PROTOKÓŁ NR 6/11 KOMISJI ROLNICTWA, BEZPIECZEŃSTWA I OCHRONY ŚRODOWISKA


P R O T O K Ó Ł   NR  6/11
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska
odbytego w dniu 13 maja 2011 roku.
 
Posiedzeniu przewodniczył Roman Zieliński – Przewodniczący Komisji.
 
W posiedzeniu uczestniczyli:
  • członkowie Komisji wg listy obecności,
  • mgr inż. Radosław Ciechacki – Wójt Gminy,
  • mgr Krystyna Kalinowska – Sekretarz Gminy,
  • mgr Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy,
  • mgr Danuta Tomaszewska – Kierownik GOPS,
  • inż. Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej
  • Marek Rogawski – Kierownik Komisariatu Policji Bydgoszcz – Fordon;
  • Katarzyna Sugalska – Dąbrowska – Kierownik Posterunku Policji w Dąbrowie Chełmińskiej;
  • Józef Kozdroń – Komendant Gminny OSP;
  • Włodzimierz Młodawski – inspektor ds. obrony cywilnej.
Porządek posiedzenia:
1.      Zaopiniowanie materiałów na VII Sesję Rady Gminy.
2.      Przyjęcie protokółu z poprzedniego posiedzenia.
3.      Sprawy różne.
 
ad.1. Komisja omawiała następujące informacje i projekty uchwał związane z VII Sesją Rady Gminy:
a)        W dyskusji na temat powołania przedsiębiorstwa lub zakładu komunalnego zajmującego się kanalizacją i zaopatrzeniem w wodę głos zabrali:
Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej omówił kwestie funkcjonowania gospodarki wodno – ściekowej na terenie Gminy.
Poinformował, że na początek wymagana jest siedziba. Najlepszym rozwiązaniem będzie wyremontowanie obiekty byłej mleczarni. Trzebaby zatrudnić 2 osoby do obsługi kanalizacji plus dodatkowy samochód dostawczy, koparkę, a później należałoby dosprzętawiać, zakupić beczkowóz i zwiększyć zatrudnienie do 3 osób. Spółka MWiK obsługuje tę kanalizację, ale zdarzają się sytuacje awaryjne, gdzie potrzeba natychmiastowej interwencji.
Zdaniem Kierownika należy zaprzestać tworzenia nowych planów zagospodarowania przestrzennego, bo Gmina nie jest w stanie uzbroić nowych działek w sieć.
W 2014 r. zostaną nałożone wysokie kary związane z brakiem kanalizacji, które są obecnie zawieszone. Należy wybudować nową stację wodociągową w Dąbrowie Chełmińskiej i nowe nitki sieci wodociągowej. Przedstawił informacje o planowanych budowach stacji podnoszenia ciśnienia.
Zwrócił uwagę, że gdy latem zaczynają się podlewania zgadzamy się na korzystanie z hydrantów, ale wówczas następuje spadek ciśnienia i zakłócenia w dostawie wody. Zapytał, czy w tej sytuacji ma to dalej utrzymywać, czy zrezygnować z poboru wody z hydrantów na opryski.
Poinformował, że wpisuje w umowach uwagę, że w okresie letnim należy się liczyć z obniżonym ciśnieniem. Zwrócił się o rozważenie zamknięcia punktu zlewnego ścieków. W/w punkt zalewany jest ściekami i pompy nie nadążają, ci którzy przywożą ścieki zarzucają punkt zlewny piaskiem gruzem itp., pompy nie dają rady.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zwrócił uwagę na konieczność zaprzestania dostarczania wody do sąsiednich gmin.
Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej poinformował, iż w tej sprawie odbędzie się spotkanie w dniu dzisiejszym.
Wójt Gminy poinformował, że odpowiednie pisma były kierowane już kilka lat temu. Dodał, że  Unisław już się odłączył.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zastanawiał się nad możliwością spięcia się z Unisławiem i w kryzysowych sytuacjach kupować wodę od tej Gminy.
Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej poinformował, że Gmina będzie iść w tym kierunku. Przedstawił informacje techniczne.
Andrzej Barczyński – członek Komisji podkreślił, że kwestie zarzucania punktu zlewnego trzeba rozwiązać, a nie dążyć do jego likwidacji. Ludzie gdzieś muszą wywozić ścieki, a Gmina nie jest skanalizowana w takim stopniu, żeby zamknąć punkt zlewny. Jeżeli Kierownik uważa, że wozi się beczkowozami to czego nie powinno, należy przeprowadzić kontrolę.
Wójt Gminy wyjaśnił, że jedyną karą jest zabranie koncesji, ale wówczas nie będzie komu wozić.
Andrzej Barczyński – członek Komisji wyjaśnił, iż nie chodzi mu o to, żeby kogoś wyeliminować, ale życie nie lubi pustki i ktoś inny się znajdzie.
Jeżeli były rozmowy i sytuacja się powtarza, wówczas należy koncesję zabrać. Ludzie powinni wiedzieć, że pewnych zasad trzeba przestrzegać. Wiemy że zakład komunalny jest w pewnej perspektywie nieunikniony, ale patrząc na budżet nie udźwigniemy tego, a ceny za wodę i ścieki też nie można wywindować.
Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej wyjaśnił, że dlatego mówi o sukcesywnym rozwoju.
Andrzej Barczyński – członek Komisji poinformował, że nie zgadza się z myślą, że nie należy opracowywać nowych planów, bo nie ma wody. Gmina powinna dążyć do rozwoju, a nie hamowania. Nasze kroki muszą iść ku temu, aby nie brakowało nam wody.
 
