gminy jednogłośnie przyjęła protokół z XIII Sesji.

ad.3. Wójt Gminy przedłożył Radzie Gminy informację na temat swojej działalności w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił się o przedstawienie informacji na temat spotkania z Dyrektorem Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, oraz wyjaśnienie, dlaczego opieka lekarska dla rejonu Gminy Dąbrowa Chełmińska po godzinach pracy naszych ośrodków zdrowia została oddalona tak daleko, bo aż na osiedle Błonie w Bydgoszczy? Zdaniem radnego to jest zbyt mocno skomplikowane dla pacjentów.
Wójt Gminy wyjaśnił, że spotkanie z Dyrektorem Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych dotyczyło spraw związanych z inwestycjami drogowymi w Sołectwie Strzyżawa. Omawiano m.in. kwestie ustawienia zielonych tablic z nazwą miejscowości,
zamontowania postawienia dodatkowego punktu świetlnego przy przejściu dla pieszych na drodze Bydgoszcz – Toruń, które załatwiono pozytywnie. Wyrażono również zgodę na zamontowanie wiaty przystankowej, choć jej wykonanie będzie leżało po stronie Gminy. Dyskutowano nad kwestiami wytyczenia drogi dla rowerzystów i pieszych od mostu przez Wisłę do Strzyżawy. Zdaniem Dyrektora ta sprawa wymaga wykonania inwestycji polegającej na dosypaniu pobocza, jego utwardzenia i budowy ciągu pieszego.
Zdaniem Wójta bezpieczne przejście dla rowerzystów i pieszych można wykonać na istniejącym pasie pobocza, ale być może Dyrekcja traktuje istniejący pas, jako zabezpieczenie, na którym można np. odstawić zepsuty pojazd.
Wójt wyjaśnił, że informację na temat opieki medycznej Rada Społeczna uzyskała od Dyrektor Gminnej Przychodni SP ZOZ. Narodowy Fundusz Zdrowia nie wyraził zgody na podpisanie umowy dzielonej i w tej sytuacji albo nasz Zakład Opieki Zdrowotnej przejmie 24-godzinną opiekę albo po godzinie 18:00, w dni wolne oraz soboty i niedziele przekaże ją wraz z transportem innej jednostce. Wyjaśnił, iż nie twierdzi, że to jest najlepszy układ. Stosowane dotychczas rozwiązanie z gabinetem pielęgniarskim i lekarskim w soboty przez krótki czas i pielęgniarskim w niedziele przez godzinę było lepszym rozwiązaniem.

Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, trzynastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła w/w sprawozdanie Wójta Gminy, które stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.4. W punkcie „Interpelacje, zapytania i wolne wnioski” głos zabrali:
Radny Arnold Drążyk zapytał, czy w związku z tym, że komisje pracowały nad regulaminem dofinansowania prac związanych z likwidacją azbestu w powiecie został opracowany program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest. Zwrócił się o informację na ten temat, ponieważ w tej sprawie obowiązują terminy.
Stanisław Buś – Przewodniczący Rady Powiatu Bydgoskiego wyjaśnił, że przedmiotowy temat był rozważany. Sprawa jest poważna, ponieważ na właścicielach budynków pokrytych eternitem ciąży obowiązek usunięcia go. Przeprowadzono akcję zbierania informacji z poszczególnych gmin. Istotnym problemem jest koszt usunięcia pokrycia eternitowego, a jak dotąd nie ma informacji, czy są możliwości dofinansowania takich przedsięwzięć ze źródeł zewnętrznych. Dodał, że problem jest niełatwy do zrealizowania. Poinformował, że artykuł gazety powiatowej dość szeroko opisuje ten problem.

