P R O T O K Ó Ł NR XVI/08


P R O T O K Ó Ł NR XVI/08
z Sesji Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska
odbytej w dniu 18 kwietnia 2008 roku

Sesja odbyła się w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Dąbrowa Chełmińska.

Przewodniczący Rady Gminy Józef Hentrich o godzinie 11:00 otworzył Sesję i po powitaniu radnych i gości oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 radnych stanowi quorum władne do podejmowania prawomocnych decyzji. (Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokółu).

Radny nieobecny:
Błażej Stankiewicz.

W Sesji udział wzięli:
- Radni Rady Gminy wg listy obecności,
- mgr Zbigniew Łuczak - Wójt Gminy,
- mgr Ewa Bukowska – Skarbnik Gminy,
- inż. Kazimierz Porażyński – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej,
- mgr Danuta Tomaszewska – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej;
- mgr Małgorzata Sadurska – Kierownik Zespołu Oświaty Samorządowej,
- Danuta Ciesińska – Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
- Beniamin Brzyski – Pełnomocnik ds. Profilaktyki i Rozwiązywania problemów Alkoholowych,
- mgr Irena Werner Kryszewska – Dyrektor Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej,
- Danuta Wędrowska – Kierownik Gminnej Biblioteki Publiczno – Szkolnej w Dąbrowie Chełmińskiej
- Jacek Smolarz – Zastępca Komendanta Komisariatu Policji Bydgoszcz – Fordon,
- Modest Paliwoda – Kierownik Posterunku Policji w Dąbrowie Chełmińskiej;
- Sołtysi i zaproszeni goście wg listy obecności.


Przewodniczący Rady Gminy odczytał porządek obrad i zwrócił się o przedstawienie wniosków w sprawie ewentualnych poprawek i uzupełnień.

Rada Gminy obradowała według następującego porządku:

  1. Powołanie Sekretarza obrad.
  2. Przyjęcie protokółu z poprzedniej Sesji.
  3. Informacja Wójta Gminy dot. podejmowanych działań w okresie międzysesyjnym.
  4. Interpelacje, zapytania i wolne wnioski.
  5. Dyskusja nad wnioskiem Komisariatu Policji Bydgoszcz - Fordon dot. dofinansowania zakupu samochodu dla Komisariatu Policji w Dąbrowie Chełmińskiej.
  6. Sprawozdanie z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
  7. Sprawozdanie z działalności służby zdrowia.
  8. Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia bilansu Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej.
  9. Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Statutu SP ZOZ.
  10. Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Gminnej Biblioteki Publiczno - Szkolnej.
  11. Projekt uchwały w sprawie sprzedaży w drodze bezprzetargowej na rzecz użytkowników wieczystych działki nr 118/5 położonej w Dąbrowie Chełmińskiej.
  12. Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia „Planu Odnowy Miejscowości Otowice na lata 2008-2018”.
  13. Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia „Planu Odnowy Miejscowości Rafa na lata 2008-2018”
  14. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu gminy za rok 2007 oraz udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy.
  15. Dyskusja na temat kolejności uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego.
  16. Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2008.
  17. Projekt uchwały zmieniającej uchwałę Rady Gminy nr XIII/85/07.
  18. Informacja z prac Komisji za okres międzysesyjny.
  19. Dyskusja nad wnioskiem Spółki Nord Torrente Fish w Dąbrowie Chełmińskiej dot. zwolnienia z podatku od nieruchomości.
  20. Odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne.
  21. Zakończenie obrad.
ad.1. Rada Gminy jednogłośnie powołała radnego Romana Zielińskiego na Sekretarza obrad. Radny Zieliński wyraził zgodę na pełnienie tej funkcji.

ad.2. Do protokółu z XV Sesji Rady Gminy uwag nie wniesiono. Rada Gminy jednogłośnie przyjęła protokół z XV Sesji.

ad.3. Wójt Gminy przedłożył Radzie Gminy informację na temat swojej działalności w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Radny Ryszard Kaczor zapytał, jaki jest termin realizacji zadań polegających na remontach i utwardzeniu dróg na terenie Gminy.
Wójt Gminy poinformował, że na to pytanie udzieli odpowiedzi w punkcie siedemnastym porządku obrad.

Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, czternastoma głosami „za” – jednogłośnie przyjęła w/w sprawozdanie Wójta Gminy, które stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.4. W punkcie „Interpelacje, zapytania i wolne wnioski” głos zabrali:
Radny Arnold Drążyk uczulił radnych na fakt, który ma miejsce na terenie Gminy. Sprawa toczy się od roku 2000 i dotyczy o zwolnienia z podatków posiadaczy gruntów na terenach zalewowych w tzw. międzywalu. Poinformował, iż dochodzi do tego, że rolnicy, którzy mają grunty na terenach zalewowych i które nie mieszczą się w międzywalu zostaną jeszcze bardziej pokrzywdzeni, ponieważ już nie są zwolnieni z podatku, a ponadto weszła w życie ustawa o ubezpieczeniach gruntów rolnych i zwierząt, która obejmuje m.in. ubezpieczenia od powodzi. Prawdopodobnie od 1 lipca br. będą to ubezpieczenia obowiązkowe, jednak rolnicy, o których mowa wyżej nie będą mogli ubezpieczać swoich upraw ani korzystać z dopłat do stawek ubezpieczeniowych. Dodał, że osobiście rozmawiał z posłem Mojzesowiczem, który wysłuchał, ale nie odpowiedział. Na pismo Rady Gminy w tej sprawie również nie było odzewu. Zwrócił się o ponowne zajęcie się przedmiotowym tematem, bo jest to w interesie rolników. Chciałby by rolnicy – właściciele gruntów na terenach zalewowych również mieli możliwość ubezpieczania swoich upraw.

ad.5. W dyskusji nad wnioskiem Komisariatu Policji Bydgoszcz – Fordon o dofinansowanie zakupu samochodu dla Posterunku Policji w Dąbrowie Chełmińskiej głos zabrali:
Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili następujące stanowiska Komisji w tej sprawie:
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała przedmiotowy wniosek.
Radny Arnold Drążyk – Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska poinformował, że Komisja nie omawiała tematu.
Radna Ewa Juchcińska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, że Komisja negatywnie zaopiniowała w/w wniosek.
Jacek Smolarz – Zastępca Komendanta Komisariatu Policji Bydgoszcz - Fordon zwrócił uwagę, że za bezpieczeństwo gminy odpowiada policja. Dodał, że od pierwszego kwietnia br. wzrósł stan etatowy Posterunku Policji w Dąbrowie Chełmińskiej. Dodał, że rośnie liczba włamań, kradzieży itp., a sprawnie działająca policja musi być mobilna, w związku z powyższym zaapelował o pomoc finansową.
Modest Paliwoda – Kierownik Posterunku Policji w Dąbrowie Chełmińskiej przedstawił informację na temat stanu technicznego pojazdów Posterunku Policji w Dąbrowie Chełm. Krótko omówił czynności prewencyjne, jakich dokonano w 2007 roku. Przeprowadzono 193 interwencje. Ilość tych interwencji znacznie wzrosła w roku bieżącym. Poza interwencjami policjanci dokonują czynności doprowadzania świadków, doprowadzenia do izby wytrzeźwień, doprowadzenie nieletnich i inne. W ubiegłym roku posterunek w Dąbrowie Chełmińskiej stracił dwa pojazdy, jeden na skutek kolizji drogowej, a drugi z powodu wyeksploatowania. W październiku 2007 został użyczony posterunkowi nieoznakowany samochód marki Nissan oraz samochód marki Polonez, który uległ awarii.
Radna Danuta Węgierska zwróciła uwagę, że samochód, który uległ zniszczeniu w wypadku drogowym na pewno był ubezpieczony i policja odzyskała część środków.
Jacek Smolarz – Zastępca Komendanta Komisariatu Policji Bydgoszcz - Fordon wyjaśnił, że w/w kwota była minimalna z racji znacznego stopnia eksploatacji samochodu. Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia pokryło tylko koszty jego transportu.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że dofinansowując zakup samochodu zwalniamy państwo z obowiązku utrzymywania policji.
Jacek Smolarz – Zastępca Komendanta Komisariatu Policji Bydgoszcz - Fordon przedstawił informacje na temat środków finansowych przekazywanych dla policji z budżetu państwa. Poinformował, że inne samorządy również finansują zakup samochodów. Wyjaśnił, że nie będą to samochody marki Polonez. Rada miałaby finansować 50% wartości samochodu, jest to kwota trochę wyższa niż zwykłego samochodu osobowego ze względu na koszty wyposażenia.
Radny Jan Palmowski zwrócił uwagę, że bezpieczeństwo gminy leży na sercu wszystkich mieszkańców. Policja jest finansowana z budżetu państwa. Zastanawiał się, co się stanie, jeżeli Rada Gminy nie dofinansuje zakupu przedmiotowego samochodu? Zdaniem radnego dowożenie do izby wytrzeźwień nie jest chlubnym działaniem. Jest przeciwny takim praktykom. Dodał, że widać zaczajone gdzieś patrole policji, ale nie widać policji współpracującej z mieszkańcami.
Jacek Smolarz – Zastępca Komendanta Komisariatu Policji Bydgoszcz - Fordon wyjaśnił, że policja jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo i na pewno nie opuści mieszkańców.
Radny Arnold Drążyk ostrzegł, przed sytuacją gdzie społeczność lokalna stwierdzi, że dzielnicowi nie są potrzebni. Dodał, że osobiście nie zna swego dzielnicowego i nie widział, by funkcjonariusze chodzili po terenie.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie wniosek o przyznanie kwoty 37 000,00 zł na dofinansowanie zakupu samochodu dla Posterunku Policji w Dąbrowie Chełmińskiej.