b)      W dyskusji na temat stanu bezpieczeństwa na terenie gminy głos zabrali:
·      Sprawozdanie kierownika posterunku policji:
Andrzej Barczyński – członek Komisji zapytał, jak nasza gmina wygląda z perspektywy bezpieczeństwa obywatela w stosunku do pozostałego rejonu, którym Komendant zarządza?
Marek Rogawski Komendant Komisariatu Policji wyjaśnił, że to jest kropla w morzu, jeżeli przestępczość wynosi 10% w stosunku do przestępczości fordońskiej, ale jeśli w gminie zamieszkuje do 10 000 ludzi, a w Fordonie około 80 000 więc to rozkłada się identycznie. Poinformował, że Komisariat w ubiegłym roku przechodził reorganizację. Rozrósł się  i liczy 104 osoby wraz z obsadą Posterunku w Dąbrowie Chełmińskiej plus osoby cywilne, które wspomagają prace policji.  W Dąbrowie Chełmińskiej zatrudniona jest sekretarka.
Przedstawił informacje o wykrywalności oraz akcjach dot. nietrzeźwych kierowców oraz na temat rodzajów przestępczości, które się nie miały miejsca na terenie Gminy.
Włamań jest o 2 mniej w stosunku do roku ubiegłego, nie było kradzieży pojazdów, wstąpiło jedno przewłaszczenie. Przedstawił informacje o pracach nowej kierownik posterunku, która jest bardzo zaangażowana we współpracę z mieszkańcami i organizacjami z terenu Gminy. Na pewno teren jest większy i są kolosalne problemy z dojechaniem na interwencję nawet z GPS. Patrole tracą łączność i trzeba bardzo długo szukać obywateli. Są sygnały obywateli dot. trasy 551 żeby ograniczyć nagminne przekraczanie szybkości. Policja nie może powodować dodatkowego utrudnienia w ruchu gdy ustawi radiowóz. Nie ma pobocza, a krawędź jezdni jest pozarywana. Nie można narażać funkcjonariuszy. Ustawiono tam znak ograniczenia prędkości do 40 km/h. Wyjaśnił, że jeżeli patrole korzystają z dróg, to tylko za zgodą właściciela. Dodał, że w kwietniu br. znów zmieniają się przepisy. Radiowóz musi być widoczny itp. Poinformował, że policja współpracuje ze szkołami, próbuje uświadamiać młodzież. Pojawiły się narkotyki. W czterech przypadkach ujawniono narkotyki, w dwóch  przypadkach zażywano te narkotyki i znaleziono tylko jakieś poszlaki, bardziej będą występowały one w Ostromecku niż w Dąbrowie Chełmińskiej. Tego nie da się uniknąć. Pojawiło się na rynku 41 nowych narkotyków.
Zwrócił uwagę, że młodzież z małych środowisk wciąga się w grupy kiboli. Ten problem występuje również na terenie Gminy.
Katarzyna Sugalska – Dąbrowska - Kierownik Posterunku Policji poinformowała, że była w dniu wczorajszym w szkole w Dąbrowie Chełmińskiej i odniosła wrażenie, że młodzież to wszystko robi z nudów.
Nie ma jakiejś innej perspektywy, więc idą zrobić psikusa np. księdzu. Może należy rozważyć powołanie w szkole jakiejś sekcji.
Marek Rogawski –Komendant Komisariatu Policji stwierdził, że to nie są nudy, nie ma nic bez przyczyny. Ma prośbę do GOPS powrócono do patroli, są przykłady rodzin, które są nie na podłożu patologicznym, ale na podłożu biedy. Są przypadki, gdzie dzieci są zaniedbane, gdzie rodzice nie martwią się o nie. W tej sytuacji on jako instytucja sam wystąpi do sądu o ustanowienie kuratora.
Wójt Gminy złożył podziękowania za współpracę, która jest bardzo dobra. Jako mieszkaniec gminy zwrócił uwagę na problemy na „orlikach”. Młodzi ludzie niszczą wszystko. Poprosił o zwrócenie uwagi na te obiekty. Gdy zamyka się boisko, dopiero wówczas tam zaczyna się życie.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zapytał, gdzie są rodzice nieletnich, którzy chodzą po godzinie 23:00 po ulicach. Wskazał na kwestie kolizji ze zwierzyną.
Przewodniczący Komisji w związku z brakiem dalszych głosów poddał pod głosowanie w/w informację.
 
Komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała informację Kierownika Posterunku Policji.
 
·      Komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała informację na temat ochrony przeciwpożarowej.
Józef Kozdroń – Komendant Gminny OSP przedstawił informacje bieżące.
Wójt Gminy zwrócił uwagę na kwestie ekwiwalentu dla strażaków.
Józef Kozdroń – Komendant Gminny OSP poinformował, że w innych gminach strażacy otrzymywali pieniądze.  Informacje na temat interpretacji władz, kwestie formy wypłat tych ekwiwalentów itp. Wyjaśnił, dlaczego z tego zrezygnowano.
Wyklucza taką myśl, ale zdarzały się sytuacje podpaleń w celu uzyskania ekwiwalentu.
Wskazał na kwestie wyjazdów przedpołudniowych. W godzinach rannych trudno o kierowcę z uprawnieniami, bo wszyscy pracują.
Andrzej Barczyński – członek Komisji przypomniał, że był okres, iż chciano przekazywać pieniądze z ekwiwalentów do jednostki. Dodał, iż można się zastanowić w kwestii kierowców, czy nie przeszkolić kierowców autobusów.
Zwrócił uwagę, że na tak dużym forum nic się nie załatwi. Należy usiąść w węższym gronie, poznać opinie wszystkich prezesów i omówić wszystkie za i przeciw.
Józef Kozdroń – Komendant Gminny OSP poinformował o kwestiach powiadamiania o zagrożeniach.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zaproponował, żeby Komendant Gminny OSP  postarał się wypracować jakieś stanowisko z prezesami pozostałych jednostek.
Ostrzegł, że straż może w końcu stracić ochotników. W akcjach biorą udział za zwyczaj te same osoby.
Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie wniosek radnego Barczyńskiego.
 
Komisja jednogłośnie poparła w/w wniosek.
 
Wójt Gminy zwrócił uwagę, że współpraca z jednostką OSP Dąbrowa Chełmińska jest coraz gorsza. Nie informują o pożarach itp.
 
·      W dyskusji na temat informacji o stanie obrony cywilnej głos zabrali:
Andrzej Barczyński – członek Komisji zwrócił uwagę na kwestie napraw wałów przeciwpowodziowych. Zapytał, czy są one naprawione również w gminach sąsiednich?
Włodzimierz Młodawski – inspektor ds. obrony cywilnej przedstawił informacje o planowanych remontach wałów w gminach sąsiednich oraz o zakresie remontu wału na terenie Gminy.
Gabriel Zukierski – członek Komisji zwrócił uwagę, że podczas każdej powodzi cały występuje problem z łodziami dla osad leśnych. Dziś nadleśnictwo nie interesuje się niczym. Zastanawiał się, czy nie należałoby wpłynąć na Nadleśnictwo, żeby dało łódki.
Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie w/w informację.
 
Komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała informację na temat obrony cywilnej.
 
c)      Komisja po zapoznaniu się z informacjami Kierownik GOPS jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekty uchwał w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie Gminy Dąbrowa Chełmińska na lata 2011 – 2015 oraz w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania oraz trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego w Gminie Dąbrowa Chełmińska.
 
d)     Komisja    po    zapoznaniu    się   z   informacjami   Skarbnik    Gminy   oraz   po
przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2011
 
e)      Komisja po zapoznaniu się z informacjami Skarbnik Gminy oraz po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy na lata 2011-2025.
 
f)       W dyskusji na temat powołania przedsiębiorstwa lub zakładu komunalnego zajmującego się kanalizacją i zaopatrzeniem w wodę głos zabrali:
Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej omówił kwestie funkcjonowania gospodarki wodno – ściekowej na terenie Gminy.
Poinformował o otrzymywanych telefonach od niezadowolonych mieszkańców w sprawie niskiego ciśnienia wody.
Zdaniem Kierownika należy wstrzymać planowanie dalszych miejsc pod infrastrukturę budowlaną. Żeby zaopatrzyć w należyte ciśnienie trzebaby wykonać modernizację stacji uzdatniania wody w Dąbrowie Chełmińskiej i Nowym Dworze, a następnie zwiększyć średnice nitek głównych. Należy wstrzymać pozostałe inwestycje i  remontować infrastrukturę wodociągową.
Zwrócił uwagę na zbyt małe zatrudnienie. Należałoby zakupić drugi samochód i zatrudnić dwie- trzy osoby do obsługi kanalizacji. Poinformował o podpisanej umowie ze spółką MWiK w Bydgoszczy, ale obsługa przyjeżdża jeden raz miesiącu, podczas, gdy dość często zdarzają się awarie na przepompowni, które naprawiają pracownicy Urzędu Gminy. Zwrócił uwagę, że kanalizacja funkcjonuje od 2005 roku i tylko raz na pewnym odcinku była przeczyszczona, a obecnie te ścieki płyną bez przeglądów kontrolnych itp.
Niezbędne jest zatrudnienie dwóch pracowników oraz zakup koparki i samochodu. To jest niezbędne minimum.
 
g)      W dyskusji na temat stosowania bonifikaty na wykup lokali mieszkalnych będących własnością Gminy Dąbrowa Chełmińska głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił temat dodając, że zaczynają wpływać wnioski lokatorów którzy nie byli objęci bonifikatą.
Realizowany jest program sprzedaży mieszkań, przy czym w uchwale z 2007 r. znalazł się zapis mówiący o sprzedaży około 3 mieszkań rocznie. Może należy obie uchwały zebrać razem i je przeanalizować. Wójt przedstawił informacje o realizacji sprzedaży mieszkań.
Przedstawił wniosek nauczycielki języka angielskiego w sprawie wykupu zajmowanego mieszkania. Dodał, że Przewodniczący Rady Gminy zapewniał, że współpraca tej pani z innymi mieszkańcami układa się bardzo dobrze i nie ukrywał, że administrowanie tym lokalem byłoby znacznie łatwiejsze gdyby wszyscy lokatorzy byli właścicielami.
Również drugi lokator, gdy będzie taka możliwość wystąpi o wykup mieszkania.
Podobnie lokatorka w Gzinie też będzie chciała wykupić zajmowany lokal.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zauważył, że osoby, które się teraz zdecydowały na wykup mieszkań nie będą objęte bonifikatą. Niegdyś intencją Rady było zachowanie mieszkania nauczycielskiego dla kadr i zdaniem radnego to powinno zostać zachowane. To był dom dla nauczycieli, a w chwili obecnej nie mieszka tam żaden nauczyciel.
Wójt Gminy wyjaśnił, że jeśli chodzi o nauczycieli języków obcych, kadra jest znacznie bardziej liczebna.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zauważył, że dostanie się do pracy w szkole nie musi być wcale jednoznaczne z otrzymaniem mieszkania. Dodał, że 90% to stanowczo za wysoka bonifikata.
Dodał, że ci, którzy nie mieli uprawnień i nie mogli skorzystać z bonifikaty nie powinni z niej już teraz korzystać.
Wójt Gminy poinformował, że będzie odpowiadał, że na dzisiaj nie ma bonifikaty. Ale jeżeli będzie wniosek o wykup za cenę rynkową, Rada Gminy może podjąć uchwałę o zastosowaniu bonifikaty.
 