ad.5. W dyskusji nad sprawozdaniem z działalności sportowej oraz sprawozdaniami Ludowych Klubów Sportowych działających na terenie Gminy głos zabrali:
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w sprawozdań.
Stanisław Buś – Przewodniczący Rady Powiatu Bydgoskiego poinformował, że rok 2008 jest rokiem olimpijskim, w którym po raz trzynasty odbędzie się Olimpiada Sportowców Wiejskich. Finały odbędą się w Jabłonowie Pomorskim. Poinformował, że Gmina Dąbrowa Chełmińska ma dość duże doświadczenie i sukcesy na tym polu.
Dodał, że w Igrzyskach corocznie biorą udział Przewodniczący Rady i Wójt Gminy. Gmina Dąbrowa Chełmińska była już na podium na ponad 130 gmin biorących udział w Olimpiadzie.
Przewodniczący Rady Powiatu poinformował, że Klub Sportowy Ostromecko jest organizacją pożytku publicznego, w związku z tym może otrzymać odpis 1% z podatku. Zaapelował o przekazanie na jakiś cel społeczny ten 1% z odpisu podatkowego.

Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, trzynastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła w/w sprawozdanie, które stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.6. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie określenia warunków i trybu wspierania, w tym finansowego, rozwoju sportu kwalifikowanego głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.

Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, trzynastoma głosami „za „ – jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XIV/92/08 w sprawie określenia warunków i trybu wspierania, w tym finansowego, rozwoju sportu kwalifikowanego, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.7. W dyskusji nad Koncepcja rozwoju systemu wod – kan. koncepcji rozwoju systemu wodno – kanalizacyjnego Gminy Dąbrowa Chełmińska, projekt uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji przedsięwzięcia „Integracji i rozwoju infrastruktury wodociągowo – kanalizacyjnej gmin ościennych Miasta Bydgoszcz” głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w temat oraz projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w tematu oraz projektu uchwały.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że sprawa jest bardzo poważna, ponieważ podjęta dziś decyzja będzie niosła swoje skutki przez wiele lat i będzie finansowo odbijać się na mieszkańcach Gminy. Jeżeli natomiast zostanie powołane gminne przedsiębiorstwo do obsługi i eksploatacji sieci wodno – kanalizacyjnej, będzie to spółka biedna, ponieważ będzie posiadała tylko majątek, który Gmina jej przekaże i aby mogła należycie funkcjonować zajdzie konieczność dofinansowania jej przez udziałowców - w tym przypadku Gminę, bądź trzeba będzie wprowadzić bardzo wysokie ceny wody i ścieków. W przypadku powołania spółki z udziałem gmin ościennych, będzie dochodziło do różnic zdań poszczególnych udziałowców. Radny zastanawiał się, czy w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem nie byłoby połączenie się z podmiotem, który jest ustabilizowany na rynku i posiada znaczny potencjał finansowy, czyli ze spółką Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy. Zwrócił się o zastanowienie się nad swą propozycją oraz by Wójt Gminy poprowadził rozmowy z przedstawicielami spółki w kwestii wyrażenia zgody na współpracę z Gminą Dąbrowa Chełmińska jako partnerem. Zdaniem radnego powoływanie kolejnej spółki z udziałem MWiK oraz gmin ościennych Miasta Bydgoszczy nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Wójt Gminy stwierdził, że to jest jedna z możliwości, pewnie najlepsza. W tej spółce z firmą MWiK Gmina Dąbrowa Chełmińska będzie malutkim udziałowcem, ale w interesie MWiK jest rozszerzanie swojej działalności na gminy ościenne, ponieważ Bydgoszcz się wyludnia. Poinformował, iż nie posiada wiadomości, czy ze strony MWiK istnieje możliwość i chęć rozszerzenia działalności, ale niewątpliwie byłaby to najlepsza koncepcja i bardziej realna, gdyby pozostałe gminy ościenne nie zechciały przystąpić do realizacji przedmiotowej koncepcji, a tylko Dąbrowa Chełmińska i Białe Błota, bo wówczas nie będzie sensu powoływania nowego podmiotu.
Wójt zwrócił uwagę, że na tym etapie najważniejsza jest odpowiedź Rady Gminy, czy należy utworzyć własne przedsiębiorstwo, czy we współpracy ze spółką Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że Dąbrowa Chełmińska, jako jedyna gmina ościenna jest oddzielona od pozostałych naturalną granicą, którą stanowi Rzeka Wisła, co znacznie utrudnia kontakt z pozostałymi. Radny zwrócił uwagę, na brak informacji i stymulacji kosztów przy powołaniu w Gminie zakładu komunalnego, utworzenia spółki z udziałem gmin ościennych i MWiK lub rozszerzenia działalności MWiK Gminę Dąbrowa Chełmińska.
Wójt Gminy wyjaśnił, że od trzech lat prowadzi rozmowy z przedstawicielami spółki MWiK o wspólnych inwestycjach. Wyjaśnił, że w przypadku, gdy Rada Gminy nie podejmie omawianej uchwały intencyjnej, nie będzie możliwości prowadzenia dalszych rozmów. Dodał, że do Rady Gminy należy zatwierdzenie końcowego rozwiązania zawierającego sposób realizacji koncepcji rozwoju systemu wodno – kanalizacyjnego. W chwili obecnej nie są podejmowane ostateczne decyzje w tej kwestii. Omawiany projekt uchwały określa, iż Rada Gminy uważa, że wspólnie ze spółką MWiK łatwiej będzie zrealizować koncepcję rozwoju sieci wodno - kanalizacyjnej.
Radny Andrzej Barczyński stwierdził, iż nie jest przekonany do przystępowania do jakiejkolwiek spółki, ale skoro Gmina nie może być przedsiębiorstwem, które nalicza i pobiera opłaty należy wybrać inne najlepsze sposoby.
Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej zwrócił się z apelem, by nie wstrzymywać tego działania.
Radny Jan Palmowski potwierdził, małą ilość informacji, ale zdaniem radnego należy podjąć jakieś działania zmierzające do poprawy sytuacji wodno – kanalizacyjnej w Gminie i upoważnić Wójta do prowadzenia rozmów. Ostateczna uchwała zostanie podjęta w momencie posiadania odpowiedniej ilości danych. Zapytał, czy może któryś z radnych zechce wraz z Wójtem w tych rozmowach uczestniczyć.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.

Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy dziesięciu głosach „za” i trzech wstrzymujących podjęła uchwałę Nr XIV/93/08 w sprawie przystąpienia do realizacji przedsięwzięcia „Integracji i rozwoju infrastruktury wodociągowo – kanalizacyjnej gmin ościennych Miasta Bydgoszcz”, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.8. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Wałdowie Królewskim głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w tematu oraz projektu uchwały.
Radny Ryszard Kaczor zapytał, dlaczego na Sesję Rady Gminy nie zaproszono Dyrektora Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej w Wałdowie Królewskim, na pewno byłyby pytania do tych pań, oiraz dlaczego zebranie z rodzicami uczniów z likwidowanej szkoły ustalono na dzień 25.02.2008 r.?
Przewodniczący Rady Gminy wyjaśnił, iż uważał, że omawiana uchwała jest konsekwencją decyzji, którą podjęto wcześniej.
Wójt Gminy dodał, że Dyrektor Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej jest zadowolona z tego rozwiązania, nie było żadnych problemów ze strony rodziców i nie ma z ich strony żadnych głosów niezadowolenia. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wałdowie Królewskim również nie zgłosiła żadnych uwag w tej kwestii, stwierdziła, że gdy obecnie na przerwę wybiega około 50-cioro dzieci, widać, że tam jest szkoła.
Radny Andrzej Barczyński stwierdził, że nie zgadza się, że zniknie szkoła w Wałdowie Król.
Wójt Gminy poinformował, że na budynku szkoły zostanie zawieszona tablica „Zespół Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej, Oddział, bądź Filia w Wałdowie Królewskim”.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.

Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy dwunastu głosach „za” i jednym przeciwnym podjęła uchwałę nr XIV/90/08 w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Wałdowie Królewskim, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.9. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zasad zawierania kolejnej umowy dzierżawy, najmu lub użyczenia nieruchomości na czas określony do lat 3 głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w tematu oraz projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.

Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy trzynastu głosach „za” - jednogłośnie podjęła uchwałę nr XIV/94/08 w sprawie zasad zawierania kolejnej umowy dzierżawy, najmu lub użyczenia nieruchomości na czas określony do lat 3, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.10. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie sprzedaży działek przeznaczonych w planie miejscowym o funkcji podstawowej usługi i rzemiosło oraz funkcji uzupełniającej zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna stanowiących własność Gminy Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w tematu oraz projektu uchwały.
Radna Ewa Juchcińska zastanawiała się, czy to dobry pomysł, by pozbywać się majątku gminy. Mogą nadejść czasy, że zastrzyk finansowy ze sprzedaży majątku może być przydatny.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.

Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy jedenastu głosach „za” i dwóch przeciwnych podjęła uchwałę nr XIV/95/08 w sprawie sprzedaży działek przeznaczonych w planie miejscowym o funkcji podstawowej usługi i rzemiosło oraz funkcji uzupełniającej zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna stanowiących własność Gminy Dąbrowa Chełmińska, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.11. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru działek nr 55/1, 55/3, 55/5 i część działki nr 55/6 obręb geodezyjny Gzin Dolny gmina Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w tematu oraz projektu uchwały.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że na omawianym obszarze ma powstać dom spokojnej starości, a istnieje tam zakaz lokalizacji szklarni i garaży blaszanych. Pensjonariuszom tego domu takie maleńkie budowle mogą być potrzebne, by mieli zajęcie i przyjemność.
Wójt Gminy wyjaśnił, że malutkie szklarnie nie wymagają pozwolenia na budowę i będą mogły być budowane na omawianym terenie.
Przewodniczący Rady Gminy dodał, że prace np. w szklarni będą służyły pensjonariuszom jako zajęcia, czy rehabilitacja.
Wójt Gminy poinformował, że właściciel nieruchomości, na której powstanie omawiany obiekt zapoznał się z planem zagospodarowania zgodził się na przyjęte tu zapisy. Zwrócił uwagę, że wprowadzenie w chwili obecnej poprawek i uzupełnień do omawianego planu zagospodarowania przestrzennego na kilka miesięcy opóźni prace.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.

Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy trzynastu głosach „za” - jednogłośnie podjęła uchwałę nr XIV/91/08 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru działek nr 55/1, 55/3, 55/5 i część działki nr 55/6 obręb geodezyjny Gzin Dolny gmina Dąbrowa Chełmińska, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.12. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w tematu oraz projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.

Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy trzynastu głosach „za” - jednogłośnie podjęła uchwałę nr XIV/96/08 w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.13. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia Regulaminu przyznawania dofinansowania ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w tematu oraz projektu uchwały.
Radny Arnold Drążyk zwrócił uwagę na koszty wymiany pokryć dachowych. Wyraził obawę, że omawiana uchwała będzie wykorzystywana tylko w momencie rozbiórki obiektów. Ustawa przewiduje wymianę dachów do 2032 roku. I pewnie każdy będzie chciał czekać do końca, ponieważ może będą jeszcze inne formy dofinansowania. Zwrócił uwagę, że powinien już istnieć program powiatowy.
Radny Ryszard Kaczor wskazał na brak informacji o pomocy dla osób, które będą zmieniały pokrycia dachowe. Wiele mówi się na ten temat, ale nie podaje się informacji o konkretnych rozwiązaniach tego problemu.
Radny Arnold Drążyk poinformował, iż zna działanie Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska. Powiat mógłby dofinansowywać pewnego rodzaju działania, ale w tym celu musi zostać opracowany regulamin.
Wójt Gminy wyjaśnił, że w tutejszym Urzędzie Gminy znajduje się informacja na temat stanu technicznego pokryć dachowych na posesjach. W chwili obecnej nie ma żadnych wniosków w sprawie dofinansowania utylizacji odpadów zawierających azbest. Były tylko informacje dotyczące stanu pokryć dachowych. Dopiero po podjęciu omawianej uchwały będą mogły pojawiać się wnioski, które zgodnie z regulaminem gmina będzie mogła dofinansowywać.
Radny Ryszard Kaczor zapytał, czy zaświadczenia o stanie pokrycia dachowego będą odgrywały jakąś rolę podczas przyjmowania wniosków o dotację na utylizację, czy to będzie na zasadzie, „kto pierwszy ten lepszy”?
Wójt Gminy wyjaśnił, że w przypadkach, gdy będzie więcej wniosków niż środków finansowych na ten w/w oświadczenia cel będą rozpatrywane.
Radny Szymon Dunal zwrócił uwagę, że stosowanie azbestowych pokryć dachowych dopuściło państwo i dotacja z budżetu państwa powinna być większa na ten cel, ponieważ zmiany dachów są ogromnymi inwestycjami.
Przewodniczący Rady Gminy poinformował o poprawce do w/w projektu uchwały zaproponowanej przez Komisję Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska, która postawiła wniosek o dokonanie zmiany zapisu § 4 pkt 1 na następujący: „Z wnioskiem o dofinansowanie mogą wystąpić osoby, które zgłosiły lub zakończyły inwestycję po 1 stycznia 2007 r.”
W związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w poprawiony projekt uchwały.

Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy dwunastu głosach „za” i jednym wstrzymującym podjęła uchwałę nr XIV/97/08 w sprawie uchwalenia Regulaminu przyznawania dofinansowania ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.14. W dyskusji nad projektem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wynagrodzenia Wójta Gminy głos zabrali:
Sekretarz Gminy celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w tematu oraz projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.

Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy jedenastu głosach „za” i dwóch przeciwnych podjęła uchwałę nr XIV/98/08 zmieniającą uchwałę w sprawie wynagrodzenia Wójta Gminy, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.15. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie stwierdzenia nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2007 przez Wójta Gminy głos zabrali:
Sekretarz Gminy celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w tematu oraz projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.

Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy jedenastu głosach „za” i dwóch przeciwnych podjęła uchwałę nr XIV/99/08 w sprawie stwierdzenia nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2007 przez Wójta Gminy, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.16. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy na rok 2008 głos zabrali:
Skarbnik Gminy celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili pozytywne opinie Komisji dla w/w tematu oraz projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.

Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy trzynastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XIV/89/08 w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2008, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.17. W dyskusji nad przyjęciem propozycji koncepcji przebiegu przez teren Gminy ścieżki pieszo – rowerowej głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w temat.
Przewodniczący Komisji przedstawili następujące stanowiska Komisji Rady Gminy w omawianej sprawie:
Radna Ewa Juchcińska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, że Komisja w wyniku dyskusji zaproponowała przyjęcie do realizacji wariantu drugiego proponowanego przebiegu ścieżki pieszo – rowerowej kierując się dziedzictwem narodowym, przy tych ścieżkach.
Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja zaproponowała przyjęcie wariantu drugiego, motywując że gdyby połączyć inwestycję ścieżki rowerowej Bydgoszcz – Toruń z projektowaną w wariancie drugim ścieżką, która będzie przebiegała przez teren Gminy, miałoby to cel i nazwę. W planie rozwoju wsi Wałdowo Król. przyjęto budowę takiej ścieżki, która połączy istniejącą drogę rowerową Bydgoszcz – Toruń. Powstałaby jedna, ale konkretna inwestycja. Od Dąbrowy Chełmińskiej do skrzyżowania dróg Bydgoszcz – Chełmno taka ścieżka musi zostać wybudowana i to zdaniem radnego jest sprawa oczywista.
Radny Arnold Drążyk – Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska poinformował, że Komisja nie wypracowała stanowiska w sprawie. Dodał, że jako radny jest zwolennikiem przyjęcia drugiego wariantu. Wyjaśnił, że podczas zebrania wiejskiego w Wałdowie Król. podniesiono postulat wykonania ścieżki pieszo - rowerowej w kierunku skrzyżowanie dróg Bydgoszcz – Chełmno w Dąbrowie Chełm., ponieważ istniejąca droga jest dość wąska i występuje tam znaczne natężenie ruchu. Już wcześniej poszerzono przedmiotową drogę, ale nadal jest zbyt wąska, a ruch zarówno samochodowy, jak i pieszo – rowerowy jest tam coraz większy.
Radny Jan Palmowski zwrócił uwagę, że najważniejszym argumentem przemawiającym za wyborem jednego z wariantów jest odciążenie ruchu rowerowo – pieszego z głównych jezdni, gdzie rowerzyści i piesi narażają się na niebezpieczeństwo, ale cel turystyczny też również powinien być spełniony. Zdaniem radnego należy stworzyć ciąg pieszo rowerowy wzdłuż drogi nr 551 Strzyżawa – Dąbrowa Chełm.
Radny Robert Borek stwierdził, iż wg niego w pierwszej kolejności powinna zostać wybudowana ścieżka pieszo – rowerowa wzdłuż drogi 551 do Dąbrowy Chełm. Dodał, iż nie neguje innych propozycji, bo są również potrzebne.
Radny Ryszard Kaczor zauważył, że drugi wariant uwzględnia ścieżkę do Dąbrowy Chełm.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę na możliwości pozyskania gruntów na ten cel. Należy rozeznać możliwości terytorialne, ponieważ nic nie da, że Rada Giny przyjmie jedną z koncepcji, gdy okaże się, że nie ma możliwości pozyskania gruntu.
Radny Jan Palmowski stwierdził, że jeżeli ktoś przedstawia projekt, wie, jakie są możliwości jego realizacji.
Wójt Gminy wyjaśnił, iż chodzi o to by zdjąć ruch pieszo – rowerowy głównie z drogi wojewódzkiej, a następnie z dróg powiatowych.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie przyjęcie wariantu drugiego, jako najdalej idącego.

Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy trzynastu głosach „za” – jednogłośnie przyjęła drugi wariant przebiegu ścieżki pieszo – rowerowej przez Gminę Dąbrowa Chełmińska.

ad.18. Przewodniczący Komisji przedstawili plany pracy Komisji na rok 2008.
Przewodniczący Rady Gminy dodał, że są to plany otwarte, ponieważ zwykle w trakcie roku pojawiają się dodatkowe tematy. W związku z brakiem głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w plany pracy.

Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, trzynastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła plany pracy Komisji na rok 2008, które stanowią załączniki do niniejszego protokółu.

ad.19. Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili informacje o pracach Komisji w okresie międzysesyjnym:
Radna Ewa Juchcińska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, iż w okresie międzysesyjnym Komisja odbyła jedno posiedzenie, podczas którego omawiała sprawy związane z tematyką Sesji.
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym spotkała się jeden raz. Podczas posiedzenia omawiano kwestie związane z tematyką Sesji Rady Gminy.
Radny Arnold Drążyk – Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym odbyła jedno posiedzenie podczas którego omawiano sprawy związane z tematyką Sesji Rady Gminy.
ad.20. W punkcie „odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne” głos zabrali:
a) Redaktor Gazety Regionalnej „Powiat” ostrzegł przed działaniem firmy „Polimat” z Torunia, której przedstawiciele wykorzystując autorytet Urzędu Gminy oraz sołtysów organizują szkolenia dotyczące ochrony środowiska, jednak faktycznie chodzi o sprzedaż przydomowych oczyszczalni ścieków. W tej sprawie przygotowywany jest artykuł prasowy.

b) Jan Sibiński - Sołtys Sołectwa Borki poinformował, że mieszkańców Gminy odwiedza przedstawiciel telewizji publicznej, który informuję, że współpracuje z Gminą i namawia do kupowania dekoderów satelitarnych mówiąc, że po czerwcu 2008 roku nie będzie odbioru telewizyjnego.
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że nikt nie współpracuje z Gminą.

c) Przewodniczący Rady Gminy zwrócił się o podanie informacji na temat planowanej informatyzacji Gminy, co umożliwiłoby mieszkańcom tańsze korzystanie z sieci internetowej.
Wójt Gminy w odpowiedzi poinformował, że nie została jeszcze podpisana umowa z Kujawsko – Pomorską siecią Informatyczną.

ad.21. Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu porządku obrad o godzinie 13:00 zamknął XIV Sesję Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska.

metryczka


Wytworzył: mgr Dorota Kraska - inspektor (22 lutego 2008)
Opublikował: mgr Krystyna Kalinowska (1 kwietnia 2008, 14:19:48)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1054