Rada Gminy przy obecności trzynastu radnych, przy sześciu głosach „za”, jednym przeciwnym i siedmioma wstrzymującymi postanowiła wydzielić z budżetu gminy środki finansowe w kwocie 37 000,00 zł na dofinansowanie zakupu samochodu dla Komisariatu Policji w Dąbrowie Chełmińskiej.

ad.6. W dyskusji nad sprawozdaniem z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania problemów Alkoholowych głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w sprawozdania.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w sprawozdanie.

Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania problemów Alkoholowych, które stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.7. W dyskusji nad sprawozdaniem z działalności służby zdrowia głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w sprawozdania.
Radny Roman Zieliński zapytał, czy istnieją realne szanse, by na terenie Gminy powstał gabinet rehabilitacyjny?
Irena Werner Kryszewska - Dyrektor Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej wyjaśniła, że żadne z pomieszczeń w trzech przychodniach nie spełniają warunków dla utworzenia w nich takiego gabinetu. Pomieszczenia muszą mieć odpowiednie wysokości. Samo wyposażenie gabinetu wynosi 150-200 tys. zł. W przypadku powstania gabinetu rehabilitacyjnego zaistnieje konieczność zatrudnienia osób do obsługi. Dyrektor dodała, że pomimo utworzenia gabinetu wszystko będzie zależało od Narodowego Funduszu Zdrowia, który przydziela punkty rehabilitacyjne. Poinformowała, że w chwili obecnej nie widzi możliwości utworzenia gabinetu rehabilitacyjnego na terenie Gminy, ponieważ należy zacząć od budynku, a to wiąże się z ogromnymi kosztami, następnie kwestia zatrudnienia personelu, który nie wiadomo, czy będzie chciał dojeżdżać. Trzeba będzie kierować chorych do lekarza specjalisty, względnie można takiego zatrudnić. Dyrektor wskazała na koszty zatrudnienia lekarza specjalisty oraz kwestie przyznania punktów przez Narodowy Fundusz Zdrowia na jego działalność. Dodała, że w bieżącym roku wszyscy lekarze dostali mniej punktów mimo znacznie większego zapotrzebowania.
Radny Jan Palmowski poinformował, że Gmina dysponuje kilkoma budynkami, gdzie taki gabinet można by urządzić.
Dyrektor Gminnej Przychodni zwróciła uwagę, że budynek musi spełniać odpowiednie warunki. Wymagana jest odpowiednia szerokość korytarzy, drzwi itp. jeśli budynek jest piętrowy, konieczna jest winda.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że opieka medyczna świadczona w dni wolne od pracy oraz w nocy jest znacznie oddalona od Gminy, bo aż na ul. Ogrody w Bydgoszczy.
Dyrektor Gminnej Przychodni przedstawiła informację na temat opieki medycznej w godzinach nocnych oraz w dni wolne od pracy.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił się, by jeśli to możliwe opieka medyczna była zlokalizowana bliżej Gminy. Radny zapytał, kto płaci za badania laboratoryjne w przypadku, gdy zleca je specjalista?
Dyrektor Gminnej Przychodni wyjaśniła, w bieżącym roku nie ma podziału na pomoc medyczną nocną, stacjonarną, wyjazdową itp. W związku z tym dyrektorzy przychodni nie mogą podpisać umowy na np. usługi pielęgniarskie. Obecnie podpisuje się wyłącznie umowy na kompleksową pomoc medyczną. Zwróciła uwagę, że to nie jest złą wolą, bo jej było na rękę gdy na terenie Gminy była świadczona całodobowa pomoc pielęgniarska. Jedyną fundacją, która zapewnia tego typu kompleksową obsługę pacjentów jest fundacja „Zdrowie dla Ciebie”.
Dyrektor wyjaśniła, że jeżeli lekarz pierwszego kontaktu kieruje pacjenta do specjalisty musi wykonać badania, które uzasadniają jej rozpoznanie choroby i odbywa się to na koszt przychodni. Dodała, że nie przepisuje się badań od specjalistów. Oni otrzymują odrębne środki na swoje badania.
Radny Ryszard Kaczor zwrócił uwagę, że w przyszłości należy pomyśleć o gabinecie rehabilitacyjnych na terenie Gminy Dąbrowa Chełmińska. ponieważ terminy oczekiwania na zabiegi oraz wizyty u lekarzy specjalistów są bardzo wydłużone.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie w/w sprawozdanie.

Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z działalności służby zdrowia na terenie Gminy, które stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.8. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zatwierdzenia bilansu Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.

Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XVI/110/08 w sprawie zatwierdzenia bilansu Gminnej Przychodni SP ZOZ w Dąbrowie Chełmińskiej, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.9. W dyskusji nad projektem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Statutu SP ZOZ głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.

Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XVI/111/08 zmieniającą uchwałę w sprawie Statutu SP ZOZ, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.10. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Gminnej Biblioteki Publiczno – Szkolnej w Dąbrowie Chełmińskiej głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Radny Andrzej Barczyński zauważył, że minęły dwa lata od powołania jednostki organizacyjnej – Gminnej Biblioteki Publiczno – Szkolnej. Zapytał, ile korzyści finansowych i rzeczowych zyskano dzięki powołanie tej jednostki?
Danuta Wędrowska – Kierownik Gminnej Biblioteki Publiczno – Szkolnej w odpowiedzi poinformowała, że biblioteka nie ma zbyt wielkich zysków, ale dzięki utworzeniu jednostki organizacyjnej istnieje możliwość starania się o środki zewnętrzne, które nie są duże, ale docierają na bieżąco. Dodała, że corocznie otrzymuje dotację około w kwocie około 10 000 zł na zakup nowości książkowych. Istnieje jest również możliwość zakupu wyposażenia i zestawów komputerowych. Prawdopodobnie będzie można korzystać z nich za darmo w filii bibliotecznej w Ostromecku. Nie wie jednak, jak to zostanie ustalone dla całej gminy, bo biblioteka na pewno będzie ponosiła koszty związane w wydrukami itp. Poinformowała, że w ostatnim kwartale tego roku zostanie opracowany projekt na budowę nowego lokalu wraz z wyposażeniem, ale będzie konieczność zwrócenia się do Rady o dofinansowanie, bo na ten cel trzeba zabezpieczyć własne zaplecze finansowe.
Radny Andrzej Barczyński zapytał, czy w filii bibliotecznej w Ostromecku funkcjonuje pracownia komputerowa?
Danuta Wędrowska – Kierownik Gminnej Biblioteki Publiczno – Szkolnej w odpowiedzi poinformowała, że w Ostromecku jest pracownia, do której zaprasza. Zajęcia jeszcze się tam nie odbywają, ponieważ trwają jeszcze prace związane z synchronizowaniem sprzętu.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.

Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XVI/112/08 w sprawie zatwierdzenie sprawozdania finansowego Gminnej Biblioteki Publiczno – Szkolnej w Dąbrowie Chełmińskiej, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.11. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie sprzedaży w drodze bezprzetargowej na rzecz użytkowników wieczystych działki nr 118/5 położonej w Dąbrowie Chełmińskiej głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały oraz poinformował, że na podstawie art. 25a ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. Nr 142 poz. 1591 ze zmianami) radny nie może brać udziału w głosowaniu w radzie, ani w komisji, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego.
W związku z powyższym radna Anna Kubas - Fałczyk została wyłączona z głosowania nad omawianym projektem uchwały.

Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy dziewięciu głosach „za” i trzech wstrzymujących podjęła uchwałę nr XVI/113/08 w sprawie sprzedaży w drodze bezprzetargowej na rzecz użytkowników wieczystych działki nr 118/5 położonej w Dąbrowie Chełmińskiej, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.12. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zatwierdzenia „Planu Odnowy Miejscowości Otowice na lata 2008-2018” głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.

Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XVI/114/08 w sprawie zatwierdzenia „Planu Odnowy Miejscowości Otowice na lata 2008-2018”, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.13. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zatwierdzenia „Planu Odnowy Miejscowości Rafa na lata 2008-2018” głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.

Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XVI/115/08 w sprawie zatwierdzenia „Planu Odnowy Miejscowości Rafa na lata 2008-2018”, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.14. W dyskusji na temat przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu gminy za rok 2007 głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji stałych Rady Gminy dot. powyższego.
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska w sprawie udzielenia absolutorium dla Wójta Gminy Dąbrowa Chełmińska z tytułu prowadzonej działalności finansowej w roku 2007 wraz z uzasadnieniem, który stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej odczytał Uchwałę nr 5/Kr/2008 Składu Orzekającego Nr 2 Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z dnia 7 kwietnia 2008 roku dotyczącą opinii o wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska w sprawie absolutorium dla Wójta Gminy Dąbrowa Chełmińska za 2007 rok oraz uchwałę nr 5/S/2008 Składu Orzekającego Nr 2 Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z dnia 31 marca 2008 roku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Wójta Gminy Dąbrowa Chełmińska sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy za 2007 rok, które stanowią załączniki do niniejszego protokółu.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów odczytał projekt uchwały.