Komisja w wyniku dyskusji uznała, że bonifikata w wysokości 90% jest zbyt wysoka i postanowiła nie przeznaczać do sprzedaży lokalu mieszkalnego, który został uznany wcześniej jako mieszkanie służbowe dla kadry nauczycielskiej.
 
h)        W dyskusji na temat reprezentowania Gminy w Międzykomunalnej Spółce Akcyjnej „Municypium” S.A. głos zabrali:
Wójt Gminy wyjaśnił, że w związku ze zmianą wójta potrzebna jest nowa uchwała w sprawie reprezentacji Gniny w przedmiotowej spółce. Zapytał, czy warto utrzymywać te akcje, lub można podjąć uchwałę o upoważnieniu Wójta Gminy bez podawania nazwiska, z podaniem nazwiska lup upoważnić  Pana Łuczaka , który posiada uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych. Nie znamy wartości rynkowej i nie otrzymujemy żadnych ulg z tytułu posiadania udziałów.
Andrzej Barczyński – członek Komisji stwierdził, że sprzedać akcje jest najprościej. Zapytał, czy Wójt chciałby reprezentować gminę?
Wójt Gminy wyjaśnił, iż wolałby aby Pan Łuczak był reprezentantem, ponieważ osobiście się na tym nie zna.
Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie propozycję sprzedaży akcji Międzykomunalnej Spółce Akcyjnej „Municypium” S.A.
 
Komisja przy czterech głosach „za” i jednym przeciwnym wyraziła zgodę na sprzedaż w/w akcji.
 
i)        Wójt Gminy przedstawił informacje na temat możliwości uzyskania środków zewnętrznych na realizację inwestycji budowy kanalizacji.
Poinformował, że  istnieje możliwość otrzymania dofinansowania w ramach projektu infrastruktura i środowisko. Pod koniec roku znajdą się środki i Ministerstwo zwróciło się do beneficjentów, których wcześniej odrzucono. Gdyby utrzymać formułę spółki będzie możliwość dofinansowania, ale będzie również możliwość otrzymania dotacji w ramach tzw. małych projektów dla gmin. Zwrócił uwagę, że istnieją obawy, czy małe gminy spełnią wymogi i ile środków otrzymają. Przedstawił informacje o utrudnieniach. Dodał, że przychylność wojewódzkiego funduszu jest znaczna.  Zwrócił uwagę na koszty opracowania dokumentacji.
Andrzej Barczyński – członek Komisji zaproponował, by spróbować aby nasza Gmina samodzielnie spróbowała wziąć udział w konkursie. Można wykorzystać materiały trzech gmin, ale już nie jako spółka. Myśli, że należy poczynić rozeznanie kosztów opracowania dokumentacji.
Wójt Gminy ostrzegł, iż jest zagrożenie, że Gmina poniesie koszty dokumentacji, a dotacji nie otrzyma.
Gabriel Zukierski – członek Komisji uznał, że należy zaryzykować, ponieważ szkoda by było, żeby jakieś pieniądze przepadły.
 
ad.2. Członkowie Komisji zapoznali się z treścią protokółów z poprzednich posiedzeń. Komisja jednogłośnie przyjęła w/w protokóły.
 
ad.3. W punkcie „sprawy różne” nie poruszano żadnych kwestii.
 
Na tym posiedzenie zakończono.
 

metryczka


Wytworzył: mgr Dorota Kraska - Wadych - inspektor (13 maja 2011)
Opublikował: mgr Dorota Kraska-Wadych (21 czerwca 2011, 11:32:05)

Ostatnia zmiana: mgr Dorota Kraska-Wadych (20 września 2011, 12:10:15)
Zmieniono: DODANIE NAZWY KOMISJI

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1497