Rada Gminy w obecności 14 radnych – w głosowaniu jawnym, 14 głosami „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XVI/109/08 w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Dąbrowa Chełmińska za rok 2007 oraz udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Dąbrowa Chełmińska za 2007 rok, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.15. W dyskusji na temat kolejności uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił temat.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że sporządzenie wszystkich planów w jednym roku jest nie do udźwignięcia finansowo, ale należy zacząć od terenów na których będzie budowana kanalizacja ściekowa.
Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że Komisja Rewizyjna, w której posiedzeniu uczestniczył wypracowała takie samo stanowisko, jak propozycja radnego Barczyńskiego, z taką właśnie argumentacją. W drugiej kolejności wskazano Nowy Dwór i Strzyżawę, a w trzeciej Czarże.
Radna Ewa Juchcińska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, że Komisja nie wypracowała stanowiska w tej sprawie.
Radna Lidia Mandra poparła stanowisko poprzednich komisji, mimo, że teren Czarża jest położony na uboczu. Dodała, że opracowanie w/w planów jest konieczne.
Radny Jan Palmowski stwierdził, że przedstawiona propozycja nie jest zła, ale inne wsie, jak choćby Gzin są trochę pokrzywdzone. Ubolewa nad brakiem wiadomości, kiedy zostaną opracowane plany zagospodarowania przestrzennego dla tych miejscowości. Dodał, iż zdaje sobie sprawę, że nie można zrobić wszystkiego od razu.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie stanowisko Komisji Rewizyjnej, która zaproponowała, by w pierwszej kolejności opracować plany zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Wałdowo Król i Boluminek, w drugiej kolejności dla miejscowości Nowy Dwór i Strzyżawa, a w trzeciej kolejności dla miejscowości Czarże.

Rada Gminy w obecności 14 radnych – w głosowaniu jawnym, 14 głosami „za” – jednogłośnie przyjęła, by w pierwszej kolejności opracować plany zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Wałdowo Król i Boluminek, w drugiej kolejności dla miejscowości Nowy Dwór i Strzyżawa, a w trzeciej kolejności dla miejscowości Czarże.

ad.16. W dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2008 głos zabrali:
Skarbnik Gminy celem wprowadzenia omówiła w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Komisji przedstawili pozytywne opinie Komisji Rady Gminy dla w/w projektu uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.

Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XVI/108/08 w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2008, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.17. W dyskusji nad projektem uchwały zmieniającym uchwałę Rady Gminy nr XIII/85/07 głos zabrali:
Wójt Gminy celem wprowadzenia omówił w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem głosów w dyskusji odczytał w/w projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.

Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie podjęła uchwałę nr XVI/116/08 zmieniającą uchwałę Rady Gminy nr XIII/85/07, która stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

ad.18. Przewodniczący Komisji Rady Gminy przedstawili informacje o pracach Komisji w okresie międzysesyjnym:
Radna Ewa Juchcińska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, iż w okresie międzysesyjnym Komisja odbyła jedno posiedzenie, podczas którego omawiała sprawy związane z tematyką Sesji.
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym spotkała się jeden raz. Podczas posiedzenia omawiano kwestie związane z tematyką Sesji Rady Gminy.
Radny Arnold Drążyk – Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska poinformował, że Komisja w okresie międzysesyjnym odbyła jedno posiedzenie podczas którego omawiano sprawy związane z tematyką Sesji Rady Gminy.

ad.19. W dyskusji nad wnioskiem Spółki Nord Torrente Fish w Dąbrowie Chełmińskiej dot. zwolnienia z podatku od nieruchomości głos zabrali:
Przewodniczący Komisji przedstawili stanowiska Komisji do przedmiotowego tematu
Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja zaproponowała, by nie podejmować żadnych kroków w kwestii pomocy de minimis dla tego przedsiębiorstwa, jeżeli Wójt Gminy otrzyma odpowiednie dokumenty umożliwiające umorzenie podatku w/w przedsiębiorstwa, rozłożenie go na raty, czy odroczenie terminu płatności.
Radny Arnold Drążyk – Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego poinformował, że Komisja po przeprowadzonej dyskusji nie zajęła stanowiska w sprawie.
Radna Ewa Juchcińska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, że Komisja uznała, że należy podjąć uchwałę o pomocy de minimis dla przedsiębiorstw z sektora rybołówstwa i przetwórstwa rybnego.
Radny Arnold Drążyk stwierdził, że każdy powinien być traktowany jednakowo i mieć takie same szanse.
Radny Andrzej Barczyński zapytał, czy ktoś skorzystał z uchwały o pomocy de minimis?
Wójt Gminy odpowiedział, że do chwili obecnej nie skorzystano z tej formy pomocy. Wyjaśnił, że przepisy uchwały nie dotyczą tylko nowych firm, ale również już istniejących, które ponoszą nakłady inwestycyjne związane ze wzrostem zatrudnienia.
Poinformował, że nie jest w stanie przygotować stosownego projektu uchwały o pomocy de minimis dla przedsiębiorstw sektora rybołówstwa na najbliższą Sesję Rady Gminy. Przedstawił procedurę tworzenia w/w projektu uchwały, dodając, że zapisy uchwały będą obowiązywały od 2009 r.
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie propozycję, by na jednej z najbliższych Sesji Rady Gminy podjąć uchwałę o pomocy de minimis dla sektora rybołówstwa.

Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy czternastu głosach „za” – jednogłośnie postanowiła na jednej z najbliższych Sesji Rady Gminy podjąć uchwałę o pomocy de minimis dla sektora rybołówstwa.

ad.20. W dyskusji nad wnioskiem mieszkańców Sołectwa Czemlewo w sprawie ujęcia do Strategii Rozwoju Gminy budowy drogi Janowo – Gzin głos zabrali:
Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja po przeprowadzonej dyskusji jednogłośnie odrzuciła przedmiotowy wniosek. Samo dopisanie zadania do strategii niewiele daje. Do zrealizowania pozostaje mnóstwo wcześniej przyjętych zadań. Zdaniem Komisji należy wykonać to, co zostało ściśle zaplanowane.
Radny Arnold Drążyk – Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego poinformował, że Komisja uznała za bezcelowe dopisywanie kolejnych zadań do harmonogramu inwestycji ujętych do Strategii Rozwoju Gminy z powodu braku możliwości jego realizacji.
Radna Ewa Juchcińska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych poinformowała, że Komisja nie zajęła stanowiska w sprawie.
Radny Robert Borek wyjaśnił, że podpisał się pod w/w wnioskiem, ponieważ każdy by chciał, jak najlepiej dla swej miejscowości, ale być może należy odsunąć to zadanie na następny etap, bo jeśli przyjęte już wcześniej drogi miałyby zostać wybudowane tylko w części to przyjmowanie dodatkowych inwestycji jest pozbawione sensu.
Radny Arnold Drążyk przypomniał, że Strategia Rozwoju Gminy jest dokumentem długofalowym i nie powinno się go corocznie zmieniać, ponieważ spowoduje to bałagan.
Radny Szymon Dunal zwrócił uwagę, że Sołectwo Gzin ma już bardzo dobre połączenie drogowe z Sołectwem Janowo. Może Rada Sołecka powinna utwardzić przedmiotową drogę w siłach własnych?
Przewodniczący Rady Gminy w związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji poddał pod głosowanie wniosek mieszkańców Sołectwa Czemlewo w sprawie ujęcia do Strategii Rozwoju Gminy budowy drogi Janowo – Gzin.

Rada Gminy przy obecności czternastu radnych, przy braku głosów za, siedmiu przeciwnych i siedmiu wstrzymujących negatywnie rozpatrzyła w/w wniosek.

W związku z powyższym inwestycja budowy drogi Janowo – Gzin nie zostanie ujęta do Strategii Rozwoju Gminy Dąbrowa Chełmińska.

ad.21. W punkcie „odpowiedzi na interpelacje, sprawy różne” głos zabrali:
a) Radna Anna Kubas poinformowała, iż chciałaby poznać opinię radnych w kwestii ochrony środowiska proponując wprowadzenie zakazu wydawania w sklepach na terenie gminy reklamówek jednorazowych.

b) Radny Szymon Dunal przedstawił wniosek mieszkańców Dąbrowy Chełmińskiej o zamontowanie progów zwalniających na ul, Rzemieślniczej. Wyjaśnił, że był przeciwnikiem takiego rozwiązania, ale na ul. Bazowej po zamontowaniu progów kierowcy jeżdżą znacznie wolniej i bezpieczniej. Wyjaśnił, że na ul. Rzemieślniczej występuje dość gęsta zabudowa mieszkaniowa. Zaproponował zamontowanie progów wykonanych z tworzywa sztucznego.
Radny Jan Palmowski poinformował, iż jest przeciwnikiem budowania progów zwalniających z wyjątkiem ważnych miejsc przy szkołach.
Radny Arnold Drążyk zwrócił uwagę, że na ul. Rzemieślniczej w Dąbrowie Chełm. obowiązuje ruch osiedlowy. Te drogi oznakowano w taki sposób na wniosek mieszkańców i ruch pojazdów może się tam odbywać z prędkością maksymalną 20 km na godz. i pierwszeństwo mają tam piesi.
Radny Ryszard Kaczor poinformował, że progi stanowią znaczne utrudnienie, ale dzięki nim znacznie poprawiło się bezpieczeństwo w Gminie.
Radny Jan Palmowski zwrócił uwagę, że znaki drogowe są po to, by ich przestrzegać. Wyjaśnił, że ani Rada Sołecka, ani radni nigdy nie występowali o zamontowanie takiego progu w Gzinie Dolnym. Te zarzuty należy kierować do Wójta, który zezwolił na jego zamontowanie.
Radny Szymon Dunal poinformował, że wcześniej nie był przekonany do pomysłu montowania progów zwalniających, ale niektórzy kierowcy nie przestrzegają przepisów drogowych. Zwrócił uwagę, że ulica Rzemieślnicza jest niebezpieczna i kierowcy nie przestrzegają zasad ruchu drogowego. Dodał, iż jest zwolennikiem spełnienia życzenia mieszkańców.
Przewodniczący Rady Gminy poinformował, iż uważa, że sprawa jest bardzo ważna. Dotyczy bezpieczeństwa i w związku z tym, że głosy są podzielone nie chciałby podejmować decyzji. Zwrócił się o dyskusje w tej sprawie na najbliższych posiedzeniach Komisji Rady Gminy oraz na Sesji Rady.
Radny Andrzej Barczyński zwrócił uwagę, że przez istniejące progi bardzo trudno przejechać. Osoby, które przestrzegają przepisów ruchu drogowego stały się ofiarami tych progów. Stanowią one znaczne utrudnienie. Progi się sprawdzają ale zupełnie innej budowy, ale nie te, które zostały zamontowane na terenie Gminy.

c) Radna Danuta Węgierska zwróciła uwagę, że wielu mieszkańców Gminy nie rozumie, że wysypisko śmieci w Boluminie ma zostać zamknięte. Słyszy się głosy oburzenia dot. opłat za wywóz śmieci oraz porozumienia z miastem Bydgoszcz dot. kanalizacji i wodociągów. Należałoby informować mieszkańców o uzasadnieniach decyzji. Radna zastanawiała się, iż może należałoby powrócić do wydawania gazetki gminnej, albo należy umieszczać więcej informacji na stronach internetowych gminy.
Przewodniczący Rady Gminy wyjaśnił, że niejednokrotnie ludzie znają informacje, ale nie poczuwają się do tego, by przekazać je dalej. Dodał, że Sołtys Ostromecka nie poinformowała gazety o fakcie oświetlenia parku, choć niejednokrotnie była o tym mowa.
Radny Arnold Drążyk zastanawiał się, że może Sołtys Ostromecka podała informację, że oświetlenie parku jest potrzebne jeszcze zanim ono zostało wykonane i nie uzupełniła później w/w informacji.

d) Radny Ryszard Kaczor – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, iż na posiedzeniu Komisji omawiano m. in. kwestie wykorzystania budynku po byłej mleczarni w Dąbrowie Chełm. Poddał pod rozwagę, by część tego obiektu przeznaczyć na działalność GOPS. Obecne warunki pracy są bardzo utrudnione. Pracownicy społeczni powinni mieć możliwość rozmów z interesantami w osobnych pomieszczeniach.
Radny Arnold Drążyk dodał, że te pomieszczenia mogłyby być przeznaczone dla GOPS, ale może zaistnieć konieczność zaplanowania odpowiednich podjazdów dla niepełnosprawnych, na co można uzyskać na to dofinansowanie.
Radny Jan Palmowski zauważył, że stwarza się szansa utworzenia gminnego domu kultury, gdzie będzie funkcjonowało wiele kół zainteresowań. Przyciągnie to głównie młodzież. Zwrócił uwagę, że na dzień dzisiejszy na terenie Gminy funkcjonuje wiele świetlic wiejskich, które pięknie działają, ale uczestniczą w nich głównie dzieci, natomiast nie ma tam młodzieży.
Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej ten projekt też poruszano, ale należy zastanowić się, co stanie się ze świetlicami wiejskimi, gdyby powstał dom kultury? Zwrócił uwagę na koszty utrzymania domu kultury i świetlic wiejskich. Mieszkańcy miejscowości oddalonych od Dąbrowy Chełmińskiej nie będą uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez dom kultury ze względu na ograniczone możliwości dojazdu.

e) Wójt Gminy udzielił odpowiedzi na pytanie zadane w punkcie 4 porządku obrad informując, że termin wykonania robót drogowych to 30 lipca br, ale faktycznie przedsiębiorstwo wykona w/w prace w terminie do połowy maja br.

f) Wójt Gminy odczytał pismo Janiny Grzendzickiej – Sołtys Sołectwa Ostromecko dotyczące jej rezygnacji z funkcji sołtysa oraz o zebraniu wyborczym, które odbędzie się w dniu 9 maja 2008 r.

g) Longina Tomczyk – Sołtys Sołectwa Gzin poinformowała, iż wiele razy mówi się, że buduje się drogi Czarże-Gzin, czy Janowo – Gzin, te drogi nie łączą się bezpośrednio z Gzinem. Dodała, iż nie zgadza się z takim nazewnictwem, bo wówczas mówi się, że wszystko robi się dla Gzina.
Zwróciła uwagę, że wybudowanie najkrótszej drogi z Gzina do Dąbrowy Chełmińskiej będzie służyło nie tylko mieszkańcom Gzina ale również Czarża i Borek. Plan tej drogi znajduje się w Gminie już od lat osiemdziesiątych. Zwróciła się z wnioskiem, by wysypać ją choć kruszywem, ponieważ Rada Sołecka nie jest w stanie wykonać tego zadania w siłach własnych.
Wójt Gminy wyjaśnił, iż nie neguje planów budowy dróg, jest zwolennikiem realizowania tego rodzaju inwestycji. Zwrócił uwagę, iż nie należy zapominać o pewnych sprawach. Przypomniał, że wówczas, gdy wnioskowano o budowę drogi Gzin - Czemlewo istniała możliwość połączenia drogowego Gzina z Dąbrową Chełmińską, co stworzyłoby doskonały objazd drogi nr 551. Wyjaśnił, że jako mieszkaniec Gzina jest zainteresowany budową przedmiotowej drogi, ale pamięta również o tym, że np. w Sołectwie Rafa nie ma wyjazdu asfaltowego, Sołectwo Pień nie ma drogi asfaltowej, a my domagamy się czwartej drogi w Gzinie. Dodał, że jest Wójtem Gminy.
Longina Tomczyk – sołtys Sołectwa Gzin poinformowała, że mieszkańcy Gzina jadąc obecnie do Dąbrowy Chełmińskiej muszą pokonywać odcinek około 10 km. Przypomniała, że był projekt, że jeżeli dwa sołectwa się złączą, zrobią drogę łączącą Czemlewo z Raciniewem. Zlikwidowano kolej, a to poprawiło komunikację mieszkańców do autobusów. Pozostał już niewielki odcinek do zrealizowania. Przedmiotowa droga do Dąbrowy Chełm. jest w bardzo złym stanie, ale wystarczy utwardzić ją kruszywem.
Utwardza się drogi przy działkach, Gzin nie może się doczekać dobrej drogi od wielu lat. Dodała, że w Sołectwie Gzin na utrzymanie dróg wydano kwotę 10 000 zł.
Wójt Gminy wyjaśnił, że Rada Sołecka Sołectwa Dąbrowa Chełmińska drogi na działki utwardziła w siłach własnych.
Radny Andrzej Barczyński zauważył, że Sołtys Gzina walczy o swoje interesy i ma rację, ale informacji udzielonej Gazecie Pomorskiej nieobiektywnie opisała to, co się dzieje. Wybudowano w Gzinie oświetlenie, trzy drogi, podczas, gdy z artykułu wynika, że w Gzinie nie wykonuje się żadnych inwestycji.
Longina Tomczyk – Sołtys Sołectwa Gzin zapytała, w którym sołectwie jest tyle dróg co w Gzinie? W porównaniu z innymi sołectwami Sołectwo Gzin obejmuje obszar 1000 ha, a w nim 40 km dróg nieutwardzonych.
Radny Ryszard Kaczor zwrócił się z prośbą, by Sołtys Gzina podawała mediom prawdziwe informacje.
Radny Jan Palmowski dodał, że trzeba to przyznać i podziękować Radzie Gminy, że pewne prace zostały wykonane, ale w innych sołectwach wykonuje się więcej zadań, a mimo to mieszkańcy Gzina nikomu nie wymawiają. Nie można mówić tak, że jak się coś zrobiło, to więcej już się temu Sołectwu nie należy.
Radny Andrzej Barczyński wyjaśnił, iż chodziło mu o obiektywne spojrzenie na sprawę.
Wójt Gminy przypomniał, że pierwszą drogą wybudowaną przez samorząd jest droga Gzin – Raciniewo.
Radna Danuta Węgierska zwróciła uwagę, że Gmina Dąbrowa Chełmińska jest bardzo zróżnicowana. Są miejscowości o zwartej zabudowie, które skupiają wielu mieszkańców, ale są tez rozproszone i każde mają swoje potrzeby. Zdaniem radnej należy trzymać się zadań ujętych w planach rozwoju miejscowości i przy tworzeniu następnej strategii rozwoju gminy ująć te nowe problemy.

ad.22. Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu porządku obrad o godzinie 13:30 zamknął XVI Sesję Rady Gminy Dąbrowa Chełmińska.


metryczka


Wytworzył: mgr Dorota Kraska - inspektor (18 kwietnia 2008)
Opublikował: mgr Dorota Kraska (16 lipca 2008, 10:02:56)

Ostatnia zmiana: mgr Dorota Kraska (17 października 2008, 07:56:18)
Zmieniono: korekta numeru protokółu

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1771